logologo

Dlaczego dziecko tyje? Dieta dla dzieci!

Jak powinno jeść dziecko z nadwagą i otyłością. Dieta dla dzieci – jadłospis!

Dlaczego dziecko tyje? Jakość życia dzieci i młodzieży z nadwagą i otyłością.

Już Hipokrates podkreślał, że otyli żyją krócej, a Arystoteles upominał, że nadmierna masa ciała przyczynia się do szybszego niszczenia komórek, a tym samym do szybszego starzenia się organizmu. Te obserwacje zostały potwierdzone także we współczesnych badaniach naukowych. Życie osób otyłych może być krótsze o 8 do 16 lat. 

Rozpowszechnienie otyłości i nadwagi u dzieci i młodzieży gwałtownie wzrosło w ostatnich latach i niestety wciąż rośnie, co staje się poważnym globalnym problem zdrowia publicznego. Obecnie otyłość uznawana jest za najgroźniejszą chorobę cywilizacyjną. Już w roku 1998 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła otyłość epidemią o zasięgu ogólnoświatowym.

 

Dlaczego dziecko nie chudnie? Problem na wielu płaszczyznach.

Nadwaga i otyłość, to niestety nie tylko defekt estetyczny, to problem wielopłaszczyznowy – od wizualnego, po zdrowotny. 

W miarę wzrostu nadmiernej masy ciała, wzrasta ryzyko wielu chorób. 

Nadwaga, a przede wszystkim otyłość, prowadzi do bardzo wielu zmian w narządach i układach organizmu ludzkiego, powodując liczne choroby i zaburzenia wynikające z występujących stanów zapalnych, finalnie prowadzących do powstawania nowotworów, a  w  ostateczności do zgonu, często przedwczesnego. 

dlaczego dziecko nie rozwija sie prawidlowo

 

Dlaczego dziecko nie rozwija się prawidłowo? 

Poważnymi konsekwencjami otyłych młodych osób są zaburzenia rozwoju motorycznego. Badania wskazują na:

 • poważne ryzyko dla układu kostnego dziecka z nadwagą lub otyłością 
 • duży ból związany z dysfunkcją i deformacją mięśniowo-szkieletową (np. koślawość kolan, płaskostopie)
 • obniżenie poziomu ogólnej sprawności fizycznej
 • często również – brak podstawowych umiejętności ruchowych. 

Niestety to wszystko prowadzić do przedwczesnych zmian zwyrodnieniowych. Problem ten przypisywany jest osobom starszym, jednak początki schorzenia mogą spotykać już ludzi młodych i bardzo młodych, u których stwierdza się nadmierną masę ciała. Otyłość powoduje przeciążenie stawów kończyn dolnych i przyspiesza rozwój zmian zwyrodnieniowych stawów. Warto pamiętać, że choroba ta wiąże się często z deformacją stawów, sztywnością, znacznym ograniczeniem ruchowych, a przede wszystkim silnym bólem.

Nadmierna masa ciała może prowadzić do powstawania wiotkości wiązadeł i ścięgien. Coraz częściej występują też pourazowe uszkodzenia chrząstki stawowej. To sprawia, że możliwości ruchowe dzieci otyłych są bardzo ograniczone, 
lub całkowicie wycofują się z takiej formy spędzania czasu, co tylko pogłębia ich problemy.

Otyłych dzieci nie wolno zmuszać do intensywnych ćwiczeń i zajęć sportowych, należy w sposób bardzo rozsądny zająć się wprowadzaniem aktywności fizycznej u dzieci z nadmierną masą ciała, najlepiej z pomocą wykwalifikowanego trenera personalnego. Niekiedy jedyną możliwą formą aktywności fizycznej dla dziecka otyłego jest spacer. Warto również skorzystać z różnych treningów z Anią Kolasińską dostępnych na jej kanale:

 

Jak odchudzić dziecko? “Primum non nocere – Po pierwsze nie szkodzić” – to cel nadrzędny. 

Dopiero kiedy masa ciała zacznie się zmniejszać w wyniku odpowiedniego postępowania żywieniowego, można systematycznie zwiększać aktywność fizyczną. Co nie oznacza, że dopóki dziecko nie schudnie to ma się nie ruszać. 
W ręcz przeciwnie! Spacery, sprzątanie, zabawa z psem – każda aktywność fizyczna pomaga. Ważne, aby nie wrzucić dziecka od razu na zbyt głęboką wodę. Oczywiście poradzi sobie jednak może się zrazić, a to najgorsze, co może się wydarzyć.

 

Dziecko ma problem z wagą. Jak dzieci otyłe funkcjonują na co dzień?

Skutki nadmiernej masy ciała nie ograniczają się tylko do fizycznego zdrowia dzieci otyłych, ale także do ich zdrowia psychicznego i społecznego

Dzieci z nadmierną masą ciała gorzej śpią, co przekłada się na zachowanie w  ciągu dnia – nadpobudliwość, agresja, rozdrażnienie, płaczliwość, brak koncentracji, stany depresyjne, a nade wszystko chęć zajadania problemów – najczęściej jednak w takich momentach dzieci i młodzież sięga po produkty wysoko-przetworzone, słodkie, z dużą zawartością tłuszczów typu trans, co powoduje dalszy wzrost masy ciała i powstaje błędne koło. A przecież możliwe są zdrowe przekąski, które nie tylko zaspokoją chęć na słodkie, ale przede wszystkim dodadzą sił i energii na kolejne godziny aktywności.

 

Młodzież z nadwagą często doświadcza dyskryminacji i nietolerancji w swoim środowisku wśród osób w różnym wieku. 

 • Osoby otyłe często postrzegane są jako nieatrakcyjne fizycznie, osobowo i interpersonalnie. 
 • Mogą mieć niskie wsparcie społeczne i problemy z prawidłowym funkcjonowanie w grupie. 
 • Przypisuje się im gorsze cechy charakteru i niższe kwalifikacje zawodowe w życiu dorosłym. 

Na skutek braku porozumienia z otoczeniem młody człowiek często sam przypisuje sobie negatywne cechy i uruchamia 
w stosunku do siebie negatywne emocje, ma niską samoocenę i brakuje mu wiary we własne możliwości. Otyłość zmniejsza oczekiwania życiowe i prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego. Często takie spojrzenie na świat i brak pomocy rodziców, opiekunów, nauczycieli może skończyć się poważnymi zaburzeniami psychicznymi.

dlaczego dziecko tyje

 

Czy “pulchne” dziecko, to zdrowe dziecko? Dieta dla dzieci.

Pamiętać należy, że częstym skutkiem “pulchnego” dzieciństwa są problemy w życiu dorosłym. Zgodnie z opinią lekarzy, otyłość w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania często wiąże się z otyłością w wieku dorosłym, co w konsekwencji wpływa również na jakość i długość życia osoby dorosłej. 

 

Ile kalorii powinno jeść dziecko, aby schudnąć? 

Nie istnieje żaden skuteczny lek na otyłość. W leczeniu nadmiaru tkanki tłuszczowej stosuje się różne metody, począwszy od niskoenergetycznej diety, tak zwanej diety redukcyjnej, a skończywszy na okaleczającej interwencji chirurgicznej 
(co jest już bardzo drastycznym rozwiązaniem). 

Warto podkreślić, że brak personalizacji diety i nadmierna niekontrolowana redukcja kalorii może prowadzić do poważnych niedoborów witamin i minerałów, a także podstawowych elementów budujących każdą komórkę organizmu, konsekwencją czego mogą być dysfunkcje rozwojowe i poznawcze młodych osób. Istotne jest zarówno co jeść, 
ale i ile jeść, by zapewnić prawidłową masę ciała, a tym samym odpowiedni rozwój dziecka.

dieta dla dziecka

 

Dlaczego dziecko tyje? Czy istnieje związek otyłości dziecka i nawyków żywieniowych rodziców?

W kształtowaniu nawyków żywieniowych w pierwszych latach życia najważniejszą rolę odgrywają rodzice, którzy decydują nie tylko o tym, co dziecko będzie jadło, w jakich ilościach, ale również o jakości podawanych posiłków.  

Placówki oświatowo wychowawcze często nie oferują prawidłowych racji pokarmowych, jakość odżywcza posiłków 
i przekąsek może być słaba, a poziom aktywności fizycznej dzieci może być niewystarczający. 

Dlatego bardzo istotnym elementem korzystnie wpływającym na rozwój najmłodszych jest edukacja i uświadamianie rodziców jak ważne jest prawidłowe odżywianie dzieci, zapewnienie odpowiedniej jakości źródła białka, dlaczego tłuszcz jest potrzebny w diecie, czym zastąpić cukier i słodycze, po jakie owoce sięgać, po co jest błonnik w codziennym rodzinnym jadłospisie i gdzie go znaleźć, a także jak zacząć ćwiczyć w domu. 

Warto zdać sobie sprawę, że żadne dziecko nie będzie jadło warzyw i owoców, jeśli u rodziców będą drożdżówki i pizza. Zasadnicze są wzorce wyniesione z domu rodzinnego, świadomość żywieniowa rodziców i sposób spędzania wolnego czasu.

 

Jak odchudzić dziecko – jakość życia Twojego dziecka zależy od Ciebie!

Z pewnością każdemu rodzicowi zależy na dobrym  starcie w dorosłość jego pociechy i prawidłowych relacji w życiu społecznym w wieku dorosłym. Uzyskać to można jedynie zapewniając zdrowie od najmłodszych lat, nie czekając, 
aż problem zacznie narastać i będzie do rozwiązania coraz trudniejszy.

dieta dla dziecka – jadlospis

 

Dieta dla dziecka – jadłospis na tydzień!

Wiemy, że to wszystko wydaje się skomplikowane i często ciężko się połapać w tym całym natłoku informacyjnym. Spokojnie, jesteśmy po to, aby pomóc i tłumaczyć. W tekście umieściliśmy link do filmu “zdrowe przekąski” ale to nie wszystko – na naszej stronie znajdziesz bezpłatne, 7 dniowe menu, czyli jadłospis na tydzień wraz ze wskazówkami dotyczącymi odżywiania. Wystarczy zapisać się do newslettera i pobrać go. 
Mamy nadzieję, że się przyda, a w razie pytań, jesteśmy do dyspozycji: kontakt@strefaprzemian.pl – pisz do nas na ten adres i porozmawiamy.

 

Zespół Strefa Przemian

 

 

Bibliografia:

 1. Story M, Kaphingst KM, French S. “The role of child care settings in obesity prevention”, Future Child. 2006 Spring;16(1):143-68.
 2. S M Smith, B Sumar and K A Dixon, “Musculoskeletal pain in overweight and obese children”, Int J Obes (Lond). 2014 Jan; 38(1): 11–15. Published online 2013 Oct 29. Prepublished online 2013 Sep 30. doi:  10.1038/ijo.2013.187
 3. Zadworna-Cieślak M., Gutowska-Wyka A., “Problem otyłości na tle zachowań zdrowotnych młodzieży- implikacje profilaktyczne i edukacyjne”, Marzec 2010
 4. Halasi S, Lepeš J, Đorđić V, Stevanović D, Ihász F, Jakšić D, Živković-Vuković A, Cvetković M, Milić Z, Stajer A, Zrnzević N, Marinković D. “Relationship between obesity and health-related quality of life in children aged 7-8 years”, Health Qual Life Outcomes. 2018 Jul 28;16(1):149. doi: 10.1186/s12955-018-0974-z.
 5. Brandi N Whitaker, Paige L Fisher, Supriya Jambhekar, Gulnur Com, Samiya Razzaq, Julia E Thompson, Todd G Nick, Wendy L Ward, “Impact of Degree of Obesity on Sleep, Quality of Life, and Depression in Youth”, Mar-Apr 2018;32(2):e37-e44. doi: 10.1016/j.pedhc.2017.09.008. Impact of Degree of Obesity on Sleep, Quality of Life, and Depression in Youth

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0