logologo

Ile pić wody, żeby schudnąć? Jak pić więcej wody?

Zastanawiasz się, jak pić więcej wody? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy!

 Ludzkie ciało składa się w większości z wody, a jej picie to jeden z najzdrowszych nawyków, jakie możesz zafundować swojemu organizmowi. Jak pić więcej wody i czy trzeba pić ją na siłę? My w Strefie Przemian wiemy i chętnie podzielimy się tą wiedzą.

Jak pić więcej wody? 4 cenne porady

Ludzki organizm składa się w ok. 60% z wody. Ten cenny składnik stanowi aż 80% objętości mózgu i aż 86% objętości krwi. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania nie tylko Twoich narządów, ale wszystkich układów wewnątrz Twojego ciała. Pomimo powagi sytuacji trudno Ci się zmusić, żeby wypijać minimum 1,5 litra wody dziennie? Próbowałeś już wszelkich sposobów, aby zwiększyć objętość spożywanych płynów? Chcesz wiedzieć, jak pić więcej wody i czy powinieneś pić ją na siłę, nawet jeśli nie jesteś spragniony? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule! Serdecznie zapraszamy do lektury.

 

Źródło: EnvatoElements / Autor: apagafonova

 

Woda w ludzkim ciele: trochę teorii

Woda to jeden z najważniejszych składników, jaki możesz dostarczyć swojemu organizmowi. Do jej głównych zadań należy m.in.:

  • poprawa trawienia,
  • pozytywny wpływ na wygląd cery i poprawa elastyczności skóry,
  • regulacja temperatury ciała,
  • wspomaganie funkcjonowania wszystkich narządów.

Jej utrata już w 1-2% może prowadzić do dokuczliwego uczucia zmęczenia oraz problemów z koncentracją. Doprowadzenie organizmu do utraty ok. 10% wody może w niektórych przypadkach skutkować poważnym zagrożeniem życia.

Właśnie dlatego warto zadbać o regularne picie wody. Efekty niedoboru mogą mieć rychły wpływ na Twoją wydolność oraz sprawność fizyczną i kognitywną. O odpowiednie uzupełnienie wody w organizmie warto szczególnie zadbać, jeśli:

  • przebywasz w nieklimatyzowanym pomieszczeniu,
  • w ciągu dnia jesteś bardzo aktywny fizycznie,
  • spożywasz moczopędne płyny, np. herbatki ziołowe lub leki.

Należysz do grupy osób, którym ciężko o uzupełnianie płynów w ciągu dnia? Zastanawiasz się, jak pić więcej wody i czy w ogóle istnieją na to skuteczne sposoby? Poniżej znajdziesz odpowiedź!

Woda: naukowy punkt widzenia

Zastanawiasz się, ile tak naprawdę wody potrzebuje Twój organizm do codziennego funkcjonowania i czy warto pić ją na siłę, jeśli nie czujesz pragnienia? Nie wiemy, czy wiesz, ale istnieją międzynarodowe zalecenia dotyczące picia wody.

Według nich mężczyźni powinni przyjmować ok. 3,7 l płynów dziennie, natomiast kobiety 2,7 l płynów dziennie. Wyliczenia te biorą pod uwagę wszystkie płyny, które ludzie spożywają w ciągu dnia – czystą wodę, kawę, herbatę, zupy oraz wodę zawartą w stałym pokarmie.

Czy te wyliczenia są zasadne dietetycznie? Tak naprawdę ilość wody, którą należy wypić każdego dnia, zależy od szeregu czynników. W szczególności decydują o tym:

  • stan zdrowia,
  • temperatura środowiska,
  • aktywność fizyczna.

Biorąc powyższe pod uwagę, można przyjąć, że mężczyźni powinni pić pomiędzy 2,5 a 4 l wody dziennie, a kobiety pomiędzy 2 a 4 l wody dziennie.

 

Źródło: EnvatoElements / Autor: amenic181

Ile pić wody? Słuchaj swojego organizmu

Powyższe liczby mówią chyba same za siebie, ale prawdą jest, że najważniejsze to słuchać własnego ciała. Tak samo, jak w przypadku jedzenia, pij kolejną szklankę wody dopiero wtedy, gdy czujesz pragnienie lub zaschnie Ci w gardle.

Należysz do osób, które nigdy nie odczuwają pragnienia? Z pewnością miewasz momenty, kiedy zaczyna Cię lekko boleć głowa lub czujesz lekkie zmęczenie. To znak, że Twoje ciało zaczyna się odwadniać. Jest to pierwszy sygnał do tego, żeby napić się wody.

Jak pić więcej wody: 4 efektywne wskazówki

1. Szklanka wody przed snem

Przed snem nalej sobie szklankę wody, a następnie wypij ją. Później ponownie napełnij tę samą szklankę wodą i postaw ją koło łóżka tak, aby była pierwszą rzeczą, jaką zobaczysz po przebudzeniu. Ten zabieg jest idealny, aby nie zapomnieć o nawodnieniu z rana. Pierwsza rzecz, jaką zrobisz po przebudzeniu, to wypicie dokładnie tej szklanki wody, którą przygotowałeś sobie poprzedniej nocy.

2. Powiadomienia w telefonie

Jak pić więcej wody? Ustaw sobie powiadomienia w telefonie. Innym wyjściem jest ściągnięcie dedykowanej aplikacji, która będzie przypominać Ci o odpowiednim nawodnieniu w ciągu dnia. Pamiętaj jednak, aby nie pić na siłę, a w zgodzie ze swoim pragnieniem.

3. Pij 30 minut przed każdym posiłkiem

To bardzo prosta metoda na to, jak pić więcej wody, ale jakże skuteczna. W momencie, gdy wiesz, że za 30 minut będziesz spożywał posiłek, wypij szklankę wody. Szklanka wody przed każdym posiłkiem w skali dnia to cenne mililitry, które pomogą Ci zachować odpowiednie nawodnienie.

4. Woda dla aktywnych

Ta porada jest skierowana do osób, które są bardzo aktywne fizycznie. Zawsze, kiedy masz zamiar pójść na jogging, na spacer lub na siłownię, bierz ze sobą butelkę wody. Picie wody podczas aktywności fizycznej powinno być systematyczne i wykonywane małymi łykami. Dzięki temu treningi będą jeszcze bardziej efektywne, ponieważ im człowiek jest bardziej odwodniony, tym bardziej spada wydajność i wytrzymałość treningowa.

 

Źródło: EnvatoElements / Autor: denira21

 

Picie wody. Efekty ze Strefą Przemian

Picie wody to jeden z najważniejszych nawyków w kontekście zrzucania zbędnych kilogramów. Oczywiście nawodnienie jest ważne, ale pamiętaj o tym, aby uważnie słuchać swojego ciała i pić, gdy jesteś spragniony. 

Dobre nawodnienie jest zbawienne nie tylko w procesie walki z nadwagą, ale również utrzymaniu ciała w zdrowiu i dobrej kondycji. Masz problem z wyrobieniem w sobie dobrego nawyku picia wody? Nie ma najmniejszego problemu. W Strefie Przemian wiemy, jak temu zaradzić.

Jeśli lubisz przyswajać ciekawe informacje dietetyczne z serwisu YouTube i chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tego, jak pić więcej wody, zapraszamy na filmik Bartka, z którego dowiesz się kilku trików:

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=w_k10x-PBDs

Szukasz dietetycznych inspiracji? Zapisz się do naszego newslettera, a jako subskrybent otrzymasz dostęp do darmowego 7-dniowego foodbooka wypełnionego po brzegi przepysznymi przepisami na fit dania kuchni niskowęglowodanowej i ketogenicznej.

Masz problem z techniką w treningach? Skończyły Ci się pomysły na ćwiczenia w treningu siłowym? W Strefie Przemian pracują również świetni trenerzy personalni, którzy z chęcią się Tobą zaopiekują. Prześlij nam swoje pytania na adres: kontakt@strefaprzemian.pl. Chętnie rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości. Zapraszamy!


Zespół Strefa Przemian

Badania:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32155865/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27058557/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22855911/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10769332/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19724292/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21574099/

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0