logologo

Dlaczego aktywacja mięśniowa jest istotna? Przygotowanie do treningu!

Aktywacja mięśniowa polega na wstępnym przygotowaniu aparatu ruchu do treningu. Dlaczego jest tak istotna? Strefa Przemian odpowiada!

Aktywacja mięśniowa to, zaraz obok rozgrzewki, jeden z najczęściej pomijanych elementów treningu. Dlaczego warto zaczynać od niej każdą aktywność fizyczną?

Aktywacja mięśniowa i jej rola w treningu

Przygotowanie motoryczne do treningu nie obejmuje jedynie rozgrzewki dynamicznej czy rolowania. Jego równie ważnym elementem jest odpowiednia aktywacja mięśniowa – dobrze wykonana sprawia, że Twoja sesja jest o wiele efektywniejsza, gwarantując jeszcze bardziej zadowalające rezultaty. Na czym polega ten rodzaj przygotowania do treningu i jakie zalety za sobą niesie? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

Źródło: EnvatoElements/Autor: twenty20photos

Czym jest aktywacja mięśniowa?

Aktywacja mięśniowa ma za zadanie wstępnie zmęczyć mięśnie i pobudzić je do odpowiedniej pracy podczas właściwych ćwiczeń. W trakcie takiego przygotowania do treningu aktywujesz swój układ nerwowo-mięśniowy, włączając do pracy jak największą liczbę jednostek motorycznych. Jego poprawne wykonanie pozwala na dotarcie do najmniejszych grup mięśniowych, dzięki czemu stają się one bardziej ukrwione i mniej podatne na kontuzje. 

Dlaczego aktywacja mięśniowa jest tak ważna? Ponieważ gwarantuje ona zaangażowanie właściwych mięśni, bez kompensacji w postaci pracy włókien pobocznych. Jeśli w danym segmencie jedna z jednostek nie jest wystarczająco silna, może dojść do kompensacji w całkowicie innym segmencie ciała. 

Najlepszym przykładem powyższego mechanizmu jest praca mięśnia pośladkowego. Podczas prostowania stawu biodrowego główne napięcie powinno gromadzić się w jego obrębie. W zaburzonym wzorcu ruchu, gdy pośladek jest słaby, ruch może zostać zapoczątkowany z grupy kulszowo-goleniowej. Aktywacja mięśni zapobiega takiej sytuacji i zwiększa świadomość własnego ciała, dzięki czemu jesteś w stanie ,,wycisnąć” ze swojego treningu jak najwięcej. 

Aktywacja mięśniowa przekłada się na lepszą efektywność w trakcie o wiele bardziej złożonych ruchów, np. ćwiczeń wielostawowych. Jej dodatkowym atutem jest wykorzystanie funkcji transportowej krwi, która doprowadza do mięśni tlen i składniki odżywcze, przyspieszając usuwanie toksyn z tkanek.

Źródło: EnvatoElements/Autor: DragonImages

Aktywacja mięśniowa pod okiem Strefy Przemian

Aktywność fizyczna to, zaraz obok zdrowej diety, klucz do sukcesu zarówno podczas walki z uporczywymi centymetrami w talii, jak i starań o upragnioną masę mięśniową. Niezależnie od rodzaju treningu oraz partii mięśniowej, której poświęcona jest Twoja nadchodząca sesja, nie powinieneś bagatelizować przygotowania do treningu, jakim jest aktywacja mięśniowa.

Masz trudności w zachowaniu odpowiedniej techniki, a może nie wiesz, jakie ćwiczenia włączyć do rozgrzewki? Nic nie szkodzi! Dołączając do Strefy Przemian, masz szansę współpracować z najlepszymi trenerami i dietetykami w branży. Chętnie pokażemy Ci, jak w kilku prostych krokach zoptymalizować Twoje starania o wymarzoną figurę. 

Masz pytania lub wątpliwości? Wyślij swoją wiadomość na kontakt@strefaprzemian.pl, a my wrócimy do Ciebie z odpowiedzią najszybciej, jak to możliwe. Zachęcamy Cię również do obejrzenia materiału filmowego, który pokazuje, jak aktywacja mięśniowa zmienia napięcie w obrębie tkanek i jak może przyczynić się do lepszych rezultatów:

https://www.youtube.com/watch?v=KRQXukaJuJw

Interesuje Cię opracowanie zdrowego jadłospisu, który brałby pod uwagę Twoje preferencje żywieniowe? W Strefie Przemian nigdy nie stawiamy na gotowe rozwiązania, za to dzielimy się z naszymi podopiecznymi wiedzą, którą mogą później wykorzystać w praktyce. Na początek zachęcamy Cię do zapisania się do naszego newslettera – zostając naszym subskrybentem, otrzymasz darmowy 7-dniowy foodbook do wykorzystania w zaciszu własnej kuchni. Jeśli foodbook to dla Ciebie za mało, zapoznaj się ze stroną naszego sklepu, w którym znajdziesz całą moc kulinarnych pomysłów w postaci e-booków i książek kulinarnych z przepisami na każdą okazję.

W Strefie Przemian zwracamy szczególną uwagę na samopoczucie naszych podopiecznych, dlatego aktywnie wpieramy ich na każdym etapie ich drogi. Brakuje Ci motywacji? W takim razie koniecznie odwiedź nasze media społecznościowe, w tym Instagram i kanał w serwisie YouTubie, gdzie na bieżąco udzielamy cennych wskazówek na temat zdrowego stylu życia i nie tylko. Zapraszamy!

Zespół Strefa Przemian

 

Badania:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28714764/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21986694/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26808843/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18975260/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21373870/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26701828/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29623692/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9327823/

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0