logologo

W jaki sposób post przerywany pomoże Ci uporać się z objadaniem? Pokonaj nadmierne objadanie!

Kompulsywne objadanie się to niezwykle złożony problem, który wiąże się z wieloma przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jak się z nim uporać i dlaczego to właśnie post przerywany uważany jest za jedną z najbardziej skutecznych metod walki z tym zaburzeniem odżywiania.

Kompulsywne objadanie się, a post przerywany

 

Kompulsywne objadanie się to zaburzenie odżywiania, które dotyka coraz więcej osób. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nie tylko permanentny stres, problemy emocjonalne i szybkie tempo życia, ale również nieograniczony dostęp do jedzenia, które możemy zdobyć nawet bez wychodzenia z domu. Kolorowe etykiety produktów, natrętne reklamy w telewizji, kuszące aromaty w sklepach czy niezliczona ilość programów kulinarnych – wszystko to sprawia, że chętnie sięgamy po przekąski, nawet gdy nie odczuwamy głodu. Dopóki to my sprawujemy kontrolę nad jedzeniem, nie mamy powodów do obaw. Sytuacja robi się poważna w momencie, gdy to jedzenie przejmuje kontrolę nad nami, a to już niewielki krok do kompulsywnego objadania się. Czym dokładnie jest kompulsywne objadanie się? Jak przestać jeść, jeśli nie czujemy takiej potrzeby? Okazuje się, że jedną ze skutecznych metod walki z tym problemem jest post przerywany. Efekty po miesiącu stosowania diety IF potrafią być naprawdę zaskakujące! 
 

 

kompulsywne objadanie się

Źródło: EnvatoElements / Autor: twenty20photos

 

Czym jest kompulsywne objadanie się i dlaczego nam szkodzi?

Kompulsywne objadanie się to, obok anoreksji i bulimii, jedno z najczęściej diagnozowanych zaburzeń odżywiania. Często dotyczy ono osób nadmiernie zestresowanych, stosujących wyniszczające diety odchudzające oraz zmagających się z niską samooceną.

 

O napadowym objadaniu się możemy mówić wtedy, gdy czujemy nagłą potrzebę przyjmowania pokarmów bez odczuwana głodu fizycznego – taki epizod kończy się zazwyczaj spożyciem niezliczonej ilości jedzenia, uczuciem dyskomfortu i wyrzutami sumienia. Co konkretnie powinno nas zaniepokoić? Czerwona lampka powinna zapalić nam się w momencie, gdy zauważymy u siebie lub u naszych bliskich kilka z poniższych objawów:

 

•   regularnie powtarzające się napady objadania się (min. 2 razy w tygodniu),

•   jedzenie w szybszym tempie niż zazwyczaj,

•   spożywanie ogromnej ilości pokarmów,

•   utrata kontroli nad ilością i rodzajem spożywanych pokarmów,

•   spożywanie pokarmów aż do osiągnięcia nadmiernej pełności i bólu brzucha,

•   jedzenie w samotności i towarzyszące mu poczucie wstydu.

objadanie się 

Źródło: EnvatoElements / Autor: choreograph

 

Napadowe objadanie się wiąże się z przykrymi konsekwencjami zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. To zaburzenie odżywiania może prowadzić nie tylko do znacznego przyrostu masy ciała, ale również cukrzycy, insulinooporności, chorób układu sercowo-naczyniowego, braku energii, depresji i jeszcze bardziej zaniżonej samooceny – w ten sposób właśnie zatacza się błędne koło.

 

Kompulsywne objadanie się – jak przestać jeść w niekontrolowany sposób? 

Kompulsywne objadanie się często dotyczy kobiet stosujących drastyczne diety odchudzające, polegające na eliminowaniu wielu produktów i znacznym cięciu kalorii. Tak rygorystyczne podejście do odchudzania sprawia, że jesteśmy w stanie wytrwać w swoich postanowieniach zaledwie kilka dni, po czym rekompensujemy sobie braki prawdziwą ucztą, wracając do punktu wyjścia. Aby uwolnić się od częstych i niepohamowanych zachcianek na jedzenie, warto pomyśleć o wdrożeniu w życie zasadpostu przerywanego – efekty po miesiącu stosowania tego modelu odżywiania potrafią być naprawdę imponujące.

 

kompleksowe objadanie się

Źródło: EnvatoElements / Autor: duskbabe

 

Głównym założeniem postu przerywanego jest podział doby na dwa okresy: taki, w którym spożywamy posiłki oraz taki, w którym całkowicie powstrzymujemy się od jedzenia. Okazuje się, że nie tylko ułatwia on pozbywanie się nadprogramowych kilogramów, ale również może stanowić idealne rozwiązanie dla osób zmagających się z problemem napadowego objadania się. Dieta IF sprawia, że głód narasta powoli, dzięki czemu możemy w znacznym stopniu wyeliminować nagłe zachcianki i poprawić swoje relacje z jedzeniem – dzięki stosowaniu postu okresowego to my panujemy nad jedzeniem, a nie jedzenie nad nami.

 

Jak już wiadomo, post przerywany to doskonały sposób na radzenie sobie z nadmiernym objadaniem się, dlatego warto trzymać się jego założeń. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze poradzimy sobie z tym problemem sami – w tej sytuacji warto skontaktować się z kompetentnym dietetykiem, który ułoży dla nas jadłospis, biorąc pod uwagę naszą kondycję psychofizyczną. W razie potrzeby zalecany jest także kontakt z psychologiem lub psychoterapeutą. Emocjonalne objadanie się to złożony problem, ale możemy sobie z nim poradzić, jeśli zaufamy sobie i specjalistom!

 

Uporaj się z kompulsywnym objadaniem się ze Strefą Przemian

 

Wiele osób stosujących rygorystyczne diety odchudzające ma problem z kompulsywnym objadaniem się. Jak przestać jeść, kiedy wcale nie odczuwamy głodu fizycznego? To pytanie zadaje sobie wielu naszych podopiecznych. Znakomitym remedium jest niewątpliwie post przerywany – efekty po miesiącu stosowania diety IF sprawią, że poczujesz większą motywację do działania, a nagłe zachcianki na jedzenie znikną w mgnieniu oka. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym krótkim materiale filmowym:

 

https://www.youtube.com/watch?v=9BxK4oDy7o4&feature=youtu.be&ab_channel=BartekSzemraj

 

Jeśli czujesz, że sam nie poradzisz sobie ze swoim problemem, zachęcamy Cię do kontaktu z naszymi specjalistami. Wystarczy, że napiszesz do nas wiadomość przez formularz kontaktowy lub na adres e-mail kontakt@strefaprzemian.pl, a my dostarczymy Ci niezbędnych wskazówek. Aby otrzymywać na bieżąco wartościowe treści na temat aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania, zachęcamy Cię do zapisania się do naszego newslettera. Jako nowy użytkownik otrzymasz na swojego maila 7-dniowy jadłospis do pobrania całkowicie za darmo. Daj nam zadbać o swoje zdrowie!

 

Zespół Strefa Przemian

 

Badania:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5572489/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4224222/

https://academic.oup.com/jn/article/141/1/148/4630595

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6628875/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6082688/

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!