logologo

✅ Zdrowe odchudzanie! ✅ Bezpieczne tempo odchudzania.

Jak powinno wyglądać zdrowe odchudzanie? Dowiedz się, w jakim tempie gubić kilogramy, aby cieszyć się dobrym zdrowiem.

Bezpieczne odchudzanie to nie tylko przestrzeganie zdrowej diety, ale również odpowiednie tempo zrzucania wagi. Dowiedz się, jak szybko gubić kilogramy, aby cieszyć się dobrym zdrowiem. 

Jakie jest bezpieczne tempo odchudzania?

W większości internetowych poradników dotyczących odchudzania wiele mówi się o odpowiednio zbilansowanej diecie, zapotrzebowaniu kalorycznym, wartości energetycznej produktów oraz rozkładzie makroskładników. Niestety nie zawsze porusza się kwestię bezpiecznego tempa zrzucania wagi, które stanowi jeden z najważniejszych wyznaczników zdrowego odchudzania. Jak schudnąć, aby móc cieszyć się nie tylko szczupłą sylwetką, ale również doskonałą kondycją psychofizyczną? Od czego zależy tempo odchudzania i dlaczego u każdego może wyglądać inaczej? Jeśli zadajesz sobie pytanie, jak zdrowo schudnąć, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! 

Źródło: EnvatoElements / Autor: AtlasComposer 


Od czego zależy tempo odchudzania?

Zazwyczaj, gdy decydujemy się na redukcję wagi, liczymy na szybkie efekty. Wyobrażamy sobie, jak wspaniale byłoby schudnąć w miesiąc i cieszyć się szczupłą sylwetką jak najdłużej. Niestety nie jest to takie proste. Na tempo odchudzania składa się tak wiele czynników, że osiągnięcie wyznaczonego celu może potrwać dłużej, niż zakładaliśmy. Oczywiście wśród nas znajdą się szczęśliwcy, którzy będą mogli cieszyć się szybkimi efektami, ale nie zabraknie również osób, którym redukcja wagi będzie szła nieco bardziej opornie. Od czego to zależy? 

Nie zapominajmy, że każdy organizm jest inny. Różnimy się między sobą trybem życia, wagą wyjściową oraz kondycją zdrowotną. Każdy z nas ma inne predyspozycje genetyczne i stan gospodarki hormonalnej, a do tego inaczej śpimy i ćwiczymy. Stres, życie w biegu, przyjmowanie niektórych leków, zaburzenia metaboliczne, nieodpowiednia dieta czy niedobór snu znacznie utrudniają zdrowe odchudzanie. Podsumowując, na spowolnienie tego procesu mogą wpływać następujące czynniki:

  • zaburzona gospodarka hormonalna (np. nieprawidłowe wydzielanie kortyzolu lub hormonów tarczycy), 
  • nieodpowiednia higiena snu (niedobór snu, sen niskiej jakości), 
  • predyspozycje genetyczne,  
  • niska aktywność fizyczna, 
  • nieodpowiednie nawyki żywieniowe, 
  • przewlekły stres,
  • szybkie tempo życia, 
  • choroby (np. cukrzyca), 
  • niektóre leki (np. glikokortykosteroidy), 
  • zaburzenia metaboliczne (np. insulinooporność). 

 

Źródło: EnvatoElements / Autor: orcearo 

 

Jak schudnąć bezpiecznie?

Jak schudnąć w bezpieczny sposób? Teoretycznie wskazana jest redukcja 1% masy ciała tygodniowo – jeśli ważysz 100 kg, prawidłowy spadek wagi (w teorii!) to 1 kg/tydzień, czyli w konsekwencji powinieneś schudnąć w miesiąc ok. 5 kg. A jak to wygląda w praktyce? Z tym bywa naprawdę różnie – odchudzanie to tak złożony i nieregularny proces, że ciężko jest to jednoznacznie określić. 

Nietrudno jest spotkać osoby, które są w stanie schudnąć w miesiąc nawet 8-10 kg. Nie brakuje również takich, u których miesięczny spadek masy ciała wynosi zaledwie 1 kg. Czy to oznacza, że ta pierwsza grupa może poszczycić się większym progresem od drugiej? Absolutnie nie! Najlepszym wyznacznikiem nie są cyferki na wadze, a wygląd naszego ciała. 

Nie zapominajmy, że powszechnym zjawiskiem są wahania wagi – poziom wody w organizmie oraz zawartość tkanki tłuszczowej i mięśniowej mogą stale się zmieniać. Codzienne ważenie i mierzenie obwodów ciała całkowicie mija się z celem – jeśli chcesz sprawdzić swoje postępy w odchudzaniu, dokonuj pomiarów raz w miesiącu. 

Racjonalna utrata wagi to nie tylko klucz do zachowania zdrowia, ale również utrzymania osiągniętych efektów. Redukując masę ciała stopniowo, znacznie zmniejszysz prawdopodobieństwo wystąpienia efektu jo-jo, który nie bez powodu sieje postrach wśród odchudzających się osób. Jak zdrowo schudnąć i nie tracić motywacji? Odstaw na bok wagę i uzbrój się w cierpliwość!

 

Źródło: EnvatoElements / Autor: GeorgeRudy 

 

Bezpieczne i skuteczne odchudzanie ze Strefą Przemian

Odchudzanie to złożony proces, który u każdego może wyglądać nieco inaczej. Spadek kilogramów uzależniony jest od wielu czynników, począwszy od predyspozycji genetycznych po nawyki żywieniowe, higienę snu i tryb życia. Zastanawiasz się, jak schudnąć w bezpieczny sposób i cieszyć się osiągniętymi efektami jak najdłużej? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym filmiku: 

https://youtu.be/idQ8mvXFQ3w 

Jeśli chcesz przekonać się na własnej skórze, jak wygląda zdrowe odchudzanie, koniecznie wyślij do nas wiadomość: kontakt@strefaprzemian.pl. Nasi eksperci chętnie podpowiedzą Ci, jak zdrowo schudnąć i uniknąć efektu jo-jo. Nie zapomnij zapisać się również do naszego newslettera – dołączając do Strefy Przemian, otrzymasz 7-dniowy jadłospis do pobrania całkowicie za darmo!

Zespół Strefa Przemian 

Badania: 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16295214/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28454540/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28164449/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24816752/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3428710/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3658316/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4044302/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4517681/ 

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0