logologo

😱 5 najgorszych produktów, których lepiej unikać 👈

Często nie wiesz, na jakie artykuły spożywcze postawić podczas zakupów? Strefa Przemian podpowiada, jakich 5 niezdrowych produktów unikać!

Chcesz zmienić swoje dotychczasowe menu i zacząć jeść zdrowiej? Nie wiesz, jakich artykułów spożywczych należy wystrzegać się jak ognia? Poznaj 5 niezdrowych produktów, których lepiej unikać podczas zakupów!

5 niezdrowych produktów, których lepiej unikać podczas zakupów

Wiele osób, gdy przestępuje próg sklepu, dosłownie traci głowę i często podejmuje nieodpowiednie decyzje zakupowe. Zazwyczaj jest to spowodowane brakiem wcześniej przygotowanej listy produktów lub pójściem do sklepu „na głodniaka”. Podjąłeś już pierwsze kroki mające na celu zmianę Twoich przyzwyczajeń żywieniowych? Pójście na zakupy bez planu to jak strzał w kolano. Właśnie na takie okazje przygotowaliśmy listę 5 niezdrowych produktów, których lepiej unikać podczas wizyty w markecie. Zapraszamy do lektury!

Źródło: EnvatoElements/Autor: twenty20photos

Niezdrowe jedzenie: jak wystrzegać się go podczas wizyty w sklepie?

Wśród szeregu powodów, które prowadzą do odstępstw od zdrowej diety, można wymienić m.in. nieplanowane wizyty w sklepach. Brak listy zakupów lub robienie ich, gdy jesteśmy głodni, często prowadzi do tego, że w koszyku ląduje cała masa produktów, które nie mają wiele wspólnego z gęsto odżywczym jadłospisem. Jakich artykułów spożywczych należy wystrzegać się bez względu na to, czy na zakupy chodzisz z wcześniej przygotowaną listą, czy spontanicznie?

Margaryna

Margaryna to jeden z pierwszych artykułów spożywczych na liście z niezdrowym jedzeniem. Jeśli jesteś ze Strefą Przemian już od jakiegoś czasu, nasz wybór raczej Cię nie zaskoczy. Jak powstaje margaryna i dlaczego jest niekorzystna dla zdrowia?

Wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych w tłuszczach pochodzenia roślinnego sprawia, że w temperaturze pokojowej mają one płynną konsystencję. Produkcja margaryny wymaga zmiany ich właściwości chemicznych poprzez proces utwardzenia, w wyniku którego powstają tłuszcze trans, które są niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia.

Składnik ten zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym miażdżycy. Ma on również bezpośredni wpływ na wzrost stężenia poziomu złego cholesterolu we krwi, a także na obniżenie poziomu tego dobrego.

Na co można postawić zamiast margaryny? Niezdrowy produkt łatwo zastąpisz dobrej jakości masłem, w tym masłem ghee, a także takimi tłuszczami, jak oliwa z oliwek czy olej kokosowy. Oczywiście wybór konkretnego artykułu spożywczego uzależniony będzie od jego przeznaczenia.

Serki topione i homogenizowane

Serki topione i homogenizowane wiodą prym na naszej czarnej liście niezdrowych produktów, ponieważ są przedstawicielami nabiału. Ten nie tylko wykazuje działanie prozapalne, które może zaostrzyć szereg schorzeń i dolegliwości, ale również ma w swoim składzie laktozę, na którą składa się glukoza.

Kolejnym argumentem przemawiającym na niekorzyść tego typu artykułów jest zawartość utwardzonego tłuszczu. Producenci są bardzo przebiegli i niekiedy umieszczają na opakowaniu informację, że składnik jest tylko częściowo utwardzony, próbując go wybielić przed potencjalnymi konsumentami. Niemniej jednak wykazuje on tak samo negatywne działanie na układ krwionośny, co te zawarte w margarynie.

Pamiętaj również, że wiele serków homogenizowanych jest dodatkowo dosładzanych po to, aby jak najbardziej smakowały najmłodszym. Wysoka zawartość węglowodanów prostych w tych niezdrowych produktach powoduje szybki wyrzut insuliny do krwi, który nie tylko zwiększa ryzyko chorób metabolicznych, ale również może prowadzić do podjadania między posiłkami.

Mrożone fast foody

Mrożone fast foody to bardzo wygodne rozwiązanie dla zabieganych osób. Ty również jesteś wśród tych, którzy wierzą, że mrożona wersja popularnych przekąsek to mniejsze zło niż te zamówione z knajpy? Niestety musimy Cię zmartwić!

Nie bez powodu produkty te znalazły się na naszej liście z niezdrowym jedzeniem. W ich składzie zazwyczaj znajduje się dosłownie cała tablica Mendelejewa. Wśród najniekorzystniejszych połączeń składników wymienić można tłuszcze trans i węglowodany proste. Zachodzące pomiędzy nimi interakcje przyczyniają się do powstawania AGEs, które z kolei zwiększają prawdopodobieństwo występowania stanów zapalnych w organizmie.

Oczywiście zjedzenie gotowej przekąski nie wyrządzi Ci zbyt wielkiej szkody w ogólnym rozrachunku, ale jeśli Twoje menu często bazuje na takich gotowcach, spróbuj wymienić je na ich zdrowsze alternatywy, np. naszą keto pizzę.

Źródło: EnvatoElements/Autor: tataks

Nutella

Nutella i jej pochodne to produkty, po które wiele osób sięga nie tylko, gdy napada je chęć zjedzenia czegoś słodkiego, ale również wtedy, gdy brakuje im czasu na gęsto odżywczy posiłek. Zawarte w niej węglowodany proste daję energię, ale tylko na krótką chwilę. Poza tym ten niezdrowy produkt nie niesie za sobą praktycznie żadnej wartości dla Twojego jadłospisu.

Czekoladowy produkt nie może pochwalić się dobrym składem, a dodatkowo charakteryzuje go stosunek cukrów i tłuszczów na poziomie 1:1. Jest to kolejny przedstawiciel artykułów spożywczych oferujących połączenia makroskładników, których należy unikać za wszelką cenę. 

Przekąska ta powoduje krótkotrwały zastrzyk energii, natychmiastowy skok poziomu insuliny we krwi, a także prowadzi do powstawania substancji chemicznych, które nie sprzyjają zachowaniu młodości.

Jeżeli naszła Cię ochota na niezdrowe jedzenie w postaci czekoladowych słodkości, spróbuj czegoś, co możesz przygotować w zaciszu własnej kuchni ze znanych Ci składników. Na naszym blogu znajdziesz mnóstwo kulinarnych podpowiedzi, w tym fit nutellę, która zadba o Twoje zdrowie.

Płatki śniadaniowe

Wiele razy udowadnialiśmy, że płatki śniadaniowe to bardzo niekorzystny wybór dietetyczny – i to nie tylko dla osób, które pragną zrzucić nadprogramowe kilogramy. Ten niezdrowy produkt po brzegi wypełniony jest cukrami prostymi – nawet w przypadku, gdy w nazwie widnieje przedrostek „fit”.

Jeżeli dodatkowo zalejesz go mlekiem, otrzymasz mieszankę wybuchową. To tak jakbyś jadł cukier z cukrem. Śniadanie w tej formie oferuje znikome wartości odżywcze i spowoduje, że Twój poziom glukozy we krwi powędruje drastycznie w górę.

Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez płatków owsianych, zastąp je domowej roboty granolą, którą zalejesz mlekiem roślinnym. To zapewnia o wiele lepszy skład, w szczególności, jeśli nie jest sztucznie dosładzane. Dodatkowo jest ono lekkostrawne i świetnie sprawdzi się przy wzdęciach.

Źródło: EnvatoElements/Autor: twenty20photos

Niezdrowe jedzenie: Strefa Przemian mówi nie!

Nasza lista 5 niezdrowych produktów, których lepiej unikać podczas codziennych zakupów, z pewnością wiele wyjaśnia. Jakie inne artykuły spożywcze są przereklamowane? Tego dowiesz się zarówno z naszego kanału YouTube, jak i artykułów na blogu!

Szukasz pomocy w komponowaniu dietetycznych dań? Nie wiesz, jak przeprowadzić keto adaptację? A może chcesz dowiedzieć się, co oznacza stan ketozy? Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania! Napisz do nas na adres: kontakt@strefaprzemian.pl lub użyj naszego formularza kontaktowego.

Brakuje Ci kulinarnych inspiracji? Wiedz, że zapisując się do naszego newslettera, możesz mieć dostęp do darmowego jadłospisu na 7 dni. Jeśli to dla Ciebie za mało, zapraszamy do przejrzenia naszych e-booków oraz książek kulinarnych, które po brzegi wypełnione są ciekawymi propozycjami śniadań, obiadów i kolacji.

Lubisz przyswajać cenną wiedzę z materiałów filmowych? W takim razie zapraszamy do obejrzenia poniższego odcinka, w którym Ania opowie Ci, jakich 5 niezdrowych produktów należy wystrzegać się podczas zakupów:

https://www.youtube.com/watch?v=d2LkvN4p6HU

Motywacja to Twoja pięta achillesowa? Zajrzyj do naszej grupy na FB, gdzie wspólnie z innymi uczestnikami naszych programów treningowych wspieramy się i dodajemy otuchy do dalszego działania i walki o lepsze samopoczucie. Zapraszamy!

Zespół Strefa Przemian.

 

Badania:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6047276/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20620757/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5927356/

https://www.sciencepublishinggroup.com/journal/paperinfo?journalid=235&doi=10.11648%2Fj.ajlm.20170206.17

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0