Jak schudnąć i pozbyć się nadprogramowych kilogramów? 4 sposoby, które działają!
Szybkie tempo życia, siedzący tryb pracy oraz skutki braku aktywności fizycznej powodują, że ciężko jest Ci zgubić nadprogramowe kilogramy. Zastanawiasz się, jak schudnąć, ale na samą myśl o odchudzaniu na Twojej twarzy pojawia się grymas niezadowolenia? A może zamiast szukania diety cud i wykonywania treningów 2 razy dziennie przez 7 dni w tygodniu, warto wprowadzić kilka prostych sposobów, które staną się idealną odpowiedzią na to, jak schudnąć.
Pozornie trudny proces: jak schudnąć?
W końcu stanąłeś na wadze i jedyne co od tamtej pory chodzi Ci po głowie to – jak schudnąć? Schodzenie z wagi wydaje się być bardzo pracochłonnym procesem, który wymaga od Ciebie wytrwałości oraz wielu wyrzeczeń. Czy zwykła motywacja będzie odpowiedzią na Twoją walkę z niechcianymi kilogramami?
Tak naprawdę motywacja może się kiedyś skończyć, dlatego warto podejść do tematu utraty wagi zdroworozsądkowo i uznać go za trwałą zmianę trybu życia, aniżeli za chwilową fanaberię. Jak rozstać się z nadwagą na dobre? Co jeść, żeby schudnąć? Czy aktywność fizyczna wystarczy, żeby waga się ruszyła? Spokojnie, mamy odpowiedź na wszystkie te pytania i chętnie się nimi podzielimy w formie kilku prostych do wdrożenia wskazówek!
Źródło: EnvatoElements / Autor: Elegant01
1. Co jeść, żeby schudnąć? Przestań w końcu liczyć kalorie!
Większość diet dostępnych w internecie opiera się na dokładnym liczeniu kalorii i rzadko kiedy pozwala na nawet najmniejsze przekroczenie zaplanowanej puli energetycznej, którą można przyjąć danego dnia. Pomimo, że na pierwszy rzut oka takie podejście wydaje się być logiczne, to prawdą jest, że ten schemat już dawno odszedł do lamusa w kontekście tego, co jeść, żeby schudnąć.
Zdziwiony? Tak, to prawda. Takie podejście jest zasadne tylko w przypadku profesjonalnych sportowców i kulturystów, ponieważ u nich zapotrzebowanie kaloryczne przekłada się na przyrost mięśni oraz utrzymanie tkanki tłuszczowej na odpowiednim poziomie. Natomiast w przypadku zwykłych śmiertelników nie da się oszacować zapotrzebowania kalorycznego. Mnogość zmiennych, które na nie wpływają jest po prostu zbyt duża.
Zapytasz jakie to zmienne? Zaliczamy do nich poziom stresu, procesy trawienne, gospodarkę hormonalną oraz jakość snu. Z racji tego, że każdy dzień jest inny, nie możesz oszacować, ile energii będziesz potrzebował. No więc – co jeść, żeby schudnąć? Nieważna jest ilość kalorii, a ich źródło.
2. Jakość, a nie ilość – jedz z głową.
Jakość spożywanych posiłków jest bardzo ważna jeżeli chcemy sobie odpowiedzieć na pytanie: co jeść, żeby schudnąć? Czy spotkałeś kiedyś osobę, która nie miała problemów z wagą, opierając swoją codzienną dietę na takich produktach, jak kanapki, musli, makarony, batoniki, słodycze i napoje słodzone? Nie? My też nie.
Przykładanie wagi do tego, co wkłada się na talerz to chyba jedna z najłatwiejszych wskazówek do wdrożenia. Wystarczy zamienić puste kalorie na produkty, które napakowane są mikroskładnikami, a Twoje ciało Ci za to podziękuję i szybko zacznie gubić niechciane kilogramy. Dieta bogata w mikroelementy powinna opierać się na takich produktach jak warzywa, dobrej jakości mięso, ryby i owoce morza.
Bazowanie swojego codziennego jadłospisu na przetworzonych składnikach oraz źródłach cukrów prostych to schemat, który prowadzi tylko do jednego – nadwagi. Dlatego już dziś wyrzuć wszystkie wspomniane wyżej produkty i zamień je na takie, które staną się wartościowym paliwem dla Twojego ciała.
Źródło: EnvatoElements / Autor: its_al_dente
3. Aktywność fizyczna to podstawa.
Tryb życia to jeden z elementów, które warunkują proces przybierania lub tracenia na wadze. Chyba jeszcze nie słyszałeś o kimś, kto magicznie schudł, siedząc w miejscu?
Kalorie będące paliwem dla Twojego organizmu to świetny przykład, który zobrazuje, co dzieje się, kiedy w Twoim tygodniowym planie zabraknie aktywności fizycznej. Jeżeli Twój samochód stoi w miejscu, a Ty cały czas wlewasz do baku paliwo, prędzej czy później płyn zacznie wylewać się z pojazdu. Analogiczna sytuacja jest w przypadku ludzkiego organizmu.
Jeżeli przez większość dnia siedzisz lub leżysz, ale nadal jesz, nie mając gdzie tak naprawdę wykorzystać spożytej energii, to w krótkim czasie zaczniesz odczuwać negatywne skutki braku aktywności fizycznej w postaci gromadzącej się tkanki tłuszczowej. Brak ruchu jest dla naszego organizmu stanem niefizjologicznym. Jednym słowem potrzebujesz aktywności, by funkcjonować!
4. Odwróć skutki braku aktywności fizycznej.
No dobrze, trzeba się ruszać – to już wiesz, ale na pewno zastanawiasz się, ile aktywności fizycznej wystarczy, żeby zacząć dostrzegać rezultaty?
Doba ma 24 godziny, co w przeliczeniu na liczbę godzin w tygodniu daje 168 godzin do wykorzystania na szereg zajęć. Jeżeli będziesz ćwiczył 3 razy w tygodniu przez 60 minut, to tak naprawdę wykorzystasz jedynie 2% z dostępnych zasobów czasowych. Bez obaw, nawet krótszy czas spędzony na ćwiczeniach tygodniowo przyniesie ogromne rezultaty!
Patrząc na to w ten sposób, uświadomisz sobie, że wprowadzenie preferowanej przez Ciebie formy treningu w tygodniowy grafik nie jest zadaniem nie do wykonania i każdy jest w stanie wygospodarować te symboliczne 2% na aktywność fizyczną bez większego problemu.
Źródło: EnvatoElements / Autor: stockfilmstudio
Nadal zastanawiasz się, jak schudnąć?
Wciąż trapią Cię pytania dotyczące tego, jak się odchudzić? Masz wątpliwości czy aktywność fizyczna 3 razy w tygodniu wystarczy, żeby zrzucić wagę? Nie szkodzi, skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego. Specjaliści Strefy Przemian chętnie odpowiedzą na trapiące Cię pytania. Aby pomóc Ci jeszcze bardziej zagłębić się w temat tego, jak się odchudzić, przygotowaliśmy dla Ciebie dodatkowy materiał filmowy na ten temat. Znajdziesz go pod poniższym linkiem:
A jeżeli masz parę pytań dotyczących tego, co jeść, żeby schudnąć, wystarczy, że zapiszesz się do naszego newslettera. W Strefie Przemian czeka na Ciebie świeżutki jadłospis na nadchodzące 7 dni, który łatwo dostosujesz do własnych preferencji oraz trybu dnia. Po subskrypcji wyślemy Ci go na e-mail. Masz również możliwość skontaktowania się z nami pod adresem: kontakt@strefaprzemian.pl.
Zespół Strefa Przemian
Badania:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6082688/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6628875/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5639963/