logologo

Suplementy przy niedoczynności tarczycy – 5 przykładów

Jakie suplementy przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto sprawdzają się najlepiej? Strefa Przemian opowiada o swojej suplementacji!

Jakie suplementy stosować przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto? Strefa Przemian zdradza szczegóły na temat swojej suplementacji!

Suplementy przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto – sprawdź, które z nich stosuje Strefa Przemian!

Gruczoł tarczowy to niezwykle ważny narząd, od którego zależy kondycja całego organizmu. Gdy jego praca zostaje zaburzona, np. wskutek niedoborów pokarmowych, pojawiają się nieprzyjemne objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Niestety nie wszystkie witaminy i minerały można dostarczyć w zalecanych ilościach wraz z pożywieniem i konieczne jest zastosowanie aptecznych specyfików. Jakie suplementy przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto przyjmować, żeby uniknąć dokuczliwych symptomów? Zdradzamy szczegóły na temat naszej suplementacji – u nas sprawdziła się świetnie!

Źródło: EnvatoElements/Autor: Nadianb

Zanim poznasz wskazówki na temat suplementacji przy Hashimoto i innych schorzeniach gruczołu tarczowego, warto uświadomić sobie, że wszelkie kapsułki i tabletki to tylko dodatek do diety i codziennych nawyków. Absolutną podstawą jest odpowiednie komponowanie posiłków, wysypianie się, uprawianie aktywności fizycznej, unikanie stresu oraz dbanie o kondycję jelit. 

Nie licz na to, że jakikolwiek suplement rozwiąże wszystkie Twoje problemy i pozwoli Ci spocząć na laurach. Tutaj bardzo ważne jest Twoje zaangażowanie i działanie na kilku różnych płaszczyznach. Apteczne specyfiki mogą Ci jedynie w tym pomóc i wzmocnić Twoje efekty. Zjawisko to można porównać do picia kawy – jeśli się nie wyśpisz, ona nie zrekompensuje Ci braku snu, ale na jakiś czas doda Ci energii i przez chwilę pomoże Ci lepiej funkcjonować. 

Czy suplementy przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto są niezbędne? Wielu pacjentów słyszy od swoich lekarzy, że nie i nie są one w ogóle uwzględniane w planie leczenia. Większość specjalistów ogranicza się do wypisania recepty na syntetyczny hormon, opierając się na badaniu TSH. Podobne podejście można zauważyć w kwestii odżywiania, które – jak powszechnie wiadomo – odgrywa tutaj kluczową rolę. 

Niestety do tej pory nie znaleziono skutecznego sposobu na całkowite wyleczenie Hashimoto czy innych chorób o charakterze autozapalnym. Proces ten polega głównie na łagodzeniu objawów, ale trudno jest to robić, przyjmując jedynie leki. To właśnie dlatego tak wiele mówi się o konieczności zmiany nawyków żywieniowych, przestrzeganiu higieny snu, redukcji stresu oraz uzupełnianiu niedoborów substancji odżywczych. 

Źródło: EnvatoElements/Autor: RossHelen

Suplementacja przy Hashimoto i niedoczynności tarczycy – 5 przykładów

Selen

Selen to jeden z najważniejszych suplementów przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto. Pokrycie zapotrzebowania na ten pierwiastek za pomocą diety jest dość trudne, dlatego często niezbędne jest sięgnięcie po tabletki. Jeśli chodzi o dawkowanie, warto zacząć od 100 μg na dobę i przyglądać się reakcjom swojego organizmu – jeżeli nie dzieje się nic niepokojącego, możesz wskoczyć na 200 μg. Pamiętaj, aby zachować dużą ostrożność. Masz jakiekolwiek wątpliwości? Zatem skonsultuj tę kwestię ze specjalistą. 

Kwasy tłuszczowe omega-3

W suplementacji przy Hashimoto nie może zabraknąć oczywiście kwasów tłuszczowych omega-3. Są to niezwykle cenne związki, które wykazują silne działanie przeciwzapalne. W dzisiejszych czasach trudno jest dostarczyć je w zalecanych ilościach wraz z pożywieniem, dlatego należy wspomagać się kapsułkami.

A co ze słynnym łososiem? Aby jego spożywanie przyniosło Ci jakiekolwiek korzyści, musiałby być to okaz dziki, a nie hodowlany – niestety jest on drogi i trudno dostępny, dlatego ciężko Ci będzie uwzględnić go w swoim menu. Warto dodać, że po suplementy powinni sięgać również weganie i wegetarianie, ponieważ kwasy omega-3 z produktów roślinnych są słabo przyswajalne. 

Witamina D

Kwestia rekomendowanej ilości witaminy D w przypadku chorób tarczycy jest mocno dyskusyjna. Do pewnego momentu jej stężenie w organizmie wzrasta, po czym nagle się zatrzymuje, czego nie jest w stanie zmienić nawet dawka 10 000 j.m. na dobę. To właśnie dlatego tak istotne jest regularne wykonywanie badań. Pamiętaj, że przy Hashimoto i niedoczynności tarczycy ich wynik powinien wynosić nieco ponad 50 ng/ml. 

Cynk

Kolejnym kluczowym suplementem przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto jest cynk. Badania naukowe pokazują, że pierwiastek ten gra bardzo ważną rolę w wytwarzaniu TSH oraz T3 i T4. Jego dodatkowe zalety to regulowanie pracy układu krążenia oraz niektórych organów wewnętrznych, w tym trzustki. Jeśli chodzi o dawkowanie, możesz spokojnie trzymać się zaleceń producenta, które znajdziesz w ulotce lub na opakowaniu.

Inozytol 

Inozytol nie cieszy się zbyt dużą popularnością i raczej rzadko uwzględnia się go w suplementacji przy Hashimoto. Podobnie jak cynk, bierze on czynny udział w produkcji hormonów i usprawnia inne procesy zachodzące w organizmie. Ponadto korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego – zwiększa wrażliwość receptorów na działanie serotoniny i tym samym poprawia nastrój oraz łagodzi stres.

Suplementy przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto – wskazówki od Strefy Przemian

Wielu pacjentów zmagających się z chorobami gruczołu tarczowego cierpi również na niedobory witamin i minerałów. To przekłada się na ich samopoczucie oraz kondycję tak ważnego narządu, jakim jest tarczyca. Na szczęście można temu skutecznie zaradzić, zmieniając swoje codzienne nawyki, stosując odpowiednią dietę oraz przyjmując dobrej jakości suplementy. Które z nich zasługują na szczególną uwagę? Więcej informacji na temat suplementacji przy Hashimoto i niedoczynności znajdziesz w poniższym filmiku: 

https://www.youtube.com/watch?v=VehJ7kK0uNo&ab_channel=BartekSzemraj 

Nie wiesz, w jakich ilościach przyjmować suplementy przy niedoczynności tarczycy? Chętnie udzielimy Ci kilku cennych rad! Poza praktycznymi wskazówkami odnośnie dawkowania możesz liczyć na indywidualnie dopasowany jadłospis – dołożymy wszelkich starań, żebyś czuł się lepiej niż kiedykolwiek! Możesz mieć pewność, że nie będzie wiązało się to z ogromnymi wyrzeczeniami i restrykcjami – u nas nie ma miejsca na nudne i mało sycące posiłki, liczenie kalorii czy ważenie każdego produktu. Najważniejszy jest Twój komfort, satysfakcja i bezpieczeństwo!

Czy wiesz, że w Strefie Przemian masz dostęp do bezpłatnych materiałów, w tym wielu ciekawych przepisów? Aby z nich skorzystać, załóż konto w naszym serwisie i zapisz się do newslettera na dole strony – zostając naszym subskrybentem, otrzymasz 7-dniowe menu do pobrania i to całkowicie za darmo! Nie masz czasu na gotowanie? Pora skończyć z wymówkami! To właśnie z myślą o takich osobach jak Ty opracowaliśmy e-booka z pomysłami na szybkie keto dania – ich przygotowanie zajmie Ci zaledwie 15 minut! 

Jeśli potrzebujesz wsparcia w swojej drodze po lepsze zdrowie i wymarzoną sylwetkę, dołącz do naszej grupy na Facebooku, która zgromadziła już ponad 50 000 fantastycznych osób! Zachęcamy Cię również do skontaktowania się z naszym zespołem, który chętnie zmotywuje Cię do działania i odpowie na wszystkie Twoje pytania. Możesz zrobić to za pośrednictwem intuicyjnego formularza kontaktowego lub wysyłając swoją wiadomość na kontakt@strefaprzemian.pl. Zapraszamy! 

Zespół Strefa Przemian

 

Badania: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6316875/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7445676/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30982439/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5331475/ 

 

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0