logologo

Objawy Hashimoto – jak je rozpoznać? 🤔

Objawy Hashimoto często przypisywane są innym, mniej lub bardziej poważnym schorzeniom. Strefa Przemian podpowie Ci, jak prawidłowo je rozpoznać!

Czujesz się zmęczony i rozdrażniony? Masz problemy ze skupieniem i koncentracją? A może ciągle odczuwasz zimno i nadmierną senność? Sprawdź, czy możesz mieć do czynienia z Hashimoto i jakie badania powinieneś wykonać w celu potwierdzenia lub wykluczenia choroby.

Objawy Hashimoto – jak je rozpoznać?

Hashimoto, zwane limfocytowym lub autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy, to choroba, która dotyka coraz więcej osób. Według oficjalnych statystyk aż 1,2 mln Polaków, zwłaszcza kobiet, zmaga się z tym poważnym schorzeniem tarczycy. Objawy Hashimoto bywają tak niespecyficzne, że często przypisywane są innym jednostkom chorobowym. Aby wykluczyć lub potwierdzić stan zapalny, niezbędna jest uważna obserwacja własnego organizmu i szczegółowa diagnostyka. W jaki sposób może objawiać się choroba Hashimoto? Jakie badania wykonać, aby odpowiednio ją zdiagnozować? Podejmij odpowiednie kroki i zawalcz o swoje zdrowie!

 

Źródło: EnvatoElements/Autor: twenty20photos

 

Trudno jest dzisiaj spotkać osobę, która miałaby w pełni zdrową tarczycę. Niedoczynność, nadczynność czy Hashimoto – nierzadko połączone ze sobą w parze – to tylko kilka z przypadłości, jakie dotykają pacjentów, niezależnie od ich płci.

Choć o limfocytowym zapaleniu tarczycy mówi się coraz częściej, jego diagnostyka wciąż pozostawia wiele do życzenia. Niestety objawy Hashimoto są bagatelizowane nie tylko przez nas samych, ale i przez lekarzy pierwszego kontaktu, co sprawia, że gros osób nie jest świadomych zachorowania.

Zmęczenie, ospałość, trudności z koncentracją czy problemy skórne najczęściej przypisujemy nieodpowiedniej diecie, stresującym wydarzeniom lub nieprawidłowej higienie snu. Choć czynniki te jak najbardziej mogą nasilać powyższe dolegliwości, warto w pierwszej kolejności sprawdzić, czy w Twojej tarczycy nie toczy się stan zapalny.

Jakie symptomy powinny szczególnie zwrócić Twoją uwagę? Które objawy Hashimoto są charakterystyczne również dla innych chorób? Jakie badania wykonać, aby mieć pewność, że Twój gruczoł tarczycowy jest w dobrej kondycji? Sprawdźmy!

 

Źródło: EnvatoElements/Autor: Pressmaster

 

Hashimoto – objawy typowe nie tylko dla limfocytowego zapalenia tarczycy

1. Stany depresyjne

Niektóre badania pokazują, że osoby cierpiące na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy są bardziej podatne na depresję niż osoby zdrowe. Objawy Hashimoto podobne do tych przypisywanych depresji to spadek energii, problemy z pamięcią i koncentracją, rozdrażnienie, większa podatność na stres, obniżone libido, apatia, wahania nastroju, a także zaburzenia snu i napady lękowe. Jako że nietrudno jest pomylić chorobę Hashimoto z depresją i na odwrót, warto poddać się szczegółowej diagnostyce i zasięgnąć porady zarówno psychiatry, jak i endokrynologa.

2. Zaburzenia cyklu menstruacyjnego

Według statystyk Hashimoto znacznie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów u pań są zaburzenia miesiączkowania, zwłaszcza zatrzymanie okresu, wydłużenie cyklu lub bardziej obfite krwawienia. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest prawdopodobnie spadek stężenia estradiolu, czyli żeńskiego hormonu płciowego. W niektórych przypadkach można zaobserwować również wyższe stężenie prolaktyny, która z kolei odpowiada za brak miesiączki. Zwykle objawy ustępują po regularnym przyjmowaniu lewotyroksyny, jednak leczenie zawsze powinno być indywidualnie dopasowane do pacjenta. Jedynym słusznym wyjściem jest wizyta u lekarza specjalisty.

3. Problemy gastryczne

W przypadku Hashimoto objawy mogą dotyczyć również układu pokarmowego. Najczęściej występującym problemem są uporczywe zaparcia, spowodowane spowolnieniem perystaltyki jelit. Co więcej, wielu chorych zmaga się z zespołem jelita drażliwego oraz SIBO, czyli zespołem przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim. Obydwa schorzenia mogą dawać takie symptomy, jak bóle brzucha, uczucie przelewania się w żołądku, biegunki lub zaparcia oraz wzdęcia. Skutecznym sposobem na uporanie się z przykrymi objawami jest odpowiednia dieta i leczenie pod czujnym okiem specjalisty. 

 

Źródło: EnvatoElements/Autor: ratmaner

Inne objawy Hashimoto, które powinny zwrócić Twoją uwagę

Jakie inne symptomy mogą wskazywać na to, że zmagasz się z Hashimoto? Objawy choroby bywają tak nietypowe, że łatwo je przeoczyć lub po prostu zbagatelizować. O chorobie dowiadujemy się zazwyczaj w trakcie rutynowych badań lub diagnozowania innego schorzenia.

Poza stanami depresyjnymi, zaburzoną pracą jelit i zawirowaniami w obrębie gospodarki hormonalnej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy może dawać następujące objawy, których absolutnie nie należy lekceważyć:

  • przewlekłe zmęczenie,
  • nadmierna senność,
  • przyrost masy ciała,
  • łamliwość włosów i paznokci,
  • częste uczucie zimna,
  • bladość i suchość skóry,
  • wysoki poziom cholesterolu,
  • kołatania serca,
  • pociemnienie skóry w obrębie kolan i łokci,
  • chrypka.

Hashimoto – jakie badania wykonać, aby potwierdzić lub wykluczyć chorobę?

Do potwierdzenia lub wykluczenia Hashimoto niezbędna jest szczegółowa diagnostyka. Niestety wielu lekarzy, zwłaszcza tych przyjmujących w przychodniach rodzinnych, diagnozuje pacjentów jedynie na podstawie TSH. Okazuje się jednak, że w przypadku limfocytowego zapalenia tarczycy hormon ten może nie wskazywać na żadne nieprawidłowości.

Niektóre laboratoria oferują pacjentom specjalne pakiety, które ułatwiają diagnostykę w kierunku Hashimoto. Jakie badania wchodzą w ich skład? Poza wyżej wspomnianym hormonem tyreotropowym (TSH), znajdziesz w nich takie pozycje jak, FT3 i FT4, a także anty-TG i anty-TPO, czyli przeciwciała przeciwtarczycowe.

Ciekawostką jest fakt, że w przypadku Hashimoto stężenie wszystkich hormonów może być prawidłowe, podczas gdy nawet niewielki wzrost przeciwciał może wskazywać na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Ostatecznym potwierdzeniem diagnozy jest USG, które pozwala określić wielkość gruczołu i ewentualne zmiany w jego strukturze.

Źródło: EnvatoElements/Autor: RossHelen

Jak zniwelować przykre objawy Hashimoto? Strefa Przemian na ratunek!

Hashimoto to choroba, która mocno daje się we znaki, niezależnie od poziomu jej zaawansowania. Objawy Hashimoto potrafią znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie i wpływać na naszą kondycję psychofizyczną. Jak już wiadomo, bywają one niespecyficzne i często przypisywane są innym schorzeniom. Podejrzewasz u siebie chorobę Hashimoto? Jakie badania powinieneś wykonać i co powinno szczególnie zwrócić Twoją uwagę? Wiele przydatnych informacji na ten temat znajdziesz w poniższym materiale:

https://www.youtube.com/watch?v=uixft33SbOw&ab_channel=BartekSzemraj

Niezależnie od tego, czy zostałeś już zdiagnozowany, czy jesteś w trakcie wykonywania badań, pierwszym krokiem w drodze po lepsze samopoczucie jest zmiana dotychczasowych nawyków. Kluczem do zdrowia są nie tylko właściwie dobrane leki, ale także – a czasami nawet przede wszystkim – odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Specjaliści ze Strefy Przemian chętnie wesprą Cię w Twoich działaniach, dzieląc się swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem.

Aby jeszcze bardziej zgłębić tematykę choroby Hashimoto, zachęcamy Cię do sięgnięcia po naszego e-booka: O chorobie Hashimoto w teorii i praktyce. Znajdziesz w nim m.in. zagadnienia związane z dietą, symptomami, a także sposobami radzenia sobie z dokuczliwymi objawami. Jeśli chcesz otrzymywać bezpłatne materiały na swojego maila i przy okazji przetestować darmowe 7-dniowe menu, koniecznie zapisz się do naszego newslettera na dole strony. W razie pytań zachęcamy do kontaktu: kontakt@strefaprzemian.pl. Czekamy na Ciebie z niecierpliwością!

Zespół Strefa Przemian

 

Badania:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29083758/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25231451/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24434360/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32588591/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28290237/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3246784/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4426893/

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0