logologo

Wzdęcia brzucha! Jak się uporać ze wzdęciami?

Próbujesz walczyć ze wzdęciami brzucha, ale żadne sposoby nie działają? Masz już dość złego samopoczucia po posiłku? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i pozbądź się przykrych dolegliwości raz na zawsze!

Wzdęcia – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

 

Zdarza się, że nie możesz dopiąć ulubionych spodni, choć w ostatnim czasie nie przybyło Ci dodatkowych kilogramów? Twój brzuch wygląda jak balon, a Ty czujesz się ociężały i towarzyszy Ci nieprzyjemne uczucie rozpierania? Nie ma powodów do paniki! To wcale nie musi być poważna choroba, a wzdęcia, które przytrafiają się niemal każdemu z nas. Zastanawiasz się, co konkretnie sprawia, że miewasz wzdęty brzuch? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być naprawdę wiele, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się temu, co jesz i w jakich sytuacjach czujesz największy dyskomfort. Jeśli zależy Ci na szybkim wyeliminowaniu przykrych dolegliwości, koniecznie zastosuj się do naszych wskazówek!

 

wzdęcia-jak sie ich pozbyć?

Źródło: EnvatoElements / Autor: Prostock-studio

 

Czym są wzdęcia brzucha i jak się objawiają?

Wzdęcia brzucha to jedna z najczęstszych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Biorą się z nadmiernego nagromadzenia gazów w żołądku i jelitach, z którym organizm nie jest w stanie sobie poradzić. W większości przypadków wynikają z błędnych nawyków żywieniowych, których często nie jesteśmy świadomi. Zastanawiasz się, czy za Twoje złe samopoczucie po posiłku odpowiadają właśnie wzdęcia? Objawy są bardzo różne i bywają niespecyficzne. Wśród tych najbardziej powszechnych wyróżnić można:

 

•   zwiększenie obwodu brzucha,

•   ból brzucha,

•   uczucie pełności i rozpierania w jamie brzusznej,

•   nadmierne wydalanie gazów,

•   uczucie ucisku w prawym albo lewym podżebrzu,

•   uczucie przelewania w jamie brzusznej,

•   duszność,

•   bolesność w klatce piersiowej.

 

Wzdęty brzuch – przyczyny nieprzyjemnych dolegliwości

 

Masz już dość wiecznie wzdętego brzucha? Przyczyn swojego problemu powinieneś szukać nie tylko w diecie, ale również codziennych nawykach. Wzdęcia mogą pojawić się po zbyt obfitym posiłku, spożyciu produktów, które Ci nie służą, a nawet zbyt szybkim przyjmowaniu pokarmów. Mogą towarzyszyć również rozmaitym chorobom układu trawiennego. Skąd bierze się wzdęty brzuch? Przyczyny mogą być następujące:

 

wzdęcia-jak sie ich pozbyć?

Źródło: EnvatoElements / Autor: LightFieldStudios

 

•   zbyt obfite posiłki,

•   alergie i nietolerancje pokarmowe,

•   napoje gazowane,

•   nadmierne połykanie powietrza,

•   niedrożność jelit,

•   zespół jelita drażliwego,

•   nieodpowiednia dieta,

•   celiakia,

•   stres,

•   leki,

•   choroby układu pokarmowego.

 

Zastosuj poniższe wskazówki i pozbądź się wzdętego brzucha raz na zawsze

 

1. Nie przejadaj się 

Spożywając zbyt obfite posiłki, doprowadzamy do nadmiernego naprężenia ścian żołądka. I wcale nie chodzi tutaj o kaloryczność jedzenia, a o jego objętość na naszym talerzu. Przypomnij sobie, ile razy zmusiłeś się do zjedzenia ostatniego kęsa, choć czułeś się już pełny i ociężały? Pamiętaj, że permanentne przejadanie się nie służy Twojemu żołądkowi – aby pomieścić nadmiar treści pokarmowej, którą mu dostarczasz, narząd ten zwiększy swoją objętość, a Ty będziesz potrzebował jeszcze więcej jedzenia, żeby zaspokoić głód. Nie unikniesz również wzdęć, których tak bardzo chcesz się pozbyć.

wzdęcia-jak sie ich pozbyć?

Źródło: Envato Elements / Autor: twenty20photos

 

2. Wyeliminuj nietolerancje i alergie pokarmowe

Gdy mamy do czynienia z nietolerancją lub alergią pokarmową, zazwyczaj doskwierają nam dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Objawy te mogą być bardzo łagodne i nie zawsze wiążą się z bólem, nudnościami, biegunką czy zaparciami – jedynym niepokojącym symptomem mogą być właśnie wzdęcia. Zanim jednak skierujesz swoje kroki do laboratorium w celu wykonania badań, przyjrzyj się dokładnie reakcjom swojego organizmu. Być może sam będziesz w stanie określić, jakie produkty Ci szkodzą i co konkretnie powinieneś wykluczyć ze swojego jadłospisu.

 

3. Zastosuj post przerywany

Wdrożenie w życie zasad postu przerywanego to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się dokuczliwych wzdęć brzucha. Dzięki kilku- a nawet kilkunastogodzinnej przerwie od jedzenia dajemy naszym jelitom czas na strawienie pokarmu. Spożywając posiłki regularnie co 3 godziny, nasz układ trawienny jest stale przepełniony treścią pokarmową, co z pewnością nie sprzyja walce ze wzdętym brzuchem. Na diecie IF jemy rzadziej, dzięki czemu żołądek i jelita mogą się oczyścić i odpocząć. Najpopularniejszą odmianą intermittent fasting jest dieta 16/8, w której okno postu trwa 16 godzin. Warto podkreślić, że post przerywany to model żywieniowy, który możesz dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.

 

wzdęcia-jak sobie radzić?

Źródło: EnvatoElements / Autor: antoninavlasova

 

Błonnik jako lekarstwo na wzdęcia brzucha – czy aby na pewno?

Od wielu lat błonnik uznawany jest za niezbędny składnik zdrowej diety. Okazuje się, że pomimo pewnych zalet, może negatywnie wpływać na nasz układ pokarmowy. Spożywany w nadmiarze, powoduje uciążliwe wzdęcia brzucha i wiele innych dolegliwości, począwszy od zgagi, odwodnienia i upośledzenia wchłaniania składników odżywczych po podrażnienie błony śluzowej żołądka i jelit. Aby dostarczyć sobie niezbędną ilość błonnika, warto sięgnąć po orzechy i lekkostrawne warzywa. Pamiętaj, że umiar zawsze jest wskazany, niezależnie od tego, czy Twoim celem jest pozbycie się wzdętego brzucha, czy radykalna zmiana nawyków żywieniowych.

 

Dołącz do Strefy Przemian i zapomnij o wzdęciach!

 

Starasz się zdrowo odżywiać i stale modyfikujesz swój jadłospis, ale wciąż doskwierają Ci uciążliwe wzdęcia? Objawy ze strony układu pokarmowego nie pozwalają Ci normalnie funkcjonować i chciałbyś je szybko wyeliminować? Aby pomóc Ci uporać się z przykrymi dolegliwościami, przygotowaliśmy krótki materiał filmowy o tym, jak szybko pozbyć się wzdętego brzucha:

 

https://www.youtube.com/watch?v=8a4SGUPVnZg&ab_channel=BartekSzemraj

 

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby walczyć ze wzdęciami brzucha we własnym zakresie, zachęcamy Cię do kontaktu z naszym zespołem. Specjaliści ze Strefy Przemian nie tylko udzielą Ci wskazówek odnośnie diety, ale również dopasują aktywność fizyczną do Twoich potrzeb i możliwości – a ta jest  równie ważna przy problemach ze wzdęciami! Aby przetestować bezpłatnie 7-dniowy jadłospis ( na samym dole strony głównej ), koniecznie zapisz się do naszego newslettera. Czekamy na Ciebie z niecierpliwością!

 

Zespół Strefa Przemian

 

Badania:

 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22969234/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5572489/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4224222/

https://academic.oup.com/jn/article/141/1/148/4630595

https://www.karger.com/Article/FullText/357077

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0