logologo

Najczęściej powielane mity na temat postu przerywanego? Sprawdź, czy dałeś się na nie nabrać!

Słyszałeś negatywne opinie na temat postu przerywanego i to właśnie dlatego zwlekasz z wdrożeniem w życie jego zasad? Sprawdź, jakie są najczęściej powielane mity na temat diety if, a przekonasz się, że ten model odżywiania jest odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie!

Najpopularniejsze mity na temat postu przerywanego

 

Post przerywany to model odżywiania, który niesie za sobą szereg korzyści zarówno pod względem zdrowotnym, jak i odżywczym. Stanowi on doskonałe rozwiązanie dla osób, które pragną zadbać o swoje samopoczucie, zrzucić zbędne kilogramy oraz poprawić wyniki badań. Choć zyskuje on coraz więcej zwolenników, a jego skuteczność poparta jest licznymi badaniami, wciąż krąży wokół niego wiele mitów, które można w łatwy sposób obalić. Czy na poście przerywanym czuje się permanentny głód? Czy stosując intermittent fasting, narażamy się na niedobór składników odżywczych? Czy brak energii to nieodłączny element diety if? To tylko kilka z wielu pytań, jakie zadają sobie osoby rozważające przejście na post okresowy – spieszymy z odpowiedzią, aby rozwiać wszystkie Wasze wątpliwości! 
 

post przerywany jak zacząć

Źródło: EnvatoElements / Autor : klenova

 

Najpopularniejszą odmianą postu przerywanego jest model 16 na 8, czyli 8-godzinne okno żywieniowe, w którym przyjmujemy posiłki oraz 16-godzinne okno postu, w którym całkowicie powstrzymujemy się od jedzenia. W okresie postu dozwolona jest jedynie czysta woda oraz niesłodzona kawa i herbata. Przed wdrożeniem w życie zasad intermittent fasting warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest post przerywany i jakie są jego główne założenia. Słyszałeś negatywne opinie na temat diety if? Obawiasz się, że ten model żywieniowy może Ci zaszkodzić? Jesteśmy tutaj po to, aby obalić krążące wokół niego mity i ułatwić Ci wybór najkorzystniejszej opcji dla Ciebie. 
 

 

Post przerywany – obalamy 3 najpopularniejsze mity!

 

•    Mit 1: Stosując intermittent fasting, ciągle czujemy głód

 

Permanentne uczucie głodu to zdecydowanie jeden z najczęściej powielanych mitów na temat postu okresowego. Oczywiście na początkowym etapie stosowania diety if może pojawić się uczucie głodu, ale dotyczy ono głównie osób, które przyzwyczajone są do regularnego spożywania posiłków i częstego podjadania. Kluczem jest odpowiednia adaptacja organizmu do zmian oraz wprowadzanie zasad tego modelu odżywiania krok po kroku, np. poprzez stopniowe wydłużanie przerw między posiłkami.

 

Z czasem uczucie głodu znacznie się zmniejszy, a przyjmowanie pokarmów jedynie w ustalonym oknie żywieniowym nie będzie stanowiło żadnego problemu. Pomimo tego, że w ciągu doby spożywamy najczęściej 2 lub 3 posiłki, napady głodu są niemal całkowicie wyeliminowane, gdyż ten narasta bardzo powoli. Kolejną zaletą postu okresowego jest fakt, że nie skupiamy się ciągle na jedzeniu, jak ma to miejsce w przypadku spożywania posiłków co 3-4 godziny.

post przerywany ile się schudnie

Źródło: EnvatoElements / Autor : twenty20photos

 

•    Mit 2: Będąc na poście przerywanym, narażamy się na niedobór składników odżywczych

 

Nieprawdą jest, że będąc na diecie if, dostarczamy swojemu organizmowi zbyt mało składników odżywczych. Warto podkreślić, że stosowanie intermittent fasting wcale nie oznacza, że jemy mało. Można natomiast zgodzić się ze stwierdzeniem, że spożywamy posiłki znacznie rzadziej niż na klasycznej diecie odchudzającej. Czy jedząc 2-3 razy dziennie, możemy zapewnić sobie odpowiednią podaż witamin i minerałów? Ależ tak! Tylko jak to zrobić?

 

Wiele osób błędnie zakłada, że w oknie żywieniowym możemy spożywać wszystko to, na co mamy ochotę, począwszy od fast foodów po słodkie przekąski. Nic bardziej mylnego! Nasze posiłki powinny być jak najbardziej odżywcze i odpowiednio zbilansowane. Należy również zadbać o to, aby były smaczne i sycące, ale bez ryzyka przejedzenia się i nieprzyjemnego uczucia ciężkości. To jakość pożywienia ma tutaj pierwszorzędne znaczenie, bo to właśnie od niej zależy nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

 

•    Mit 3: Na diecie IF ciągle brakuje nam energii

 

Nieustanny brak energii to kolejny mit, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Wynika on prawdopodobnie z mylnego przekonania, że post okresowy to przede wszystkim głodzenie się i drastyczne cięcie kalorii. Jak już wiadomo, w oknie żywieniowym powinniśmy przyjmować sycące i dobrze zbilansowane posiłki, dzięki czemu unikniemy napadów głodu i spadków energii. Wbrew pozorom to częste przyjmowanie pokarmów może powodować nadmierną senność, osłabienie i rozleniwienie, zwłaszcza wtedy, gdy nasza dieta oparta jest na produktach o wysokim indeksie glikemicznym.

post przerywany ile się schudnie

Źródło: EnvatoElements / Autor: furmanphoto

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku wyczynowych sportowców, którzy spędzają wiele godzin na intensywnych treningach. Jeśli jednak zależy nam głównie na lepszym samopoczuciu, redukcji wagi i nienagannej kondycji zdrowotnej, ten model odżywiania będzie dla nas idealnym rozwiązaniem. Oczywiście powinniśmy uważnie obserwować swój organizm, a jakiekolwiek niepokojące objawy skonsultować z kompetentnym dietetykiem lub lekarzem. Pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze i zawsze powinniśmy wybierać dietę najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb!

 

Poznaj korzyści diety IF ze Strefą Przemian!

 

Odkąd post przerywany zyskał tak ogromną popularność wśród osób dążących do poprawy swojego samopoczucia i redukcji masy ciała, narosło wokół niego kilka mitów, które mają się nijak do rzeczywistości. Okazuje się, że ten model żywieniowy może przynieść nam wiele korzyści zdrowotnych, o czym przekonasz się, oglądając nasz kilkunastominutowy materiał filmowy:

 

https://www.youtube.com/watch?v=4kdI5y58opc&ab_channel=BartekSzemraj

 

Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat intermittent fasting, zachęcamy Cię do zakupienia naszego przewodnika, który dostarczy Ci wielu cennych wskazówek. W razie potrzeby możesz skontaktować się z naszymi specjalistami, wysyłając wiadomość poprzez formularz kontaktowy lub na adres e-mail: kontakt@strefaprzemian.pl. Zapisz się również do naszego newslettera, a otrzymasz 7-dniowy jadłospis do pobrania za darmo.

 

Badania:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5572489/

https://academic.oup.com/jn/article/141/1/148/4630595

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5639963/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6628875/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4224222/

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0