logologo

😍 Najlepsze sposoby na zaparcia! ✔ 5 skutecznych sposobów na zaparcia!

Ciągle borykasz się ze wzdętym brzuchem i zaparciami? Sprawdź najlepsze sposoby na zaparcia od Strefy Przemian!

Zaparcia to problem, z którym boryka się wiele osób. Czym są zaparcia i jak sobie z nimi radzić? Strefa Przemian przedstawia 5 skutecznych sposobów na zaparcia, które przyniosą szybką ulgę w tej przykrej dolegliwości. Zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem.

Zaparcia: 5 sprawdzonych sposobów na tę przykrą dolegliwość

Szybkie tempo życia i zaniedbywanie zbilansowanej i zdrowej diety często prowadzi do przykrych konsekwencji, w tym wzdęć i zaparć. Spowolnione tempo trawienia i zaleganie treści pokarmowej w jelitach niekiedy objawia się dolegliwościami bólowymi i nieestetycznym wyglądem brzucha. Jak sobie z tym poradzić raz na zawsze i jakie są skuteczne sposoby na zaparcia? Z naszego artykułu dowiesz się, czym dokładnie są Twoje problemy trawienne, co może je powodować i jak sobie pomóc w domowym zaciszu.

Źródło: EnvatoElements / Autor: leszekglasner

Zaparcia: czym są i co je wywołuje?

Zaparcia to dolegliwość charakteryzująca się zaleganiem treści pokarmowej w obrębie układu trawiennego, zazwyczaj w jelicie grubym. Sytuacja ta prowadzi nie tylko do dokuczliwych problemów z wypróżnianiem, ale również do wzdęć i nieatrakcyjnego wyglądu okolic brzucha.

Jakie czynniki mają wpływ na zaparcia? Na liście możliwych przyczyn znaleźć można:

  • cukrzycę,
  • niedoczynność tarczycy,
  • endometriozę,
  • przyczyny neurologiczne,
  • a nawet sytuacyjne, takie jak np. długa podróż.

W większości przypadków głównym sprawcą problemów z wypróżnianiem jest źle zbilansowany codzienny jadłospis. Jaką dietę na zaparcia warto stosować i jak można sobie pomóc w zaciszu własnego domu? Poniżej podajemy 5 sprawdzonych sposobów na zaparcia!

5 skutecznych sposobów na zaparcia

1. Błonnik – sprzymierzeniec czy wróg?

W wielu internetowych źródłach można znaleźć informacje o tym, że wdrożenie do diety produktów o wysokiej zawartości błonnika pomoże Ci uporać się z zaparciami na dobre. Substancja ta przedstawiana jest jako magiczny składnik diety na zaparcia, który w zasadzie przepchnie zalegającą treść jelitową i pozwoli Ci uwolnić się od przykrego problemu. W praktyce niestety sytuacja wygląda nieco inaczej.

Dorzucenie kolejnej porcji jedzenia bogatej w błonnik, gdy Twoje jelita są już nadmiernie wypełnione treścią pokarmową, jedynie dokłada im pracy. Włókno pokarmowe do pewnego momentu ułatwia trawienie, ale dieta zbyt bogata w produkty z błonnikiem może prowadzić do wzdęć, a te z kolei mogą spotęgować Twoje problemy z wypróżnianiem.

Warto wypróbować tę zależność na własnej skórze. Cierpisz z powodu uporczywych zaparć? Ogranicz spożywanie tej substancji, a w niedługim czasie powinieneś poczuć o wiele większą ulgę niż podczas stosowania klasycznej diety na zaparcia.

2. Pij więcej wody.

Zapominasz o piciu wody w ciągu dnia? Niestety, ale większość z nas chodzi permanentnie odwodniona, a prawdą jest, że nawet najmniejsze odstępstwo od odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu może skutkować negatywnymi dolegliwościami.

W okresie wzmożonych zaparć postaw na maksymalne nawodnienie i pij nieco więcej tego życiodajnego płynu niż zazwyczaj. Nawadnianie się, nawet nieco na siłę, będzie miało nieoceniony wpływ na jakość Twojego trawienia, ponieważ woda skutecznie usprawnia pracę jelit.

Masz problem z wykształceniem nawyku picia wody? Postaw sobie napełnioną szklankę z płynem obok łóżka i zacznij od niej dzień. Dodatkową pomocą będzie np. zainstalowanie aplikacji w telefonie z powiadomieniami o spożywaniu odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. 

Źródło: EnvatoElements / Autor: amenic181

3. Sposób na zaparcia? Post przerywany!

Post przerywany to model żywieniowy, który dzieli dobę na dwa przedziały czasowe. Pierwszy z nich to czas, w którym spożywanie kalorii jest dozwolone, natomiast drugi to okres, kiedy możesz sobie pozwolić tylko na picie wody, kawy i herbaty (oczywiście bez żadnych dodatków w postaci cukru czy śmietanki!).

Post w diecie IF to idealny moment, aby Twój układ pokarmowy złapał oddech i odpoczął od czynności związanych z trawieniem. Zaparcia związane są z zalegającą treścią pokarmową, a intermittent fasting może stworzyć dla Twojego organizmu świetną okazję do uporania się z nią.

Tradycyjna dieta nie sprzyja optymalizacji trawienia – pięć posiłków w równych odstępach czasu zmusza Twoje jelita do ciągłego wysiłku. Im częściej i więcej objętościowo jesz, tym Twój układ pokarmowy ma mniej czasu na wytchnienie i jest bardziej obciążony.

4. Zadbaj o układ nerwowy

Układ nerwowy jest bezpośrednio połączony z układem pokarmowym, a dokładniej z bakteriami, które zamieszkują Twoje jelita. Nie na darmo mówi się, że jelita to drugi mózg. To właśnie dlatego w stresujących sytuacjach większość osób reaguje bólami brzucha, ściskiem w żołądku i zaparciami lub zaburzonymi cyklami wypróżnień.

Najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie Twojemu organizmowi jak najspokojniejszego środowiska, które nie obfituje w stresory. Niestety w dzisiejszych czasach taka sytuacja jawi się jako raj na ziemi, dlatego warto wdrożyć w życie kilka metod promujących relaks i wyciszenie.

Pierwszym skutecznym sposobem na zaparcia, o który może zadbać każdy, jest poprawa jakości snu. Aby podnieść komfort nocnego wypoczynku, stwórz odpowiedni klimat w sypialni. Pozbądź się źródeł światła, a także urządzeń, które skutecznie zapobiegają wyciszeniu, jak np. telewizor. Przewietrz pokój przed położeniem się spać i nie trać czasu na przeglądanie jasnego ekranu telefonu.

Istnieje mnóstwo technik ułatwiających osiągnięcie spokoju, począwszy od spacerów z psem i medytacji, kończąc na masażach, akupresurze i słuchaniu relaksacyjnej muzyki. Jeśli spróbowałeś już wszystkiego i nic nie przynosi pożądanych rezultatów, spróbuj skonsultować się z psychologiem, który podpowie Ci, jak walczyć z chronicznym stresem.

5. Zadbaj o aktywność fizyczną

Szukasz skutecznych sposób na gorsze trawienie? Oprócz odpowiedniej diety na zaparcia znajdź czas w ciągu dnia na regularny ruch. Nie mówimy tutaj o odbywaniu katorżniczych treningów lub trzygodzinnych sesji kardio. Aby polepszyć pracę jelit, wystarczy regularnie chodzić na spacery.

Jeśli spacerowanie wydaje Ci się najnudniejszą aktywnością pod słońcem, nie musisz robić tego w pojedynkę. Wystarczy, że weźmiesz na taki spacer przyjaciółkę lub mamę, a oboje skorzystacie z tej formy wypoczynku. Na początku możesz zacząć od pięciu minut dziennie, a z czasem zwiększać długość spaceru nawet do godziny.

Niedaleko Twojego domu znajduje się urokliwy park lub las? Każdy z nich to idealne miejsce na przechadzki. Zielona przestrzeń wokół Ciebie pozytywnie wpłynie na obniżenie poziomu stresu, a co za tym idzie, poprawi Twoje trawienie, pomagając Ci uporać się z zaparciami.

Źródło: EnvatoElements / Autor: bernardbodo

Dieta na zaparcia od Strefy Przemian

Cierpisz na zaparcia i nie wiesz, jak sobie z nimi poradzić, posiłkując się domowymi sposobami? Chcesz zmienić swoje dotychczasowe nawyki i wprowadzić skuteczną dietę na zaparcia? Specjaliści ze Strefy Przemian chętnie Ci w tym pomogą.

Popełniasz wiele błędów podczas komponowania codziennego jadłospisu? A może szukasz porady dietetyka? Zapraszamy do kontaktu pod adresem: kontakt@strefaprzemian.pl lub poprzez formularz kontaktowy znajdujący się na naszej stronie. Chętnie przygotujemy dla Ciebie indywidualny jadłospis, który w prosty sposób rozwiąże Twój problem z zaparciami.

Szukasz nieco kulinarnych inspiracji? Zapraszamy do przejrzenia naszych e-booków, w których podpowiadamy, jak przygotować dania tak, aby były gęste odżywczo i wypełnione po brzegi witaminami. Zapraszamy także do zapisania się do naszego newslettera. Zostając subskrybentem, dostaniesz dostęp do darmowego tygodniowego jadłospisu z przepisami low-carb. Zapisz się już dziś i łap garść świeżych dietetycznych pomysłów!

Jeśli szukasz sposobów na zaparcia, zapoznaj się dodatkowo z materiałem wideo, który został przygotowany z myślą o takich osobach jak Ty:

https://www.youtube.com/watch?v=wHWb08usliU

Zespół Strefa Przemian

 

Badania:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3435786/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22969234/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24267606/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28065611/

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0