logologo

🤔 Jak zmienić złe nawyki na dobre? 🤔 Jak wyeliminować złe nawyki i przekuć je w dobre praktyki?

Zastanawiasz się, jak wyeliminować złe nawyki, bo masz wrażenie, że od dłuższego czasu nic Ci nie wychodzi? Przeczytaj o naszych sprawdzonych sposobach!

Złe nawyki to zmora dzisiejszych czasów nie tylko w obszarze żywienia, ale również treningu. Jeżeli Ty też należysz do grupy osób zmagających się ze złymi nawykami i zastanawiasz się, jak je wyeliminować, przeczytaj nasz artykuł.

Jak wyeliminować złe nawyki i łatwo przekuć je w dobre praktyki

Od miesięcy starasz się pozbyć nadmiaru tkanki tłuszczowej. Chcesz zacząć żyć zdrowiej i wprowadzić regularne treningi do swojego planu dnia. Niestety brak wystarczającej motywacji i małe „przeszkadzajki” w postaci trudnych do pozbycia się złych nawyków ciągle przeszkadzają Ci w osiągnięciu upragnionego celu. Jak wyeliminować złe nawyki i przekuć je w coś pozytywnego, co pomoże Ci zoptymalizować Twoje starania o zdrowsze i bardziej świadome życie? W Strefie Przemian mamy na to patenty. Zapraszamy do przeczytania artykułu, który pomoże Ci pozbyć się złych przyzwyczajeń raz na zawsze!

 

Źródło: EnvatoElements / Autor: twenty20photos

Jak wyeliminować złe nawyki? Zdrowe podejście do odchudzania

Twoim jedynym celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów przed nadchodzącym sezonem letnim? Zrobisz wszystko i wszelkim kosztem, aby wbić się w strój kąpielowy kupiony specjalnie z myślą o motywacji do osiągnięcia tzw. „beach body”? Interesuje Cię tylko Twój wygląd? Zapomnij o takim podejściu!

Po pierwsze tego typu sezonowe podejście do odchudzania powoduje, że zdrowe nawyki mają nikłą szansę na to, żeby się wyrobić. Gdy już osiągniesz wymarzoną sylwetkę, a Twoja torba podróżna czeka tylko na zapakowanie do samochodu, zamiary dbania o zdrowe ciało często lądują w koszu. 

Podczas wakacji folgujesz sobie przy każdym posiłku, codziennie zjadasz 2 porcje lodów, a cały dzień leżysz plackiem na plaży zamiast pójść na spacer. Idąc tą drogą, po powrocie do domu są raczej nikłe szanse, że znajdziesz motywację, aby kontynuować swoją przygodę ze zdrowym trybem życia. Napady głodu emocjonalnego są wręcz nieuniknione, jeśli ciało przez wiele miesięcy było na rygorystycznej diecie. Jak wyeliminować złe nawyki, ale tak trwale?

Powinieneś zmienić podejście, które do tej pory ograniczało się wyłącznie do dbania o wygląd. Motywacja kiedyś się kończy i tylko małymi kroczkami, które będziesz wprowadzać stopniowo w życie, jesteś w stanie utrzymać zdrowe nawyki i przekuć je w codzienne rytuały, które pomogą Ci utrzymać zdrowie na lata. 

 

Znajdź sposób na przygotowywanie posiłków

Jeżeli szukasz sposobów na to, jak wyeliminować złe nawyki żywieniowe, a także pozbyć się wielu dolegliwości ze strony układu trawiennego, musisz przeanalizować to, w jaki sposób spożywasz swoje posiłki. Jeżeli Twoją główną wymówką jest szybki tryb życia, a większość posiłków to przetworzone gotowce, nie dziw się, że trudno o dobre samopoczucie. Jak temu zaradzić?

Jest kilka opcji. Po pierwsze możesz wygospodarować trochę czasu na przygotowywanie posiłków na cały tydzień. Zaplanuj sobie, że w każdą sobotę robisz zakupy według wcześniej przygotowanej listy, a potem, np. kolejnego dnia, przyrządzasz posiłki i porcjujesz je na cały tydzień w skrzętnie przygotowanych pudełkach. Jedzenie w takiej formie jest bardzo proste do zabrania nie tylko do pracy, ale również na piknik ze znajomymi.

Dla osób, które nie znoszą gotowania, istnieje również wygodniejsza opcja, czyli zamówienie sobie stałego cateringu, który raz dziennie będzie przywoził wszystkie posiłki na kolejny dzień. Jedną z największych zalet takiego rozwiązania jest to, że z góry możesz zaplanować preferowaną liczbę posiłków oraz ich formę. W ofertach cateringów online jest duże spektrum ciekawych diet, w tym boxy ketogeniczne, boxy low carb, boxy bez laktozy czy bezglutenowe.

 

Źródło: EnvatoElements / Autor: bondarillia

 

Nie licz kalorii, jedz intuicyjnie

Liczenie kalorii nie ma najmniejszego sensu, ponieważ u wielu osób buduje niezdrową relację z jedzeniem. Jeżeli szukasz sposobów na to, jak wyeliminować niezdrowe nawyki, z pewnością zaprzestanie liczenia kalorii przy każdym posiłku to jedno z rozwiązań.

Cały sęk polega na tym, aby słuchać swojego ciała i stawiać na produkty, które cechuje wysoka gęstość jakościowych makro i mikroelementów. Przetworzona żywność powinna na stałe zniknąć z Twojego menu. Zamiast tego staraj się, aby bazą każdego Twojego posiłku były warzywa.

Jeżeli szukasz sposobów na to, jak zmienić złe nawyki, słuchaj swojego ciała również w kontekście uczucia sytości. Jedz, gdy jesteś głodny, a jeżeli zaspokoisz swój głód w połowie posiłku, po prostu przestań jeść i nie dojadaj go na siłę. 

Nie warto czekać z zegarkiem w ręku na każdy posiłek. Tradycyjne podejście do diety i spożywanie 4-5 dań dziennie często obliguje osoby, które chcą zgubić zbędne kilogramy, do tego, aby nie opuszczać żadnego z nich oraz jeść co określoną liczbę godzin. Taki system żywieniowy nie pozwoli Ci uwolnić myśli stale krążących wokół kolejnego posiłku.

Przemyślany trening

Chodzenie na siłownię dla samego chodzenia nie ma najmniejszego sensu. Wiele osób stawia również na długie sesje cardio, które niestety nie przynoszą zbyt wielu rezultatów. A może należysz do grupy osób, które po prostu robią zbyt przekombinowane treningi, zapominając o tym, jak ważna jest sama technika?

Fundamentalnym elementem tego, jak zmienić złe nawyki w kontekście treningów jest dokładna analiza Twoich oczekiwań. Nie sztuką jest wykonanie 1,5-godzinnego treningu z minimalnymi efektami, sztuką natomiast jest wykonanie krótkiej sesji z maksymalnymi efektami.

To właśnie dlatego warto postawić przede wszystkim na ćwiczenia wielostawowe oraz zamienić długie sesje cardio na trening siłowy, najlepiej z wolnym ciężarem, który będzie wymuszał dodatkową pracę mięśni głębokich. Nie wiesz, jak ułożyć dla siebie taki trening? Poproś o pomoc wykwalifikowanego trenera personalnego, który dopasuje ćwiczenia pod założony przez Ciebie cel i nie trać więcej czasu na wielogodzinne sesje na bieżni. Słuchaj swojego ciała i zwracaj uwagę, jakie ćwiczenia na Ciebie działają, a jakie możesz sobie po prostu odpuścić.

 

Źródło: EnvatoElements / Autor: nd3000

 

Post przerywany

Lata złych nawyków żywieniowych doprowadziły Cię do poważnych problemów trawiennych? Spróbuj postu przerywanego. Do jego największych zalet należą:

  • wyciszenie układu trawiennego,
  • stabilizacja emocjonalna,
  • możliwość dostosowania do własnych preferencji,
  • prostota wdrożenia,
  • spalanie tkanki tłuszczowej.

W dużym skrócie zakłada on podział doby na okres, w którym spożywasz posiłki i taki, w którym nie spożywasz nic oprócz wody oraz kawy i herbaty, ale bez żadnych dodatków. Dzięki temu możesz go świetnie dopasować do swoich preferencji i wolnego czasu w ciągu dnia. Raz na jakiś czas możesz również wykonać post trwający do 24 lub 48 godzin.

Naukowcy udowodnili, że post przerywany ma bardzo korzystny wpływ na Twój organizm. Nie tylko redukuje liczbę wolnych rodników w ciele, ale również usprawnia Twój metabolizm i zwiększa naturalną produkcję hormonu wzrostu, która z pewnością zainteresuje osoby dążące do wymarzonej sylwetki. Podczas postu przerywanego nagłe wyrzuty glukozy do krwi nie mają miejsca, dlatego dieta IF jest również polecana dla osób z cukrzycą i insulinoopornością.

 

Dobór otoczenia i poukładanie sobie w głowie

Jeżeli Twoje środowisko nie pozwala Ci na pozbycie się złych nawyków, musisz wypracować sobie pewne mechanizmy, które ochronią Cię przed negatywnymi i demotywującymi komentarzami Twoich bliskich. Chcesz zrzucić kilka kilogramów lub zdrowiej jeść, ale rodzina Cię nie rozumie? Szybko ucinaj tematy związane z odżywianiem i nie pozwalaj się wciągać w jałowe dyskusje, które nigdy do niczego nie doprowadzą.

Dodatkowo nie krępuj się poprosić o pomoc specjalistę. Jeśli cierpisz na jakiekolwiek zaburzenia odżywiania lub masz podejrzenie, że Twoja relacja z jedzeniem jest nieprawidłowa, nie bój się szukać pomocy u psychoterapeuty. Dopóki nie ułożysz sobie pewnych wartości w głowie i nie zrozumiesz, że Twoje życie nie powinno być kontrolowane przez jedzenie, nie będziesz w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wyeliminować złe nawyki.

 

Źródło: EnvatoElements / Autor: Prostock-studio

 

Jak wyeliminować złe nawyki? My w Strefie Przemian już to zrobiliśmy!

Jeżeli szukasz skutecznych sposobów na to, jak wyeliminować złe nawyki, jesteś w dobrym miejscu. W Strefie Przemian poradzimy sobie nie tylko ze złymi nawykami żywieniowymi, ale również ze wszystkimi innymi przyzwyczajeniami, które stoją na Twojej drodze do upragnionej sylwetki.

Chcesz zasięgnąć porady? A może chciałbyś, aby ktoś otoczył Cię specjalistyczną opieką? Zapraszamy do kontaktu pod adresem: kontakt@strefaprzemian.pl lub przez formularz kontaktowy. W Strefie Przemian pracują nie tylko dietetycy, ale również trenerzy personalni. Czekamy na Twoje pytania dotyczące technik wykonywanych ćwiczeń oraz indywidualnie układanych treningów.

W poniższym filmiku Ania opowie Ci, jak zmienić złe nawyki na dobre praktyki, które codziennie będą przybliżać Cię o krok do zdrowia i dobrze funkcjonującego ciała:

https://www.youtube.com/watch?v=Ovw477AFWyw

Szukasz inspirujących fit rozwiązań kulinarnych? Zapisz się do naszego newslettera. W zamian za subskrypcję otrzymasz od nas cotygodniową garść przydatnych informacji dietetycznych, a także darmowy 7-dniowy jadłospis z wieloma opcjami low carb. Zapraszamy!


Zespół Strefa Przemian

Badania:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5572489/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4224222/

https://academic.oup.com/jn/article/141/1/148/4630595

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5639963/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6628875/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29372481/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22777332/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29446036/

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0