logologo

🤔😊 Odchudzanie - najczęściej zadawane pytania! 😍 Jak skutecznie schudnąć? Pytania i odpowiedzi!

Jak skutecznie schudnąć? Strefa Przemian odpowiada na najczęściej zadawane pytania o efektywne odchudzanie.

Zastanawiasz się, jak skutecznie schudnąć? Od dawna stosujesz dietę, ale nie wiesz, jakie dobrać do niej ćwiczenia? To właśnie z myślą o Tobie przygotowaliśmy listę odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat efektywnego odchudzania!

Jak skutecznie schudnąć – pytania i odpowiedzi

Jak skutecznie schudnąć? To pytanie od lat zadają sobie osoby, które walczą nie tylko z uporczywą tkanką tłuszczową, ale również te, które borykają się z nawracającym efektem jo-jo. Jak efektywnie schudnąć, aby być nie tylko zadowolonym ze swojego wyglądu, ale także zmienić swój dotychczasowy tryb życia na zdrowszy? Przeczytajcie zestaw odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące tego, jak skutecznie schudnąć. Mamy nadzieję, że tym artykułem rozwiejemy wiele waszych wątpliwości.

 

Źródło: EnvatoElements / Autor: AtlasComposer

 

Najczęściej zadawane pytania na temat efektywnego odchudzania i nie tylko! 

1. Czy podczas postu przerywanego 16/8 można pić wodę z cytryną?

W tym przypadku istnieją dwie szkoły. Jedna z nich mówi o tym, że podczas postu przerywanego dopuszczalne jest spożycie jedynie wody, kawy lub herbaty. Nie należy spożywanych napoi dosładzać. Jeżeli preferujesz picie kawy, pamiętaj również o tym, aby nie dodawać do niej mleka ani śmietanki.

Druga szkoła mówi natomiast o tym, że w przypadku diety IF można przymknąć oko na cytrynę w herbacie lub na produkty, które zawierają dosłownie kilka kalorii. 

Pamiętaj jednak, że jeżeli zależy Ci na efektywnym odchudzaniu oraz na procesie autofagii, który zachodzi jedynie w przypadku, gdy do organizmu podczas postu kalorie są niedostarczane, warto ograniczyć się do pierwszego podejścia.

2. Czy mielona papryka w dużych ilościach działa niekorzystnie?

W Strefie Przemian nigdy nie spotkaliśmy się z badaniami, które udowadniałyby niekorzystny wpływ mielonej papryki na zdrowie. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak skutecznie schudnąć, najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem oraz zasadą, że wszystko w nadmiarze może zaszkodzić. 

3. Jak w ciąży stosować post przerywany?

Jeżeli post przerywany jest modelem żywieniowym, który wprowadziłaś do swojego codziennego trybu życia przed ciążą i nie masz żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do jego stosowania, możesz spokojnie kontynuować go dalej, ponieważ Twoje ciało już zdążyło się do niego przyzwyczaić.

Natomiast jeśli Twoja sytuacja jest odwrotna, czyli chcesz wprowadzić dietę IF, będąc w ciąży, to w Strefie Przemian tego nie polecamy. Podczas ciąży nie można diametralnie zmieniać swojego sposobu odżywiania, ponieważ może to mieć niekorzystny wpływ na samopoczucie matki oraz rozwój płodu. 

Zamiast przestawiać się na nową dietę, dołóż starań, aby jeść produkty o wysokiej jakości i gęstości odżywczej. W stanie błogosławionym post przerywany może być dodatkiem, ale nigdy priorytetem. Jedz intuicyjnie, gdy jesteś głodna.

4. Jak zdrowo przytyć?

Jeżeli zależy Ci na przybraniu masy tłuszczowej, wystarczy, że będziesz jeść dużo i często, a Twoje posiłki będą bogate w węglowodany. Wtedy jest szansa, że zjesz o wiele więcej kalorii. Jeśli natomiast chcesz nabrać masy mięśniowej, należy odpowiednio trenować. Ćwiczenia dają mięśniom sygnał do tego, żeby się rozbudowały i zwiększały swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Trenuj siłowo i pamiętaj o zwiększaniu obciążenia w miarę postępów.

5. Czy dieta keto i IF jest zalecana dla młodzieży?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania tych dwóch modeli żywieniowych u młodzieży. Obie te diety są bardzo zdrowe i gęsto odżywcze, pod warunkiem, że są prawidłowo przeprowadzane. 

6. Na jakie badania pójść, jeśli waga nie spada lub spada bardzo powoli?

Efektywne odchudzanie warto zacząć od zbadania pełnego panelu tarczycowego (TSH, FT3, FT4, anty-TG, anty-TPO). Dodatkowo warto sprawdzić, jak sytuacja ma się z Twoim poziomem glukozy i insuliny we krwi. 

W znakomitej większości przypadków zdarza się tak, że ciężko o zrzucenie nadprogramowych kilogramów z powodu źle dobranego treningu lub źle przeprowadzanej diety. Należy również wziąć pod uwagę, że osobom szczuplejszym, które chcą zrzucić tylko kilka kilogramów, będzie znacznie trudniej schudnąć niż osobom z nadwagą, które przed sobą mają jeszcze długą drogę.

7. Jak na diecie keto zwiększyć masę mięśniową?

Jeżeli chodzi o zwiększanie masy mięśniowej na diecie keto, kluczowym elementem jest trening. Najlepszym rozwiązaniem jest dobrze przemyślany trening siłowy. Zwiększanie obciążeń z biegiem czasu oraz wykonywanie ćwiczeń z poprawną techniką to dwa najważniejsze elementy, pozwalające na zwiększenie masy mięśniowej na diecie keto.

8. Czy warto kręcić hula-hoop?

Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z treningiem, każdy rodzaj aktywności fizycznej, nawet hula-hoop czy spacer, będzie dobrym wyjściem na to, by zacząć gubić centymetry w talii. Im dłużej ćwiczysz, tym większa szansa, że trening z hula-hoop okaże się być nieefektywny.

Prędzej czy później, aby móc cieszyć się rezultatami efektywnego odchudzania, będziesz musiał dołożyć starań, aby utrudnić swój trening. Najlepiej robić to poprzez wdrażanie ćwiczeń wielostawowych, np. martwego ciągu, przysiadów, wyciskania na ławce itd.

 

Źródło: EnvatoElements / Autor: jacoblund

 

9. Co zrobić, gdy utrata wagi prowadzi do pogorszenia samopoczucia i utraty siły?

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie, jak skutecznie schudnąć, ale Twoją główną bronią na drodze do wymarzonej sylwetki jest duży deficyt kaloryczny, to Twój organizm automatycznie nie ma skąd czerpać energii na coraz trudniejsze treningi. 

Przeanalizuj źródła energii obecne w Twojej diecie i zastanów się, czy nie potrzebujesz zwiększenia podaży kalorii. Co jest źródłem dla Ciebie – węglowodany czy tłuszcze – i jak dużo tej energii dostarczasz? Dodatkowymi elementami, które mogą zaważyć na Twoim złym samopoczuciu, są niedobór snu i nadmiar stresu.

10. Kiedy ćwiczyć na ergometrze w domu?

Można użyć ergometru jako wstępnej rozgrzewki, aby podnieść temperaturę mięśni i przygotować je na trening właściwy. Po jego zakończeniu będzie to również dobry pomysł na uzupełniający trening cardio lub trening interwałowy.

11. Jak schudnąć z ud?

Twoim odwiecznym problemem jest to, jak skutecznie schudnąć z ud? Mamy na to sposób. Musisz pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z całego ciała. Jak wiadomo, większość osób nie jest w stanie zrzucić zbędnych centymetrów tylko z jednego obszaru ciała.

Należy wdrożyć odpowiednią dietę, która jest bogata w dobrej jakości produkty, oraz trening siłowy, który wzmocni Twoje mięśnie, pozwalając Ci na cieszenie się smukłym wyglądem tego obszaru. Powinnaś również zadbać o dobrej jakości sen oraz unikanie nadmiernego stresu. Dodatkowa aktywność fizyczna poza treningowa będzie również bardzo ważnym czynnikiem w gubieniu centymetrów z obszaru ud.

12. Po czym poznać, że nie jestem na deficycie kalorycznym?

W Strefie Przemian absolutnie nie polecamy liczenia kalorii. Po pierwsze, licząc kalorie, stajesz się więźniem jedzenia. Cały czas myślisz, ile możesz nałożyć na talerz i za ile należy przygotować kolejny posiłek.

Zamiast tego warto zacząć jeść intuicyjnie – jedz wtedy, gdy jesteś głodny, a gdy czujesz, że już się najadłeś – przestawaj. Dodatkowo ponad wszystko liczy się jakość, a nie ilość. Wszystkie produkty, które lądują na Twoim talerzu, powinny być gęste w mikroelementy i witaminy. Bardzo ważne jest to, jak spożywane kalorie wpływają na Twój organizm.

13. Dlaczego nie mogę efektywnie schudnąć i ciągle mi się nie udaje?

Najważniejszym elementem w drodze do sukcesu jest zrozumienie, jak dużym priorytetem jest dla Ciebie utrata wagi i wprowadzenie zdrowych nawyków. Jeżeli ciągle odpuszczasz sobie treningi lub pozwalasz na dyspensy w diecie, oznacza to, że wcale tak bardzo Ci nie zależy na dobrym samopoczuciu. 

Dlatego warto w głowie przeprowadzić rachunek sumienia i zrozumieć, dlaczego dbanie o zdrowie jest dla Ciebie ważne. W ćwiczeniach nie warto się kierować modą czy tym, że inni wyglądają lepiej od Ciebie. Twoje zdrowie powinno być dla Ciebie najważniejsze. 

14. Ile kalorii spala tabata?

Wielu osobom w ich drodze do tego, jak skutecznie schudnąć zależy bardzo na tym, żeby wszystko było przedstawione w liczbach. Jednak obliczenie faktycznego spalania kalorii dla danej osoby nie jest możliwe. Dlaczego? Ponieważ istnieje za dużo czynników, które na tę liczbę wpływają. Stres, jakość snu, aktywność w ciągu dnia, poziom hormonów, intensywność treningu, a nawet temperatura w pomieszczeniu – to wszystko ma wpływ na końcowy wynik.

 

Źródło: EnvatoElements / Autor: oneinchpunchphotos

 

Jak skutecznie schudnąć? Zapytaj ekspertów Strefy Przemian!

Wciąż nurtują Cię pytania dotyczące efektywnego odchudzania? Nie wiesz, jak zacząć post przerywany lub dietę ketogeniczną? Nie martw się, w Strefie Przemian czekają na Ciebie wspaniali specjaliści, którzy chętnie przeprowadzą Cię przez cały proces krok po kroku.

Zachęcamy Cię do śledzenia naszego bloga oraz materiałów filmowych, które ukazują się na naszym kanale YouTube. Poniżej znajdziesz link do filmu z odpowiedziami na powyższe pytania:

https://www.youtube.com/watch?v=Kto8Hk8zOvM

Wiele cennych informacji na temat diety ketogenicznej zdobędziesz, czytając jeden z naszych e-booków. Chciałbyś przetestować nasze kulinarne możliwości? Zapisz się do naszego newslettera, a my prześlemy Ci 7-dniowy jadłospis wypełniony fit przepisami. Zapraszamy!

Zespół Strefa Przemian

Badania: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3945587/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6943716/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6651455/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6213862/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6628875/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5639963/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5496172/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6082688/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29466592/

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0