logologo

Mało jesz i nie chudniesz? Dlaczego Twoja waga stoi w miejscu pomimo deficytu kalorycznego?

Mało jesz, a Twoja waga wciąż stoi w miejscu? Dowiedz się, dlaczego duży deficyt kaloryczny nie zawsze jest sprzymierzeńcem odchudzania!

Mało jem i nie chudnę – dlaczego waga stoi w miejscu?

 

Droga do szczupłej sylwetki często wydaje nam się długa i kręta. Oczekując jak najszybszych efektów, drastycznie obcinamy kalorie, czując coraz większy głód i osłabienie. Nagle okazuje się, że nasze wyrzeczenia nie przynoszą upragnionych rezultatów – waga stoi w miejscu, a oponka na brzuchu wciąż odznacza się pod obcisłą bluzką. Zdeterminowani jeszcze bardziej ograniczamy jedzenie, a waga nie spada pomimo deficytu. „Dlaczego nie mogę schudnąć, chociaż jem tak mało?” – takie pytanie pojawia się w naszej głowie, gdy na wyświetlaczu wagi po raz kolejny widzimy te same cyferki. Wbrew powszechnym opiniom znaczny deficyt kaloryczny nie jest sprzymierzeńcem odchudzania, a wręcz przeciwnie – może zniweczyć nasze starania o wymarzoną figurę, wywołując w nas coraz większą frustrację. Dlaczego podejmowane przez nas działania nie są skuteczne, a waga stoi w miejscu pomimo naszego głodzenia się?

mało jem a nie chudnę 

Źródło: EnvatoElements / Autor : IrynaKhabliuk

 

Waga stoi w miejscu, bo za mało jesz

 

Żeby schudnąć, trzeba jeść” – to powiedzenie obala powielany od wielu lat mit, że do skutecznego gubienia kilogramów niezbędny jest duży deficyt kaloryczny. Na szczęście nasze podejście do redukcji masy ciała ulega zmianie. I to na lepsze! Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że szybko nie znaczy lepiej – zdecydowanie warto poświęcić więcej czasu na odchudzanie i cieszyć się osiągniętymi efektami jak najdłużej.

 

Pamiętaj, że Twój organizm zawsze będzie próbował zaadaptować się do środowiska, w którym aktualnie funkcjonuje. Jeżeli Twoje średnie zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 2000-3000 kcal na dobę, a te zostaną nagle zredukowane do 1200 kcal, Twoja waga prawdopodobnie zacznie spadać. Czy to oznacza, że głodzenie się jest kluczem do sukcesu? Odpowiedź brzmi NIE – po 2, 3 czy 4 tygodniach Twój metabolizm zwolni, gdyż organizm dostosuje się do podaży kalorycznej, którą otrzymuje. 

 

Z czym to się wiąże? W pewnym momencie okaże się, że Twoja waga nie spada pomimo deficytu. Aby dać organizmowi bodziec do dalszej redukcji, będziesz musiał pogłębić deficyt kaloryczny, schodząc np. do 1000 kcal. Kilogramy dalej będą spadały, ale po pewnym czasie ponownie zorientujesz się, że waga stoi w miejscu. Już w tym momencie będziesz czuł się na tyle zmęczony i osłabiony, że dalsze cięcie kalorii nie będzie wchodziło w grę.

 

Nie zapominaj, że głodzenie się to krótka droga do efektu jo-jo, czyli szybkiego nadrobienia tego, co do tej pory udało Ci się zrzucić. I nie jest to jedyny skutek uboczny drastycznego cięcia kalorii! Poza znalezieniem odpowiedzi na pytanie „Dlaczego nie mogę schudnąć?” warto przyjrzeć się temu, jakie spustoszenie w Twoim organizmie czyni radykalne ograniczanie jedzenia. Może przy okazji znajdziesz powód nagłego pogorszenia Twojego samopoczucia?

 

mało jem a tyje 

Źródło: EnvatoElements / Autor: NomadSoul1

 

Wpływ dużego deficytu kalorycznego na Twój organizm

 

Twoja waga nie spada pomimo deficytu? Jak już wiadomo, jest on prawdopodobnie zbyt duży. Warto podkreślić, że głodzenie nie tylko spowalnia Twój metabolizm i prowadzi do przewlekłego zmęczenia, ale również niesie za sobą wiele innych skutków ubocznych. Są to m.in.: 

●      utrata masy mięśniowej,

●      bóle głowy,

●      niedobór witamin i minerałów,

●      łamliwość włosów i paznokci,

●      obniżenie samopoczucia,

●      utrata apetytu,

●      zaburzenia odżywiania,

●      problemy z koncentracją,

●      szybka męczliwość,

●      obniżenie odporności,

●      zaburzenia wodno-elektrolitowe.

 

mało jem a jestem gruba

Źródło: EnvatoElements / Autor: Anna_Om

 

Jak zdrowo schudnąć i zapobiec sytuacjom, w których waga stoi w miejscu pomimo Twoich starań? Przede wszystkim przestań się głodzić! Zacznij jeść więcej i postaw na aktywność fizyczną – w ten sposób rozkręcisz swój metabolizm i zaczniesz tracić centymetry w obwodach bez większych wyrzeczeń.

 

Marzy Ci się sposób odżywiania, w którym nie trzeba liczyć kalorii? Jedną z opcji może być post przerywany, który absolutnie nie polega na głodzeniu się. Najważniejszą rolę gra w nim jakość, a nie ilość spożywanych posiłków. Pamiętaj, że dieta może być smaczna, zdrowa i sycąca!

 

Twoja waga nie spada pomimo deficytu? Strefa Przemian przybywa z pomocą!

 

Ograniczasz jedzenie do minimum, a Twoja waga stoi w miejscu? Podejmujesz szereg działań i wciąż pojawia się w Twojej głowie pytanie „Dlaczego nie chudnę”? Wygląda na to, że za mało jesz. Aby jeszcze dokładniej dowiedzieć się, na czym polega ten mechanizm, zachęcamy Cię do obejrzenia naszego krótkiego materiału filmowego:

 

https://youtu.be/HsHGZXdasBs

 

Jeśli chcesz schudnąć bez konieczności stosowania drastycznego deficytu kalorycznego, ale nie wiesz, jak się za to zabrać, skontaktuj się z naszym zespołem: kontakt@strefaprzemian.pl. Nasi eksperci ułożą dietę dopasowaną do Twoich potrzeb i kondycji zdrowotnej. Aby przetestować za darmo 7-dniowy jadłospis, zapisz się do newslettera na dole strony. Czekamy na Ciebie z niecierpliwością!

 

Zespół Strefa Przemian

 

Badania:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6628875/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5639963/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5496172/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6082688/

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0