logologo

Nadwaga: jak mądrze schudnąć? Uporaj się z nadwagą - 5 wskazówek!

Od dłuższego czasu walczysz z nadwagą, ale ciągle coś udaremnia Twoje starania? Czy wiedziałeś, że nadwaga to nie tylko problem Twojego ciała, ale również umysłu? Strefa Przemian podaje 5 prostych wskazówek, które pomogą Ci w zdrowym zbiciu wagi.

W ostatnich latach coraz więcej osób w Polsce boryka się z problemem nadwagi, a nawet otyłości. Oczywiście najprostszym sposobem jest zmiana trybu życia, która w sposób trwały pozwoli pożegnać się z niechcianymi kilogramami, przynosząc szereg zbawiennych korzyści zdrowotnych. Jednak często łatwiej powiedzieć, niż zrobić. Zmiana podejścia oraz 5 poniższych sposobów na nadwagę z pewnością odpowiedzą Ci na pytanie jak mądrze schudnąć.

 

Nadwaga: problem ciała czy umysłu?

Osobom z nadwagą często poleca się wdrożenie kilku podstawowych i niezawodnych zasad. Zamiana napojów słodzonych na wodę, produktów wysoce przetworzonych na takie naturalnego pochodzenia oraz słodyczy na warzywa to główne sposoby na nadwagę, które powtarzane są do znudzenia.

 

Oczywiście powyższe metody są jak najbardziej skuteczne, ale pierwszym krokiem do zwycięstwa jest zrozumienie, że walka z nadwagą jest w dużej mierze zależna od naszego podejścia i zaczyna się w psychice człowieka.

 

Dlatego należy do całego przedsięwzięcia podejść z głową. Poniżej znajdziesz 5 wskazówek, które pomogą Ci nie tylko pożegnać się z niechcianą oponką, ale również pozwolą Ci dowiedzieć się jak mądrze schudnąć.

Nadwaga: 5 wskazówek, które podpowiedzą, jak mądrze schudnąć

Źródło: EnvatoElements / Autor: vlad_star

 

5 łatwych metod walki z otyłością

 

1.     Jak zacząć odchudzanie przy dużej nadwadze? Zaakceptuj siebie.

Dokładnie tak! Akceptacja siebie jest nie tylko początkiem drogi, ale również kluczem do sukcesu. Musisz zrozumieć, że nadwaga to nie jest koniec świata, a na pewno nie jest to powód do wstydu. Mnóstwo osób boryka się z takim samym problemem jak Ty, a fakt, że czytasz ten artykuł oznacza, że chcesz coś z tym fantem zrobić i podjąłeś już pierwsze działaniaw kierunku zdrowszego jutra.

Obwinianie się za nadwagę, zamiast przynieść korzyści, może obrócić się przeciwko Tobie i dać dokładnie odwrotny skutek. Zapytasz, jak to możliwe? Niech rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie sięgnął po słodycze lub coś przetworzonego, kiedy miał gorszy dzień lub czuł się zestresowany. Dlatego tak ważne jest zdrowe podejście do procesu redukcji nadwagi. Dzięki akceptacji samego siebie szybciej pozbędziesz się niezdrowego nawyku zajadania takich emocji, jak poczucie winy czy frustracja.

 

 

Nadwaga: 5 wskazówek, które podpowiedzą, jak mądrze schudnąć

Źródło: EnvatoElements / Autor: twenty20photos

 

2.     Realny cel sposobem na nadwagę.

Nadwaga to problem, którego nie da się rozwiązać w ciągu jednego tygodnia, a nawet jednego miesiąca. Czasami masz poczucie, że to trochę jak walka z wiatrakami? Jeśli tak, warto wyznaczyć sobie realny cel, który da się osiągnąć w określonym czasie.

Pamiętaj, żeby nie wymagać od swojego ciała, aby od razu reagowało na wprowadzony model żywieniowy czy nową aktywność fizyczną. Każdy organizm jest inny i będzie inaczej reagował na proces odchudzania oraz na wprowadzony trening. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Właśnie dlatego są osoby, które schudną 10 kg w miesiąc oraz takie, które tę samą objętość stracą po 2 miesiącach. Zastanawiasz się, jak zacząć odchudzanie przy dużej nadwadze?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Mądre podejście do procesu odchudzania zakłada, że średnio gubi się około 1% całej masy ciała tygodniowo. Żeby to łatwiej zobrazować, daje to około 1,5 kg przy wadze wyjściowej 150 kg. Pozornie może wydawać się to niewielką utratą wagi, ale po 3 miesiącach daje to niebotyczną sumę prawie 20 kg. Oczywiście jest to uśredniony szacunek. Twoja waga może spadać zarówno trochę szybciej, jak i trochę wolniej, ale nie jest to żaden powód do zmartwień. Dlatego uzbrój się w cierpliwość, wyznacz realny cel, a pierwsze efekty na pewno dadzą Ci kopa do działania!

 

3.     Myśl pozytywnie o przyszłości.

Zamiast skupiać się na tym, co tu i teraz, lepiej jeżeli zaczniesz myśleć o skutkach sposobów na nadwagę, które wdrożysz w najbliższym czasie. Ani się obejrzysz, a pierwsi znajomi zaczną zauważać Twoje starania, co da Ci dodatkową siłę i motywację do kontynuowania swoich działań.

Taki zastrzyk motywacyjny to nie tylko jedyna zaleta walki z nadwagą. Już niedługo będziesz potrzebował mniejszych ubrań, co na pewno przełoży się na większą pewność siebie. A ta to dodatkowe punkty do atrakcyjności, bo kto nie lubi osób czujących się ze sobą dobrze?

Dodatkowo pewność siebie, którą zyskasz w niedalekiej przyszłości na pewno pomoże Ci w innych sferach Twojego życia. Większa wiara w siebie może również w rezultacie pomóc zdobyć Ci lepszą płacę, co z kolei prowadzi do wyższej jakości życia. Myślenie pozytywnie o przyszłości po prostu nie ma negatywnych stron!

 

4.     Prowadź spis pokarmów, które spożywasz na co dzień.

Prowadzenie spisu pokarmów, które codziennie jesz to świetny sposób, aby zyskać większą świadomość Twoich wyborów żywieniowych. Siadając przed taką listą, nie ma przeproś. Wszystko jest widoczne czarno na białym, więc nie można przymknąć oka na dodatkową białą bułkę czy batonik po obiedzie.

Przygotowana lista będzie idealną konfrontacją z Twoimi prawdziwymi nawykami żywieniowymi, a większa świadomość spożywanych przez Ciebie produktów pomoże Ci wybierać w przyszłości ich zdrowsze odpowiedniki, które zamiast tycia, będą ułatwiały pozbywanie się nadwagi.

Jeżeli sam nie możesz sobie z tym poradzić, warto również taką listę zabrać do dietetyka lub trenera, który podpowie, jak można Twój jadłospis zmodyfikować i zoptymalizować, żeby Twoja przygoda z tym, jak mądrze schudnąć była krótka i bezbolesna.

 

5.     Najlepsza metoda walki z nadwagą? Ruch!

Widzisz słowo ruch i na samą myśl o ciężkich treningach chcesz uciekać? Nie martw się, nie mówimy tutaj o intensywnych interwałach, ani o długich sesjach treningu siłowego. Najłatwiejszym sposobem walki z nadwagą jest zwykły spacer, który w prosty sposób podkręci Twój metabolizm.

Taki spacer wcale nie musi być bardzo długi. Wystarczy, że zaczniesz spacerować 5 minut, ale co 1-2 dni. Nie tylko Twój organizm Ci za to podziękuje, ale również dasz sobie szansę, aby nawyk ruszania się wszedł Ci w krew, co jest bardzo ważne przy nadwadze. Po tygodniu możesz zwiększyć dawkę spaceru do 10 minut, a po miesiącu z łatwością będziesz chodził nawet godzinę czasu.

Co, nuda? Jeżeli spacer wydaje Ci się nieciekawym zajęciem, są na to sposoby! Najprostszym z nich jest ściągnięcie ulubionego podcastu albo muzyki na telefon. Możesz również zabrać ze sobą znajomego czy przyjaciela, a aktywność upłynie wam na miłych rozmowach. Jeżeli masz w domu psa, to problem rozwiązany, po prostu weź go na dodatkowy spacer i masz przepis na prostą metodę walki z nadwagą!

 

 

Nadwaga: 5 wskazówek, które podpowiedzą, jak mądrze schudnąć

Źródło: EnvatoElements / Autor: Prostock-studio

 

Strefa Przemian na ratunek w walce z nadwagą

Jeżeli nadal nie wiesz, jak zacząć odchudzanie przy dużej nadwadze, Strefa Przemian przychodzi z pomocą. Chętnie rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości oraz odpowiemy na męczące Cię pytania. Wystarczy, że skorzystasz z naszego formularza kontaktowego. Oprócz tego, przygotowaliśmy specjalny materiał filmowy, który pomoże Ci zrozumieć, jak mądrze schudnąć z nadprogramowych kilogramów:

https://youtu.be/wCkm8pkL8hM

Dodatkowo masz możliwość dołączyć do naszej grupy na Facebooku „Pomagamy w odchudzaniu - bez hejtu i kompleksów”, gdzie znajdziesz wsparcie wielu osób, które są w trakcie swojej walki z nadwagą. Ich historie dadzą Ci również do myślenia w temacie tego, jak mądrze schudnąć. Ty również możesz podzielić się z nami swoją przemianą, a jeżeli potrzebujesz jakiegoś drogowskazu, czekamy na Ciebie pod adresem: kontakt@strefaprzemian.pl.

Zespół Strefa Przemian

 

Badania:


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4224222/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5572489/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6314618/

https://academic.oup.com/jn/article/141/1/148/4630595

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0