logologo

🤔 Co szkodzi wątrobie? Poznaj 4 główne czynniki!

Co szkodzi wątrobie, a co działa na jej korzyść? Strefa Przemian podpowie Ci, jak zadbać o ten narząd i cieszyć się dobrym zdrowiem!

Wątroba to narząd, który pełni mnóstwo ważnych funkcji w naszym organizmie. Okazuje się, że nasze codzienne nawyki mogą znacznie utrudniać jej pracę i skuteczną regenerację. Dowiedz się, czego nie lubi Twoja wątroba i zadbaj o nią najlepiej, jak potrafisz! 

Co szkodzi wątrobie i jak o nią zadbać? 

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Nie bez powodu nazywana jest naturalnym filtrem – organ ten bierze udział w licznych procesach zachodzących w naszym ciele, a do tego pełni funkcje detoksykacyjne, niezbędne do utrzymania zdrowia w dobrej kondycji. Aby wątroba mogła nam jak najlepiej służyć, powinniśmy odpowiednio o nią zadbać i zapewnić jej warunki do regeneracji. Niestety okazuje się, że niektóre nasze nawyki zaburzają jej pracę i tym samym pogarszają jej stan. Co szkodzi wątrobie i jak możemy się o nią zatroszczyć? Czego nie lubi wątroba, a co najlepiej jej służy? Poznaj ten organ od podszewki i zadbaj o swoje zdrowie! 

 

Źródło: EnvatoElements/Autor: furmanphoto

 

Wątroba to narząd, który pełni mnóstwo istotnych funkcji. Poza oczyszczaniem krwi z toksyn przekształca węglowodany i białka w tłuszcze, wytwarza i uwalnia glukozę, gromadzi zapasy niektórych witamin i minerałów, rozkłada lipidy do kwasów tłuszczowych, produkuje żółć, wspomaga trawienie, a także pełni kluczową rolę w kontekście odporności organizmu. 

Jako że wątroba nieustannie pracuje na wysokich obrotach, nietrudno o jej przeciążenie. Okazuje się, że często szkodzimy jej nieświadomie, popełniając błędy żywieniowe lub ulegając szkodliwym nawykom. Nadmiar stresu, zła dieta czy nieprawidłowa obróbka termiczna to tylko kilka z wielu czynników, które mogą jej poważnie zaszkodzić. 

Po czym poznasz, że Twoja wątroba zaczyna szwankować? Gdy zacznie dziać się coś niepokojącego, może pojawić się ból i spadek łaknienia, a w cięższych przypadkach mdłości, wymioty czy zżółknięcie skóry. Aby uniknąć przykrych symptomów, warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. Dowiedz się, co szkodzi wątrobie i zrób krok w stronę lepszego zdrowia i samopoczucia! 

 

Czego nie lubi wątroba? 4 główne czynniki

Na stan Twojej wątroby wpływają różne czynniki. Jej pracę mogą zaburzać zarówno konkretne produkty spożywcze, jak i szkodliwe nawyki, nie tylko żywieniowe. Czego nie lubi wątroba? Oto 4 główne przyczyny jej złej kondycji:

1. Obróbka termiczna

To, w jaki sposób przyrządzasz swoje posiłki, ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie Twojej wątroby. Szczególnie niewskazane jest smażenie na głębokim tłuszczu, które dodatkowo obciąża żołądek i sprawia, że pokarm staje się ciężkostrawny. Ponadto podczas smażenia wydzielają się szkodliwe związki i dochodzi do utleniania tłuszczu, zwłaszcza gdy ten nie jest przeznaczony do obróbki termicznej. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia wątroby, lepiej przyrządzać potrawy w piekarniku, na parze lub na grillu, pilnując, aby się nie przypaliły. Pamiętaj, że mięso i każdy inny produkt poddany smażeniu jest mniej korzystny dla zdrowia i bardziej kaloryczny niż ten pieczony czy gotowany. 

 

Źródło: EnvatoElements/Autor: olesyaSh 

2. Alkohol

Co szkodzi wątrobie bardziej niż przypalone jedzenie? W czołówce niewskazanych produktów znajduje się oczywiście alkohol. Regularnie spożywany, szybko prowadzi do jej uszkodzenia, przyczyniając się do występowania bardzo groźnych powikłań. Warto wziąć pod uwagę fakt, że częste sięganie po alkohol może doprowadzić do marskości wątroby, a także jej stłuszczenia i zapalenia. Nie daj się zwieść opiniom, że lampka wina wypita do kolacji korzystnie działa na Twoje zdrowie – alkohol zawsze wpływa na stan Twojej wątroby, niezależnie od jego ilości i rodzaju. Warto całkowicie wyeliminować go z diety lub przynajmniej zachować umiar w jego spożywaniu. 

3. Wysokoprzetworzone produkty 

Nie od dziś wiadomo, że zdrowa dieta powinna opierać się przede wszystkim na naturalnych produktach. Wysokoprzetworzone pokarmy, zwłaszcza fast foody i słodycze, to nie tylko krótka droga do nadwagi czy otyłości, ale również niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Jest to bardzo podstępna choroba, która na początku może nie dawać żadnych niepokojących objawów. Z czasem jednak mogą pojawić się takie symptomy, jak przewlekłe osłabienie, obrzęki, utrata masy ciała, bóle w nadbrzuszu, a nawet powiększenie wątroby. Aby uniknąć przykrych dolegliwości, już teraz zadbaj o odpowiednią dietę i staraj się wybierać produkty z jak najkrótszym składem.

4. Nadmiar cukru w diecie

Czego nie lubi wątroba poza wysokoprzetworzonymi produktami? Odpowiedź brzmi… cukru! Jego nadmiar w diecie znacznie obciąża ten narząd, zakłócając jego regenerację. Mowa nie tylko o cukrze rafinowanym i syropie glukozowo-fruktozowym, ale również niektórych słodzikach. Warto unikać przede wszystkim słodzonych napojów, zwłaszcza soków i nektarów, które wciąż postrzegane są za wartościowe odżywczo produkty. Jeśli najdzie Cię ochota na coś słodkiego, sięgnij po owoce i staraj się nie jadać ich częściej niż raz dziennie. Pamiętaj, że najważniejsza jest jakość, ilość i częstotliwość spożywania pokarmów. 

 

Co szkodzi wątrobie, a co jej sprzyja? Strefa Przemian wie, jak o nią zadbać! 

Wątroba to narząd, który pełni mnóstwo ważnych funkcji w ludzkim organizmie. Nasze zdrowie i samopoczucie w dużym stopniu zależą od jej stanu, dlatego zdecydowanie warto o nią zadbać. Niestety niektóre nasze nawyki sprawiają, że organ ten jest przeciążony, a jego regeneracja utrudniona. Chcesz wiedzieć, co szkodzi wątrobie i jak możesz się o nią zatroszczyć? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym materiale: 

 

https://www.youtube.com/watch?v=ufLCpeHn4wY&ab_channel=BartekSzemraj 

Kluczem do utrzymania wątroby i każdego innego narządu w dobrej kondycji jest odpowiednia dieta. Specjaliści ze Strefy Przemian doskonale wiedzą, czego nie lubi wątroba, a co jej sprzyja, i chętnie podzielą się z Tobą swoją wiedzą. Proponowane przez nich posiłki nie tylko wspomogą Twoją walkę o szczupłą sylwetkę, ale również pomogą Ci zadbać o Twoje ciało zarówno od środka, jak i na zewnątrz. 

Aby przetestować bezpłatnie 7-dniowe menu, koniecznie zapisz się do newslettera na dole strony. Masz pytania do zespołu Strefy Przemian? Dołącz do naszej grupy na Facebooku lub wyślij wiadomość na adres kontakt@strefaprzemian.pl. Serdecznie zapraszamy! 

Zespół Strefa Przemian

 

Badania: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6826796/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3860520/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK546632/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15670660/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31464740/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29438460/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28468010/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30667502/ 

 

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0