logologo

Modelowanie kobiecej sylwetki! Ćwiczenia na szczupłe uda!

Szukasz skutecznych ćwiczeń na szczupłe uda? Strefa Przemian podpowiada, jak modelować kobiecą sylwetkę!

Uda i nogi to jedne z najbardziej problematycznych obszarów do modelowania. Jak dobrać ćwiczenia na szczupłe uda, żeby zachować odpowiednie proporcje? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule!

Ćwiczenia na szczupłe uda, czyli skuteczne modelowanie kobiecej sylwetki!

Osiągnięcie idealnych proporcji to cel większości kobiet. Jednak wiele z nich nie potrafi dobrać ćwiczeń tak, aby cieszyć się smukłymi nogami bez zaburzonych proporcji sylwetki, w tym nadmiernie rozbudowanych ud. Jak znaleźć złoty środek i co robić, aby cieszyć się piękną figurą przed wakacjami? Jakie ćwiczenia na szczupłe uda będą najlepsze? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

Źródło: EnvatoElements/Autor: vitlanah

Modelowanie kobiecej sylwetki — na co zwrócić uwagę?

Znalezienie idealnego zestawu ćwiczeń na szczupłe uda to zagadnienie, na temat którego dostajemy liczne zapytania w Strefie Przemian. Jak wymodelować tę partię ciała, aby nie rozbudować nadmiernie przedniej części nóg i cieszyć się perfekcyjnymi proporcjami sylwetki? Jakie kroki podjąć, aby trening był jak najbardziej efektywny? Przyjrzyjmy się kwestiom, które mają kluczowy wpływ na Twoje rezultaty.

1. Odpowiednia rozgrzewka

Rozgrzewka to jeden z najważniejszych elementów, które decydują o powodzeniu Twojego treningu. Większość osób wie, że trzeba ją wykonać, ale wiele z nich traktuje ją po macoszemu. Czy Twoja rozgrzewka to 10-minutowa sesja na bieżni? Niestety nie tędy droga!

Dlaczego rozgrzewka to ważna część treningu? Ponieważ im lepsza rozgrzewka, tym lepszy trening właściwy. Podniesienie temperatury ciała w postaci krótkiej przebieżki lub kilkunastu pajacyków to za mało. Aby ciało mogło przygotować się do ćwiczeń na szczupłe nogi, należy poprawnie przygotować cały aparat ruchu. Co składa się na odpowiednio przeprowadzoną rozgrzewkę?

Rozgrzewka powinna zawierać między innymi etap rozluźniania mięśni, który można wykonać za pomocą wałka. Rolowanie przed treningiem nie powinno trwać zbyt długo, ale powinno być kompleksowe. W praktyce oznacza to, że warto porolować z każdej strony uda i pośladki.

Kolejnym krokiem jest rozciąganie dynamiczne. Warto zwrócić szczególną uwagę na rozciąganie przedniej części uda oraz mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Ze względu na siedzący tryb życia mięsień ten jest permanentnie spięty u większości osób. 

Nadmierne napięcie w powyższym obszarze może zaburzać wzorzec ruchu podczas ćwiczeń na szczupłe uda, a co za tym idzie, przynosić o wiele mniejsze rezultaty – wzmożone napięcie w przedniej części nogi powoduje rozluźnienie tylnej taśmy, która w idealnych warunkach powinna być zaangażowana w poszczególne ćwiczenia w równym stopniu co przednia.

Innym istotnym komponentem rozgrzewki nastawionej na modelowanie kobiecej sylwetki jest rozciągnięcie i aktywacja mięśni pośladkowych. Bardzo dobrym ćwiczeniem, które przygotuje Cię do dalszej części treningu, jest glute bridge.

2. Dobór ćwiczeń

Trening właściwy i dobór poszczególnych ćwiczeń to kluczowe zagadnienia w kontekście modelowania kobiecej sylwetki. Wiele osób kojarzy trening nóg z przysiadami, jednak należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. 

Wszystkie kobiety, którym zależy na smukłych udach, powinny wziąć pod uwagę fakt, że przysiady w dużym stopniu angażują mięsień czworogłowy uda. Co za tym idzie, zbyt duża liczba powtórzeń lub zbyt duże obciążenie mogą dać efekt, którego chcesz uniknąć. Nie oznacza to jednak, że nie należy ich wykonywać. Wystarczy pamiętać o odpowiednim wzorcu ruchu i dobrym doborze powtórzeń w serii.

Nie wiesz, jaka technika pomoże Ci uniknąć masywnego wyglądu nóg? Skorzystaj z atlasu ćwiczeń w Strefie Przemian, gdzie pokazujemy krok po kroku, jak wykonywać poszczególne ćwiczenia, w tym przysiady. W dużym skrócie – dobry przysiad to taki, który jak najbardziej angażuje do pracy tylną taśmę. Dlaczego? Ponieważ odciążając przednią taśmę, zmniejszasz szansę na rozbudowę mięśnia czworogłowego uda.

Oprócz przysiadów i zakroków na liście ćwiczeń na szczupłe nogi znajdziesz:

  • glute bridge, 
  • hip thrust,
  • martwy ciąg,
  • wyprosty na ławce rzymskiej.
Źródło: EnvatoElements / Autor: kjekol

3. Dobór serii i obciążeń

Dobrze opracowany trening zakłada, że na daną partię mięśni wykonasz od 40 do 80 powtórzeń. Osoby bardziej zaawansowane powinny zbliżać się do górnej granicy tego przedziału. Można więc przyjąć, że średnio powinnaś wykonać od 50 do 60 powtórzeń na daną partię. Liczbę tę podziel na 4-5 serii. Jeśli wolisz 4 serie, zrobisz po 15 powtórzeń, a jeśli 5 – wykonasz po 12 powtórzeń.

Skąd wiadomo, że do ćwiczeń na szczupłe uda używasz stosownego ciężaru? Zaangażuj swoje mięśnie na 60-80% obciążenia maksymalnego. Co to oznacza dla zupełnego laika? Ostatnie powtórzenia w serii powinny przychodzić Ci z trudem. Pamiętaj jednak, że powinny one być wykonywane przy zachowaniu poprawnej techniki. Jeśli czujesz, że mogłabyś przejść do kolejnej serii bez odpoczynku, oznacza to, że Twój trening będzie nieefektywny ze względu na zbyt mały ciężar.

Kolejną ważną kwestią w modelowaniu kobiecej sylwetki jest systematyczne zwiększanie obciążenia. Ciężar, którego używasz na początku swojej drogi z ćwiczeniem, z pewnością stanie się zbyt mały po kilku treningach. Wiele osób przestaje widzieć rezultaty właśnie dlatego, że nie podnosi poziomu trudności kolejnych sesji.

Jak utrudniać ćwiczenia na szczupłe uda? Możliwości są naprawdę liczne! Do tych najbardziej powszechnych należy modyfikacja ćwiczeń, zwiększenie obciążenia, zmniejszenie tempa, zwiększenie powtórzeń w serii, zmiana zakresu ruchu czy bardziej dynamiczne wykonywanie jego poszczególnych stadiów. Kobiety często boją się zwiększać trudność swoich treningów, chcąc uniknąć nadmiernego rozrostu tkanki mięśniowej, co jest jednym z największych mitów, jeśli chodzi o modelowanie kobiecej sylwetki.

Modelowanie kobiecej sylwetki okiem specjalistów ze Strefy Przemian!

Zdrowy jadłospis, trening siłowy i odpowiednio dobrane ćwiczenia na szczupłe nogi to prosty przepis na skuteczne modelowanie kobiecej sylwetki. Nie wiesz, jak się za to zabrać? A może potrzebujesz kilku wskazówek dotyczących poprawnej techniki wykonywania ćwiczeń? Zgłoś się do nas za pomocą formularza kontaktowego lub maila kontakt@strefaprzemian.pl, a my pomożemy Ci w Twojej walce z oporną tkanką tłuszczową na nogach. Dodatkowo przygotowaliśmy materiał filmowy, w którym Bartek nieco przybliży Ci temat ćwiczeń na szczupłe uda:

https://www.youtube.com/watch?v=6741hz8APn0 

Zainteresowało Cię zagadnienie modelowania kobiecej sylwetki? Na naszym kanale YouTube znajdziesz rozmaite materiały dotyczące treningów – nie tylko dla kobiet! Twój największy problem to brak pomysłów na zdrowe dania? Mamy na to sposób! Zapisz się do naszego newslettera, a my wyślemy Ci 7-dniowy jadłospis zupełnie za darmo! Na naszej stronie dostępne są również e-booki i książki kulinarne, w których pokażemy Ci krok po kroku, jak komponować potrawy wpisujące się w założenia diety niskowęglowodanowej!

Jakie inne korzyści płyną ze współpracy ze Strefą Przemian? Czy słyszałaś o naszej Strefie Partnerów? Chcemy Cię jeszcze bardziej zmotywować i nagradzać za zdrowy tryb życia! Korzystając z naszych materiałów, wykonując nasze treningi i realizując nasze przepisy, możesz zbierać ketony, które łatwo wymienisz na zniżki u naszych partnerów. Żyj zdrowiej i oszczędzaj ze Strefą Przemian!

Zespół Strefa Przemian

 

Badania:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28401638/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28513103/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31830334/

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0