logologo

🤔 Co jeść na kolację, żeby dobrze spać? 😊🎁 3 przykłady produktów, których warto unikać!

Masz częste problemy z zaśnięciem, ale nie wiesz, co jeść przed snem, żeby dobrze spać? Przeczytaj nasze wskazówki na temat tego, na jakie produkty postawić, a czego unikać, aby lepiej zasypiać.

Co jeść przed snem, żeby dobrze spać? Wskazówki Strefy Przemian

Kolacja to jeden z kluczowych posiłków każdego dnia. A to dlatego, że to, co zjesz wieczorem będzie miało bezpośredni wpływ na jakość Twojego snu oraz na łatwość w zasypianiu. Co więcej, ostatnie danie danego dnia może mieć również bezpośredni wpływ na Twoje samopoczucie kolejnego ranka. Właśnie dlatego warto przykładać wagę do produktów, które kładziesz na talerzu w godzinach wieczornych. Nie wiesz, na czym oprzeć kolację? Czego nie jeść na kolację i czy istnieją jakieś produkty ułatwiające zasypianie? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule!

 

Zbawienny sen

Aby zrozumieć powagę tego, jak kolacja wpływa na Twój nocny odpoczynek i odpowiedzieć sobie na pytanie, co jeść przed snem, żeby dobrze spać, warto zastanowić się, jaką rolę sen odgrywa w Twoim codziennym życiu.

Sen to jeden z najważniejszych czynników nie tylko jeśli chodzi o dążenie do upragnionej sylwetki, ale również w kontekście utrzymania zdrowia psychicznego. Odpowiednia higiena snu, czyli zadbanie nie tylko o jego długość, ale również o jego jakość, to gwarancja lepszych efektów w zrzucaniu wagi, poprawy wyglądu cery oraz lepszego nastroju.

Często niedoceniany ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego Twojego ciała. Sen jest odpowiedzialny za regenerację tkanek, utrwalanie pamięci i wspomnień oraz poprawę komunikacji pomiędzy układem nerwowym a mózgiem.

 

Jego niedobór może prowadzić do:

●              obniżonych zdolności kognitywnych,

●              pogorszonej koncentracji,

●              zaburzeń w procesach metabolicznych,

●              zwiększenia ryzyka wielu chorób, w tym cukrzycy, miażdżycy i arytmii,

●              zaburzeń nastroju,

●              pogorszenia wydolności fizycznej.

 

Jednym z elementów, które bezpośrednio wpływają na higienę snu jest ostatni posiłek, który spożywasz przed położeniem się do łóżka. A teraz zastanów się – co zazwyczaj jesz na kolację i jak długo przed pójściem spać zjadasz ostatnie danie danego dnia? A może kolacja to jeden z posiłków, który traktujesz po macoszemu? Jeżeli zastanawiasz się, czego nie jeść przed pójściem spać, zapoznaj się z poniższymi poradami!

 

co jeść przed snem

Źródło: EnvatoElements / Autor: megostudio

 

Czego nie jeść na kolację: 3 produkty z czarnej listy

Jeżeli zastanawiasz się, jak dobry jakościowo sen mógłby poprawić Twoje fizyczne i psychiczne samopoczucie lub pomóc Ci w optymalizacji starań o wymarzoną sylwetkę, warto rozważyć eliminację następujących produktów z ostatniego posiłku przed snem:

 

1. Napoje kofeinowe

Dobry sen w dużej mierze zależy od tego, jak bardzo uda Ci się wyciszyć, zanim położysz się do łóżka. Oprócz dobrych nawyków, takich jak ograniczenie niebieskiego światła z ekranów czy zadbanie o zmniejszenie bodźców dźwiękowych z otoczenia, warto ograniczyć spożycie napojów zawierających kofeinę – w szczególności w drugiej części dnia.

Kofeina, która znajduje się nie tylko w kawie, ale również w herbacie, ma wiele plusów. Jej pobudzające działanie będzie świetną opcją w porannych godzinach – w szczególności, jeżeli cierpisz na problemy z koncentracją.

Jednak pobudzony układ nerwowy to ostatnia rzecz, jakiej potrzebujesz przed położeniem się do łóżka. Dlatego warto zadbać o to, aby napoje kofeinowe spożywać najpóźniej do godziny 17. Jeżeli zastanawiasz się, czego nie jeść, żeby dobrze spać i nie wyobrażasz sobie kolacji bez ciepłego napoju, produktem ułatwiającym zasypianie będzie np. herbata z melisą lub ciepła woda z imbirem i cytryną, która wyciszy układ pokarmowy.

 

2. Alkohol

Jeżeli lampka wina lub niewielki drink przychodzą Ci jako pierwsze do głowy w kontekście produktów ułatwiających zasypianie, musimy Cię zmartwić. Napoje alkoholowe poprawiają jakość snu, ale tylko pozornie. Zastanawiasz się, jak do tego dochodzi?

Alkohol co prawda ułatwia zasypianie wielu osobom, ale za to zaburza cykl ich snu. Tylko pierwsze 2-3 godziny można uznać za głębszy sen. Pewnie niejednokrotnie zauważyłeś, że często, gdy wypiłeś alkohol w godzinach wieczornych, przebudzałeś się w nocy, a Twój sen charakteryzowała płytkość? Rano – nawet gdy nie męczył Cię kac – czułeś się rozkojarzony i ospały? Tak, to wszystko wina alkoholu.

Kolację w towarzystwie alkoholu można uznać za jedną z najgorszych decyzji w kontekście tego, co jeść przed snem, żeby dobrze spać. Jeżeli od dłuższego czasu cierpisz na bezsenność lub poważne zaburzenia snu, warto zastanowić się nad udaniem się do lekarza lub terapeuty. Takie zaburzenia mogą być nie tylko wynikiem stresu, ale również poważniejszych dysfunkcji w Twoim organizmie.

 

co jest na kolacje 

Źródło: EnvatoElements / Autor: Racool-Studio

 

3. Smażone potrawy

Przygotowując listę z tym, czego nie jeść na kolację, smażone potrawy możesz śmiało umieścić jako jedne z pierwszych w Twoim spisie. Dlaczego?

Smażone potrawy są bardzo obciążające dla układu trawiennego. Aby je strawić, potrzebujesz kilku dobrych godzin, dlatego warto zostawić sobie tę opcję na obiad. W godzinach wieczornych spróbuj postawić na dania lekkostrawne.

W kontekście tego, czego nie jeść na kolację, warto pożegnać się z takimi specjałami, jak:

● smażona ryba,

● smażone placki z cukinii,

●  jajecznica na dużej ilości tłuszczu.

 

Praktyki i produkty ułatwiające zasypianie

Świadome podejście do kolacji zapewni podniesienie jakości snu, co przełoży się nie tylko na poprawę zdrowia na poziomie fizycznym, ale również na poziomie psychicznym. Co więc można zrobić, aby podnieść jakość nocnego odpoczynku?

 

1. Odstęp między posiłkiem a pójściem do łóżka

Aby zadbać o spokojny i głęboki sen, należy jeść minimum 2-3 godziny przed położeniem się spać. Zasada jest taka, że im bardziej lekkostrawny posiłek, tym krótszego czasu przed wieczornym spoczynkiem wymaga, aby został całkowicie strawiony przez Twój układ pokarmowy.

Jeżeli komponujesz właśnie spis produktów ułatwiających zasypianie, weź pod uwagę, aby wieczorny posiłek nie opierał się na już wspomnianych smażonych produktach, a zawierał łatwe do strawienia elementy, jak gotowane jajka, owoce, warzywaczy ryby przygotowane na parze.

 

2. Jakość, a nie ilość

Rezultatem wieczornego posiłku jest nie tylko spokojny sen, ale również Twoje poranne samopoczucie. Jeżeli chorujesz na cukrzycę typu drugiego lub insulinooporność, zwróć uwagę na to, jak komponujesz swoją kolację. Spróbuj unikać posiłków, które oparte są na dużej ilości węglowodanów oraz białek, bo może mieć to wpływ na wynik Twojego porannego poziomu cukru we krwi.

Z korzyścią dla Ciebie będzie, jeżeli staniesz się wyznawcą jakości, a nie ilości. Kolacja nie powinna odstawać jakościowo od innych dań w Twoim codziennym menu. Powinna być pełna mikroelementów, a nie pustych kalorii, a najlepiej takich, które nie obciążą Twojego układu pokarmowego.

W kontekście produktów, które ułatwiają zasypianie, warto zwracać uwagę na objętość dania kolacyjnego, które ląduje na Twoim talerzu. Objadanie się przed snem jest niewskazane i może prowadzić do znacznego pogorszenia jego jakości oraz problemów z zaśnięciem. Dodatkowo jeżeli Twoja dieta jest niezbilansowana, istnieje szansa, że godziny wieczorne będą sprzyjać głodowi emocjonalnemu, który skutecznie spowolni Twoje starania o wymarzoną sylwetkę.

 

kiedy jest kolacje

 Źródło: EnvatoElements / Autor: korneevamaha

 

Co jeść przed snem, żeby dobrze spać? Strefa Przemian podpowiada

Wiesz już, że sen jest podstawą regeneracji tkanek w Twoim ciele, ale do końca nie wiesz, jak skomponować swoją kolację, aby poprawiła jakość Twojego snu? Nic prostszego. Zapraszamy do kontaktu pod adresem: kontakt@strefaprzemian.pl lub poprzez formularz kontaktowy znajdujący się na naszej stronie. Specjaliści ze Strefy Przemian chętnie podpowiedzą Ci, jak skomponować pełnowartościową i zdrową kolację.

Dodatkowo masz możliwość zapisania się do naszego newslettera, dzięki któremu otrzymasz dostęp do jadłospisu na nadchodzące 7 dni. To z pewnością da Ci dodatkową motywację oraz garść inspiracji na wieczorne dania.

Jeżeli lepiej przyswajasz wiedzę ze słuchu, zapraszamy Cię do obejrzenia krótkiego materiału filmowego, który pozwoli Ci na dodatkowe zapoznanie się z produktami i praktykami, których nie polecamy w godzinach wieczornych:

https://www.youtube.com/watch?v=B47rjt13v0s

Zespół Strefa Przemian

Badania

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29395984/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21075236/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15798944/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23347102/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26899133/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29065932/

 

 

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0