Wzdęcia brzucha! Jak się uporać ze wzdęciami?
Próbujesz walczyć ze wzdęciami brzucha, ale żadne sposoby nie działają? Masz już dość złego samopoczucia po posiłku? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i pozbądź się przykrych dolegliwości raz na zawsze!
Wzdęcia – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Zdarza się, że nie możesz dopiąć ulubionych spodni, choć w ostatnim czasie nie przybyło Ci dodatkowych kilogramów? Twój brzuch wygląda jak balon, a Ty czujesz się ociężały i towarzyszy Ci nieprzyjemne uczucie rozpierania? Nie ma powodów do paniki! To wcale nie musi być poważna choroba, a wzdęcia, które przytrafiają się niemal każdemu z nas. Zastanawiasz się, co konkretnie sprawia, że miewasz wzdęty brzuch? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być naprawdę wiele, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się temu, co jesz i w jakich sytuacjach czujesz największy dyskomfort. Jeśli zależy Ci na szybkim wyeliminowaniu przykrych dolegliwości, koniecznie zastosuj się do naszych wskazówek!
Źródło: EnvatoElements / Autor: Prostock-studio
Czym są wzdęcia brzucha i jak się objawiają?
Wzdęcia brzucha to jedna z najczęstszych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Biorą się z nadmiernego nagromadzenia gazów w żołądku i jelitach, z którym organizm nie jest w stanie sobie poradzić. W większości przypadków wynikają z błędnych nawyków żywieniowych, których często nie jesteśmy świadomi. Zastanawiasz się, czy za Twoje złe samopoczucie po posiłku odpowiadają właśnie wzdęcia? Objawy są bardzo różne i bywają niespecyficzne. Wśród tych najbardziej powszechnych wyróżnić można:
• zwiększenie obwodu brzucha,
• ból brzucha,
• uczucie pełności i rozpierania w jamie brzusznej,
• nadmierne wydalanie gazów,
• uczucie ucisku w prawym albo lewym podżebrzu,
• uczucie przelewania w jamie brzusznej,
• duszność,
• bolesność w klatce piersiowej.
Wzdęty brzuch – przyczyny nieprzyjemnych dolegliwości
Masz już dość wiecznie wzdętego brzucha? Przyczyn swojego problemu powinieneś szukać nie tylko w diecie, ale również codziennych nawykach. Wzdęcia mogą pojawić się po zbyt obfitym posiłku, spożyciu produktów, które Ci nie służą, a nawet zbyt szybkim przyjmowaniu pokarmów. Mogą towarzyszyć również rozmaitym chorobom układu trawiennego. Skąd bierze się wzdęty brzuch? Przyczyny mogą być następujące:
Źródło: EnvatoElements / Autor: LightFieldStudios
• zbyt obfite posiłki,
• alergie i nietolerancje pokarmowe,
• napoje gazowane,
• nadmierne połykanie powietrza,
• niedrożność jelit,
• zespół jelita drażliwego,
• nieodpowiednia dieta,
• celiakia,
• stres,
• leki,
• choroby układu pokarmowego.
Zastosuj poniższe wskazówki i pozbądź się wzdętego brzucha raz na zawsze
1. Nie przejadaj się
Spożywając zbyt obfite posiłki, doprowadzamy do nadmiernego naprężenia ścian żołądka. I wcale nie chodzi tutaj o kaloryczność jedzenia, a o jego objętość na naszym talerzu. Przypomnij sobie, ile razy zmusiłeś się do zjedzenia ostatniego kęsa, choć czułeś się już pełny i ociężały? Pamiętaj, że permanentne przejadanie się nie służy Twojemu żołądkowi – aby pomieścić nadmiar treści pokarmowej, którą mu dostarczasz, narząd ten zwiększy swoją objętość, a Ty będziesz potrzebował jeszcze więcej jedzenia, żeby zaspokoić głód. Nie unikniesz również wzdęć, których tak bardzo chcesz się pozbyć.
Źródło: Envato Elements / Autor: twenty20photos
2. Wyeliminuj nietolerancje i alergie pokarmowe
Gdy mamy do czynienia z nietolerancją lub alergią pokarmową, zazwyczaj doskwierają nam dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Objawy te mogą być bardzo łagodne i nie zawsze wiążą się z bólem, nudnościami, biegunką czy zaparciami – jedynym niepokojącym symptomem mogą być właśnie wzdęcia. Zanim jednak skierujesz swoje kroki do laboratorium w celu wykonania badań, przyjrzyj się dokładnie reakcjom swojego organizmu. Być może sam będziesz w stanie określić, jakie produkty Ci szkodzą i co konkretnie powinieneś wykluczyć ze swojego jadłospisu.
3. Zastosuj post przerywany
Wdrożenie w życie zasad postu przerywanego to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się dokuczliwych wzdęć brzucha. Dzięki kilku- a nawet kilkunastogodzinnej przerwie od jedzenia dajemy naszym jelitom czas na strawienie pokarmu. Spożywając posiłki regularnie co 3 godziny, nasz układ trawienny jest stale przepełniony treścią pokarmową, co z pewnością nie sprzyja walce ze wzdętym brzuchem. Na diecie IF jemy rzadziej, dzięki czemu żołądek i jelita mogą się oczyścić i odpocząć. Najpopularniejszą odmianą intermittent fasting jest dieta 16/8, w której okno postu trwa 16 godzin. Warto podkreślić, że post przerywany to model żywieniowy, który możesz dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.
Źródło: EnvatoElements / Autor: antoninavlasova
Błonnik jako lekarstwo na wzdęcia brzucha – czy aby na pewno?
Od wielu lat błonnik uznawany jest za niezbędny składnik zdrowej diety. Okazuje się, że pomimo pewnych zalet, może negatywnie wpływać na nasz układ pokarmowy. Spożywany w nadmiarze, powoduje uciążliwe wzdęcia brzucha i wiele innych dolegliwości, począwszy od zgagi, odwodnienia i upośledzenia wchłaniania składników odżywczych po podrażnienie błony śluzowej żołądka i jelit. Aby dostarczyć sobie niezbędną ilość błonnika, warto sięgnąć po orzechy i lekkostrawne warzywa. Pamiętaj, że umiar zawsze jest wskazany, niezależnie od tego, czy Twoim celem jest pozbycie się wzdętego brzucha, czy radykalna zmiana nawyków żywieniowych.
Dołącz do Strefy Przemian i zapomnij o wzdęciach!
Starasz się zdrowo odżywiać i stale modyfikujesz swój jadłospis, ale wciąż doskwierają Ci uciążliwe wzdęcia? Objawy ze strony układu pokarmowego nie pozwalają Ci normalnie funkcjonować i chciałbyś je szybko wyeliminować? Aby pomóc Ci uporać się z przykrymi dolegliwościami, przygotowaliśmy krótki materiał filmowy o tym, jak szybko pozbyć się wzdętego brzucha:
https://www.youtube.com/watch?v=8a4SGUPVnZg&ab_channel=BartekSzemraj
Jeśli nie czujesz się na siłach, aby walczyć ze wzdęciami brzucha we własnym zakresie, zachęcamy Cię do kontaktu z naszym zespołem. Specjaliści ze Strefy Przemian nie tylko udzielą Ci wskazówek odnośnie diety, ale również dopasują aktywność fizyczną do Twoich potrzeb i możliwości – a ta jest równie ważna przy problemach ze wzdęciami! Aby przetestować bezpłatnie 7-dniowy jadłospis ( na samym dole strony głównej ), koniecznie zapisz się do naszego newslettera. Czekamy na Ciebie z niecierpliwością!
Zespół Strefa Przemian
Badania:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22969234/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5572489/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4224222/