logologo

🤔 Co jeść na poście przerywanym? Strefa Przemian podpowiada!

Każdy, kto wdrożył post przerywany do swojego życia przyzna, że to jedna z jego najlepszych decyzji. Znasz już zasady tego modelu żywieniowego, ale nie wiesz, co dokładnie jeść podczas diety IF? Przeczytaj ten artykuł.

Co jeść na poście przerywanym?

Zbawienne korzyści postu przerywanego są znane amatorom zdrowego odżywiania na całym świecie. Praktyczność wdrożenia, możliwość dostosowania jadłospisu do własnych potrzeb oraz prosta manipulacja oknem postu, a także oknem żywienia to idealna opcja nie tylko dla freak’ów zdrowego odżywiania, ale również dla zwykłych śmiertelników, którzy ciągle cierpią na brak czasu. Chcesz wiedzieć, na czym polega dieta IF i co jeść na poście okresowym? A może znasz już jej podstawowe założenia, ale do końca nie wiesz, co włożyć na talerz i jak dokładnie skomponować swoje posiłki? Odpowiedzi na te pytania są prostsze niż myślisz!

Źródło: EnvatoElements / Autor: NatashaBreen

 

Post przerywany: dieta czy model żywieniowy?

W przeciwieństwie do popularnego poglądu na temat postu okresowego dieta IF jest modelem żywieniowym, a nie dietą w klasycznym tego słowa znaczeniu. To tak naprawdę podział doby na 2 okresy – czas postu oraz czas spożywania posiłków. Do przykładów postu okresowego należy dieta 16/8, gdzie przez 16 godzin jesteś na poście, a przez 8 spożywasz posiłki.

Co daje nam taki właśnie podział? Taki schemat żywienia pozwala naszemu organizmowi na czerpanie energii z zapasów zgromadzonych w tkance tłuszczowej podczas okna głodówki. Jednak warto pamiętać o tym, że równie ważnym elementem postu okresowego jest to, co wkładamy na talerz, kiedy już możemy spożywać posiłki.

Post okresowy to tylko narzędzie w Twoich rękach, które może pozwolić Ci na optymalizację efektów, jakie chcesz osiągnąć. Dlatego nie sztuką jest podzielić dobę na dwa okresy i w trakcie okna żywieniowego folgować sobie do woli, a z głową podchodzić do produktów, które w efekcie lądują na Twoim talerzu.

 

Kilka powodów, dla których warto zainteresować się postem okresowym.

Łatwość wdrożenia oraz możliwość dostosowania do własnych preferencji żywieniowych to dopiero początek plusów diety IF. 

Przechodząc na post przerywany, możesz cieszyć się również takimi korzyściami, jak:

●      skrócenie czasu przygotowania posiłków – tak naprawdę, możesz przygotować jedno zbilansowane danie i podzielić je na 2 lub 3 posiłki – zaoszczędzisz czas nie tylko gotując, ale również robiąc zakupy;

●      ukojenie układu nerwowego – już dawno udowodniono, że post przerywany jest idealnym sposobem, aby pozbyć się wahań nastroju oraz stanów rozdrażnienia – spróbuj, a Twoje skołatane nerwy Ci podziękują;

●      pozbycie się dolegliwości trawiennych – masz problemy z ciągłymi wzdęciami? Zmniejszając liczbę posiłków oraz wyznaczając odpowiednie okno żywieniowe, dajesz swoim jelitom czas na oddech;

●      optymalizacja tkanki tłuszczowej – jedząc z dużą częstotliwością, Twój organizm nie ma kiedy skorzystać z tkanki tłuszczowej, która jest dla niego idealnym paliwem.

 

 Źródło: EnvatoElements / Autor: furmanphoto

 

Co jeść na poście przerywanym: kilka prostych wskazówek.

1. Warzywna baza: aby zapewnić sobie pełną gamę mikroelementów, tak ważną dla dobrego funkcjonowania organizmu, warto zawsze upewnić się, że warzywa stanowią minimum 50% objętości każdego Twojego posiłku.

2. Kontrola to podstawa: kiedy kończy się okres głodówki, staraj się kontrolować. Gdy jesz pierwszy posiłek, nie jedz na siłę do tzw. „oporu”. Zabierz się do jedzenia powoli i z rozwagą, pamiętając, że przed Tobą jeszcze co najmniej 1-2 posiłki. Warto również zacząć od warzyw, a później przejść do źródeł energii, czyli tłuszczy lub węglowodanów – w zależności od spożywanego posiłku.

3. Najedz się ostatnim posiłkiem: pod koniec okna żywieniowego warto tak skomponować ostatni posiłek, aby najeść się nim na jak najdłuższy czas, ponieważ przed Tobą okno postu. Nie warto uciekać się do dań, które spowodują, że od razu będziesz głodny. Jak się do tego zabrać? Posiłek najlepiej oprzeć na tłuszczach, ponieważ te rozkładają się długo i stabilnie, oferując wartościowe źródło energii.

 

Co na talerzu?

Masz już zasady postu przerywanego w małym palcu? Wypróbowałeś również polecane przez nas triki z poprzedniego akapitu, ale nadal zastanawiasz się, co dokładnie włożyć na talerz, żeby dobrze wykorzystać okno żywieniowe na diecie IF?

Odpowiedź jest prostsza niż myślisz. Warto pójść w dietę niskowęglowodanową. Co to oznacza? W oknie żywieniowym 1 z Twoich posiłków będzie bazował w dużej mierze na białku i węglowodanach, natomiast 2 pozostałe będą oparte na białku i tłuszczach jako głównych makroskładnikach. Czy jest jeszcze jakaś opcja?

Oczywiście, możesz również spróbować diety ketogenicznej. Z czym to się wiąże? To nic prostszego niż bazowanie swoich wszystkich posiłków (niezależnie od tego, czy jesz 2, czy 3 dania w oknie żywieniowym) na połączeniu białek i tłuszczy.

Wybór schematu żywieniowego warto oprzeć na własnych preferencjach żywieniowych i postawić na taki, który jest najwygodniejszy i najbardziej praktyczny. Jeżeli nie wiesz, który wariant będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, możesz po prostu wypróbować każdy z nich. Twoje ciało z pewnością samo podpowie Ci, po wdrożeniu którego jadłospisu czuje się najlepiej.

 

Źródło: EnvatoElements / Autor: sea_wave

 

Co jeść na poście przerywanym - materiał filmowy.

Nadal masz wątpliwości dotyczące postu przerywanego? Co jeśćto pytanie, które ciągle Cię trapi? Specjaliści ze Strefy Przemian stawią czoła nawet najbardziej skomplikowanym zagadnieniom. Możesz zgłosić się do nas przez formularz kontaktowy lub pod adresem: kontakt@strefaprzemian.pl. Abyś lepiej zrozumiał nasz artykuł, przygotowaliśmy go również w formie krótkiego, ale treściwego materiału filmowego:

https://youtu.be/UMgOmb2qUeU

Dodatkową opcją na zgłębienie tematu diety IF będzie nasz e-book: Post przerywany. Intermittent Fasting. Przewodnik Krok po Kroku. Masz problem z komponowaniem posiłków i nie wiesz, jak przygotować dobrze zbilansowane danie? A może szukasz inspiracji na opcje białkowo-tłuszczowe? Nic prostszego! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy darmowy 7-dniowy jadłospis, który dostępny jest po zapisaniu się do naszego newslettera. Znajdziesz w nim wiele prostych rozwiązań żywieniowych, które z pewnością staną się świetną inspiracją na przyszłość!

Zespół Strefa Przemian

Badania:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4224222/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5572489/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6314618/

https://academic.oup.com/jn/article/141/1/148/4630595

https://suppversity.blogspot.com/2018/08/protein-veggies-first-carbs-later-new.html?fbclid=IwAR1ip0rLQnHVrFoekjJJgWTr_1Nxa7DKOEPwvAuKAJ5mIOOi5IYNoHDMK4o&m=1

 

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0