logologo

Jak przygotować się do postu przerywanego, aby szybko się nie zniechęcić? Strefa Przemian udziela wskazówek!

Chciałbyś przejść na post przerywany, ale szybko się zniechęcasz? Nie wiesz od czego zacząć i jak znaleźć motywację? Dowiedz się, jak w 3 krokach przygotować swój organizm do nowego sposobu odżywiania i cieszyć się licznymi korzyściami diety 16/8!

Post przerywany – jak stopniowo wdrożyć go w życie?

Post przerywany zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Ten model żywieniowy doceniany jest nie tylko przez specjalistów w dziedzinie dietetyki, ale również osoby dążące do osiągnięcia wymarzonej sylwetki i poprawy swojego samopoczucia. Przeplatany oknem żywienia i oknem postu, nie wymaga wprowadzania radykalnych zmian w diecie ani drastycznego cięcia kalorii. Jakie kroki należy podjąć, aby przejść bez większych trudności na post przerywany? Jak zacząć wdrażać w życie nowe nawyki żywieniowe, aby szybko się nie zniechęcić? Okazuje się, że przejście na post przerywany nie jest wielkim wyzwaniem i każdy z nas może cieszyć się jego licznymi korzyściami. 

 

Dieta-post przerywany

Źródło: EnvatoElements / Autor: duskbabe

 

Kto z nas choć raz nie próbował eksperymentować z dietami, aby szybko osiągnąć pożądane rezultaty? Na rynku dostępnych jest tak dużo modeli żywieniowych, że ciężko jest dokonać właściwego wyboru i konsekwentnie realizować założenia wybranego przez nas planu dietetycznego. Pomimo niezliczonych zalet postu przerywanego, wiele osób poddaje się już na starcie. Z racji tego, że gwałtowna zmiana sposobu odżywiania może sprawiać pewne trudności, chętnie pokażemy Wam jak stopniowo przejść na dietę 16 na 8 i wytrwać w swoich postanowieniach bez większych wyrzeczeń.

 

Post przerywany – kalorie czają się wszędzie!

Starasz się jeść zdrowo i regularnie, a obwód Twoich bioder się nie zmienia? Oponka na brzuchu wciąż Cię irytuje, a uda nie stają się smuklejsze? Zapewne niejednokrotnie modyfikowałeś swój jadłospis, bo cyferki na wadze za każdym razem wskazywały ten sam wynik. Pamiętaj, że brak rezultatów w gubieniu kilogramów nie musi wynikać z niekompetencji dietetyka czy pokarmów nieodpowiednio dostosowanych do Twoich potrzeb. Często wydaje nam się, że spożywamy 3 posiłki w ciągu doby, a w rzeczywistości jest ich od 5 do nawet 10 dziennie. Niemożliwe? A jednak! 
 

Dieta-post przerywany

Źródło: EnvatoElements / Autor : HumbaFrame

 

W dzisiejszych czasach i nieuniknionym pędzie życia mamy tendencję do podjadania. Wielu z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez kawy z dużą ilością mleka, śniadania bez słodzonej herbaty czy obiadu bez deseru. Zapominamy o wypitym w biegu soku czy słodyczach, którymi poczęstowali nas znajomi. „Od jednego ciastka nie przytyję”, „Łyżeczka cukru jeszcze nikogo nie zabiła” – brzmi znajomo, prawda? Oczywiście kilka zdrowych przekąsek nie zaprzepaści od razu efektów naszej diety, ale gdy zsumujemy kalorie ze wszystkich naszych „wyskoków”, prawdopodobnie uzyskamy imponujący wynik. Pamiętajmy, że nawet mleko do kawy czy łyżeczka cukru do herbaty dostarczają naszemu organizmowi energii, co utrudnia pracę nad sylwetką, niezależnie od tego czy stosujemy dietę odchudzającą, czy jesteśmy na poście przerywanym. 

 

Post przerywany – jak zacząć, żeby się nie zniechęcić?

 

•   Krok 1: Jedz wtedy, kiedy czujesz głód

Zanim zdecydujesz się przejść na post przerywany, postaraj się zmienić swoje nawyki żywieniowe. Jest to kluczowy element adaptacji Twojego organizmu do nowego sposobu odżywiania. Jedz wtedy, kiedy czujesz głód i stawiaj przede wszystkim na wartościowe produkty. Dzięki zdrowym przekąskom zaspokoisz łaknienie i unikniesz zachcianek na niezdrowe pokarmy. Z czasem nauczysz się redukować ilość posiłków i bez problemu przejdziesz do następnego etapu, wprowadzając kolejne zmiany.
 

Dieta-post przerywany

Żródło: EnvatoElements / Autor: tatiana_bralnina

 

•   Krok 2: Jedz 3 posiłki dziennie i unikaj przekąsek

Najważniejszym elementem tego etapu jest wyeliminowanie przekąsek, nawet jeśli są zdrowe i pożywne. Nadal możesz jeść 3 posiłki dziennie, ale postaraj się, aby były one konkretne i treściwe – odpowiednio skomponowane i odżywcze dania uchronią Cię przed napadami głodu i ułatwią przejście do kolejnego kroku. Jeśli nadal nie czujesz się gotowy, poczekaj na odpowiedni moment, aby móc bez problemu wdrożyć zasady przerywanego postu.

 

•   Krok 3: Przejdź na post przerywany

To właśnie na tym etapie rozpoczyna się Twoja przygoda z postem przerywanym. Jak zacząć i jaki model wybrać? Najlepszą opcją będzie zdecydowanie dieta 16 na 8 – zwolennicy tego wariantu najczęściej decydują się na umieszczenie okna żywieniowego w godzinach 12:00 – 20:00. To oznacza, że od 20:00 do 12:00 nie spożywają żadnych pokarmów, a jedynie bezkaloryczne napoje, takie jak woda czy niesłodzona kawa i herbata. Pamiętaj, że godziny okna żywieniowego możesz swobodnie dopasować do swoich preferencji.

Czy musisz zacząć od razu od 16 godzin postu? Ależ nie! Możesz podzielić dobę według własnych preferencji, np. 12 na 12, gdzie okno żywieniowe trwa od 10:00 do 22:00. Jeśli poczujesz, że coraz lepiej sobie radzisz, możesz stopniowo wydłużać okno postu, a posiłki przyjmować od 12:00 do 20:00, czyli przez 8 równych godzin. Dopuszczalny jest również model 6/18, w którym organizm ma aż 18 godzin na spalanie tkanki tłuszczowej! Wszystko zależy od tego, jak się czujesz – koniecznie obserwuj swój organizm i wyciągaj wnioski z tego, jakie sygnały Ci wysyła.

 

Głód fizyczny i emocjonalny w diecie 16 na 8 – jak je rozróżnić?

Na początku 16 godzin postu może stanowić dla nas pewne wyzwanie, ale nie jest to przeszkoda nie do pokonania. Kluczową kwestią jest rozróżnianie głodu fizycznego i emocjonalnego, bo to właśnie ten ostatni może zniechęcać nas do dalszego działania. Głód emocjonalny towarzyszy nam codziennie w wielu sytuacjach. Przypomnij sobie ile razy czułeś głód w pracy, ale nie mogłeś go zaspokoić, bo nadmiar obowiązków Ci na to nie pozwalał? Po 30-60 minutach okazywało się, że wcale nie jesteś głodny, a jeszcze przed chwilą zjadłbyś konia z kopytami. Magia? Absolutnie nie! To właśnie takie zjawisko nazywamy głodem emocjonalnym, który pojawia się niezależnie od tego, ile czasu minęło od ostatniego posiłku. Jeśli poczujesz, że to uczucie jest nie do zniesienia, sięgnij po wodę z solą, kawę bez dodatków lub zieloną herbatę bez cukru – istnieje duże prawdopodobieństwo, że głód minie, a Ty nadal będziesz mógł trzymać się zaleceń okresowego postu.

 

Odkryj zalety okresowego postu ze Strefą Przemian

Zastanawiasz się, czym dokładnie jest post przerywany i dlaczego warto go stosować? Podjąłeś decyzję o zmianie nawyków żywieniowych, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Zapraszamy Cię do obejrzenia naszych materiałów filmowych, wśród których znajdziesz film o tym, jak stopniowo przejść na okresowy post i cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem:

https://www.youtube.com/watch?v=zlnRvOCP614&ab_channel=BartekSzemraj

Jeśli czujesz, że potrzebujesz naszej pomocy we wdrożeniu diety 16 na 8, skontaktuj się z zespołem Strefy Przemian za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego na naszej stronie. Zachęcamy Cię również do zapisu do newslettera – po podaniu swojego adresu e-mail otrzymasz bezpłatny 7-dniowy jadłospis do pobrania. Swoje pytania możesz kierować również na kontakt@strefaprzemian.pl.

Zespół Strefa Przemian

 

Badania:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5572489/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4224222/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6314618/

https://academic.oup.com/jn/article/141/1/148/4630595

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0