logologo

Stosujesz dietę, a Twoja waga stoi w miejscu? Strefa Przemian podpowiada, co możesz robić źle.

Ograniczasz kalorie, a mimo to Twoja waga stoi w miejscu? Zastanawiasz się, dlaczego dieta nie działa, choć sztywno przestrzegasz jej zasad? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego znaczny deficyt kaloryczny nie zawsze jest sprzymierzeńcem odchudzania.

Dlaczego Twoja dieta nie działa?

 

Od lat Twoje życie podporządkowane jest odchudzaniu? Czujesz, że dajesz z siebie wszystko, a Twoja dieta nie działa? Liczysz kalorie i ważysz produkty, starając się nie przekraczać swojego zapotrzebowania kalorycznego? Zapewne wielu z nas może odpowiedzieć na powyższe pytania twierdząco, szukając przyczyn swojego niepowodzenia tam, gdzie prawdopodobnie ich nie ma. Nieustabilizowane hormony, stres, niska aktywność fizyczna, brak snu – choć te czynniki negatywnie wpływają na redukcję wagi, w pierwszej kolejności powinniśmy przyjrzeć się temu, jaką ilość pokarmów na co dzień spożywamy.
 

 

Źródło: EnvatoElements / Autor: Prostock-studio

 

Oczywistym jest fakt, że aby pozbyć się niechcianej tkanki tłuszczowej, należy zmienić swoje nawyki żywieniowe. Dużo mówi się o odpowiedniej podaży makroskładników, regularnych posiłkach, nieprzetworzonych produktach, nawadnianiu organizmu oraz zbawiennym wpływie warzyw na nasze zdrowie. Niestety pomimo coraz większej świadomości w zakresie odżywiania, wciąż ulegamy mitom żywieniowym, które już dawno zostały obalone. Jednym z nich jest konieczność przestrzegania ściśle wyliczonego zapotrzebowania kalorycznego, a nawet drastyczne cięcie kalorii. Wbrew pozorom to właśnie one często sprawiają, że Twoja waga stoi w miejscu.

 

Żadna dieta nie działa, bo dużo jesz? Wręcz przeciwnie!

 

„Żeby schudnąć, trzeba jeść” – pewnie wielokrotnie słyszałeś to powiedzenie i za każdym razem zadawałeś sobie pytanie: jak to możliwe? Przecież niejeden poradnik jasno mówi o tym, że żadna dieta nie działa bez ograniczenia jedzenia i przyjmowania pokarmów zgodnie z zapotrzebowaniem kalorycznym. Takie przeświadczenie panuje również wśród niektórych dietetyków i trenerów, którzy wciąż mają tendencję do polecania swoim klientom diety 1 200 kalorii.

 

Żródło: EnvatoElements/Autor: Nadianb

 

Duży deficyt kaloryczny nie jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza na początku drogi po wymarzoną sylwetkę. Niewątpliwie przez pierwsze 2-4 tygodnie diety będziemy zauważać efekty, ciesząc się coraz niższą wagą i doskonałym samopoczuciem. Nasza motywacja do działania zacznie rosnąć do momentu, aż zauważymy, że waga stoi w miejscu i nie możemy nic z tym zrobić. Przy niskiej podaży kalorii taka sytuacja prawdopodobnie nastąpi dość szybko.

 

Zaskoczeni faktem, że dieta nie działa, kierujemy swoje kroki do tego samego dietetyka lub trenera, licząc na cenne wskazówki. W tym przypadku możemy liczyć na kolejne zalecenia, polegające głównie na…jeszcze większym ograniczeniu jedzenia! Zachęceni szybkimi efektami z początku diety, spożywamy np. 1 000 kalorii, przyglądając się bacznie cyferkom na wadze. Choć kilogramy lecą w dół, my czujemy się coraz bardziej osłabieni, zdemotywowani i poirytowani.

 

Co zrobić w takiej sytuacji? Zwrócić się do dietetyka, który ponownie obetnie nam kalorie? W ten sposób nasz organizm nie będzie funkcjonował poprawnie, a my odczujemy negatywne skutki zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Pamiętajmy, że aby schudnąć wcale nie musimy się głodzić. Kluczem jest przytoczone wcześniej powiedzenie, które możemy lekko zmodyfikować: „Żeby schudnąć trwale i skutecznie, trzeba jeść zdrowo i unikać drastycznego cięcia kalorii”.

 

 Żródło: EnvatoElements / Autor: dolgachov

 

Dlaczego waga stoi w miejscu, gdy drastycznie obcinamy kalorie?

 

Powyższy przykład doskonale obrazuje to, w jaki sposób działa ludzki organizm. Nie zapominajmy, że nasze ciało potrafi idealnie zaadaptować się do warunków, w których funkcjonuje. Uboga w kalorie dieta nie działa jak należy i przestawia nasz organizm w tryb oszczędzania energii. Ten z kolei prowadzi do spowolnienia metabolizmu, utraty masy mięśniowej, gorszego samopoczucia oraz efektu jojo, którego tak bardzo chcemy uniknąć.

 

Być może teraz zadajesz sobie pytanie, czy skorzystanie z usług dietetyka lub trenera to dobry pomysł. Jak najbardziej tak! Warto jednak znaleźć takiego specjalistę, który pokaże Ci, jak zdrowo gubić kilogramy, jakie produkty wybierać oraz jakie działania podjąć, jeśli Twoja waga stoi w miejscu. Wizyta u dobrego dietetyka jest szczególnie wskazana, gdy zmagasz się z problemami zdrowotnymi. Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze i ma ono kluczowe znaczenie w procesie odchudzania.

 

Twoja dieta nie działa? Strefa Przemian znajdzie rozwiązanie!

 

Zdrowa i skuteczna utrata wagi może stanowić dla Ciebie nie lada wyzwanie. Nieodpowiednio przeprowadzony proces redukcji masy ciała niesie za sobą wiele negatywnych skutków, a nierzadko również poczucie frustracji i zniechęcenia. Czujesz, że robisz wszystko, jak należy, ale Twoja dieta nie działa? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że głównym powodem takiego stanu rzeczy jest właśnie zbyt niska podaż kalorii. Zachęcamy Cię do obejrzenia poniższego filmiku, w którym dokładnie poruszamy tę kwestię:

 

https://www.youtube.com/watch?v=2lr_526ztsE&ab_channel=BartekSzemraj

 

Jeśli szukasz specjalisty, który pomoże Ci zgubić zbędne kilogramy bez większych wyrzeczeń i sztywnego przestrzegania zapotrzebowania kalorycznego, koniecznie skontaktuj się z nami za pośrednictwem formularza dostępnego na naszej stronie lub wyślij wiadomość na adres e-mail kontakt@strefaprzemian.pl. Nie zapomnij zapisać się również do naszego newslettera – na wstępie otrzymasz 7-dniowy jadłospis do pobrania zupełnie za darmo. Jeśli masz pytania na temat diety lub treningu, nasi specjaliści chętnie na nie odpowiedzą!

 

Zespół Strefa Przemian

 

Badania:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6628875/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5639963/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6082688/

 

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0