logologo

🤔❌ Przeciwwskazania do stosowania postu przerywanego? 2 przeciwskazania do stosowania diety IF!

Zastanawiasz się, czy post przerywany jest odpowiednim modelem odżywiania dla Ciebie i jakie są przeciwwskazania do jego stosowania? Dowiedz się, kiedy dieta if nie jest zalecana i jak bezpiecznie wdrożyć ją w życie!

Kiedy nie należy stosować postu przerywanego?

 

Post przerywany to model żywieniowy, który zyskuje coraz więcej zwolenników nie tylko wśród specjalistów w dziedzinie odżywiania, ale również osób pragnących zadbać o swoje zdrowie i sylwetkę. Jego niewątpliwym atutem jest pełna swoboda w planowaniu posiłków oraz możliwość zrzucenia zbędnych kilogramów bez konieczności drastycznego cięcia kalorii i przestrzegania ściśle określonego zapotrzebowania energetycznego. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy post przerywany jest zdrowy i czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do jego stosowania. Pomimo tego, że dieta ifdoskonale wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, nie każdy może wdrożyć w życie jej założenia. Kto powinien zachować szczególną ostrożność? W jakich sytuacjach ten model odżywiania może nam zaszkodzić? Okazuje się, że istnieją 2 główne przeciwwskazania do stosowania postu przerywanego, ale my wiemy, jak sobie z tym poradzić!

 

Źródło: EnvatoElements / Autor: twenty20photos

 

Przed przejściem na dietę if warto przypomnieć sobie, czym jest post przerywany i jakie są jego główne założenia. Ogólnie rzecz biorąc, polega on na przyjmowaniu posiłków i powstrzymywaniu się od jedzenia w określonych przedziałach czasu.Jego najpopularniejszą odmianą jest dieta 16/8, czyli 16-godzinny post i 8-godzinne okno żywieniowe, w którym spożywamy pokarmy. Nie bez powodu wiele osób pracujących nad swoją sylwetką decyduje się na post przerywany. Efekty stosowania tego modelu żywieniowego są naprawdę imponujące zarówno w przypadku odchudzania, jak i poprawy kondycji zdrowotnej. Pamiętajmy jednak, że w niektórych sytuacjach powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Na przykre dolegliwości związane ze stosowaniem postu przerywanego narażone są przede wszystkim osoby zmagające się z hipoglikemią oraz podrażnieniem błony śluzowej żołądka.

 

Post przerywany a hipoglikemia

 

Hipoglikemia, zwana również niedocukrzeniem, to zaburzenie gospodarki węglowodanowej w organizmie, z którym mamy do czynienia w momencie, gdy stężenie glukozy w osoczu wynosi ≤ 70 mg/dl. Choć przypisywane jest ono głównie diabetykom, możemy zaobserwować je również u osób niebędących cukrzykami – jest to tzw. hipoglikemia reaktywna, która występuje od 3 do 5 godzin po spożyciu posiłku. Objawy hipoglikemii są bardzo nieprzyjemne i niebezpieczne dla zdrowia. Czerwona lampka powinna zapalić nam się w sytuacji, gdy zaobserwujemy u siebie kilka z poniższych objawów: 

 

kiedy nie można stosować postu przerywanego

 

•   drgawki,

•   wzmożona potliwość,

•   silny głód,

•   kołatanie serca,

•   zawroty głowy,

•   osłabienie,

•   niepokój,

•   rozdrażnienie,

•   zaburzenia koncentracji,

•   nudności i wymioty,

•   senność,

•   zaburzenia pamięci,

•   zaburzenia widzenia,

•   bladość skóry,

•   zaburzenia równowagi,

•   niewyraźna mowa,

•   rozszerzone źrenice,

•   zaburzenia orientacji.

 

Czy post przerywany jest zdrowy dla osób zmagających się z hipoglikemią? Głównym zaleceniem w przypadku tego zaburzenia jest przyjmowanie kilku posiłków dziennie i w równych odstępach czasu. Czy to oznacza, że mając hipoglikemię, musimy całkowicie zrezygnować z diety if? Ależ nie! Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie organizmu do zmian i skupienie się na jakości spożywanych pokarmów.

 

Pierwszym krokiem adaptacji organizmu do postu przerywanego powinno być stopniowe wydłużanie przerw między posiłkami. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do 3-godzinnych odstępów, warto na początku wydłużać ten czas do 3,5-4 godzin. Ważne, aby bacznie obserwować objawy i dostosowywać długość przerw do swojego samopoczucia. Po kilku tygodniach będziemy mogli zmniejszyć liczbę posiłków do 2 lub 3 dziennie i nauczyć swój organizm czerpać energię zapasową z tkanki tłuszczowej.

 

Jeśli nie czujemy się na siłach, aby stosować dietę if samodzielnie, zalecany jest kontakt z wykwalifikowanym dietetykiem, który pomoże nam przebrnąć bez szwanku przez wszystkie jej etapy. Pamiętajmy, że nasze zdrowie i bezpieczeństwo są najważniejsze niezależnie od tego, czy stosujemy klasyczną dietę odchudzającą, czy post przerywany. Efekty są istotne, ale to nasza kondycja psychofizyczna powinna mieć tutaj pierwszorzędne znaczenie. 
 

 

co jeść na poście przerywanym

 Źródło: EnvatoElements / Autor: tatiana_bralnina

 

Dieta IF a podrażnienie błony śluzowej żołądka

 

Kolejnym przeciwwskazaniem do stosowania postu przerywanego jest podrażnienie błony śluzowej żołądka. Jest to dolegliwość, która wynika przede wszystkim ze stresu, niedoboru snu oraz spożywania wysokoprzetworzonej żywności. Może objawiać się mdłościami, wymiotami, odbijaniem oraz bólem w nadbrzuszu, który nasila się przy długich przerwach między posiłkami. Zanim zdecydujesz się przejść na dietę if, powinieneś zniwelować dokuczliwe objawy, dbając o higienę snu, redukując stres i ograniczając smażone i wysokoprzetworzone potrawy do minimum. Zadbaj o swój żołądek, aby móc w pełni cieszyć się korzyściami postu przerywanego. Efekty będą bardziej satysfakcjonujące, jeśli będziesz czuł się dobrze i bezpiecznie.

 

Rozpocznij przygodę z postem przerywanym pod czujnym okiem Strefy Przemian!

 

Zastanawiasz się, czy post przerywany jest zdrowy i jak ten model odżywiania sprawdzi się w Twoim przypadku? Chciałbyś wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę podczas stosowania diety if i czy przytoczone przeciwwskazania dotyczą również Ciebie? Odpowiedź na te i inne pytania z pewnością znajdziesz w naszym krótkim materiale filmowym:

 

https://www.youtube.com/watch?v=iXG3EPPjGpU&ab_channel=BartekSzemraj

 

Jeśli chcesz zdobyć szczegółową wiedzę na temat diety if, zachęcamy Cię do zakupu naszego przewodnika w formie e-booka, który zawiera m.in. cenne wskazówki dla osób stawiających pierwsze kroki w poście przerywanym. Efekty przyjdą szybciej, niż Ci się wydaje! Nie zapomnij również zapisać się do naszego newslettera, a otrzymasz 7-dniowy jadłospis do pobrania całkowicie za darmo.

 

Zespół Strefa Przemian

 

Badania:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5572489/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4224222/

https://academic.oup.com/jn/article/141/1/148/4630595

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6628875/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6082688/

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0