logologo

🤔 Czego nie jeść na śniadanie? 😍🌿 Zdrowe śniadanie – czego unikać na pierwszy posiłek?

Nie wiesz, co włożyć na talerz na śniadanie, a czego unikać? Przeczytaj nasz artykuł o tym, czego nie jeść na śniadanie!

Śniadanie to praktycznie najważniejszy posiłek dnia – bez względu na to, o której godzinie go spożywasz. Pierwsze danie często decyduje o tym, co zjesz później i czy nie będziesz objadać się na kolację. Z naszego artykułu dowiesz się, czego nie jeść na śniadanie, aby było zdrowo i fit. 

Zdrowe śniadanie: czego nie jeść na śniadanie?

Śniadanie to jeden z najważniejszych posiłków dnia. Powiedzenie, że śniadanie powinno się zjeść po królewsku, obiadem podzielić z przyjaciółmi, a kolację oddać wrogowi już dawno odeszło do lamusa, jednak to właśnie śniadanie decyduje o tym, co zjesz w kolejnych posiłkach i czy na noc nie dopadnie Cię głód emocjonalny. Niezależnie od tego, o której godzinie je spożywasz, zdrowe śniadanie decyduje o Twoim samopoczuciu i jest świetną okazją na dostarczenie ciału niezbędnych mikroelementów już w pierwszym posiłku. Czego nie jeść na śniadanie, aby nie zrujnować swojej diety? Strefa Przemian odpowiada w poniższym artykule!

 

Źródło: EnvatoElements / Autor: Dream79

 

Zdrowe śniadanie? Zapomnij o tradycyjnym podejściu!

Kiedy myślisz o zdrowym śniadaniu, z pewnością na myśl przychodzi Ci kanapka z niewielkim plasterkiem szynki, plasterkiem żółtego sera i ogórkiem lub pomidorem. Prawdopodobnie część z naszych czytelników również wyobraża sobie jogurt z owocami, z kolei inni myślą o owsiance z otrębami, miodem i bananem. Czy to aby na pewno najlepsze i najzdrowsze wybory w kontekście fit śniadania?

Wśród odwiedzających nasz blog jest z pewnością również grupa osób, która twierdzi, że nieważne co zjesz na śniadanie, ważne, aby zgadzały się kalorie i żeby nie przekroczyć magicznego pułapu, który określiły sobie na dany dzień. Czy rzeczywiście to jest kluczem do zdrowego śniadania?

Poniżej przedstawiamy listę popularnych śniadaniowych dań, które często występują w tradycyjnym podejściu do odżywiania, a o których najlepiej zapomnieć, jeżeli marzysz o zdrowym trybie życia lub utracie nadprogramowych kilogramów.

 

1. Płatki śniadaniowe 

Osoby, które gustują w płatkach śniadaniowych, są dosłownie atakowane ze wszystkich półek sklepowych szeroką ofertą zróżnicowanych produktów. Wiele z nich, a w szczególności te, które reklamują się jako wersje „light” lub „fit”, charakteryzuje bardzo wątpliwy skład. Ich kartą przetargową jest informacja, że dzięki spożywaniu takich produktów, dzień zaczniesz od dawki energii i porcji wapnia, tak zbawiennej dla Twoich kości.

Faktyczny stan rzeczy jest zgoła odmienny od narracji, którą firmy te serwują Ci w reklamach. Takie produkty są po brzegi wypełnione cukrem. Na liście składników znajdującej się z tyłu opakowania nierzadko na pierwszym miejscu znajdziesz również pszenicę, która ma działanie prozapalne. 

Produkty tego typu mają wysoki indeks glikemiczny, co oznacza, że powodują gwałtowny wyrzut insuliny do krwi. Do tego wszystkiego dokłada się również fakt, że jest to produkt wysokoprzetworzony, który często wzbogacany jest również o olej palmowy. Niewielka zawartość minerałów i witamin, które często widnieją na opakowaniu, nie ratuje płatków śniadaniowych przed skreśleniem tej pozycji z listy zdrowych śniadań.

 

Źródło: EnvatoElements / Autor: leungchopan

 

2. Odtłuszczone mleko

Czy i Tobie zdarzyło się kupić wyżej wymienione płatki, ale zrekompensować ich zły skład poprzez zalanie ich odtłuszczonym mlekiem? Niestety mamy dla Ciebie złą wiadomość. Jeżeli zastanawiasz się, czego nie jeść na śniadanie, to właśnie odtłuszczonych produktów. 

Pomimo tego, że produkty te są promowane jako zdrowe zamienniki ich klasycznych odpowiedników, zazwyczaj rekompensują niską zawartość tłuszczu bardzo wysoką zawartością cukrów prostych.

Spożywanie produktów odtłuszczonych bardzo często prowadzi, podobnie jak w przypadku płatków, do szybkiego wyrzutu insuliny do krwi. Dzieje się tak, ponieważ Twój organizm chce szybko ochronić się przed bombą cukrową, którą przed chwilą dostarczyłeś mu podczas śniadania. 

Takie wyrzuty insuliny do krwi nie tylko zaburzają gospodarkę pokarmową w Twoim organizmie, ale mogą również prowadzić do pogorszenia nastroju, wzrostu ciśnienia tętniczego, a w dłuższej perspektywie nawet do insulinooporności (sytuacji, gdy komórki Twojego ciała przestają być wrażliwe na insulinę).

 

3. Produkty nabiałowe

Niektórzy lubią łączyć płatki z jogurtem zamiast mleka. Ty również należysz do tej grupy konsumentów? Niestety musisz pamiętać, że takie jogurty – w szczególności jeśli nie są zbyt dobrej jakości – cechują się obecnością cukrów prostych. Najgorszą z możliwych opcji w tej sytuacji jest wybranie jogurtu smakowego, którego słodki smak opiera się właśnie na dodatku w postaci syropu glukozowo-fruktozowego.

W efekcie podczas takiego śniadania spożywasz praktycznie sam cukier. Jak widać, połączenie płatków i jogurtu to z pewnością zły przykład na fit śniadanie. Nie powinieneś również zapominać o tym, że produkty nabiałowe zaostrzają stany zapalane w Twoim organizmie.

Pierwszy posiłek oparty w całości na węglowodanach to prosta droga do tego, aby zacząć podjadać między posiłkami. Dodatkowo jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że zaczynając dzień od węglowodanów prostych, w krótkim czasie znów sięgniesz po coś, co jest oparte na tym samym makroskładniku, a co znów doprowadzi do nagłego wzrostu insuliny we krwi – w ten sposób wpadasz w pułapkę błędnego koła.

 

Źródło: EnvatoElements / Autor: Lana_M

 

Czego nie jeść na śniadanie? Zapytaj ekspertów Strefy Przemian!

Nadal zastanawiasz się, jakie produkty będą najlepsze na pierwszy posiłek danego dnia? Nie wiesz, kiedy go spożywać – czy zaraz po obudzeniu, czy może wtedy, gdy naprawdę czujesz głód? Zapytaj naszych ekspertów. W Strefie Przemian pracują najlepsi dietetycy, którzy chętnie rozwieją wszelkie dręczące Cię wątpliwości. Napisz do nas na: kontakt@strefaprzemian.pl lub poprzez formularz kontaktowy na dole strony.

Zachęcamy Cię do śledzenia naszego bloga, a także materiałów filmowych, które znajdują się na naszym kanale YouTube. Zapraszamy na filmik, z którego dowiesz się, czego nie jeść na śniadanie:

https://www.youtube.com/watch?v=_VcFQYAtqmY

Szukasz kulinarnych inspiracji? Zapisz się do naszego newslettera. W zamian za subskrypcję prześlemy Ci darmowy 7-dniowy foodbook, który z pewnością łatwo wdrożysz do swojej codziennej diety. Zapraszamy!

Zespół Strefa Przemian

Badania: 

https://www.medicalnewstoday.com/articles/273451

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25701700/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21224837/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26287637/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22810464/

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0