logologo

Dieta ketogeniczna - Q&A od Strefy Przemian

Jak wygląda adaptacja do diety ketegonicznej? Od czego zacząć odchudzanie? Dlaczego warto stosować post przerywany? SP odpowiada na pytania obserwatorów!

Jak powinna przebiegać adaptacja do diety ketogenicznej? Od czego zacząć odchudzanie? Dlaczego warto stosować post przerywany? Strefa Przemian odpowiada na pytania uczestników ostatniego live’a! 

Dieta ketogeniczna, odchudzanie, post przerywany – pytania i odpowiedzi 


Stało się – kolejny live za nami! Serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność i liczymy na kolejne owocne spotkania. Cenimy sobie tę formę kontaktu za wygodę w przekazywaniu wiedzy i udzielaniu odpowiedzi na nurtujące Was pytania. Jak powinna przebiegać adaptacja do diety ketogenicznej? Jak znaleźć motywację i zacząć odchudzanie? Dlaczego warto stosować post przerywany? To tylko kilka z wielu pytań, jakie znalazły się w naszej serii Q&A! 

Źródło: EnvatoElements/Autor: formatoriginal

1. Chcę schudnąć 15 kg – od czego zacząć? 

Aby zacząć przygodę z odchudzaniem, najbardziej potrzebujesz… wsparcia! Mając przy sobie osobę, która wesprze Cię w Twoich działaniach, szybciej osiągniesz swój cel i uzyskasz bardziej satysfakcjonujące efekty. Możesz poprosić o pomoc przyjaciółkę, partnera czy rodzeństwo – ważne, aby był to ktoś, na kim możesz polegać. Brakuje takiej osoby w Twoim otoczeniu? Dołącz do naszej grupy na Facebooku, a z pewnością otrzymasz tyle wsparcia i motywacji, ile potrzebujesz! 

Nie ulega wątpliwości, że podstawą skutecznego odchudzania jest odpowiednia dieta oraz trening. Nie wiesz, jak skomponować swój jadłospis i wykonywać poszczególne ćwiczenia? Wiele praktycznych wskazówek znajdziesz na naszej stronie! 

W Strefie Przemian masz do dyspozycji mnóstwo bezpłatnych materiałów – wystarczy, że zarejestrujesz się w naszym serwisie i zapiszesz do newslettera, a otrzymasz garść kulinarnych inspiracji, porad dietetycznych oraz planów treningowych. Zapoznaj się również z naszymi e-bookami, a ewentualne pytania kieruj na kontakt@strefaprzemian.pl. 

2. Moim priorytetem jest nie tylko wygląd, ale i samopoczucie. Czy słusznie? 

Jak najbardziej tak! Jednym z podstawowych błędów odchudzających się osób jest nadmierne skupianie się na wyglądzie. Przy dążeniu do wymarzonej sylwetki często zapomina się o innych korzyściach, jakie niesie za sobą aktywność fizyczna. A jest ich naprawdę wiele! Wśród tych najcenniejszych wymienia się lepsze zdrowie i samopoczucie oraz większą dawkę energii. Czujesz się dobrze w swoim ciele? To wspaniale! Mimo to nie zapominaj o regularnych ćwiczeniach, które pozwolą Ci cieszyć się nienaganną formą jak najdłużej. 

Źródło: EnvatoElements/Autor: Pressmaster

3. Na czym polega proces adaptacji do diety ketogenicznej? 

Celem adaptacji do diety ketogenicznej jest przestawienie organizmu na czerpanie energii z tkanki tłuszczowej. W przypadku osób, które opierają swój jadłospis głównie na węglowodanach, energia pobierana jest właśnie z cukrów. Na diecie keto posiłki powinny bazować na składnikach bogatych w tłuszcze oraz w pewnym stopniu w białka. 

Podstawą tego modelu żywieniowego są produkty gęste odżywczo i przede wszystkim sycące – świetnie sprawdzą się tutaj ryby, mięso, jajka, orzechy oraz owoce morza. W menu warto uwzględnić również dobrej jakości warzywa i owoce. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszym e-booku „Keto Adaptacja”. Jest to idealna pozycja dla osób rozpoczynających swoją przygodę z dietą ketogeniczną lub niskowęglowodanową, która przeprowadzi Cię przez cały proces krok po kroku.

4. Czy da się zmniejszyć objętość żołądka, jedząc 2-3 posiłki dziennie? 

Nie ulega wątpliwości, że im większe posiłki jesz, tym bardziej rozciąga się Twój żołądek. Jeżeli masz tendencję do przejadania się, narząd ten będzie adaptował się do objętości pokarmów, którą mu dostarczasz. W ten w sposób właśnie nakręca się błędne koło, bo im większą pojemność ma Twój żołądek, tym trudniej jest Ci zaspokoić głód i w konsekwencji sięgasz po więcej jedzenia, a to krótka droga do nadwagi lub otyłości. W tym przypadku warto postawić na posiłki białkowo-tłuszczowe, które nawet w niewielkiej ilości nasycą Cię na dłużej niż węglowodany. 

5. Czy w Strefie Przemian można otrzymać wsparcie psychologiczne przy zaburzeniach odżywiania? 

Strefa Przemian dokłada wszelkich starań, aby jej podopieczni czuli się ważni i bezpieczni. Naszym priorytetem jest nie tylko pomoc w realizacji Waszych dietetycznych celów, ale również Wasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli zmagasz się z zaburzeniami odżywiania, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u doświadczonego psychoterapeuty, który posiada odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje. My chętnie udzielimy Ci praktycznych wskazówek, wesprzemy i zmotywujemy, jednak nasze działania nie zastąpią rozmowy ze specjalistą. Zdrowie psychiczne jest równie ważne, co fizyczne, więc warto o siebie zadbać również w tym obszarze. 

Źródło: EnvatoElements/Autor: RossHelen

6. Czy jeden posiłek dziennie to nie za mało? 

Jeżeli na co dzień spożywasz tylko jeden posiłek, prawdopodobnie jesz mniej, niż powinieneś. Trudno jest dostarczyć wszystkie niezbędne witaminy i minerały w jednym daniu, nawet jeśli bazuje ono na gęsto odżywczych składnikach. Takie restrykcyjne podejście do diety to krótka droga do zaburzeń odżywiania oraz niedoborów. Zjadasz jeden posiłek dziennie raz na jakiś czas? Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, sporadyczna głodówka nie powinna Ci zaszkodzić. 

7. Czy muszę jeść posiłek po każdym treningu? 

Zdecydowanie jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez naszych obserwatorów i podopiecznych. Jeśli jesteś profesjonalnym sportowcem, posiłek potreningowy może okazać się niezbędny. Ćwiczysz rekreacyjnie kilka razy w tygodniu? Nie musisz sięgać po jedzenie zaraz po wizycie na siłowni. Twój organizm może czerpać energię z pożywienia, które dostarczyłeś mu wcześniej. Najważniejsze, żeby jeść wtedy, kiedy czujesz głód, nie przejadać się i stawiać na produkty bogate w witaminy oraz mikro- i makroelementy. 

8. Na początku mojej przygody z dietą ketogeniczną waga spadła, a teraz idzie w górę. Dlaczego? 

W sieci dostępnych jest mnóstwo jadłospisów (w teorii) opartych na założeniach diety ketogenicznej i wiele z nich odbiega od jej głównych zasad. Warto przede wszystkim przyjrzeć się temu, co jesz. Być może Twoje posiłki nie są prawidłowo skomponowane i często pozwalasz sobie na „drobne” odstępstwa. Jeśli chcesz wiedzieć, na czym dokładnie polega dieta keto, zajrzyj do naszego e-booka „Dieta ketogeniczna dla początkujących”.

9. Czy na początku odchudzania warto wprowadzić 3-dniowy post? 

Do postu zawsze trzeba się odpowiednio zaadaptować, niezależnie od jego celu. Wiele osób wierzy, że głodówka to klucz to lepszego zdrowia i samopoczucia oraz oczyszczenia organizmu z toksyn. Warto uświadomić sobie, że proces detoksykacji w Twoim ciele trwa przez całą dobę i to nie tylko wtedy, gdy pościsz. Jeśli chodzi o post przerywany, jak najbardziej warto go stosować. 

Nagłe odstawienie jedzenia na kilka dni może Ci bardziej zaszkodzić niż pomóc, zwłaszcza gdy na co dzień jesz co 2-3 godziny. Jest to ogromny stres dla organizmu, który może zaburzyć wiele zachodzących w nim procesów. Nie daj się zmanipulować reklamom tzw. soków detoks, które ostatnio zyskały na popularności. Produkty tego typu nie zawierają niczego poza cukrem oraz znikomą ilością witamin i minerałów. 

Źródło: EnvatoElements/Autor: duskbabe

10. Jem zdrowo i regularnie ćwiczę, a mimo to mój brzuch odbiega od ideału. Dlaczego? 

Jeśli trudno jest Ci zmniejszyć obwód brzucha przy regularnych treningach, główny problem prawdopodobnie tkwi w Twojej diecie. Idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie postu przerywanego oraz wprowadzenie do Twojego menu dań białkowo-tłuszczowych. Dzięki temu zmniejszysz ich objętość oraz unikniesz napadów głodu i podjadania między posiłkami. 

11. Mam tendencję do nocnego podjadania – jak sobie z tym radzić? 

Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że głównym źródłem Twojego problemu, zwłaszcza wybudzania się w nocy, może być stres. Aby chociaż częściowo sobie z nim poradzić, staraj się wyciszyć przed położeniem się do łóżka, przewietrz sypialnię, odłóż na bok wszelkie urządzenia elektroniczne, wyłącz światło i zakryj okna. Dzięki temu poziom kortyzolu w Twoim ciele się obniży, a melatoniny zwiększy, ułatwiając Ci zasypianie. Jeżeli dodatkowo masz tendencję do podjadania w nocy, przyjrzyj się temu, co jesz w dzień. Być może zbyt często sięgasz po posiłki, więc Twój organizm domaga się kolejnych przekąsek. 

12. Czy to prawda, że dieta ketogeniczna niekorzystnie wpływa na gospodarkę hormonalną u kobiet?

Trudno jest znaleźć badania naukowe, które potwierdzałyby jakiekolwiek zagrożenia związane ze stosowaniem diety ketogenicznej i to nie tylko wśród kobiet. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku cukrzyków, u których cały proces jest bardziej złożony i wymaga innego podejścia. 

Niektóre źródła podają, że dieta ketogeniczna nie jest w pełni wartościowa. W rzeczywistości wszystko zależy od tego, czy jest odpowiednio skomponowana. Prawidłowo rozpisany jadłospis opiera się na produktach gęstych odżywczo, zwłaszcza mięsie i podrobach, które zawierają niezbędne witaminy i minerały. 

Warto dodać, że dieta keto coraz częściej polecana jest pacjentom, zwłaszcza kobietom starającym się o dziecko. W jakim przypadku może być szkodliwa? Na pewno wtedy, gdy wdrożysz ją w życie bez wcześniejszej adaptacji

13. Czy można stosować dietę ketogeniczną przy SIBO i problemach z woreczkiem żółciowym? 

Stosowanie diety ketogenicznej w tym przypadku jest jak najbardziej możliwe, jednak warto sięgać przede wszystkim po przekąski obfitujące w kokos. Tłuszcze zawarte w tym orzechu nie potrzebują żółci do trawienia, a do tego wykazują szereg prozdrowotnych właściwości. Ważne, aby wszelkie źródła tłuszczu wprowadzać do diety stopniowo, aby organizm mógł się zaadaptować do ich trawienia. 

Źródło: EnvatoElements/Autor: ratmaner

14. Czy warto jeść produkty bogate w błonnik? Podobno dają dłuższe uczucie sytości. 

Owszem – produkty bogate w błonnik mogą sycić na dłużej, jednak w żaden sposób nie zastępują posiłków białkowo-tłuszczowych. Warto mieć na uwadze fakt, że nadmiar błonnika w diecie może przynieść więcej szkody niż pożytku, dlatego wystarczy, że zjesz go raz dziennie, np. w formie owoców. Jeśli przesadzisz z jego ilością, Twój brzuch będzie wyglądał jak balon i pojawią się dokuczliwe wzdęcia. Co ciekawe, błonnik uznawany jest za składnik antyodżywczy, który pozbawia Twój organizm niektórych witamin i minerałów. 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Wyślij wiadomość do Strefy Przemian! 

Dieta ketogeniczna, odchudzanie oraz post przerywany to 3 tematy, które najbardziej interesują naszych obserwatorów i podopiecznych. Czujesz niedosyt lub nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie? Zapoznaj się z poniższym filmikiem, w którym znajdziesz nie tylko informacje na temat wyżej wymienionych aspektów, ale również 3 wskazówki, które pomogą Ci szybciej schudnąć: 

https://www.youtube.com/watch?v=rUs7jKy9oqw&ab_channel=BartekSzemraj 

W Strefie Przemian zawsze jesteś mile widziany. U nas możesz liczyć na profesjonalne podejście, dużą dawkę motywacji oraz dostęp do darmowych materiałów. Szukasz ciekawych kulinarnych inspiracji? Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz bezpłatne 7-dniowe menu. Jeśli masz pytania odnośnie diety lub treningu, wyślij swoją wiadomość na adres: kontakt@strefaprzemian.pl. Zapraszamy! 

Zespół Strefa Przemian

 

Badania: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3945587/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12430970/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15533250/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7177487/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29372481/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32564299/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4960941/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20921964/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5572489/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6314618/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5639963/

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0