logologo

Post przerywany – pytania i odpowiedzi (cz. 2)

Strefa Przemian po raz drugi odpowiada na najczęściej zadawane pytania na temat postu przerywanego.

Wciąż szukasz niezbędnych informacji na temat postu przerywanego? Zapraszamy Cię do zapoznania się z naszym kolejnym artykułem zawierającym odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

 

Post przerywany – pytania i odpowiedzi (cz. 2)

 

Czy w trakcie postu można żuć gumę? Czy post przerywany jest zdrowy? Czy 2 posiłki są wystarczające? Czy na diecie if liczymy kalorie? Jak pogodzić post okresowy i pracę zmianową? Jak intermittent fasting wpływa na zdrowie? – to tylko fragment kolejnej serii pytań, z którymi spotykamy się w naszej codziennej pracy. W niniejszym artykule ponownie podzielimy się z Wami wiedzą na temat postu przerywanego i odpowiemy na najczęściej zadawane pytania. Zapraszamy do lektury!

Źródło: EnvatoElements / Autor: OksaLy

 

Najczęściej zadawane pytania na temat postu okresowego

 

1. Czy guma do życia bez cukru przerywa post?

Słodki smak gumy może spowodować wyrzut insuliny, a ta w rezultacie może przyczynić się do przerwania postu. Jako że nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć reakcji naszego organizmu, lepiej jest unikać gumy do żucia w trakcie postu.

 

2. Ile czasu powinien trwać post?

Wszystko zależy od tego, jaki cel chcesz osiągnąć.

 

3.  Co w momencie, gdy pracuję na zmiany i jestem 24 godziny na nogach?

W tym przypadku spokojnie można stosować post przerywany – posiłki warto spożywać podczas przerw. Inną opcją jest zastosowanie pełnego postu, jednak może on stanowić pewne utrudnienie, zwłaszcza przy pracy fizycznej. Ogólnie rzecz biorąc, dieta if to idealny model odżywiania dla osób prowadzących intensywny tryb życia – na co dzień nie musimy myśleć o spożywaniu 5 posiłków w równych odstępach czasu, a jedynie o 2 lub 3 daniach, które nasycą nas na dłużej.

 

4. Czy post przerywany jest dozwolony w przypadku cukrzycy typu 2?

Post przerywany to doskonałe narzędzie do walki z insulinoopornością i cukrzycą. Warto jednak zaadaptować swój organizm do zmian i wdrażać założenia diety if krok po kroku. Dużym błędem jest zmiana nawyków z dnia na dzień.

 

5. Czy post przerywany jest zdrowy?

Fenomen modelu intermittent fasting polega na tym, że uczy nasz organizm czerpania energii z tkanki tłuszczowej. Inną kluczową kwestią jest proces autofagii, czyli samooczyszczania i samoleczenia się organizmu. Odpowiedź na pytanie, czy post przerywany jest zdrowy, brzmi jak najbardziej twierdząco. Jego pozytywny wpływ na zdrowie poparty jest badaniami klinicznymi – więcej szczegółów na ten temat znajdziecie w naszym materiale filmowych dostępnym w serwisie YouTube.

 

6. Czy będąc na diecie high carb, można wprowadzić post okresowy i uniknąć uczucia głodu?

Jest to możliwe, ale wiąże się z pewnymi trudnościami – jednym z głównych założeń postu okresowego jest nauczenie naszego organizmu czerpania energii z tłuszczów, a tych na diecie wysokowęglowodanowej spożywamy zbyt mało.

7. Czy spożywanie 2 małych posiłków to nie przesada?

Wśród wielu dietetyków i ich pacjentów wciąż panuje błędne przekonanie, że dieta powinna składać się z 5 posiłków dziennie. 2 posiłki mogą być jak najbardziej wystarczające – kluczem jest nie ilość, a jakość spożywanych przez nas pokarmów.

Źródło: EnvatoElement / Autor: AtlasComposer

 

8. Co zrobić, aby w oknie żywieniowym zmieścić się w swoim zapotrzebowaniu kalorycznym?

Istnieje tak wiele różnych czynników wpływających na nasze zapotrzebowanie kaloryczne, że jego dokładne wyliczenie staje się praktycznie niemożliwe i nieco bezsensowne. Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim nasze samopoczucie i jakość spożywanych produktów. Powinniśmy słuchać swojego organizmu i jeść posiłek wtedy, kiedy czujemy głód. To efekty są wyznacznikiem tego, czy jemy odpowiednio, czy też powinniśmy dokonać jakichś zmian w swojej diecie.

 

9. Po jakim czasie stosowania intermittent fasting można odczuć i zauważyć pierwsze zmiany na wadze?

Jeśli założenia intermittent fasting są odpowiednio przestrzegane, pierwsze efekty powinny pojawić się już po kilku dniach.

 

10. Czy na poście przerywanym trzeba liczyć kalorie?

Nie trzeba liczyć kalorii na poście przerywanym.

 

11. Jak jeść po 48 godzinach postu?

Możesz jeść tak samo, jak po 16 godzinach postu – warto zacząć od lekkiego, pożywnego posiłku, np. zupy krem, a po pewnym czasie zjeść coś bardziej obfitego. Po 48 godzinach postu Twój żołądek będzie prawdopodobnie lekko skurczony, więc duży posiłek może spowodować pewien dyskomfort.

 

12. Czy pomimo braku odczuwania głodu, warto zjeść posiłek pod koniec dnia, żeby potem nie być głodnym?

Jeśli chcesz zjeść posiłek pomimo braku odczuwania głodu fizycznego, być może zmagasz się z czymś w rodzaju głodu emocjonalnego. Na poście przerywanym Twój organizm czerpie energię z tkanki tłuszczowej, więc jeśli nie zjesz posiłku, nic złego się nie stanie.

 

13. Czy to prawda, że powinno się zjeść śniadanie godzinę po przebudzeniu?

Nie ma konieczności spożywania posiłku godzinę po przebudzeniu. Warto wziąć pod uwagę fakt, że nad ranem poziom kortyzolu w organizmie jest najwyższy, co w konsekwencji może podnosić poziom cukru we krwi. Gdy mamy podwyższony poziom cukru we krwi, a ponadto nasz organizm czerpie energię z tkanki tłuszczowej, nie ma potrzeby dostarczania mu dodatkowej energii z zewnątrz.

 

14. Dlaczego wprowadzanie deficytu kalorycznego nie jest zalecane, a stosowanie postu okresowego jest ok?

Na deficycie kalorycznym są zazwyczaj osoby stosujące dietę wysokowęglowodanową, a będąc na diecie bogatej w węglowodany, ich organizm mniej efektywnie czerpie energię z tkanki tłuszczowej. Jeśli zdecydujesz się na stosowanie postu okresowego, to po okresie adaptacyjnym Twój organizm będzie dużo bardziej efektywnie korzystał z tłuszczów jako źródła energii.

 

Stosując dietę o niskiej podaży węglowodanów, nie będziesz na deficycie kalorycznym, ponieważ Twoim źródłem energii będą właśnie tłuszcze. Jeżeli Twoje zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 2 000 kcal, a Ty spożyjesz połowę mniej, Twój organizm uzupełni zapas, pobierając energię z tkanki tłuszczowej.

 

Jeżeli jesteś na diecie wysokowęglowodanowej i spożyjesz 1 000 kcal, a Twój organizm słabo korzysta z tkanki tłuszczowej, nie ma jak tej energii uzupełnić. Wtedy pojawia się problem – Twoje samopoczucie pogarsza się, ponieważ organizm włącza tryb oszczędzania.

 

Źródło: EnvatoElements / Autor: ratmaner 

15. Czy praca zmianowa ma wpływ na dietę if?

Praca zmianowa może mieć wpływ na dietę if, ponieważ sen jest bardzo istotny. Pamiętaj, że możesz dopasować czas trwania okna żywieniowego do swojego trybu życia.

 

16. Mam 17 lat – jak często mogę stosować post przerywany?

Osoby poniżej 20 roku życia nie powinny raczej skupiać się na poście przerywanym, a na swoich nawykach żywieniowych. W tym wieku należy zwracać uwagę na jakość spożywanych produktów i starać się dostarczać swojemu organizmowi jak najwięcej mikro i makroelementów. Nie oznacza to oczywiście, że dieta if jest zakazana w młodym wieku.

 

17. Czy leki przerywają post?

Wszystko zależy od rodzaju stosowanych leków. Leki zawierające kalorie mogą przerywać post.

 

18. Czy w okresie adaptacji do diety ketogenicznej warto stosować intermittent fasting?

Zdecydowanie tak. Zarówno w okresie adaptacji, jak i na późniejszym etapie diety ketogenicznej  warto stosować intermittent fasting.

 

19. Czy post przerywany może spowolnić przemianę materii?

Post przerywany może w niewielkim stopniu spowolnić przemianę materii, ale jego wpływ na metabolizm jest tak mały, że nie powinieneś tego odczuć. Przemiana materii zależy od różnych czynników – niektóre badania dowodzą, że osoby otyłe mają szybszy metabolizm od tych o prawidłowej wadze. Podczas adaptacji do postu okresowego możesz czuć się nieco słabiej, ale po tym etapie Twoja energia wzrośnie, a samopoczucie stanie się znacznie lepsze.

 

20. Czy witaminy albo kolagen wpływają na post?

Witaminy nie, kolagen tak.

 

Zacznij przygodę z postem przerywanym razem ze Strefą Przemian!

 

Jeśli w powyższym artykule nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie, nie zapomnij zapoznać się z jego pierwszą częścią. Zachęcamy Cię również do obejrzenia naszych materiałów w serwisie YouTube, zwłaszcza filmiku zawierającego odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat postu przerywanego:

 

https://youtu.be/iKqENma_UVw

 

Wdrożenie w życie zasad diety if wydaje Ci się zbyt skomplikowane? Napisz do nas wiadomość na kontakt@strefaprzemian.pl, a my chętnie udzielimy Ci niezbędnych wskazówek. Wsparcie otrzymasz również na naszej grupie na Facebooku: Pomagamy w odchudzaniu – bez hejtu i kompleksów. Zapisz się do naszego newslettera, a otrzymasz 7-dniowy jadłospis do pobrania całkowicie za darmo!

 

Zespół Strefa Przemian

 

Badania:

 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27695291/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6082688/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5639963/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6628875/

https://academic.oup.com/jn/article/141/1/148/4630595

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4224222/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5572489/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6316485/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20921964/

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0