🥑 Awokado - właściwości i przepisy.
Uwielbiasz awokado? Właściwości tego owocu są nieocenione! Sprawdź, co się w nim kryje i jakie przepisy można z niego wyczarować!
Awokado to skarbnica prozdrowotnych substancji. Czy można spożywać je na diecie niskowęglowodanowej i wysokotłuszczowej? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule!
Awokado: właściwości i przepisy od SP
Awokado to prawdziwa perełka na liście składników, które warto włączyć do swojej diety. Jest bardzo uniwersalne w smaku, dlatego nadaje się do wielu ciekawych połączeń kulinarnych. Stanowi idealny dodatek do śniadań, obiadów, a nawet zdrowych deserów. Naszła Cię ochota na awokado? Właściwości zdrowotne tego owocu są naprawdę liczne. Czy można je jeść na diecie ketogenicznej i niskowęglowodanowej? Oprócz odpowiedzi na to pytanie w naszym artykule znajdziesz kilka ciekawych i gęsto odżywczych przepisów. Zapraszamy!
Awokado: właściwości zielonego owocu
Awokado, zwane również gruszką aligatora, to bardzo wszechstronny owoc. Jego masłowaty smak sprawia, że pasuje do zróżnicowanych dań, a także zdrowych przekąsek i deserów. Awokado reguluje ciśnienie krwi, dzięki czemu może być z powodzeniem stosowane w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego.
Owoc ten zmniejsza ryzyko zawałów serca oraz udarów, obniżając poziom cholesterolu we krwi. Warto włączyć go do codziennej diety z uwagi na zawartość cennych witamin, w tym witaminy C, A, E, K i H. W awokado znajdują się również witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy, który jest istotny w przypadku kobiet planujących ciążę lub spodziewających się dziecka.
Zastanawiasz się, czy do swojej diety włączyć awokado? Właściwości tego owocu mają zbawienny wpływ na stan cery. Antyoksydanty znajdujące się w jego wnętrzu wspierają organizm w walce z wolnymi rodnikami, niwelując negatywne skutki stresu oksydacyjnego. Ponadto roślina ta wykazuje działanie przeciwzapalne.
Awokado świetnie sprawdza się w przypadku osób, które zamieniły tradycyjną dietę na ketogeniczną lub niskowęglowodanową. Zawarte w nim tłuszcze to jedne z najcenniejszych kwasów tłuszczowych, jakie można znaleźć w naturze. W 100 g awokado znajduje się aż 15 g tych substancji oraz mniej niż 2 g węglowodanów przyswajalnych.
Jakie inne prozdrowotne związki chemiczne można znaleźć w awokado? Właściwości nadają mu fitosterole, beta-karoten, kwas pantotenowy, a także liczne minerały, w tym miedź, cynk, potas, fosfor, wapń oraz mangan.
Przepisy z awokado od Strefy Przemian
Naszła Cię ochota na potrawę z awokado? Przepisy, które znajdziesz poniżej, są nieskomplikowane i wymagają tylko kilku składników. Dzięki temu nawet największy amator kulinarny sobie z nimi poradzi!
1. Jajeczne łódeczki
Składniki:
- 2 dojrzałe awokado,
- 4 duże jajka,
- sól i pieprz,
- 3 kawałki bekonu,
- świeży szczypiorek.
Przygotowanie:
1. Rozgrzej piekarnik do 170 stopni. Rozetnij awokado na połówki i użyj łyżki, aby wyjąć nieco miąższu z każdej połówki.
2. Włóż tak przygotowane połówki do naczynia żaroodpornego. Wbij jajka do miski i przełóż żółtka do wydrążonych połówek owocu. Wypełnij pozostałe miejsce odpowiednią ilością białka.
3. Dopraw solą i pieprzem według uznania, a następnie piecz przez 20-25 minut, aż jajka osiągną zbitą konsystencję.
4. W tym czasie podsmaż na patelni boczek i pokrój go na niewielkie kawałki.
5. Wyjmij połówki z piekarnika, posyp kawałkami bekonu i drobno posiekanym szczypiorkiem.
2. Pikantny humus z awokado
Składniki:
- 4 dojrzałe awokado,
- 1 puszka gotowanej ciecierzycy,
- ½ czerwonej cebuli,
- 1 papryczka jalapeño,
- świeża kolendra,
- ¼ szklanki soku z limonki,
- 1 sprasowany ząbek czosnku,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- sól.
Przygotowanie:
1. Wrzuć wszystkie składniki do blendera i zmiksuj na gładką masę.
2. Gotowy humus posyp świeżą kolendrą.
3. Keto burger z awokado
Składniki:
- 1 dojrzałe średnie awokado,
- 1 duże jajko,
- 2 kawałki bekonu,
- liść sałaty,
- plaster pomidora,
- 1 łyżka domowego keto majonezu,
- sól i pieprz,
- szczypta nasion sezamu.
Przygotowanie:
1. Podsmaż bekon na patelni. Na tłuszczu, który wytopił się z bekonu, usmaż jajko.
2. Rozetnij awokado na pół, pozbądź się pestki i obierz obie połówki ze skórki.
3. Posmaruj jedną połówkę awokado keto majonezem, połóż na niej pomidora, sałatę, bekon i podsmażone jajko.
4. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Zamknij tak powstałego „hamburgera” drugą połówką awokado, a na końcu posyp gotową potrawę nasionami sezamu.
Awokado: przepisy od Strefy Przemian
Jak w prosty sposób wdrożyć do jadłospisu awokado? Przepisy, które proponujemy, podrzucą Ci kilka inspiracji i ułatwią codzienne przygotowywanie posiłków. Jakie inne produkty warto włączyć do codziennej diety? Jak przejść na dietę niskowęglowodanową? I jak bezproblemowo przetrwać keto adaptację? Odpowiedź na te i mnóstwo innych pytań znajdziesz na naszym blogu oraz kanale YouTube.
Szukasz dietetycznych inspiracji? A może potrzebujesz pomocy w ułożeniu dobrego planu treningowego, dostosowanego do założonych celów? Strefa Przemian jest tutaj dla Ciebie! Napisz do nas na adres: kontakt@strefaprzemian.pl, a my odezwiemy się do Ciebie najszybciej jak to możliwe. Jeśli jesteś zwolennikiem szukania rozwiązań na własną rękę, wypróbuj treningi dostępne na naszym kanale.
Jeżeli spodobały Ci się nasze przepisy, zapraszamy po więcej pomysłów do działu z naszymi e-bookami i książkami kulinarnymi. Ponadto, zapisując się do naszego newslettera, możesz liczyć na darmowy 7-dniowy jadłospis, wypełniony po brzegi gęsto odżywczymi przekąskami. Jeszcze więcej pomysłów znajdziesz po zalogowaniu się do swojego konta na stronie Strefy Przemian. Zapraszamy i życzymy smacznego!
Zespół Strefa Przemian
Badania