logologo

😍 Post przerywany - 10 zasad! Na czym polega post przerywany

Planujesz wdrożyć w życie post przerywany? Poznaj 10 przykazań diety IF, których warto przestrzegać, żeby wytrwać w swoich postanowieniach!

Strefa Przemian przedstawia 10 przykazań postu przerywanego, które pozwolą Ci szybko osiągnąć Twój dietetyczny cel! 

10 zasad postu przerywanego, dzięki którym osiągniesz swój cel 

Post przerywany to niezawodne narzędzie w walce z nadwagą i otyłością. I nie tylko! Przestrzegając go na co dzień, poprawisz swoje ogólne samopoczucie i szybciej uporasz się z chorobami metabolicznymi, takimi jak cukrzyca typu 2 czy insulinooporność. Niestety niektórzy poddają się już po kilku dniach jego stosowania, co wynika najczęściej z niedostatecznej wiedzy na jego temat. Jak powinna przebiegać dieta IF? Czy jest tak restrykcyjna, jak zwykło się uważać? Jakich błędów unikać na poście przerywanym? Zasady przedstawione w niniejszym artykule pomogą Ci skutecznie wdrożyć go w życie i osiągnąć Twój dietetyczny cel!

Źródło: EnvatoElements/Autor: FabrikaPhoto

Post przerywany – zasady, które każdy powinien znać

1. Nie zaczynaj z grubej rury

Jeżeli jesteś przyzwyczajony do spożywania posiłków co 2-3 godziny, a w międzyczasie wpadają jeszcze drobne przekąski, nie powinieneś wprowadzać postu przerywanego z dnia na dzień. Może być to dla Ciebie zbyt wymagające i bardzo stresujące dla Twojego organizmu. Jeśli chcesz wdrożyć w życie dietę IF, postaraj się to zrobić krok po kroku, zaczynając od stopniowego wydłużania okna postu. 

2. Nie trzymaj się okna postu na siłę

Twoje okienko żywieniowe trwa od 10:00 do 17:00 i jeśli po tym czasie dopadnie Cię głód, nie pozwalasz sobie nawet na drobną przekąskę? Wiedz, że nie zawsze jest to dobre podejście. Burczenie w brzuchu, osłabienie czy ból głowy to sygnał od organizmu, że potrzebuje jedzenia. Skrajny głód to dla niego duży stres, który może skończyć się rozregulowaniem gospodarki hormonalnej, zwłaszcza u kobiet

3. Pamiętaj, że godziny okna żywieniowego nie muszą być codziennie takie same

Wiele osób ma tendencję do wyznaczania określonych godzin okna żywieniowego i trzymania się ich każdego dnia. Nie jest to absolutnie konieczne! Wbrew pozorom post przerywany może być bardzo elastyczny – jednego dnia możesz zrobić 20-godzinny post, innego natomiast 18- czy 15-godzinny. Wiele zależy od Twojego ogólnego samopoczucia. Zazwyczaj sięgasz po pierwszy posiłek o 15:00, ale dzisiaj wyjątkowo czujesz ogromny głód? Nie czekaj i zjedz coś pożywnego! Sztywne trzymanie się zasad może jedynie sprawić, że szybko się zniechęcisz i wrócisz do dawnych nawyków. 

Źródło: EnvatoElements/Autor: AboutImages

4. Godziny postu dostosuj do swojego trybu życia

Do tej pory nie pojawiły się żadne badania potwierdzające, że jedzenie od 10:00 do 16:00 przynosi więcej korzyści niż od 12:00 do 18:00. Każdy z nas zupełnie inaczej funkcjonuje, dlatego godziny postu i przyjmowania posiłków najlepiej dostosować do własnego trybu życia. 

5. Zwracaj uwagę na to, co jesz

Jeśli chodzi o post przerywany, zasada dotycząca jakości posiłków jest jedną z tych najważniejszych. Jeżeli będziesz spożywać same węglowodany, trudno Ci będzie wytrwać kilkanaście godzin bez jedzenia. Dieta IF to tylko narzędzie pomocnicze – najważniejsze jest to, co jesz, dlatego jeśli nie widzisz efektów na wadze, prawdopodobnie Twój jadłospis wymaga wprowadzenia pewnych modyfikacji. 

6. Pamiętaj, że nie ma jednej zasady co do produktów przerywających post

Istnieje mnóstwo różnych teorii na temat tego, co można spożywać w oknie postu. Aby mieć pewność, że Twój post nie zostanie przerwany, postaw jedynie na wodę, czarną kawę oraz herbatę – oczywiście bez cukru. Ciężko zgodzić się z dość powszechnym stwierdzeniem, że przekąski do 50 kcal nie przerywają postu – jeśli zjesz garść owoców, Twoja insulina może poszybować w górę. Nie należy przesadzać również z dodawaniem tłuszczu do kawy – gdy wypijesz kilka filiżanek, dostarczysz swojemu organizmowi dodatkowe kalorie, które mogą utrudnić Ci proces odchudzania. 

7. Uważaj na dodatki

Ten punkt mocno łączy się z poprzednim. Jak wiadomo, w oknie postu możesz pozwolić sobie na wodę oraz kawę i herbatę. Wiele osób jest świadomych tego, że powinny być one pozbawione cukru, jednak pozwalają sobie na dodatek w postaci mleka czy śmietanki. Jest to absolutnie niewskazane, ponieważ po spożyciu mleka i jego przetworów dochodzi do szybkiego wyrzutu insuliny przez trzustkę. 

Źródło: EnvatoElements/Autor: twenty20photos

8. Nie poddawaj się po tygodniu 

Należysz do grona osób, które liczą na ekspresowe efekty w każdej dziedzinie swojego życia? Niestety w przypadku postu przerywanego nie osiągniesz ich natychmiast. Oczywiście na diecie IF pierwsze różnice w sylwetce i samopoczuciu możesz zauważyć bardzo szybko, jednak na spektakularne rezultaty trzeba trochę poczekać. 

9. Ogranicz węglowodany i zwiększ podaż tłuszczów

Twój jadłospis bazuje głównie na węglowodanach? Zatem trudno Ci będzie wytrwać na poście przerywanym. Zasada ta mocno łączy się z punktem piątym – ważne jest to, co jesz, dlatego warto zadbać o jakość produktów i odpowiedni rozkład makroskładników. Największą korzyść przyniesie Ci zwiększenie podaży zdrowych tłuszczów, które dają długie uczucie sytości. 

10. Nie utożsamiaj postu przerywanego z dietą 

Choć post przerywany często nazywany jest dietą IF, nie ma on z szeroko pojętą dietą nic wspólnego. Jest to jedynie sposób odżywiania, który polega na podziale doby na dwa okresy – okno postu i przyjmowania pokarmów. Najlepiej traktować go jako narzędzie pomocnicze, a nie model żywieniowy sam w sobie. 

Post przerywany i jego najważniejsze zasady okiem Strefy Przemian 

Post przerywany to skuteczne narzędzie w walce z nadprogramowymi kilogramami. I nie tylko! Jest on również wskazany dla osób pragnących zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. W internecie trafiłeś na mnóstwo sprzecznych informacji na temat diety IF? U nas znajdziesz wszystko to, czego szukasz! Jak powinien przebiegać post przerywany? Zasady oraz najczęstsze błędy przedstawiamy w poniższym materiale filmowym: 

https://www.youtube.com/watch?v=nE-bEC0Q64Y

Czy wiesz, że odchudzanie wcale nie musi wiązać się z ogromnymi wyrzeczeniami? W Strefie Przemian możesz zapomnieć o skrupulatnym liczeniu kalorii i monotonnych jadłospisach. Wręcz przeciwnie – czekają tutaj na Ciebie rozmaite przepisy, nawet te uwzględniające słodycze i fast foody! Wystarczy śledzić naszego bloga, kanał YouTube, konto na Instagramie oraz grupę na Facebooku, aby znaleźć się w świecie pysznych, zdrowych i urozmaiconych posiłków. Zachęcamy Cię również do zasubskrybowania naszego newslettera – po podaniu swojego maila otrzymasz bezpłatne 7-dniowe menu z przysmakami keto i low carb. 

Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat postu przerywanego, koniecznie zapoznaj się z naszym e-bookiem, który przeprowadzi Cię przez cały proces krok po kroku. Zapraszamy Cię również na naszego bloga, na którym opublikowaliśmy kilka ciekawych artykułów o diecie IF. Masz pytania lub wątpliwości odnośnie odżywiania i/lub treningu? A może brakuje Ci motywacji do działania i potrzebujesz wsparcia? Wyślij swoją wiadomość za pośrednictwem formularza kontaktowego lub na adres e-mail kontakt@strefaprzemian.pl, a my wrócimy do Ciebie z odpowiedzią najszybciej, jak to możliwe! 

Zespół Strefa Przemian

 

Badania: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5572489/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4224222/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6314618/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3945587/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6628875/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27695291/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31023390/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32060194/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28715993/ 

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0