logologo

Kurkuma w diecie! 😍 Odchudzające właściwości kurkumy.

Właściwości odchudzające kurkumy i jej wpływ na organizm człowieka - czy rzeczywiście działa? Strefa Przemian odpowiada.

Kurkuma w diecie - poznaj właściwości odchudzające kurkumy

Kurkuma – orientalna przyprawa kojarzona z reguły z potrawami Dalekiego Wschodu – coraz częściej gości na polskich stołach. Wyróżnia ją nie tylko jej specyficzny smak i kolor, ale również szereg dobroczynnych właściwości. Jedną z nich jest wspieranie procesu odchudzania. Czy kurkuma rzeczywiście jest dobra na odchudzanie?

Źródło: EnvatoEements/Autor:jirkaejc

Kurkuma i jej pochodzenie

Ta charakterystycznie pomarańczowa przyprawa słusznie kojarzona jest z Indiami. Nazywana także Szafranem Indyjskim kurkuma pozyskiwana jest z byliny z rodziny imbirowatych – ostryża długiego. Poddany odpowiedniej obróbce zmienia się w pomarańczową przyprawę. 

Zaletą kurkumy jest nie tylko jej oryginalny wygląd, ale również uniwersalność stosowania. Doskonale sprawdzi się zarówno w deserach, jak też subtelny dodatek do dań mięsnych i orientalnych. Swoją nietypową barwę kurkuma zawdzięcza swojemu aktywnemu składnikowi – kurkuminie. Oprócz walorów kolorystycznych przyprawy kurkumina jest również odpowiedzialna za jej właściwości. 

Wpływ kurkumy na organizm człowieka

Kurkumina zawarta w kurkumie jest substancją bioaktywną. Oznacza to, że silnie wpływa na nasz organizm. Substancja bezpośrednio oddziałuje na nasze komórki somatyczne. Ponadto udowodniono, że kurkumina posiada właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne, antynowotworowe oraz przeciwzapalne. Wykazuje również działanie przeciwutleniające, co jest kluczowe w przypadku osób narażonych na stres oraz uprawiających wzmożoną aktywność fizyczną. To jeden z powodów, dla których kurkuma jest dobra na odchudzanie. 

Właściwości odchudzające kurkumy

Jak jednak dokładnie kurkuma może pomóc Ci schudnąć? Przede wszystkim zdolność oddziaływania kurkuminy na cały Twój organizm przekłada się też pozytywnie na Twoją walkę z kilogramami. Ponadto kurkuma wspiera prawidłowe funkcjonowanie wątroby poprzez regulowanie poziomu wydalanej przez ten organ żółci, która odgrywa znaczącą rolę w procesach trawiennych. 

Stosowanie kurkumy w diecie nie tylko pozwoli Ci uniknąć stanów zapalnych, ale też usprawni trawienie tłuszczów, a tym samym przełoży się na redukcję tkanki tłuszczowej. Co ważne, poprzez usprawnienie procesów trawiennych w organizmie, kurkuma przyspiesza również Twój metabolizm. A ten jest kluczowy w walce o wymarzoną sylwetkę. Optymalizując swój metabolizm, nie tylko czujesz się lżej (co widoczne jest też w spadającej wadze ciała), ale przede wszystkim eliminujesz przykre dolegliwości ze strony układu trawiennego, m.in. wzdęcia czy nudności. 

Źródło: EnvatoEements/Autor:LightFieldStudios

Kurkuma na odchudzanie - czy rzeczywiście działa?

Jeżeli mimo wszystko nie jesteś do końca przekonany do właściwości odchudzających kurkumy, myślę, że przytoczone poniżej wyniki badań rozwieją Twoje wszystkie wątpliwości. W przeprowadzonym na grupie 44 osób teście udowodniono, że spożywanie kurkumy pozytywnie wpływa na utratę wagi. Wystarczyło stosowanie kurkumy przez zaledwie dwa miesiące (w połączeniu z interwencyjnym stylem życia), aby zauważyć rezultaty jej działania. Już po 30 dniach jej spożywania osoby biorące w badaniu straciły na wadze 1,88%. Dwumiesięczne stosowanie kurkumy pozwoliło zwiększyć ten efekt do poziomu 4,91%. Co ważne, stosowanie orientalnej przyprawy wpłynęło pozytywnie również na szereg innych parametrów dotyczących wagi i sylwetki:

  • zwiększyło redukcję tkanki tłuszczowej z 0,7% do 8,43%,
  • zwiększyło redukcję talii z 2,36% do 4,14%,
  • poprawiło redukcję bioder z 0,74% do 2,51%,
  • zwiększyło redukcję BMI od 2,10% do 6,43%.

Co ważne, w przeprowadzonym badaniu jego uczestnicy spożywali kurkumę nie w formie przyprawy, lecz kurkuminę w tabletkach. Co nie zmienia faktu, że posiada ona właściwości wspierające procesy odchudzania. Pamiętaj też, że samo spożywanie przyprawy bez zachowania zdrowej diety i realizacji treningu fizycznego nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Kluczowy jest kompleksowy plan na odchudzanie obejmujący nie tylko spożywanie odpowiednich przypraw, ale przede wszystkim odpowiednio dobrane dietę i ćwiczenia. 

Kurkuma czy curry?

Chociaż na rynku dostępna jest sama kurkuma, to tę możesz znaleźć również w mieszance przypraw zwanej curry. Co więcej, ze względu na obecność w curry szeregu innych przypraw pozytywnie wpływających na wyzwalanie właściwości kurkumy warto ją stosować również w diecie odchudzającej. Towarzystwo pieprzu czy chili uwalnia właściwości przeciwutleniające kurkumy i zwiększa jej biodostępność dla ludzkiego organizmu. Inną przyprawą, z którą warto łączyć kurkumę jest również imbir. Jednak stosowanie samej przyprawy również ma sens ze względu na jej pozostałe właściwości przydatne w procesie odchudzania.

Kurkuma na odchudzanie – w jakiej formie?

Skoro kurkuma dostępna jest zarówno w formie przyprawy, jak też tabletek, to którą jej postać warto stosować, aby móc skorzystać z jej pozytywnego wpływu na odchudzanie? Przyznam, że to dość indywidualna decyzja. Kurkumę w formie przyprawy możesz dodać do wielu dań i napojów. Zalecana porcja to ok. 1 łyżeczka przyprawy do posiłku. To, na co powinieneś zwrócić uwagę, to na stosowanie kurkumy wraz z olejem oraz pieprzem. Te składniki sprawiają, że kurkumina staje się bardziej dostępna dla naszego organizmu.

Suplementy diety w formie tabletek uzupełnione są o dodatkowe minerały, m.in. jonami magnezu, selenu, cynku czy miedzi. Często też właściwości kurkuminy wzmacniane są albuminami (białkami). I chociaż suplementy diety z kurkumą są ogólnodostępne na polskim rynku, warto podchodzić do ich stosowania z odpowiednią rezerwą. Myślę, że o wiele lepszym rozwiązaniem jest regularne stosowanie kurkumy w formie przyprawy. Pozwoli Ci to nie tylko skorzystać z jej właściwości odchudzających, ale dostarczy również niezapomnianych walorów smakowych. A przecież zdrowa dieta może być smaczna, prawda? 

Źródło: EnvatoEements/Autor:charlotteLake

Kurkuma a zdrowy umiar

W stosowaniu kurkumy, jak z resztą w stosowaniu wszystkich składników diety, należy zachować zdrowy rozsądek. Wprawdzie ta przyprawa nie wykazuje skutków ubocznych i nie jest zalecana jedynie osobom na nią uczulonym. Jednak nadmierne spożywanie przyprawy może drastycznie przyspieszyć pracę jelit, czego efektem może być biegunka. Dlatego jeśli spożywać kurkumę w formie napoju, nie powinieneś spożywać więcej niż dwie szklanki płynu. Dla zwiększenia skuteczności kurkuminy, warto pić napar rano. Tym bardziej, że napar z kurkumy i imbiru przyspiesza odczucie sytości, dzięki czemu łatwiej będzie Ci zrezygnować z nadmiernego objadania się. 

 

Efekty ze Strefą Przemian

Zastanawiasz się, jak skutecznie schudnąć i szukasz osób, które zmotywują Cię do działania? Nasi specjaliści są w pełnej gotowości, aby towarzyszyć Ci w Twojej drodze po szczupłą sylwetkę. Proponowane przez nich posiłki i ćwiczenia zawsze dopasowane są do indywidualnych potrzeb podopiecznego, aby ten mógł cieszyć się dobrym zdrowiem i jeszcze lepszym samopoczuciem. Jak zacząć odchudzanie? Przede wszystkim z radością i pozytywnym nastawieniem! Prześlij nam swoje pytania na adres: kontakt@strefaprzemian.pl. Chętnie rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości.

Zespół Strefa Przemian

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0