logologo

Jak działa zielona herbata na organizm i czy jest zdrowa? Strefa Przemian zaprasza na 5 faktów o herbacie.

Czy warto włączyć zieloną herbatę do codziennej diety? Czy zielona herbata jest zdrowa i ma jakikolwiek wpływ na odchudzanie? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule o 5 faktach na temat herbaty!

Czy zielona herbata jest zdrowa? 5 faktów o herbacie!

Zielona herbata oryginalnie wywodzi się z Chin, ale zdołała zdobyć sobie rzeszę fanów nie tylko w Azji, ale również na całym świecie. Można ją znaleźć na liście ulubionych napojów zarówno fanów siłowni, jak i zdrowego trybu życia oraz osób, które chciałyby zrzucić kilka centymetrów w talii. Czy zielona herbata jest zdrowa i jakie jest jej działanie na nasz organizm? Jakie związki zawiera i czy odwadnia? Zapraszamy na 5 faktów o herbacie!

 

Jak działa zielona herbata na organizm? Mit o odwadniających właściwościach.

Zacznijmy od podstaw. Aby móc przejść do sedna dzisiejszego artykułu, czujemy się w obowiązku obalić pewien mit, a mianowicie, że zielona herbata to napój odwadniający. Wbrew często propagowanemu stwierdzeniu zielona herbata to napój, który nie odwadnia i który można wliczyć do dobowego spożycia płynów.

Źródłem tego mitu jest zawartość kofeiny w herbacie, która rzeczywiście wykazuje właściwości moczopędne, jednak niewiele osób wie, że efekt diuretyczny tego składnika jest na tyle słaby, że nie trzeba uzupełniać filiżanki zielonej herbaty kubkiem wypełnionym po brzegi wodą.

Co więcej, okazuje się, że w przypadku osób, które regularnie spożywają napoje zawierające kofeinę efekt ten jest jeszcze słabszy, aniżeli w przypadku osób, które przyjmą dawkę kofeiny w dużych odstępach czasu. Dlatego jeżeli boisz się o to, jak działa zielona herbata na organizm, możesz bez obaw wstać i nastawić wodę na filiżankę tego smacznego naparu!

jak działa zielona herbata

Źródło: EnvatoElements / Autor: grafvision

 

5 interesujących faktów o herbacie

1. Co zawiera zielona herbata? Bogactwo polifenoli.

Co kryje się za tą enigmatyczną nazwą? Polifenole to antyutleniające wtórne substancje pochodzące z roślin, które występują nie tylko w zielonej herbacie, ale również we wszystkich innych jej rodzajach. Ich stężenie jest warunkowane przez proces przetwarzania herbacianych liści, który odbywa się po ich zebraniu.

Polifenole znajdujące się w herbacie dzielimy na:

●      flawonoidy,

●      kwasy fenolowe.

Zmniejszają one liczbę wolnych rodników, wykazujących negatywny wpływ na ludzki organizm. Jeżeli zastanawiasz się, czym są wolne rodniki, to w dużym skrócie są to cząsteczki (zazwyczaj tlenu), które charakteryzują się niesparowanymi elektronami. Nie miałoby to zbyt dużego znaczenia, jednak cząsteczki te bardzo chcą sparować swoje elektrony, „zabierając” te należące do zdrowych komórek w Twoim ciele. Niezłe zbóje, prawda?

Jeżeli zastanawiasz się, jak działa zielona herbata na organizm, to dowiedziono również, że częste spożywanie produktów bogatych w polifenole zmniejsza ryzyko śmiertelności z powodu chorób ze strony serca i układu krążenia, a nawet ma wpływ na zmniejszenie występowanie niektórych typów raka. Polifenole wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe, przeciwalergiczne i przeciwcukrzycowe.

 

2. Zbawienna kofeina.

Jeżeli nadal zastanawiasz się, co zawiera zielona herbata, jednym z jej składników jest już wspomniana kofeina. Oczywiście jest jej znacznie mniej niż w kawie, ale jeżeli cierpisz na zaburzenia snu, warto odpuścić sobie spożywanie tego napoju w godzinach popołudniowych.

Zawartość kofeiny w zielonej herbacie ma wiele plusów. Jest to kluczowa substancja, aby zrozumieć, jak działa zielona herbata na organizm. Jej pobudzające właściwości z pewnością pozwolą Ci na wyostrzenie refleksu i koncentracji, które jest następstwem wpływu kofeiny na ośrodkowy układ nerwowy, a także na przyspieszenie czynności serca.

Ponadto kofeina jest ceniona za to, że dorzuca swoje trzy grosze do Twoich starań o wymarzoną sylwetkę. Oczywiście nie jest to złoty środek w kontekście odchudzania, ale z pewnością zielona herbata będzie pomocna w przyspieszeniu przemiany materii.

 

zielona herbata właściwości

Źródło: EnvatoElements / Autor: DragonImages

 

3. Przedłużenie życia.

Czy zielona herbata jest zdrowa – zapytasz. Oczywiście! Nie wiemy, czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale to napój długowieczności. Jak to możliwe?

Dzięki swoim właściwościom przeciwmiażdżycowym oraz przeciwcukrzycowym zielona herbata zmniejsza zapadalność na wiele powszechnie występujących chorób. Badania przeprowadzone w Japonii na grupie osób regularnie spożywających zieloną herbatę wykazały, że napój ten przyczynił się do zmniejszenia zapadalności na takie schorzenia, jak: zawał serca, udar czy miażdżyca. A co za tym idzie, wydłużył życie badanych.

Zielona herbata to oczywiście mała cegiełka w zapobieganiu wyżej wymienionym chorobom, która jedynie wspomaga Twoje kompleksowe działania w innych obszarach życia. Jednak jest to wystarczający dowód na to, że możesz wypić więcej niż jeden kubek herbaty każdego dnia!

 

4. Naturalne antyoksydanty.

Jeżeli nadal głowisz się nad tym, co zawiera zielona herbata, mamy kolejną podpowiedź. Napój ten jest pełen zbawiennych antyoksydantów. Co więcej, jeżeli nie jesteś ogromnym fanem jej zielonej odmiany, możesz spokojnie przerzucić się na czerwoną, czarną lub białą herbatę.

Do najważniejszych zadań antyoksydantów jest wspomaganie komórek Twojego ciała w podstawowych mechanizmach obronnych. Związki te są odpowiedzialne za blokowanie destrukcyjnego działania już wspomnianych wolnych rodników, dzięki czemu chronią Twoje zdrowie, spowalniając reakcję utleniania w organizmie.

 

5. Jak działa zielona herbata? Wspomaga odchudzanie!

Jeżeli interesują Cię informacje na temat tego, jak działa zielona herbata na organizm, powinieneś być również świadomy jej zbawiennego wpływu na odchudzanie. A więc jeśli szukasz sposobu na dodatkową optymalizację swoich starań o idealną figurę, zielona herbata to z pewnością strzał w dziesiątkę!

Wspomniana zawartość kofeiny przyspiesza metabolizm, a obecne w niej polifenole zmniejszają stan zapalany, co dodatkowo pozwala na lepszą regenerację mięśni, na przykład po ciężkim treningu.

Dodatkowo, gdy brakuje Ci motywacji do aktywności fizycznej, możesz spróbować napić się filiżanki zielonej herbaty w niewielkim odstępie czasu od wyjścia na siłownię, a może to da Ci dodatkowego kopniaka i pozwoli na lepszą koncentrację podczas treningu!

 

 

jak działa herbata

Źródło: EnvatoElements / Autor: eAlisa

 

Jak działa zielona herbata? Dietetyczne ciekawostki od Strefy Przemian

Znałeś wszystkie powyższe fakty na temat zielonej herbaty, a może nie wiedziałeś, że mit dotyczący jej moczopędnych właściwości już dawno został obalony? Zielona herbata to wspaniały napój, pełen antyoksydantów i polifenoli, które z pewnością będą, jak pomocna dłoń przy walce z nadwagą.

Jeżeli jednak potrzebujesz dodatkowych konsultacji dietetycznych, zapraszamy do kontaktu przez nasz formularz dostępny na stronie oraz pod adresem: kontakt@strefaprzemian.pl. Specjaliście ze Strefy Przemian chętnie rozwieją wszelkie wątpliwości, jakie kłębią Ci się w głowie. Dodatkowo przygotowaliśmy krótki materiał filmowy, z którego dowiesz się ciekawych informacji na temat zielonej herbaty:

https://www.youtube.com/watch?v=NQk_sN-Dfu0

A jeżeli masz ochotę na skorzystanie z darmowego 7-dniowego jadłospisu, możesz zapisać się do naszego newslettera, a my wyślemy Ci gotowy zestaw dań na nadchodzący tydzień. Zapraszamy!

Zespół Strefa Przemian

Badania:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2855614/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16968850/

https://journals.physiology.org/doi/full/10.1152/ajpregu.00832.2005

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19774754/

 

 

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0