logologo

Chcesz wejść w ketozę? 😊 Nie jedz tych 5 produktów!

Jedząc te 5 produktów, nigdy nie wejdziesz na ketozę! Przeczytaj porady od Strefy Przemian na temat tego, jak skutecznie utrzymać stan ketozy.

Zależy Ci na wejściu w stan ketozy i utrzymaniu go na długo? Sprawdź, jakie 5 produktów utrudni Ci ten proces, a dodatkowo może sprawić, że w ogóle w nią nie wejdziesz. Przeczytaj porady od Strefy Przemian!

Chcesz wejść w ketozę? Nie spożywaj tych 5 produktów!

Wiele osób coraz bardziej docenia zalety diety ketogenicznej. Opiera się ona na wysokotłuszczowym jadłospisie, który ma na celu ułatwić Ci wejście w ketozę. Czym dokładnie charakteryzuje się ten stan? Czy ciało może czerpać energię z innego źródła niż węglowodany? Co zrobić, aby utrzymać je w ketozie? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule. Ponadto dowiesz się, jakich 5 popularnych produktów najlepiej unikać, jeśli liczysz na sukces.

Źródło: EnvatoElements/Autor: its_al_dente

Ketoza: co to jest i jak w nią wejść?

Od dawna chcesz zmienić swój sposób odżywiania i rozważasz przejście na dietę ketogeniczną? Czym charakteryzuje się ten rodzaj żywienia i jaką rolę gra w nim ketoza?

Dieta ketogenna bazuje w 80-90% na produktach spożywczych o wysokiej zawartości tłuszczu. Pozostałe 20% menu opiera się na węglowodanach oraz białkach. Ketogeniczny jadłospis odbiega od tradycyjnego na tyle, że nie można wdrożyć go z dnia na dzień. Wymaga on odpowiedniego przygotowania, zwanego keto adaptacją. 

Adaptacja do diety keto trwa od 6 do 8 tygodni. Zakłada ona stopniową eliminację węglowodanów i jednoczesne zwiększenie podaży tłuszczów w posiłkach. To czas, w którym Twój organizm powoli przyzwyczaja się do zmiany sposobu czerpania energii oraz do stanu ketozy.

Wprowadzając swoje ciało w ten stan, powodujesz, że zaczyna ono czerpać energię z ciał ketonowych krążących w Twojej krwi i pochodzących z tłuszczów. Dzięki takim zmianom szybko zaobserwujesz spadek poziomu uporczywej tkanki tłuszczowej oraz poprawę samopoczucia.

Zależy Ci na wejściu w ketozę? Unikaj tych 5 produktów!

Jedną z wielu pułapek podczas wchodzenia w ketozę jest błędne założenie, że dieta ketogeniczna jest formą diety białkowej. Opierając swoje menu na wysokobiałkowych posiłkach, możesz mieć duże trudności z przedstawieniem ciała na czerpanie energii z ciał ketonowych. Co ciekawe, istnieje duża szansa, że nigdy nie osiągniesz ketozy.

Innym znaczącym problemem jest spożywanie produktów, które oznaczone są jako niezawierające cukru, a także różnego rodzaju słodzików, które rzekomo nie wpłyną na Twoje wyniki poziomu glukozy we krwi. Wydaje Ci się, że owoce to jeden z najzdrowszych produktów, jakie można wprowadzić do jadłospisu? Po przeczytaniu naszej listy możesz się nieco zdziwić. Jakie produkty stanowią największe zagrożenie dla wejścia w ketozę? Czego unikać, aby czerpać jak największe korzyści z diety ketogenicznej?

Źródło: EnvatoElements/Autor: Alex9500

1. Napoje „zero”

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że napoje „zero” uniemożliwiają wejście w ketozę. Na pewno nie są wskazane, jeśli chcesz, aby cały proces przebiegł łatwo i przyjemnie. Choć producenci deklarują, że ich artykuły nie zawierają cukru, badania jasno pokazują, że ich spożycie jednak powoduje wzrost poziomu insuliny we krwi.

Chcesz przekonać się na własne oczy, że energetyki lub cola „zero” mogą skutecznie zmniejszyć Twoje szanse na ketozę? Zaopatrz się w glukometr i sprawdź, jaki będzie wynik na wyświetlaczu przed wypiciem i kilkanaście minut po spożyciu przykładowego produktu z tej grupy. Jeśli od jakiegoś czasu starasz się bezskutecznie sprawić, aby Twoje ciało czerpało energię z ciał ketonowych, a nieustannie spożywasz napoje bez cukru, odstaw je i sprawdź, jaki będzie efekt.

2. Słodziki

Spożywanie erytrytolu nie będzie miało większego znaczenia w ogólnym rozliczeniu wysokotłuszczowego jadłospisu. Pozwalasz sobie raz w tygodniu na keto deser na słodziku? Jeśli przestrzegasz zasad diety ketogenicznej przez 90% tygodnia, nie musisz mieć wyrzutów sumienia.

Sytuacja staje się zupełnie inna, gdy używasz słodzików każdego dnia. Jak już wspomnieliśmy, pierwszym krokiem do diety keto jest okres adaptacji. Duża ilość substancji słodzących na co dzień może skutecznie utrudnić Ci wejście w ketozę i sprawić, że nigdy nie znajdziesz się na prawdziwej diecie ketogennej. Lepszym wyborem będzie włączenie słodzików do pożywienia po adaptacji, gdy Twoja tolerancja znacznie się zwiększy.

3. Alkohol

Kilka razy w miesiącu imprezujesz? A może lubisz od czasu do czasu wypić lampkę wina do kolacji? Gros osób uważa, że alkohol nie jest zbyt kalorycznym produktem i nie będzie miał większego wpływu na ich wyniki. Niestety prawda jest zupełnie inna!

Większość popularnych alkoholi jest bardzo kaloryczna. Najgorszym możliwym wyborem są oczywiście kolorowe drinki, słodkie wina i likiery. Błędne postrzeganie produktów alkoholowych może wynikać z tego, że producenci nie poczuwają się w obowiązku do podawania makroskładników i zawartości kalorii na etykietach. 

Ciężko Ci powstrzymać się od spożywania alkoholu w okresie adaptacji? Postaw na czerwone wytrawne wino, czystą wódkę lub whisky bez żadnych dodatków – ale tylko od czasu do czasu!

Źródło: EnvatoElements/Autor: Prostock-studio

4. Owoce

Owoce uchodzą za jedne z najzdrowszych produktów, jakie można włączyć do jadłospisu. Zależy Ci na wejściu w ketozę? Pamiętaj, że mają one również bardzo wysoką zawartość węglowodanów. Właśnie dlatego najlepiej wyeliminować je całkowicie z Twojego menu w okresie adaptacji.

Kiedy już przejdziesz na pełną dietę ketogeniczną, tolerancja Twojego organizmu na produkty tego typu znacznie się zwiększy i będziesz mógł wrócić do wielu owoców. Jakie z nich można swobodnie jeść na diecie ketogenicznej? Do tej grupy zaliczają się m.in. truskawki, jagody, jeżyny oraz borówki. Małe ilości tego typu składników będą również bezpieczne podczas adaptacji.

5. Masło orzechowe

To prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjny produkt na naszej liście. Oczywiście jedna łyżeczka masła orzechowego od czasu do czasu jest jak najbardziej w porządku podczas wchodzenia w ketozę. Ale spójrzmy prawdzie w oczy – kto zje tylko tyle i nie sięgnie po więcej?

Pamiętaj, że duża część produktów dostępnych na półkach sklepowych jest dodatkowo dosładzana cukrem lub słodzikami, które są zupełnie niewskazane ani podczas adaptacji, ani na diecie ketogennej. Masło orzechowe pozbawione słodkich dodatków bazuje na dużej ilości orzechów, które dodatkowo obfitują w białko, co również może przyczynić się do problemów z utrzymaniem ketozy.

Łatwe i przyjemne wejście w ketozę ze Strefą Przemian

Dieta ketogeniczna polega na ograniczeniu węglowodanów w codziennym menu i postawieniu na dobrej jakości wysokotłuszczowe produkty. Jesteś zaskoczony, że organizm może czerpać energię nie tylko z węglowodanów? Jeśli stawiasz swoje pierwsze kroki w świecie diety ketogennej, masz prawo czuć się nieco zagubiony – Strefa Przemian chętnie posłuży Ci jako dietetyczny drogowskaz!

Jeżeli chcesz w zdrowy sposób wejść w ketozę, powinieneś unikać 5 produktów, które utrudnią Ci ten proces. Wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdziesz w poniższym filmie:

https://www.youtube.com/watch?v=KoWCUnuxUEI

Spodobał Ci się nasz materiał? Wiedz, że na naszych kanałach YouTube jest ich znacznie więcej. Dowiesz się z nich, czym jest ketoza, a także jakie są różnice pomiędzy dietą ketogeniczną a niskowęglowodanową. Szukasz inspiracji do tworzenia posiłków zgodnie z zasadami diety ketogennej? Zajrzyj do naszych książek i e-booków – tam znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.

Masz pytania odnośnie diety, a może potrzebujesz porady wykwalifikowanego trenera personalnego? W Strefie Przemian oba te elementy są w zasięgu Twojej ręki. Skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza kontaktowego lub wysyłając wiadomość na adres e-mail: kontakt@strefaprzemian.pl. Odezwiemy się do Ciebie najszybciej, jak to możliwe. Zapraszamy! 

Zespół Strefa Przemian 

 

Badania: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6836190/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3945587/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6720297/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6566854/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6724590/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7045520/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33292205/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33917297/

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0