😍 5 przepisów na kawę! ☕ Kawa w zdrowej wersji ☕
Jesteś fanem kawy w każdej postaci? Poznaj 5 przepisów na zdrową kawę z dodatkami od Strefy Przemian!
Jesteś na diecie i pozwalasz sobie jedynie na czarną kawę bez cukru? Poznaj nasze przepisy na zdrową kawę i przerwij tę monotonię!
5 przepisów na kawę w zdrowej wersji
Kawa to napój, który uwielbia niemal każdy z nas. Jedni piją ją zaraz po przebudzeniu, inni natomiast nie wyobrażają sobie bez niej śniadania czy poobiedniego deseru. To zazwyczaj przy kawie toczymy najciekawsze rozmowy, podpisujemy ważne kontrakty i dzielimy się gorącymi plotkami z przyjaciółmi. Nie bez powodu „napój bogów” pełni w naszym życiu tak istotną rolę – kawa dodaje energii, zwiększa koncentrację i wprawia w dobry nastrój. Niestety wiele osób od niej stroni, postrzegając ją jako niewskazany element zdrowej diety. Czy słusznie? Absolutnie nie! Jeżeli całkowicie jej unikasz lub stawiasz jedynie na małą czarną bez cukru, możesz od dzisiaj przerwać tę monotonię. Strefa Przemian przedstawi Ci przepisy na kawę, którą możesz pić bez wyrzutów sumienia. Zdrowa kawa w naszym wydaniu nie tylko pobudzi Cię do działania, ale także dostarczy Twojemu organizmowi cennych wartości odżywczych. Wybierz najlepszą kawę dla siebie i ciesz się jej wyśmienitym smakiem każdego dnia!
Zdrowa kawa w 5 wersjach – składniki i przygotowanie
Kawa z cynamonem
Składniki:
- kawa,
- 3 g cynamonu.
Przygotowanie:
Do przygotowania tego przepisu potrzebujesz jedynie 2 składników: kawy i cynamonu. Wystarczy, że do naparu dodasz cynamon i dobrze wymieszasz. Najlepiej użyć do tego blendera.
Kawa z olejem kokosowym
Składniki:
- kawa,
- 10 ml oleju kokosowego.
Przygotowanie:
Do zaparzonej kawy dodaj 10 ml oleju kokosowego i dobrze wymieszaj, aby uniknąć specyficznego posmaku. Gotowy napój świetnie sprawdzi się jako „posiłek przedtreningowy”.
Kawa z olejem kokosowym i odżywką białkową
Składniki:
- kawa,
- olej kokosowy,
- odżywka białkowa.
Przygotowanie:
Do kawy dodaj ok. 10 ml oleju koksowego i porcję dowolnej odżywki białkowej, a następnie dobrze wymieszaj. Taki napój możesz traktować jako posiłek i spożyć go przed lub po treningu.
Kawa mrożona
Składniki:
- kawa,
- cynamon,
- napój kokosowy lub migdałowy,
- kostki lodu.
Przygotowanie:
Połącz ze sobą wszystkie składniki i wymieszaj za pomocą blendera. Zdrowa kawa z lodem sprawdzi się jako poobiednia przekąska, zwłaszcza w upalne dni.
Kawa z awokado, kakao i gorzką czekoladą
Składniki:
- kawa,
- pół awokado,
- gorzka czekolada,
- 5 g kakao,
- odżywka białkowa,
- napój kokosowy lub migdałowy.
Przygotowanie:
Umieść wszystkie składniki w jednym naczyniu i dokładnie wymieszaj. Napój powinien uzyskać konsystencję gęstego shake’a. Możesz potraktować go jako oddzielny posiłek.
Informacje o składnikach
Kawa
Kawa to napój wykazujący szereg właściwości leczniczych, które cenione są nie tylko w branży gastronomicznej, ale również kosmetycznej i farmaceutycznej. Czarny napar dodaje energii i korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.
Kawa to źródło antyoksydantów, które minimalizują namnażanie wolnych rodników, hamują proces starzenia i działają przeciwnowotworowo. Ponadto napój ten zmniejsza ryzyko występowania chorób neurodegeneracyjnych oraz łagodzi objawy astmy i alergii.
Jako że kawa przyspiesza metabolizm, często stosowana jest w suplementach diety wspomagających odchudzanie. Co więcej, wskazana jest dla osób zmagających się z cukrzycą typu 2 i insulinoopornością. Pamiętaj, że przepisy na kawę w zdrowej wersji to te bez cukru, syropów i bitej śmietany.
Cynamon
Jaka jest najlepsza kawa na odchudzanie? Z cynamonem! Przyprawa ta należy do grupy naturalnych termogeników, które przyspieszają przemianę materii, regulują poziom insuliny we krwi i ułatwiają proces lipolizy, czyli rozpadu komórek tłuszczowych.
Cynamon posiada właściwości antyseptyczne i przeciwnowotworowe. Ponadto skutecznie łagodzi przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego, poprawia trawienie i opóźnia rozwój chorób o podłożu neurodegeneracyjnym.
Cynamon to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Zawiera witaminy z grupy B, witaminę C, K, A i E oraz wiele zbawiennych dla zdrowia mikroskładników, w tym potas, cynk, wapń, żelazo oraz magnez. Warto dodać, że przyprawa ta świetnie smakuje i doskonale podkreśla smak kawy.
Kokos
Nie bez powodu wiele przepisów na kawę zawiera produkty z kokosa. Kokosowe dodatki – w tym przypadku olej i mleko – nie tylko uatrakcyjniają smak napoju, ale również charakteryzują się wysoką zawartością składników odżywczych.
Kokos obfituje w witaminy i mikroelementy, które usprawniają szereg procesów zachodzących w organizmie. Są to m.in. witaminy z grupy B, witamina K, C i E oraz wapń, żelazo, potas i magnez. Kokos zapobiega próchnicy zębów, usprawnia pracę układu nerwowego i chroni przed chorobami serca.
Olej kokosowy stanowi źródło MCT, czyli średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które przyspieszają metabolizm, wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej, a do tego uchodzą za doskonałe źródło energii. Dodatkowo zapewniają długie uczucie sytości i stanowią prewencję przeciw wielu schorzeniom.
Odżywka białkowa
Odżywka białkowa to produkt popularny wśród osób aktywnych fizycznie, który pomaga w łatwy sposób uzupełnić podaż białka w diecie. Odżywka korzystnie wpływa na rozmaite procesy zachodzące w naszym ciele, a do tego świetnie smakuje i podkreśla smak potraw i napojów.
Odżywka dobrej jakości zawiera niezbędne aminokwasy, których nasz organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. Białko z odżywki jest szybko przyswajalne, sycące i lekkostrawne, dzięki czemu dobrze sprawdza się po intensywnym treningu.
Ogromną zaletą odżywki białkowej jest jej łatwa dostępność oraz ogrom rodzajów i smaków. Czekolada, owoce, kokos, karmel, toffi, wanilia, orzech, miód, szarlotka czy tiramisu… możliwości jest tak wiele, że bez problemu znajdziesz swój ulubiony smak i wyczarujesz najlepszą kawę pod słońcem!
Awokado
Niewiele przepisów na kawę zakłada użycie awokado, choć owoc ten doskonale do niej pasuje. Jego neutralny smak sprawia, że kawowy napar nie traci swojego aromatu, a kremowe wnętrze nadaje mu dość gęstą, aksamitną konsystencję.
Choć awokado to produkt bogaty w tłuszcze, stanowi ono remedium na schorzenia ze strony układu sercowo-naczyniowego. Co więcej, reguluje ciśnienie tętnicze krwi, korzystnie wpływa na układ nerwowy i wykazuje działanie antynowotworowe.
Spożywając awokado, dostarczysz swojemu organizmowi wiele witamin i minerałów, w tym witaminy z grupy B, witaminę C, A, E i K oraz potas, żelazo, wapń, magnez, cynk, sód i fosfor. Warto dodać, że owoc ten ułatwia przyswajanie witamin i mikroelementów z innych produktów spożywczych.
Kakao
Kakao zawiera wiele składników odżywczych wpływających korzystnie na pracę mózgu i układu nerwowego. Produkt ten obfituje nie tylko w magnez, potas i cynk, ale również witaminy z grupy B, witaminę K oraz witaminę E, która wykazuje działanie przeciwstarzeniowe.
Kakao jest źródłem związków o właściwościach przeciwutleniających, obniżających poziom złego cholesterolu, usprawniających pracę układu krążenia i działających przeciwzakrzepowo. Ponadto kakao poprawia nastrój i uchodzi za silny naturalny afrodyzjak.
Poza witaminami, przeciwutleniaczami i mikroelementami w kakao znajdziesz teobrominę, która skutecznie łagodzi uporczywy kaszel. Udowodniono także, że spożywanie tego składnika zapobiega występowaniu kamicy nerkowej i obniża ciśnienie krwi.
Gorzka czekolada
Najlepsza kawa z czekoladą to taka, w której użyto produktu bez soi, oleju palmowego i sztucznych aromatów. Warto wybrać tabliczkę o jak najwyższej zawartości kakao, która obfituje w cenne witaminy i mikroelementy.
Gorzka czekolada korzystnie wpływa na układ nerwowy, a do tego poprawia koncentrację i reguluje ciśnienie tętnicze krwi. Ponadto uważana jest za prawdziwą bombę energetyczną, która szybko stawia na nogi i ułatwia wykonanie intensywnego treningu.
Dzięki zawartym w kakao polifenolom gorzka czekolada obniża ciśnienie krwi i tym samym zapobiega zawałom serca. Flawonoidy z kolei zapobiegają miażdżycy, działają przeciwnowotworowo i pomagają zwalczać wszelkiego rodzaju infekcje.
Migdały
W naszych przepisach na kawę postanowiłeś użyć napoju migdałowego? Wiedz, że jest on nie mniej wartościowy od tego z kokosa! Migdały skutecznie redukują stres, przeciwdziałają powstawaniu zakrzepów, a do tego uznawane są za dobre źródło białka.
Migdały to produkt idealny dla osób pragnących wzmocnić włosy, skórę i paznokcie. Swoje liczne właściwości prozdrowotne zawdzięczają wysokiej zawartości witamin i minerałów, takich jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, cynk potas, sód oraz witamina A i E czy witaminy z grupy B.
Przyrządzając zdrową kawę na bazie napoju migdałowego, szybciej uporasz się ze zgagą, dokuczliwym kaszlem i zniwelujesz mdłości. Warto dodać, że składnik ten świetnie komponuje się z „napojem bogów” i jeszcze bardziej podkreśla jego niesamowity smak i aromat.
Przepisy na kawę, desery, śniadania i inne specjały od Strefy Przemian
Nasze przepisy na kawę to idealna opcja dla osób na diecie oraz tych, którym znudziło się codzienne popijanie klasycznego espresso czy americano. Okazuje się, że napój ten można dowolnie urozmaicać – wystarczy, że dodasz do niego kilka składników, a przyrządzisz nie tylko pobudzającą, zdrową kawę, ale również smaczny i pożywny zamiennik posiłku. Jak zrobić najlepszą kawę i zaskoczyć znajomych? Wiele cennych wskazówek na ten temat znajdziesz w poniższym filmiku:
https://youtu.be/PPB_velzDz4?list=PLEwDq9glchGnwPygOhT2sPXQJqxUBp7rB
Strefa Przemian to prawdziwa skarbnica przepisów nie tylko na napoje, ale również śniadania, desery, obiady czy koktajle. Przeglądając naszego bloga lub kanał na YouTube, natkniesz się m.in. na przepis na domową granolę, kurczaka w sosie curry czy bezy bez cukru. Więcej kuchennych inspiracji znajdziesz w naszych e-bookach oraz 7-dniowym bezpłatnym menu, które otrzymasz po zapisie do newslettera. Masz pytania do naszych ekspertów? Wyślij wiadomość na: kontakt@strefaprzemian.pl. Zapraszamy!
Badania:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17609490/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22301923/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26026398/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3257681/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24613207/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31195168/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4466762/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29641440/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32121549/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23638933/