logologo

😍🎁 Zamienniki cukru – najpopularniejsze przykłady!

Czy zamienniki cukru, takie jak aspartam, sukraloza i syrop z agawy, są szkodliwe dla zdrowia? Strefa Przemian ujawnia prawdziwe oblicze słodzików!

 Na co dzień używasz zamienników cukru? Sprawdź, co dzieje się w Twoim organizmie po ich spożyciu!

Zamienniki cukru – niektóre z nich są bardziej szkodliwe, niż myślisz!

W ostatnich latach zamienniki cukru zyskały na popularności i to nie tylko wśród odchudzających się osób. Można natknąć się na nie w wielu produktach, w tym słodyczach, napojach, mrożonkach i suplementach diety. Sklepowe półki wręcz uginają się pod ciężarem substancji słodzących w formie tabletek, proszku oraz płynów, które kuszą swoimi kolorowymi etykietami i perspektywą zajadania się słodkimi przekąskami bez przybierania na wadze. Czy słodziki są zdrowe, jak powszechnie się uważa? I czy ich wpływ na masę ciała jest rzeczywiście znikomy? Poznaj najbardziej szkodliwe zamienniki cukru i sprawdź, co dzieje się w Twoim organizmie po ich spożyciu!

Źródło: EnvatoElements/Autor: Manuta

1. Cukier trzcinowy 

Twoim pierwszym krokiem w drodze po szczupłą sylwetkę było odstawienie cukru białego na rzecz trzcinowego? Niestety musimy Cię rozczarować – oba te produkty niewiele się od siebie różnią pod względem chemicznym, więc podobnie oddziałują na Twój organizm. Jedyną różnicę można dostrzec w kolorze – brązowe odcienie cukru trzcinowego to zasługa melasy, czyli produktu ubocznego w trakcie produkcji cukru spożywczego. Kupując trzcinowy odpowiednik, wydasz więcej pieniędzy, a Twoje zdrowie i tak na tym nie skorzysta. 

2. Sacharyna 

Sacharyna to słodzik, który często występuje w gumach do żucia, dżemach, owocach konserwowych oraz napojach bezalkoholowych. Do tej pory pojawiło się niewiele badań potwierdzających jej szkodliwy wpływ na zdrowie, dlatego została dopuszczona do obrotu. Czy rzeczywiście jest ona bezpiecznym zamiennikiem cukru? Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że sacharyna może negatywnie oddziaływać na florę bakteryjną jelit, a – jak wiadomo – odpowiada ona za wiele ważnych procesów zachodzących w organizmie. Zdecydowanie jest to argument przemawiający za tym, aby ograniczyć spożywanie sacharyny, a nawet całkowicie wyeliminować ją z jadłospisu. 

3. Aspartam

Nie ulega wątpliwości, że aspartam to zamiennik cukru, który wzbudza najwięcej kontrowersji. Producenci dodają go do wielu artykułów spożywczych, począwszy od lodów i napojów, przez jogurty i płatki zbożowe, po leki i suplementy diety. Co o aspartamie mówią specjaliści? Czy słodziki są zdrowe i można sięgać po nie bez obaw? Niestety większość badań przeprowadzono głównie na myszach, a ich wnioski są niejednoznaczne. Z jednej strony mówi się, że aspartam może podnosić poziom cukru i insuliny we krwi, natomiast inne źródła podają, że nie ma on na to żadnego wpływu. 

Jedno z aktualnych badań (2021 r.) sugeruje, że aspartam może powodować zaburzenia nastroju, stres psychiczny oraz depresję. Co więcej, zaobserwowano związek pomiędzy spożywaniem aspartamu w ciąży a występowaniem autyzmu u dziecka. Jego długotrwałe stosowanie negatywnie oddziałuje na korę mózgową, przyczynia się do występowania chorób neurodegeneracyjnych, a także nasila problemy z pamięcią i przyswajaniem nowych informacji. To doskonale pokazuje, że nie należy patrzeć na produkty jednotorowo, bo nawet jeśli nie powodują wzrostu wagi, to mogą siać prawdziwe spustoszenie w organizmie. 

Źródło: EnvatoElements/Autor: twenty20photos

4. Sukraloza

Sukraloza – podobnie jak aspartam i sacharyna – znajduje się w wielu artykułach spożywczych dostępnych w każdym sklepie. Czy można uznać ją za szkodliwy zamiennik cukru? Przede wszystkim warto podkreślić, że – tak jak poprzednicy – nie została ona dokładnie przebadana. Dotychczasowe opinie naukowców są niejednoznaczne – jedne potwierdzają, że sukraloza niekorzystnie działa na gospodarkę glukozową, inne natomiast całkowicie temu zaprzeczają. Nie można również stwierdzić, że sukraloza nie wpływa w żaden sposób na układ nerwowy, dlatego najlepiej ograniczyć ją do minimum. 

5. Acesulfam K

Acesulfam K to popularny zamiennik cukru, który nie został przebadany na ludziach. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że doświadczenia na zwierzętach wykazały jego szkodliwy wpływ na pracę mózgu – substancja ta osłabia funkcje umysłowe oraz pamięć. 

6. Syrop z agawy

Czy słodziki są zdrowe, jeśli uchodzą za bardziej naturalne, a do tego posiadają niski indeks glikemiczny? Okazuje się, że nie do końca. Przykładem takiego produktu jest syrop z agawy, który – choć w teorii nie powinien podnosić cukru we krwi – jest obfitym źródłem fruktozy. Jeśli chodzi o przybieranie na wadze, fruktoza – zwłaszcza ta w przetworzonej formie – jest o wiele bardziej szkodliwa od glukozy. Może ona również nasilać insulinooporność, prowadzić do stłuszczenia wątroby oraz podwyższać poziom cholesterolu we krwi. Na tej podstawie śmiało można rzec, że syrop z agawy jest szkodliwym zamiennikiem cukru, którego należy unikać. 

Czy słodziki są zdrowe? Jakie zamienniki cukru stosować? Wskazówki od Strefy Przemian 

Zamienniki cukru od wielu lat królują na rynku i cieszą się niezmienną popularnością. Najczęściej sięgają po nie osoby na diecie odchudzającej, którym zależy na ograniczeniu kalorii i spożywaniu niektórych pokarmów bez wyrzutów sumienia. Czy słodziki są zdrowe dla organizmu? Niestety do tej pory przeprowadzono zbyt mało badań, żeby móc jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Które z nich można uznać za szkodliwe zamienniki cukru? Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w poniższym filmiku: 

https://www.youtube.com/watch?v=RK6sPadYP_Y 

Zastanawiasz się, czy w Strefie Przemian akceptujemy jakiekolwiek zamienniki cukru? Jak najbardziej tak! Niektóre z nich chętnie stosujemy w naszych recepturach na zdrowe słodycze, napoje oraz koktajle – możesz być pewien, że nie zaszkodzą one ani Twojemu zdrowiu, ani Twojej sylwetce. Wiele ciekawych przepisów znajdziesz na naszym blogu, Instagramie, kanale YouTube oraz na swoim prywatnym koncie w naszym serwisie. Co więcej, zapisując się do naszego newslettera, otrzymasz 7-dniowe menu i to bez żadnych opłat! 

Strefa Przemian to miejsce, w którym możesz liczyć nie tylko na kompleksową opiekę trenerów i dietetyków, ale również wsparcie innych obserwatorów i podopiecznych. Do naszej grupy na Facebooku dołączyło już ponad 50 000 osób, które dzielą się swoimi doświadczeniami i wzajemnie motywują się do działania. Pamiętaj, że w razie wątpliwości możesz skontaktować się z nami za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie lub wysyłając swoją wiadomość na adres e-mail kontakt@strefaprzemian.pl. Czekamy na Ciebie z niecierpliwością!

Zespół Strefa Przemian

 

Badania:

https://academic.oup.com/nutritionreviews/article/78/9/725/5739345?login=false 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8042911/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23950916/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6033410/ 

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0