logologo

Nie jedz owsianki gdy masz te objawy! 😱 Co zamiast owsianki? - Śniadaniowe alternatywy! 🎁

Nie wiesz, co – zamiast owsianki – umieścić na swoim talerzu podczas śniadania? Strefa Przemian przedstawia najlepsze alternatywy dla owsianki!

Bez względu na godzinę śniadania, można zgodnie uznać, że jest to najważniejszy posiłek dnia, przerywający nocny post. Gdy o nim myślisz, do głowy przychodzi Ci tylko owsianka? Może Cię to zdziwi, ale nie jest to najbardziej dietetyczny wybór! Jakie są jej zdrowsze alternatywy?

Strefa Przemian obala mity: owsianka nie jest zdrowa!

Owsianka to jeden z najpopularniejszych wyborów podczas śniadania. Stawiając na ten posiłek, zazwyczaj decydujemy się na sklepowe płatki owsiane, mleko lub jogurt oraz świeże owoce. Niezależnie od godziny Twojego śniadania, ma ono decydujący wpływ na Twoje samopoczucie, a nawet na to, czy wieczorem nie padniesz ofiarą głodu emocjonalnego. Może Cię to zdziwi, ale owsianka nie jest zdrowa – zwłaszcza dla osób zmagających się z przykrymi objawami ze strony układu trawiennego. Na szczęście istnieją liczne alternatywy dla tego posiłku. W artykule wymieniamy również symptomy, które powinny zadecydować o eliminacji tej przekąski z codziennego jadłospisu. Zapraszamy!

Źródło: EnvatoElements/Autor: klenova

Co zawiera tradycyjna wersja potrawy i dlaczego owsianka nie jest zdrowa? Po pierwsze płatki owsiane. Najgorzej, jeśli te reklamowane są jako „light” lub „fit”. Dlaczego? Ponieważ posiadają bardzo wątpliwy skład – przede wszystkim dużo cukru i praktycznie żadnych wartości odżywczych. Na liście składników znajdującej się z tyłu opakowania nierzadko na pierwszym miejscu znajdziesz również pszenicę, która może mieć działanie prozapalne. 

Produkty tego typu cechuje wysoki indeks glikemiczny, skutkujący gwałtownym wyrzutem insuliny do krwi, nie wspominając o tym, że jest to produkt wysokoprzetworzony. Jeśli zależy Ci na dobrym zdrowiu, najlepiej od razu skreśl go z listy zakupowej.

Równie popularnym elementem owsianek jest mleko lub jogurt. Oba produkty w większości składają się z laktozy – disacharydu, który równie szybko spowoduje wzrost cukru we krwi. Do płatków wybierasz „zdrowy” jogurt smakowy? Wiedz, że skazujesz się na spożycie pustych kalorii, pozbywając się tym samym cennych mikroskładników. 

Jeśli nie mleko i jogurt, to może dodatek owoców? To jeszcze bardziej pogorszy Twoją sytuację. Posiłek szybko się strawi, wywołując ponowne uczucie głodu w krótkim czasie. Dodatkowo istnieje ogromna szansa, że kolejne danie będzie również bazować na węglowodanach prostych. Te niestety dają tylko krótkotrwałego kopa energetycznego, a pierwszy posiłek powinien zasilić Cię na długie godziny pracy lub nauki.

Powyższe elementy sprawiają, że owsianka nie jest zdrowa i najlepiej, jeśli szybko zastąpisz ją innymi produktami, które wypełnione są po brzegi treściwymi mikroelementami. Co jeszcze sprawia, że przekąska nie jest najlepszym śniadaniowym rozwiązaniem? Wysoka zawartość błonnika!

Owsianka nie jest zdrowa? Uważaj na błonnik!

Przyjęło się, że błonnik to jedna z najcenniejszych substancji, jakie możesz dostarczyć swojemu organizmowi – w szczególności, jeżeli szukasz skutecznych rozwiązań na rychłe zrzucenie nadprogramowych kilogramów.

Prawda jest niestety zgoła inna, a mianowicie błonnik jest zdrowy, ale tylko dla osób, które nie borykają się z  przykrymi dolegliwościami, a także – tylko w kontrolowanych ilościach. Ani za mała, ani za duża jego ilość nie przyniesie Ci korzyści zdrowotnych. Substancja ta jest obecna nie tylko w płatkach owsianych, ale również owocach i popularnych dodatkach, co powoduje, że owsianka nie jest zdrowym pomysłem na śniadanie.

Gros osób po zjedzeniu dużej ilości błonnika nie tylko cierpi na wzdęcia, ale również czuje się źle, niekiedy mając problem z wypróżnieniem. Ten składnik pokarmowy jest prebiotykiem, stanowiącym pożywkę dla bakterii jelitowych. Jeśli nie masz problemu z SIBO, czyli przerostem flory bakteryjnej jelita cienkiego, a stosunek dobrych bakterii do złych w Twoim układzie pokarmowym jest książkowy, nie powinieneś odczuwać negatywnych skutków zbyt dużej ilości błonnika. W przeciwnym razie skazujesz się na cierpienie.

Kiedy nie jeść owsianki?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Zjadłeś porcję przysmaku i czujesz się wzdęty, masz gazy, borykasz się z osłabieniem, a może zwyczajnie czujesz się senny? To bardzo ważne sygnały, które daje Ci organizm, informując o tym, że nie służy mu taka ilość cukru, ani błonnika.

Masz problemy z jelitami? Jakiekolwiek odstępstwo od normy powinno sprawić, że zapali Ci się czerwona lampka w głowie. W Strefie Przemian nie demonizujemy błonnika, ale warto spróbować poeksperymentować i nieco zmniejszyć jego podaż, aby sprawdzić, czy to przypadkiem nie przyniesie Ci ulgi. 

Weź również pod uwagę fakt, że błonnik jest formą pokarmu, a przeciążone jelita potrzebują oczyszczenia. Organ nie będzie mógł odpocząć, jeśli ciągle będziesz dorzucać mu nowe porcje wymagające wzmożonej pracy. W takim razie, co zamiast owsianki?

Źródło: EnvatoElements/Autor: gstockstudio

Co zamiast owsianki – jakie wybrać alternatywy? 

Szukasz dobrej alternatywy dla owsianki? W pierwszej kolejności postaw na rozwiązania, których wcześniej nie testowałeś i zobacz, jak się będziesz po nich czuć. Czego spróbować w pierwszej kolejności?

Smoothies, koktajle

Koktajle jako alternatywa dla owsianki to strzał w dziesiątkę – są bardzo proste w przygotowaniu i wbrew pozorom mogą dać Ci sytość na długie godziny. Na naszym blogu znajdziesz mnóstwo interesujących połączeń smakowych, które przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym smakoszom.

Na co postawić jako bazę smoothies? Możesz swobodnie połączyć mleczko kokosowe z przegotowaną wodą, a także wybrać pudding chia, awokado, a nawet dobrej jakości masło orzechowe lub mleko roślinne. Duet białka i tłuszczu świetnie sprawdzi się jako wolno uwalniana energia, która da Ci kopa do działania i utrzyma się na podobnym poziomie przez długie godziny, bez niepotrzebnych wyrzutów insuliny i spadków cukru.

Śniadania z jajeczną bazą

Jeśli boisz się, że Twój cholesterol poszybuje w górę, gdy codziennie zaczniesz jeść jajka, możesz być zupełnie spokojny. Za wytwarzanie cholesterolu w ludzkim organizmie odpowiedzialna jest wątroba – gdy dostarczasz go z posiłkami, reaguje ona odpowiednio mniejszą jego syntezą. Dzięki temu zawarty w produkcie cholesterol nie ma wpływu na jego poziom w Twojej krwi.

Szukasz alternatywy dla owsianki? Pamiętaj, że jajka to również ogromne bogactwo składników odżywczych. Kryje się w nich cała moc mikroelementów, w tym witamina D, K, A i E oraz te z grupy B – są one nieocenionym wsparciem dla układu nerwowego, mózgu oraz koncentracji.

W jajkach znajdziesz również fosfor, potas, sód, wapń, żelazo, a także cynk. Zawarty w nich selen wspomoże funkcjonowanie Twojego układu hormonalnego. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na obecność owomucyny, owoalbuminy i konalbuminy – a to dopiero początek, ponieważ w jajkach znajduje się aż 24 rodzajów białek!

Karotenoidy zawarte w tym składniku chronią Twój wzrok, budując barwnik żółty siatkówki oraz zapobiegając zwyrodnieniu plamki żółtej, która pełni funkcje związane z widzeniem centralnym i rozpoznawaniem kształtów.

Źródło: EnvatoElements/Autor: Yakov_Oskanov

Jakie są alternatywy dla owsianki? Zapytaj ekspertów ze Strefy Przemian!

Nadal zastanawiasz się, czy owsianka to najlepszy wybór na rozpoczęcie dnia lub okna żywieniowego? Jeśli występują u Ciebie któreś z 5 wymienionych objawów ze strony układu pokarmowego, najlepiej szybko wymień przekąskę na inne alternatywy dla owsianki.

Nie wiesz, co umieścić na talerzu w pierwszej części dnia? Zapytaj o to naszych ekspertów! Jeśli nadal masz wątpliwości, napisz do nas na kontakt@strefaprzemian.pl lub poprzez formularz kontaktowy na dole strony. Wiele pomysłów na zdrowe śniadania, które nie są owsianką, znajdziesz na naszym blogu. Dodatkowo dowiesz się, czego jeszcze warto unikać podczas pierwszego posiłku, aby cieszyć się nienagannym samopoczuciem w ciągu dnia.

Zachęcamy Cię do śledzenia naszego bloga, a także materiałów filmowych, które znajdują się na naszym kanale YouTube. Zapraszamy na filmik, z którego dowiesz się m.in., jakie są alternatywy dla owsianki:

https://www.youtube.com/watch?v=5Rm6DGNBdrY

Szukasz ciekawostek dietetycznych lub kulinarnych inspiracji? Dołącz do grona subskrybentów naszego newslettera i ciesz się cotygodniową porcją nowych informacji na temat zdrowych nawyków żywieniowych. Dodatkowo będziesz mógł skorzystać z zupełnie darmowego 7-dniowego foodbooka. Zapraszamy!

Zespół Strefa Przemian

 

Badania: 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25701700/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21224837/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26287637/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22810464/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26653842/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23021013/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24079288/

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!