logologo

Wpływ postu przerywanego na mięśnie! Czy da się na nim osiągnąć formę? 🤔

Wiele osób ceni post przerywany za jego świetny wpływ na ogólny stan zdrowia oraz wygodę stosowania. Jednak nadal w głowach niektórych amatorów sportu pojawia się pytanie o wpływ postu przerywanego na masę mięśniową. Czy da się zbudować formę na diecie IF?

Post przerywany: czy wpływa na utratę masy mięśniowej?

Post przerywany to gratka dla osób, które szukają wygodnego i praktycznego modelu żywieniowego, który można łatwo dostosować do własnych potrzeb. Możliwość spożywania tylko 2-3 posiłków, podziału jednego dużego dania na kilka mniejszych oraz dowolne wydłużenie lub skrócenie okna żywieniowego to idealna opcja dla wymagających sportowców. Jednak wielu amatorów sportu często zastanawia się, jaki jest wpływ diety IF na ich masę mięśniową i czy spożywanie tylko 2 posiłków nie będzie miało negatywnego efektu na dążenie do wymarzonej sylwetki. Czy post okresowy powoduje rozpad mięśni i co jest kluczowym elementem w budowaniu masy mięśniowej? Zapraszamy do lektury!

 

post przerywany a sport

Źródło: EnvatoElements / Autor: micens

 

Post przerywany: na czym polega?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na główne pytanie zawarte w artykule, skupimy się na podstawowych założeniach diety IF, które pozwolą Ci zrozumieć jej wpływ na mięśnie.

Post przerywany (ang. intermittent fasting) jest modelem żywieniowym, który dzieli dobę na okres postu oraz okres, w którym spożywasz posiłki. Ten pierwszy trwa zazwyczaj dłużej i dopuszcza tylko picie wody, herbaty i kawy. Wszystkie napoje muszą być bez dodatku cukru, słodzików oraz mleka czy śmietanki. Do najpopularniejszych odmian tego modelu żywieniowego należy z pewnością dieta 16/8, w której 16 godzin pościmy, a 8 spożywamy posiłki.

Dzięki takiemu podziałowi doby Twój organizm może wykorzystać okres postu na utratę nadprogramowych kilogramów. Zapasy energetyczne zgromadzone w tkance tłuszczowej są zużywane jako paliwo dla Twojego organizmu. W głowie zapaliła Ci się czerwona lampka i zacząłeś się zastanawiać, czy na diecie IF organizm nie zacznie używać białka z mięśni jako energii podczas okna postu?

 

Organizm na poście okresowym pobiera energię z białek mięśni? Prawda czy mit?

Jednym z popularnych mitów dotyczących postu okresowego jest twierdzenie, że organizm pozbawiony zewnętrznych dawek energii, w równych odstępach czasu, zaczyna pobierać energię z Twoich mięśni, które rozpadają się, aby dostarczyć ciału cennego paliwa w postaci białek. Ty również wierzysz w tę teorię?

Dla organizmu źródłem energii są 2 główne makroskładniki: węglowodany albo tłuszcze. W momencie, gdy ma on dostęp do jednego z nich, nie ma powodu, aby uciekać się do używania białek jako siły napędowej.

Sytuacja ta może mieć miejsce, kiedy Twoje rezerwy węglowodanowe są wyczerpane, a Twój organizm przyzwyczajony jest do pobierania energii właśnie z tego makroskładnika, który jest mu dostarczany w równych odstępach czasu, czyli dokładnie na klasycznej „diecie”. Wtedy może dojść do katabolizmu białek mięśni, co w rezultacie spowoduje utratę cennej masy mięśniowej.

Powyższa sytuacja jest możliwa w przypadku diety, podczas której ciągle spożywasz posiłki. A co w przypadku diety wysokotłuszczowej lub postu okresowego? W oknie postu organizm czerpie energię z tkanki tłuszczowej, której często ma aż nadto.

 

Organizm wie najlepiej!

Cofając się wstecz do czasów, kiedy człowiek musiał polować, aby zdobywać dla siebie jedzenie, można zauważyć pewną prawidłowość. Na pewno zastanawiasz się, cóż to za prawidłowość?

Logika podpowiada, że jeżeli człowiek nie upolował przez kilka dni niczego do jedzenia, nie tracił od razu tkanki mięśniowej. Taki proces prowadziłby do sytuacji, w której nie miałby on siły na kolejne polowanie i w krótkim czasie skazywał go na śmierć – a jednak nasz gatunek przetrwał do dziś! Jak to możliwe? Gdy energia nie jest dostarczana z zewnątrz Twój organizm po prostu przestawia się na czerpanie jej z zapasów energetycznych zgromadzonych w tkance tłuszczowej.

Ludzkie ciało to bardzo mądry twór adaptujący się do środowiska, w którym w danym momencie funkcjonuje – łatwo przestawiając się z pobierania energii z węglowodanów na tłuszcze i odwrotnie. 

 

post przerywany a trening 

Źródło: EnvatoElements / Autor: avanti_photo

 

Post przerywany a trening na diecie IF

Budowanie masy mięśniowej na poście okresowym nie jest zależne od okna postu oraz okna żywieniowego, a jest związane z tym, jaki rodzaj treningu wykorzystujesz w swojej drodze do upragnionej sylwetki.

Post przerywany nie zapewni Ci wyrzeźbionych mięśni, dlatego że włókna mięśniowe potrzebują stymulacji, żeby rosnąć. Jeżeli stosujesz trening siłowy do rozbudowy swojego ciała, organizm musi coraz bardziej zwiększać tkankę mięśniową, żeby móc podnosić coraz to większe ciężary w sposób jak najbardziej efektywny.

Zaletą diety IF w zwiększaniu objętości Twoich włókien mięśniowych jest fakt, iż ten model żywieniowy bardzo sprzyja wyrzutowi hormonu wzrostu. Jest to hormon, którego stężenie rośnie w Twojej krwi podczas snu oraz podczas okna postu. Zapytasz, czym jest hormon wzrostu?

Jest to hormon anaboliczny i antykataboliczny, który ma 2 główne zadania w Twoim organizmie. Po pierwsze pomaga budować tkankę mięśniową, a po drugie chroni ją przed rozpadem. Przez to, że podczas okresu postu nie zachodzi katabolizm mięśni, nawet wykonywanie ćwiczeń na tzw. „głodzie” nie wpłynie w sposób negatywny na Twoje wyniki.

 

post przerywany co jeść

Źródło: EnvatoElements / Autor: duskbabe

 

Intermittent fasting. Budowanie masy ze Strefą Przemian

Nadal w Twojej głowie pojawiają się pytania dotyczące wpływu postu okresowego na budowanie masy mięśniowej? Nie szkodzi, chętnie je rozwiejemy! Zapraszamy do zadawania pytań poprzez nasz intuicyjny formularz kontaktowy dostępny na stronie. Aby lepiej zobrazować Ci zależność: post przerywany a trening, przygotowaliśmy krótki materiał filmowy:

https://youtu.be/ndHWEQrc7EA

Zapraszamy również na dodatkową dawkę wiedzy na temat diety IF. W naszym e-bookuPost przerywany. Intermittent Fasting. Przewodnik Krok po Kroku. znajdziesz wiele interesujących informacji oraz wskazówek na temat postu okresowego. Jeżeli natomiast potrzebujesz inspiracji na białko-tłuszczowe posiłki, możesz zapisać się do naszego newslettera. Po subskrypcji dostaniesz dostęp do 7-dniowego jadłospisu – całkowicie za darmo!

Zespół Strefa Przemian

Badania:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4224222/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5572489/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6314618/

https://academic.oup.com/jn/article/141/1/148/4630595

https://nutritionj.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12937-017-0229-6

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0