logologo

🤔 Czy post przerywany spowalnia metabolizm? 👉 Poznaj 4 mity na temat diety IF.

Czy post przerywany spowalnia metabolizm, czy ma negatywny wpływ na nabieranie masy mięśniowej i czy może w rezultacie prowadzić do braku energii? Strefa Przemian obala mity! Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać odpowiedzi na te i inne pytania.

4 mity na temat postu przerywanego, które obalamy!

Post przerywany jest ceniony przez wiele osób dbających o linię i interesujących się zdrowym odżywianiem. Praktyczność zastosowania, łatwe zasady oraz możliwość dostosowania go do każdego jadłospisu sprawiają, że dieta IF to recepta na pożegnanie się z niechcianymi kilogramami raz na zawsze. Kilkutygodniowy proces adaptacyjny organizmu sprawa jednak, że post okresowy ma również wielu niecierpliwych niedowiarków, którzy nadal głoszą na jego temat szereg mitów, mających niewiele wspólnego z rzeczywistym stanem rzeczy.

 

Dieta IF – z czym to się je i czy warto stosować post przerywany?

Post przerywany to nic innego jak praktyczny i łatwy do wdrożenia model żywieniowy, który zakłada podział doby na dwa okresy. Jednym z nich jest czas, w którym dozwolone jest spożywanie posiłków, a drugi z nich to przedział czasowy bez posiłków, który pozwala na regenerację organizmu, stabilizację hormonów, wyciszenie układu pokarmowego oraz czerpanie energii ze zgromadzonej tkanki tłuszczowej. Post okresowy ma wiele odmian, z których najbardziej znaną i popularną jest dieta 16/8.

Post przerywany wymaga kilku tygodni, aby Twoje ciało się do niego przyzwyczaiło. Właśnie dlatego wiele osób często poddaje się na samym początku drogi, czyli w okresie, który jest tak naprawdę procesem adaptacji do nowego modelu żywieniowego. Zmiany zachodzące w ciele w tym czasie – czyli początkowo nieco spowolniony metabolizm oraz zmniejszona energia – powodują, że pojawiło się na temat diety IF kilka mitów, które mają niewiele wspólnego z prawdą.

Źródło: EnvatoElements / Autor: duskbabe

 

4 mity żywieniowe związane z dietą IF

 

1. Post przerywany spowalnia metabolizm.

Bardzo chciałbyś spróbować postu okresowego, ale w Internecie wyczytałeś, że mała liczba posiłków spowalnia metabolizm, a to w konsekwencji powoduje, że waga stoi w miejscu? Nic bardziej mylnego.

Spowolnienie metabolizmu może na krótko wystąpić podczas procesu adaptacji ciała do diety IF, ale w późniejszym czasie wszystko szybko wraca do normy. Możesz być tym bardziej spokojny, że Twoja przemiana materii uzależniona jest od źródeł energii, które zapewniasz swojemu organizmowi. Post przerywany nie ogranicza dostarczonej energii ilościowo, a jedynie wyznacza okno żywieniowe, w którym możesz dostarczać ciału kalorie.

Co więcej, post to również idealny sposób, aby zmusić Twoje ciało do korzystania z zapasów zgromadzonych w tkance tłuszczowej. Na przeciętnej diecie wysokowęglowodanowej, kiedy posiłki są regularnie spożywane co 3-4 godziny, wykorzystanie energii zawartej w tkance zapasowej jest o wiele mniej efektywne. Dzięki energii zgromadzonej w Twoim tłuszczu metabolizm nie spowalnia podczas stosowania diety IF.

 

2. Zapomnij o masie mięśniowej!

Dużo trenujesz i chciałbyś zaadaptować swój obecny jadłospis do metody postu przerywanego, ale boisz się, że długie przerwy w spożywaniu posiłków spowodują, że nie dość, że nie zbudujesz masy mięśniowej, to zaprzepaścisz dotychczasowe efekty? Nie musisz się o to martwić.

Wiele osób jest nieświadomych tego, że dieta IF to idealny sposób na budowanie beztłuszczowej masy mięśniowej. Zapytasz: jak to możliwe? Sprawcą całego zamieszania jest hormon wzrostu. Dzięki wprowadzeniu w życie postu przerywanego jego poziom szybko poszybuje w górę, pomagając Ci w nabraniu cennych kilogramów. Hormon wzrostu to zarówno hormon anaboliczny, jak i antykataboliczny. Ma on zbawienny wpływ na budowanie mięśni podczas postu okresowego, ponieważ stymuluje redukcję tkanki tłuszczowej oraz przekształcanie zapasów w niej zgromadzonych w cenną energię.

Źródło: EnvatoElements / Autor: microgen

 

3. Permanentny brak energii?

Tradycyjne podejście do diet zakłada spożywanie posiłków z dużą częstotliwością, co może sugerować, że wiele godzin pomiędzy poszczególnymi oknami żywieniowymi w konsekwencji będzie prowadzić do spadku energii. Niestety, jest to kolejny mit.

Niewielki spadek energii da się zaobserwować jedynie w pierwszych tygodniach postu przerywanego, kiedy Twój organizm przyzwyczaja się do nowych realiów żywieniowych. Jest to wynik tego, że ciało przestawia się na bardziej optymalne wykorzystanie tkanki tłuszczowej tak, aby w okresie głodówki czerpać z niej cenną energię i tym samym spalać niechcianą oponkę.

Osoby, które okres adaptacji mają już za sobą są bardzo zadowolone z poziomów swojej energii. Dlatego wystarczy, że dobrze podejmiesz pierwsze kroki wprowadzające Twoje ciało w dietę IF, a już nigdy nie zechcesz wrócić do poprzedniego modelu żywieniowego. Pamiętaj, że poziom energii jest dodatkowo zależny od jakości pokarmów spożywanych w trakcie okna żywieniowego.

 

4. Post okresowy dostarcza Twojemu ciału za mało wartości odżywczych.

Legenda głosi, że spożywanie 2-3 posiłków metodą postu przerywanego nie dostarcza Ci odpowiedniej ilości wartości odżywczych. Na szczęście to tylko legenda i całkowicie mija się z naukowymi faktami.  No więc jak to jest naprawdę?

Kluczem do sukcesu jest zbilansowana dieta, która może być tak samo odżywcza w przypadku spożywania 5-6 posiłków dziennie, jak i 2-3. Aby zapewnić ciału odpowiednią ilość makroskładników i mikroelementów, powinieneś upewnić się, że 50% objętości każdego dania stanowią warzywa – ale czy to wystarczy?

Niestety nie. Taka warzywna baza to idealny sposób, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych mikroskładników. Przyjmowane pokarmy powinny być bogate w różnorodne składniki odżywcze. Jednak oprócz tego, należy również zadbać o ograniczenie pustych kalorii, które nie dość, że nie niosą za sobą żadnych wartości pokarmowych, to mogą skutecznie przynieść odwrotny skutek w Twojej walce z nadprogramowymi kilogramami.

Źródło: EnvatoElements / Autor: AlinaKho

 

Dieta IF – potrzebujesz pomocy specjalistów?

Jeżeli stawiasz swoje pierwsze kroki we wdrażaniu nowego modelu żywieniowego, jakim jest post okresowy, ale nie za bardzo odnajdujesz się w nowej sytuacji, chętnie rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości. Masz możliwość skontaktować się z nami poprzez formularz dostępny na stronie. Dodatkowo, aby łatwiej było Ci uzmysłowić sobie, że wyżej opisane mity nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością, przygotowaliśmy dodatkowy materiał w formie filmu. Zapraszamy:

https://youtu.be/bbwu1Z3DnYg

Jeżeli komponowanie listy dań na dany miesiąc lub nadchodzące tygodnie stanowi dla Ciebie problem, Strefa Przemian służy radą. Chętnie przygotujemy dla Ciebie spersonalizowane posiłki,  które będziesz mógł wkomponować do swojej diety 16/8. Chcesz wypróbować nasze propozycje? Nie ma problemu, zapisz się do naszego newslettera. Po subskrypcji otrzymasz gotowy 7-dniowy jadłospis, który łatwo wykorzystasz w codziennej diecie. Zapraszamy również do kontaktu pod adresem: kontakt@strefaprzemian.pl.

Zespół Strefa Przemian

Badania:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5572489/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4224222/

https://academic.oup.com/jn/article/141/1/148/4630595

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0