logologo

🤔 W jaki sposób post przerywany pomoże Ci uporać się z objadaniem? 👉 Pokonaj nadmierne objadanie!

Kompulsywne objadanie się to niezwykle złożony problem, który wiąże się z wieloma przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jak się z nim uporać i dlaczego to właśnie post przerywany uważany jest za jedną z najbardziej skutecznych metod walki z tym zaburzeniem odżywiania.

Kompulsywne objadanie się, a post przerywany

 

Kompulsywne objadanie się to zaburzenie odżywiania, które dotyka coraz więcej osób. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nie tylko permanentny stres, problemy emocjonalne i szybkie tempo życia, ale również nieograniczony dostęp do jedzenia, które możemy zdobyć nawet bez wychodzenia z domu. Kolorowe etykiety produktów, natrętne reklamy w telewizji, kuszące aromaty w sklepach czy niezliczona ilość programów kulinarnych – wszystko to sprawia, że chętnie sięgamy po przekąski, nawet gdy nie odczuwamy głodu. Dopóki to my sprawujemy kontrolę nad jedzeniem, nie mamy powodów do obaw. Sytuacja robi się poważna w momencie, gdy to jedzenie przejmuje kontrolę nad nami, a to już niewielki krok do kompulsywnego objadania się. Czym dokładnie jest kompulsywne objadanie się? Jak przestać jeść, jeśli nie czujemy takiej potrzeby? Okazuje się, że jedną ze skutecznych metod walki z tym problemem jest post przerywany. Efekty po miesiącu stosowania diety IF potrafią być naprawdę zaskakujące! 
 

 

kompulsywne objadanie się

Źródło: EnvatoElements / Autor: twenty20photos

 

Czym jest kompulsywne objadanie się i dlaczego nam szkodzi?

Kompulsywne objadanie się to, obok anoreksji i bulimii, jedno z najczęściej diagnozowanych zaburzeń odżywiania. Często dotyczy ono osób nadmiernie zestresowanych, stosujących wyniszczające diety odchudzające oraz zmagających się z niską samooceną.

 

O napadowym objadaniu się możemy mówić wtedy, gdy czujemy nagłą potrzebę przyjmowania pokarmów bez odczuwana głodu fizycznego – taki epizod kończy się zazwyczaj spożyciem niezliczonej ilości jedzenia, uczuciem dyskomfortu i wyrzutami sumienia. Co konkretnie powinno nas zaniepokoić? Czerwona lampka powinna zapalić nam się w momencie, gdy zauważymy u siebie lub u naszych bliskich kilka z poniższych objawów:

 

•   regularnie powtarzające się napady objadania się (min. 2 razy w tygodniu),

•   jedzenie w szybszym tempie niż zazwyczaj,

•   spożywanie ogromnej ilości pokarmów,

•   utrata kontroli nad ilością i rodzajem spożywanych pokarmów,

•   spożywanie pokarmów aż do osiągnięcia nadmiernej pełności i bólu brzucha,

•   jedzenie w samotności i towarzyszące mu poczucie wstydu.

objadanie się 

Źródło: EnvatoElements / Autor: choreograph

 

Napadowe objadanie się wiąże się z przykrymi konsekwencjami zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. To zaburzenie odżywiania może prowadzić nie tylko do znacznego przyrostu masy ciała, ale również cukrzycy, insulinooporności, chorób układu sercowo-naczyniowego, braku energii, depresji i jeszcze bardziej zaniżonej samooceny – w ten sposób właśnie zatacza się błędne koło.

 

Kompulsywne objadanie się – jak przestać jeść w niekontrolowany sposób? 

Kompulsywne objadanie się często dotyczy kobiet stosujących drastyczne diety odchudzające, polegające na eliminowaniu wielu produktów i znacznym cięciu kalorii. Tak rygorystyczne podejście do odchudzania sprawia, że jesteśmy w stanie wytrwać w swoich postanowieniach zaledwie kilka dni, po czym rekompensujemy sobie braki prawdziwą ucztą, wracając do punktu wyjścia. Aby uwolnić się od częstych i niepohamowanych zachcianek na jedzenie, warto pomyśleć o wdrożeniu w życie zasadpostu przerywanego – efekty po miesiącu stosowania tego modelu odżywiania potrafią być naprawdę imponujące.

 

kompleksowe objadanie się

Źródło: EnvatoElements / Autor: duskbabe

 

Głównym założeniem postu przerywanego jest podział doby na dwa okresy: taki, w którym spożywamy posiłki oraz taki, w którym całkowicie powstrzymujemy się od jedzenia. Okazuje się, że nie tylko ułatwia on pozbywanie się nadprogramowych kilogramów, ale również może stanowić idealne rozwiązanie dla osób zmagających się z problemem napadowego objadania się. Dieta IF sprawia, że głód narasta powoli, dzięki czemu możemy w znacznym stopniu wyeliminować nagłe zachcianki i poprawić swoje relacje z jedzeniem – dzięki stosowaniu postu okresowego to my panujemy nad jedzeniem, a nie jedzenie nad nami.

 

Jak już wiadomo, post przerywany to doskonały sposób na radzenie sobie z nadmiernym objadaniem się, dlatego warto trzymać się jego założeń. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze poradzimy sobie z tym problemem sami – w tej sytuacji warto skontaktować się z kompetentnym dietetykiem, który ułoży dla nas jadłospis, biorąc pod uwagę naszą kondycję psychofizyczną. W razie potrzeby zalecany jest także kontakt z psychologiem lub psychoterapeutą. Emocjonalne objadanie się to złożony problem, ale możemy sobie z nim poradzić, jeśli zaufamy sobie i specjalistom!

 

Uporaj się z kompulsywnym objadaniem się ze Strefą Przemian

 

Wiele osób stosujących rygorystyczne diety odchudzające ma problem z kompulsywnym objadaniem się. Jak przestać jeść, kiedy wcale nie odczuwamy głodu fizycznego? To pytanie zadaje sobie wielu naszych podopiecznych. Znakomitym remedium jest niewątpliwie post przerywany – efekty po miesiącu stosowania diety IF sprawią, że poczujesz większą motywację do działania, a nagłe zachcianki na jedzenie znikną w mgnieniu oka. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym krótkim materiale filmowym:

 

https://www.youtube.com/watch?v=9BxK4oDy7o4&feature=youtu.be&ab_channel=BartekSzemraj

 

Jeśli czujesz, że sam nie poradzisz sobie ze swoim problemem, zachęcamy Cię do kontaktu z naszymi specjalistami. Wystarczy, że napiszesz do nas wiadomość przez formularz kontaktowy lub na adres e-mail kontakt@strefaprzemian.pl, a my dostarczymy Ci niezbędnych wskazówek. Aby otrzymywać na bieżąco wartościowe treści na temat aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania, zachęcamy Cię do zapisania się do naszego newslettera. Jako nowy użytkownik otrzymasz na swojego maila 7-dniowy jadłospis do pobrania całkowicie za darmo. Daj nam zadbać o swoje zdrowie!

 

Zespół Strefa Przemian

 

Badania:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5572489/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4224222/

https://academic.oup.com/jn/article/141/1/148/4630595

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6628875/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6082688/

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0