logologo

3 rzeczy, które mogą spowolnić Twoje efekty na poście przerywanym! Sprawdź czy ich unikasz!

Przejście na post przerywany to nie jedyny klucz do sukcesu w zdrowym odżywianiu. Jego efekty mogą zostać spowolnione lub przyspieszone w zależności od tego, jakie są Twoje nawyki żywieniowe. Poznaj 3 rzeczy, które możesz robić źle.

Post przerywany: 3 rzeczy, których warto unikać

Poznałeś już tajniki postu przerywanego, ale masz wrażenie, że Twoje postępy są niewspółmierne do wysiłku, który wkładasz w przestrzeganie tego modelu żywieniowego? Wiele osób boryka się dokładnie z tym samym problemem po przejściu na dietę IF, ale niewiele z nich jest świadomych, że popełnia szereg błędów, które nie tylko mogą spowolnić proces odchudzania, ale również sprawią, że ciężko będzie Ci zauważyć szybkie rezultaty. Sprawdź czy i Ty nie popełniasz tych 3 błędów!

 

Post okresowy: prosty podział doby.

Osoby pragnące zacząć swoją przygodę ze zdrowym odżywianiem cenią sobie post okresowy za prostotę jego zasad. Czym jest post przerywany? Nie jest to klasyczna dieta, a raczej model żywieniowy, który może być łatwo zaadaptowany do Twoich preferencji. Do najłatwiejszych w zastosowaniu oraz najpopularniejszych jego odmian należy dieta 16/8. Zastanawiasz się do czego odnoszą się poszczególne liczby?

To bardzo proste. Dieta IF zakłada podział dnia na dwa przedziały czasowe. W jednym z nich możesz spożywać posiłki i dostarczać ciału energię. Przez pozostały czas należy zastosować post, który ma zapewnić organizmowi wyciszenie układu pokarmowego, regenerację układu nerwowego oraz stabilizację szeregu ważnych hormonów. To właśnie podczas okna postu możesz cieszyć się znikającymi centymetrami w talii, ponieważ Twoje ciało korzysta wtedy z energii, która została do tej pory zgromadzona w postaci tkanki tłuszczowej. Wszystko wydaje się być proste, prawda?

Niby proste, ale wiele osób nadal popełnia dużo błędów, które nie dość, że spowalniają proces odchudzania, to również często prowadzą do zniechęcenia i powodują, że rezygnujemy jeszcze w przedbiegach. Jakie to błędy i czy Ty również je popełniasz?

 

Post przerywany

Źródło: EnvatoElements / Autor: KamranAydinovStudio

 

3 rzeczy, które możesz robić źle w diecie IF

 

1.     Malutkie przekąski, wielkie znaczenie.

Studiując teorię postu okresowego z poprzedniego akapitu, wszystko powinno wydawać się jasne. W trakcie okna żywieniowego jesz, a w trakcie okna postu powstrzymujesz się od spożywania pokarmów. No tak, ale chyba malutka kostka czekolady nie powinna negatywnie wpłynąć na rezultaty całej diety, przecież 16 godzin bez jedzenia to tak dużo czasu, prawda?

Otóż, musimy Cię zmartwić. Jedzenie malutkich (a nawet tycich) przekąsek w przedziale czasowym, w którym nie powinieneś dostarczać ciału żadnej zewnętrznej energii może poważnie spowolnić efekty postu okresowego. Pomimo tego, że takie przekąski są zazwyczaj niewielkich rozmiarów – na przykład łyżka masła orzechowego, dwie łyżeczki cukru dodane do ciepłego napoju lub mały batonik – mają one ogromny wpływ na Twój organizm, w szczególności, jeżeli ten już zdążył przystosować się do diety IF.

Zakładamy, że wolałbyś cieszyć się rezultatami wcześniej niż później. Dlatego zapomnij o tych małych chochlikach spożywczych i zamień je na wodę, kawę lub herbatę – ale bez żadnych dodatków. Tak! Nawet bez mleka.

dieta-IF

Źródło: EnvatoElements / Autor: serbogachuk

 

2.     Głodzenie się na siłę.

Determinacja i skrupulatność to cechy bardzo pożądane wśród osób, które dążą do wymarzonej wagi lub chcą prowadzić zdrowy tryb życia. Początkujący bardzo często za wszelką cenę chcą wytrzymać pełne 16 godzin bez jedzenia na poście przerywanym, ale czy głodzenie się za wszelką cenę ma sens?

Jeżeli mija 13 godzina Twojego postu, a Ty zaczynasz czuć, że głód tak bardzo Ci doskwiera, że robi Ci się słabo, nie ma sensu torturować własnego ciała. Twoje zapotrzebowanie energetyczne kształtuje się inaczej każdego dnia. Będą dni, kiedy poczujesz głód o wiele szybciej oraz takie, w których dotrwasz do końca okna postu bez większych przeszkód.

Jest to rezultat potrzeb Twojego organizmu, które powinieneś uszanować. Zależą one w dużej mierze od poziomu stresu danego dnia, jakości i długości snu oraz pożywności posiłków, które przyjmowałeś w poprzednim oknie żywieniowym.

 

3.     Dietetyczna samowolka.

Częstym błędnym założeniem osób na poście przerywanym jest spożywanie wszystkiego bez ograniczeń w trakcie okresu, w którym dozwolone jest jedzenie. Jeżeli liczysz na to, że przez 16 godzin postu Twoje ciało spali dowolną ilość przyjętych kalorii, niestety mamy dla Ciebie złą wiadomość.

Spożywając praktycznie wszystko co popadnie w oknie żywieniowym, w tym takie produkty jak słodycze, jogurty i batony – jednym słowem puste kalorie – nie powinieneś liczyć na to, że magicznie wyparują one podczas okresu powstrzymywania się od pokarmów.

Warto pamiętać, że post okresowy to jedynie podział doby na dwa przedziały czasowe. Zatem podstawą jest konsumpcja dań, które charakteryzują się wysoką jakością jeżeli chodzi o mikro i makroskładniki. Ta zależność ma takie samo znaczenie i zastosowanie w każdym innym rodzaju diety. Dlatego pamiętaj, że Twój jadłospis powinien być jak najbardziej odżywczy.Nie pozwól, aby dieta IF stała się łatwą wymówką na pochłanianie czego popadnie.

Post przerywany-dieta IF

Źródło: EnvatoElements / Autor: sonyakamoz

 

Post przerywany: pozbądźmy się złych nawyków razem!

Udało Ci się wdrożyć post okresowy do swojej dietetycznej rutyny, ale nadal popełniasz wyżej wymienione błędy? Spokojnie, specjaliści ze Strefy Przemian chętnie pomogą Ci się ich pozbyć. Wystarczy, że użyjesz formularza kontaktowego na naszej stronie i zadasz nam pytanie. Aby rozjaśnić Ci temat błędów w diecie IF, przygotowaliśmy również krótki film, w którym przybliżamy ten temat:

https://youtu.be/QIp3dietNVo

Jeżeli już dawno pożegnałeś się z niezdrowymi nawykami, mającymi negatywny wpływ na efekty postu, ale nadal nie potrafisz do końca komponować pełnowartościowych dań, nasz zespół chętnie opracuje dla Ciebie autorski jadłospis. Wypróbuj nasze możliwości, zapisując się do newslettera. Subskrypcja zapewni Ci dostęp do gotowego menu posiłków na 7 dni. Obiecujemy, że będzie praktyczny i łatwy do wdrożenia. Zachęcamy również do kontaktu pod adresem: kontakt@strefaprzemian.pl.

Zespół Strefa Przemian

Badania:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5572489/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4224222/

https://academic.oup.com/jn/article/141/1/148/4630595

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0