logologo

Obawiasz się głodu na poście przerywanym? Dowiedz się, dlaczego nic Ci nie grozi!

Czy post przerywany wprowadza organizm w stan głodu i zagraża metabolizmowi? Przeczytaj nasz artykuł i rozwiej swoje obawy!

Czy post przerywany wprowadza organizm w stan głodu?

 

Post przerywany, czyli intermittent fasting, to model żywieniowy, wokół którego narosło wiele mitów. Choć liczne badania naukowe potwierdzają jego pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, wiele osób wciąż postrzega go jako restrykcyjną i wyniszczającą dietę. Sama myśl o 16 godzinach postu napawa je przerażeniem i wydaje się niemożliwym do zrealizowania celem. Czy będąc na poście przerywanym, jesteśmy skazani na permanentne uczucie głodu? Co dzieje się z naszym organizmem w trakcie głodówki? Jakie produkty powinniśmy wybierać na intermittent fasting? Dieta 16/8 może być smaczna, pożywna i przede wszystkim sycąca – pozbądź się strachu przed głodem i ciesz się nowym, zdrowszym stylem życia!

 

post przerywany głód

Źródło: EnvatoElements / Autor: YMikhaylova

 

Dieta IF: głód a metabolizm

 

Głód to stan fizjologiczny organizmu wynikający z całkowitego lub częściowego pozbawienia go pokarmu. Często kojarzy nam się z brakiem energii, osłabieniem oraz spowolnieniem metabolizmu – tego ostatniego boimy się najbardziej, wierząc, że jedynie regularne posiłki są w stanie nas przed nim uchronić.

Okazuje się, że przyjmując pokarmy co 2-3 godziny, wcale nie przeciwdziałamy temu procesowi. Wręcz przeciwnie – w ten sposób przyzwyczajamy nasz organizm do pobierania energii z zewnątrz, czyli z jedzenia, które mu dostarczamy. W momencie, gdy przestajemy spożywać posiłki przez dłuższy czas, nasz metabolizm zaczyna zwalniać.

Jednym z głównych celów diety IF jest nauczenie naszego organizmu czerpania energii z tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak właśnie w oknie postu, kiedy nie dostarczamy mu żadnych kalorii. Niewykluczone, że w okresie adaptacyjnym nasz metabolizm nieco zwolni, ale po 2-4 tygodniach wszystko powinno wrócić do normy.

 

post przerywany efekty

Źródło: EnvatoElements / Autor: Prostock-studio

 

Proces adaptacyjny, czyli jak przygotować organizm do 16 godzin postu

 

Dieta 16/8 to jedna z najpopularniejszych odmian postu przerywanego. Polega ona na przyjmowaniu pokarmów przez 8 godzin oraz powstrzymywaniu się od jedzenia przez resztę doby. Warto podkreślić, że dieta IF jest bardzo elastyczna i możemy swobodnie dopasowywać okno żywienia i okno postu do własnych preferencji.

Ważnym elementem postu okresowego jest proces adaptacyjny, który odpowiednio przygotuje nasz organizm do nadchodzących zmian. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przez pierwsze tygodnie wprowadzimy go w stan głodu, ale po tym okresie 16 godzin postu nie będzie stanowiło dla niego dużego wyzwania.  

To, co na co dzień spożywamy ma również ogromny wpływ na uczucie głodu podczas intermittent fasting. Dietapowinna opierać się na zdrowych, nieprzetworzonych produktach, gdyż jej celem jest nie tylko zapełnienie naszego żołądka, ale również dostarczenie nam odpowiednich wartości odżywczych.

 

post przerywany 16/8

Źródło: EnvatoElements / Autor: ipolly80

 

Będąc na poście przerywanym, możemy całkowicie zapomnieć o liczeniu kalorii. W naszym jadłospisie nie powinno zabraknąć mięsa, jaj, owoców morza, zdrowych tłuszczy oraz warzyw – tych absolutnie nie powinniśmy sobie żałować! Dzięki tak wartościowym produktom nasz organizm doskonale poradzi sobie nawet podczas bardzo długiej głodówki.

 

Ciesz się korzyściami postu okresowego razem ze Strefą Przemian!

 

Od dawna planujesz przejść na post okresowy, ale przeraża Cię kilkunastogodzinna głodówka i spowolnienie metabolizmu? Zaufaj naszym specjalistom i odstaw na bok wszelkie obawy! Chętnie udzielimy Ci cennych wskazówek i pokażemy, jak wiele korzyści możesz czerpać z intermittent fasting. Dieta składająca się z kilku posiłków dziennie wcale nie musi być najlepszym rozwiązaniem – więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w poniższym filmiku:

 

https://www.youtube.com/watch?v=7j2GFbkiwtU&ab_channel=BartekSzemraj

 

Jeśli wciąż wahasz się nad podjęciem decyzji, wypróbuj naszego przykładowego jadłospisu. Wystarczy, że zapiszesz się do newslettera na dole strony, a my prześlemy Ci 7-dniowe menu do pobrania całkowicie za darmo. Zachęcamy Cię również do zapoznania się z naszym e-bookiem, który zawiera wszystkie niezbędne informacje na temat postu przerywanego. Chcesz zadać nam pytanie? Napisz do nas wiadomość na adres e-mail: kontakt@strefaprzemian.pl.

 

Zespół Strefa Przemian

 

Badania:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5572489/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4224222/

https://academic.oup.com/jn/article/141/1/148/4630595/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6314618/

 

 

 

 

 

 

 

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0