logologo

Przyczyny wzdęć - sprawdź co robisz źle! 😱🤔

Jakie są najczęstsze przyczyny wzdęć? Sprawdź, gdzie popełniasz błąd i dowiedz się, jak poradzić sobie z napęczniałym brzuchem.

Wystający brzuch, niestrawność, gazy i problemy trawienne to dla Ciebie problemy dnia powszedniego? Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny wzdęć i dowiedz się, co zmienić w swoich nawykać, aby wyeliminować je raz na zawsze.

Jakie są przyczyny wzdęć? Sprawdź, co zrobić, aby je wyeliminować!

Lato zbliża się wielkimi krokami, a Ty cały czas walczysz ze wzdętym brzuchem? Jeśli czujesz, że z Twoimi jelitami dzieje się coś niedobrego, przeczytaj niniejszy artykuł. Dowiesz się z niego, jak w prosty sposób poprawić wygląd swojego brzucha i to bez większych wyrzeczeń. Jakie są najczęstsze przyczyny wzdęć i co zrobić, aby wyeliminować je raz na zawsze? Sprawdź, czy nie popełniasz jednego, a może nawet kilku z poniższych błędów!

Źródło: EnvatoElements/Autor: Wavebreakmedia

Co wywołuje wzdęcia, czyli od czego zacząć

Zastanawiasz się nad tym, jakie są przyczyny wzdęć? Istnieje szereg czynników, które mogą mieć bardzo duży wpływ na to, jak wygląda Twój brzuch. Co więcej, te same czynniki nie pozostają bez znaczenia dla przebiegu procesów trawiennych. Na co warto zwrócić szczególną uwagę, mając do czynienia ze wzdęciami? Główne przyczyny dolegliwości to:

  • przetworzona żywność w diecie,
  • źle dobrany trening, nieuwzględniający ćwiczeń na mięśnie głębokie,
  • nieodpowiednia higiena snu,
  • dużo stresu w życiu codziennym.

Istnieje również inny problem, który może wywoływać przewlekłe wzdęcia – przypadłość ta zwana jest brzuchem kortyzolowym, który jest rezultatem utrzymywania się wysokiego poziomu hormonu stresu w organizmie. 

Wysoki poziom kortyzolu, który jest odpowiedzialny za magazynowanie trójglicerydów w obszarze trzewi, niekiedy skutkuje uporczywą i niechcianą oponką, której chcesz jak najszybciej się pozbyć. W takim wypadku prawdopodobnie nie obejdzie się bez wizyty u specjalisty. Wśród innych schorzeń, które warto skonsultować z lekarzem, wymienia się:

  • wrzody żołądka,
  • IBS,
  • SIBO,
  • zespoły upośledzonego wchłaniania,
  • zapalenie jelit.

Zbyt wysoki poziom hormonu stresu to nie Twój problem? Co wywołuje wzdęcia i jak poradzić sobie z nimi raz na zawsze? Sprawdź, czy nie popełniasz jednego z poniższych błędów!

Co wywołuje wzdęcia? Za dużo błonnika!

Błonnik to składnik pokarmowy, który pełni ważną rolę w codziennym odżywianiu. Jego umiarkowana ilość w jedzeniu może skutecznie wspomóc procesy trawienne. Twoja dieta składa się z 4-6 posiłków, a każdy z nich po brzegi wypełniony jest błonnikiem? Taka ilość tej substancji może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.

Rano budzisz się z płaskim brzuchem, a wieczorem ten obszar Twojego ciała zaczyna nieestetycznie wystawać? Pamiętaj, że jest to zupełnie naturalne zjawisko, w które nie powinieneś ingerować. Jeśli natomiast borykasz się z przewlekłymi zaparciami, spróbuj na jakiś czas ograniczyć spożycie błonnika w diecie i zobacz, jakie będą rezultaty.

Co wywołuje wzdęcia i jakie są inne skuteczne sposoby na pozbycie się tej dolegliwości? Ograniczenie błonnika w posiłkach to tylko pierwszy krok. Jeśli dalej nie możesz znaleźć źródła problemu, spróbuj zmienić sposób odżywiania.

Post przerywany przyniesie Ci ulgę!

Próbowałeś już wszystkiego i nadal nie możesz znaleźć przyczyny wzdęć? Postaw na post przerywany! Jest to model żywieniowy, który przyniesie ulgę Twojemu układowi pokarmowemu i odciąży go nieco od ciągłej pracy.

Tradycyjne podejście do diety zakłada spożywanie 4-5 posiłków co ściśle określoną liczbę godzin. To powoduje, że jelita muszą pozostawać w nieustannej gotowości i trawić kolejne porcje pokarmu.

Dieta IF zakłada podział doby na okres, w którym spożywasz posiłki oraz taki, w którym ograniczasz się do wody, a także niesłodzonej kawy i herbaty. Czas poza oknem żywieniowym daje moment na odpoczynek nie tylko dla jelit, ale również dla układu nerwowego i hormonalnego.

Nie znasz przyczyny wzdęć? Obserwuj swoje ciało!

Jedną z mniej oczywistych przyczyn wzdęć mogą być nieodpowiednie warzywa w jadłospisie. Obserwuj swoje ciało za każdym razem, gdy na Twoim talerzu lądują różnego rodzaju warzywa, a szybko dowiesz się, które wywołują u Ciebie wzdęcia, a które z nich możesz jeść w dowolnych ilościach.

Niektóre składniki roślinne, zwłaszcza te w surowej wersji, mogą potęgować uczucie dyskomfortu. Drogą eliminacji możesz pozbyć się tych, które pogarszają Twój stan, i zastąpić je takimi, które nie mają negatywnego wpływu na stan jelit. Nie bój się eksperymentować i analizować!

Źródło: EnvatoElements/Autor: bublikhaus

Pij dużo wody, ale nie podczas posiłku

Woda to bardzo ważny element w kontekście utrzymania poprawnej pracy jelit. Powinieneś jednak wystrzegać się picia jej podczas posiłku. Zadbaj o odpowiednie zagęszczenie soków trawiennych w żołądku, aby cały proces przebiegał gładko.

Spożywanie napojów razem ze stałym jedzeniem powoduje, że soki trawienne i kwas żołądkowy zostają rozcieńczone, skutkując gorszym trawieniem. Jeżeli planujesz pić wodę do obiadu, zrób to dopiero 20-30 minut po zakończonym jedzeniu.

Szukasz przyczyny wzdęć? Zredukuj stres!

Co wywołuje wzdęcia? Może ta odpowiedź Cię zaskoczy, ale duży udział w nieestetycznym wyglądzie brzucha ma codzienny stres. Działa on wyniszczająco na stan mikrobioty jelit. Pamiętaj, że organ ten to tak naprawdę Twój drugi mózg i należy o niego tak samo zadbać. Co ciekawe, problemy z jelitami mogą nie tylko wywołać wahania nastrojów, ale nawet doprowadzić do stanów depresyjnych.

Ograniczenie stresu do minimum jest prawdopodobnie jednym z trudniejszych elementów, jakie należy wprowadzić do codziennej rutyny. Jednak zredukowanie napięcia nerwowego jest możliwe na wiele sposobów. Znajdź taki, który jest dla Ciebie najprzyjemniejszy – automasaż, sauna, spacer z psem, a może kilka stron książki w ciągu dnia? Wybierz to, co przynosi Ci największe ukojenie!

Wprowadź dobre tłuszcze do swojej diety

Źle opracowana dieta, która po brzegi wypełniona jest cukrami prostymi oraz przetworzonym jedzeniem, to jedna z najczęstszych przyczyn wzdęć. Oprócz pełnowartościowych składników w każdym posiłku warto zadbać o odpowiednią podaż dobrych tłuszczów. 

Nie chodzi tutaj wcale o przechodzenie na dietę niskowęglowodanową czy ketogeniczną. Dobrej jakości źródła tłuszczu pozytywnie wpływają na stan mikrobioty jelitowej, usprawniając tym samym procesy pokarmowe.

Suplementacja – na co warto postawić?

Jeśli nadal nie jesteś w stanie pozbyć się przyczyn wzdęć, warto posiłkować się jakościowymi suplementami. Nie wiesz do końca, co będzie Ci służyło? Skonsultuj się z certyfikowanym dietetykiem, który z pewnością udzieli Ci wsparcia.

Suplementacja, na którą warto postawić niezależnie od występowania zaparć, uwzględnia witaminę D, która wykazuje właściwości uszczelniające jelita, a także probiotyki, w których znajdują się żywe kultury bakterii regulujące perystaltykę tego organu.

Innym związkiem, który pomoże Ci uporać się z przyczynami wzdęć, jest betaina HCl – chlorowodorek betainy wspomaga proces trawienia, częściowo rozkładając białka w posiłku. Z kolei kolagen może stać się dobrym uzupełnieniem wszystkich wyżej wspomnianych elementów.

Jakie są przyczyny wzdęć? Dowiedz się tego od Strefy Przemian

Przyczyn wzdęć i niepożądanego wyglądu brzucha może być naprawdę wiele. Jednak większość z nich jesteś w stanie wyeliminować dobrą dietą i zmianą niektórych nawyków. Wdrożyłeś wszystkie nasze podpowiedzi, ale nadal nie odczuwasz poprawy? Zapoznaj się z poniższym materiałem filmowym:

https://www.youtube.com/watch?v=W9OREOYLDDA

Jeśli to nie przyniesie skutku, skontaktuj się z naszymi dietetykami, wysyłając do nas wiadomość przez formularz kontaktowy lub na adres: kontakt@strefaprzemian.pl 

Chciałbyś zmienić sposób, w jaki się odżywiasz, ale trudno Ci skomponować zdrowe posiłki? Zainspiruj się przepisami, które znajdziesz na naszym blogu, a także w naszych e-bookach i książkach kucharskich.

Jeśli masz ochotę przetestować nasze możliwości, zapisz się do naszego newslettera, a my wyślemy Ci 7-dniowy darmowy foodbook, z którego zaczerpniesz trochę świeżych fit inspiracji! Zostając naszym subskrybentem, możesz również liczyć na garść ciekawych informacji ze świata zdrowego odżywiania i sportu. Zapraszamy!

Zespół Strefa Przemian

 

Badania:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4224222/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3435786/

https://www.researchgate.net/publication/6717358_Effects_of_fasting_therapy_on_irritable_bowel_syndrome

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18461650/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30811160/

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0