logologo

😱❤️ Cynamon - przyprawa, która leczy cukrzycę!

Cynamon znany jest głównie ze swojego aromatycznego zapachu, ale czy jego zastosowanie ma również właściwości lecznicze?

Czy cynamon jest dobry w leczeniu cukrzycy? Właściwości lecznice cynamonu i jego wpływ na organizm człowieka!

Cynamon - przyprawa o cennych właściwościach leczniczych!

Cynamon każdemu z nas kojarzy się ze Świętami. Kto z nas nie lubi zjeść szarlotki z odrobiną cynamonu? Jest smaczny, pięknie pachnie, ale to dzięki swoim niezwykłym właściwością jest tak cenny dla naszego zdrowia. Zapoznaj się z naszym artykułem,  w którym przedstawiamy 4 konkretne przykłady, jak cynamon może Ci pomóc oraz 4 sposoby jego zastosowania w codziennej diecie.

Źródło: EnvatoEements/Autor:alexstand

Cynamon i jego właściwości

Zaledwie 5 g cynamonu zawiera tyle samo przeciwutleniaczy co np. 100 g jagód, które słyną ze swoich właściwości antyoksydacyjnych. Liczne doniesienia ze świata nauki mówią, że cynamon jest skuteczny w walce z Candida oraz bakterią E. coli. Niewiele osób wie, że cynamon pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. 

1. Ochrona przed cukrzycą

Cynamon spowalnia opróżnianie żołądka co ogranicza gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi po posiłkach, dzięki czemu poprawia wrażliwość na insulinę. Badania pokazują, że cynamon może zapobiegać uszkodzeniom tkanek i stanom zapalnym spowodowanym wysokim poziomem cukru we krwi. W praktyce działa to tak, że jeśli poziom glukozy jest we krwi wysoki - cukier wiąże się z białkami tworząc związki zwane zaawansowanymi  produktami końcowej glikacji, inaczej mówiąc age. 

AGE aktywuje układ odpornościowy, który wywołuje stan zapalny i uszkodzenia tkanek związane ze starzeniem się czy cukrzycą. W badaniach naukowcy odkryli bezpośredni związek między zawartością przeciwutleniaczy w popularnych ziołach i przyprawach, w tym właśnie w cynamonie, a ich zdolnością do zapobiegania tworzeniu się AGE. Efekt ten dodatkowo zmniejsza ryzyko uszkodzenia serca. AGE przyczynia się do stwardnienia tętnic, dlatego im mniej ich w organizmie tym lepiej, dlatego warto sięgnąć po cynamon, który pomoże nam ograniczyć ich produkcję.

2. Zmniejsza ryzyko chorób serca

Cynamon został powiązany ze zmniejszeniem ryzyka choroby serca, która jest najczęstszą przyczyną śmierci na świecie. Zmniejsza poziom złego cholesterolu całkowitego, tzw. LDL oraz trójglicerydów, podczas gdy dobry cholesterol, tzw. HDL pozostaje stabilny. W jednym z badań została zawarta również informacja, że dawka cynamonu wynosząca 120 mg. dziennie może poprawić poziom dobrego cholesterolu.

3. Lepsze funkcjonowanie mózgu

Bardzo dużą korzyścią ze spożywania cynamonu jest znaczna poprawa funkcjonowania mózgu. W jednym z badań naukowcy poprosili ochotników o wykonywanie zadań komputerowych bez użycia gumy oraz  z użyciem gumy o smaku cynamonu. Okazało się, że funkcje poznawcze zostały najbardziej wzmocnione u osób, którym podawano gumę z cynamonem - przyspieszyło to reakcje wzrokowo-motoryczne i poprawiło ich uwagę. Ta aromatyczna przyprawa może również pomóc w leczeniu mózgu. Jedno z badań wykazało, że ekstrakt z cynamonu zmniejsza obrzęk komórek mózgowych, np. po udarze.

4. Regulacja poziomu cukru we krwi

Bogaty w przeciwutleniacze cynamon pomaga zmniejszyć czynniki ryzyka związane z cukrzycą oraz chorobami serca. Podczas eksperymentu - w którym wzięło 22 ochotników z otyłością i stanem przedcukrzycowym - podzielono ich na 2 grupy. Pierwsza grupa otrzymała placebo, druga suszony, rozpuszczalny w wodzie ekstrakt z cynamonu. Ochotnicy przyjmowali je 2 razy dziennie razem ze swoją dietą. Próbki krwi na czczo pobrane na początku badania oraz po 6 i 12 tygodniach wykazały, że ekstrakt z cynamonu poprawił stan antyoksydacyjny i pomógł obniżyć poziom cukru we krwi.

Źródło: EnvatoEements/Autor:Shaiith

Czy cynamon może być toksyczny?

Nie ma żadnych badań, które wykazują, że cynamon może być toksyczny bądź źle wpływać na zdrowie. Pamiętajmy natomiast, że z cynamonem - tak samo, jak z każdym innym produktem -  wszystko zależy od dawki. Jedzenie cynamonu do kilku gramów dziennie jest jak najbardziej bezpieczne i korzystne dla naszego zdrowia.

Warto wspomnieć, że niektóre osoby mogą mieć alergię na cynamon. Jeśli ktoś ma problemy z wątrobą zalecamy, aby obserwować czy po spożyciu tej przyprawy nie czuje się gorzej.  Dodatkowo osoby, które mają hipoglikemie - czyli sytuacja, w której poziom cukru we krwi spada poniżej normy - również powinny uważać na cynamon.

Sposoby na wykorzystanie cynamonu. Wskazówki od Strefy Przemian

Aby skorzystać z potencjalnych korzyści cynamonu dodaj go do jak największej ilości posiłków. Cynamon jest wszechstronny, dlatego możesz go użyć zarówno do słodkich, jak i słonych potraw.

Kilka pomysłów na wykorzystanie cynamonu:

- posyp kawę cynamonem - kawa z jego dodatkiem obłędnie smakuje,

- zdarza Ci się zjeść jogurt kokosowy z owocami? Dodaj do niego cynamon, nie tylko będzie lepiej smakować, ale dodatkowo zmniejszy się skok glukozy we krwi po jego spożyciu,

- fajnym pomysłem jest mrożenie cynamonu z kostkami lodu, który można później wykorzystać do wody lub koktajli,

- cynamon świetnie smakuje w połączeniu z masłem migdałowym lub orzechowym.

Pamiętaj, że wszystko jest kwestią ilości i nie należy go spożywać bez opamiętania. To dawka sprawia, że coś jest zdrowe lub nie. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w poniższym filmiku: 

Czy wiesz, że w Strefie Przemian masz dostęp do bezpłatnych materiałów, w tym wielu ciekawych przepisów? Aby z nich skorzystać, załóż konto w naszym serwisie i zapisz się do newslettera na dole strony – zostając naszym subskrybentem, otrzymasz 7-dniowe menu do pobrania i to całkowicie za darmo! Nie masz czasu na gotowanie? Pora skończyć z wymówkami! To właśnie z myślą o takich osobach jak Ty opracowaliśmy e-booka z pomysłami na szybkie keto dania – ich przygotowanie zajmie Ci zaledwie 15 minut! 

Jeśli potrzebujesz wsparcia w swojej drodze po lepsze zdrowie i wymarzoną sylwetkę, dołącz do naszej grupy na Facebooku, która zgromadziła już ponad 50 000 fantastycznych osób! Zachęcamy Cię również do skontaktowania się z naszym zespołem, który chętnie zmotywuje Cię do działania i odpowie na wszystkie Twoje pytania. Możesz zrobić to za pośrednictwem intuicyjnego formularza kontaktowego lub wysyłając swoją wiadomość na kontakt@strefaprzemian.pl. Zapraszamy! 

Zespół Strefa Przemian

 

Badania:


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/arti... 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14633...

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/arti...

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21538... 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19433...

 

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0