logologo

🎁🙈 Brak efektów odchudzania? 🤔 Poznaj potencjalne przyczyny!

Stosujesz dietę i regularnie ćwiczysz, a Twoja waga stoi w miejscu? Skąd bierze się brak efektów odchudzania? Poznaj potencjalne przyczyny!

 Dlaczego waga stoi w miejscu pomimo diety i treningów? Sprawdź, co możesz robić źle! 

Brak efektów odchudzania – sprawdź, jakie błędy popełniasz! 

Redukcja masy ciała to złożony proces, na który składa się kilka istotnych czynników, w tym odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Od jakiegoś czasu zdrowo się odżywiasz i regularnie ćwiczysz, a Twoja waga stoi w miejscu? Prawdopodobnie popełniasz jeden lub kilka podstawowych błędów! Dlaczego waga nie spada pomimo dużej dawki ruchu i deficytu kalorycznego? Dowiedz się, z czego najczęściej wynika brak efektów odchudzania i jak najszybciej wprowadź modyfikacje do swojego jadłospisu i planu treningowego!

Źródło: EnvatoElements/Autor: GeorgeRudy

Dlaczego waga nie spada? 5 najczęściej popełnianych błędów w odchudzaniu

1. Cierpisz na „syndrom kalorii”

Liczenie kalorii to coś, co w Strefie Przemian nie gra pierwszorzędnej roli. Wiele osób trzyma dietę od poniedziałku do piątku, przestrzegając swojego zapotrzebowania kalorycznego, a w weekend rzuca się na jedzenie, nie patrząc na jego jakość oraz ilość. Zjawisko to dotyczy najczęściej niskokalorycznych diet, np. tych bazujących na 1 300-1 500 kcal. 

Jeśli przez 5 dni w tygodniu jesz niewiele, a w sobotę i niedzielę sięgasz po wszystko, co znajdzie się w zasięgu Twojej ręki, nie dziw się, że Twoja waga stoi w miejscu. Jak rozwiązać ten problem? Przede wszystkim zrezygnuj z liczenia kalorii. Skup się na jedzeniu intuicyjnym i zaufaj swojemu organizmowi – on z pewnością zasygnalizuje Ci głód.

2. Przetrenowujesz się lub wykonujesz mało efektywny trening

Jeżeli ćwiczysz zbyt często i to bardzo intensywnie, Twój organizm nie jest w stanie się zregenerować. Wiąże się to z powstawaniem stanów zapalanych oraz zatrzymywaniem wody. Ponadto w tej sytuacji nie będziesz dobrze reagować na dietę, którą stosujesz. Pamiętaj, że odpoczynek jest tak samo ważny jak aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie. 

Inną przyczyną braku efektów odchudzania jest wykonywanie zbyt lekkich treningów. Na co dzień dostajemy mnóstwo pytań, czy 30-minutowy trening na orbitreku lub ćwiczenia z hula-hop są w porządku – oczywiście każdy ruch będzie lepszy niż siedzenie w miejscu, jednak tego typu aktywność może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. 

Najlepszą opcją w przypadku odchudzania jest wykonywanie treningu siłowego, w którym można sukcesywnie zwiększać obciążenie. Warto również postawić na interwały, które polegają na przeplataniu ćwiczeń o dużej intensywności z tymi o niskiej intensywności. Należy podkreślić, że ta zasada dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. 

3. Zaniedbujesz inne ważne czynniki

Dlaczego waga nie spada, chociaż przestrzegasz diety i regularnie ćwiczysz? Prawdopodobnie zaniedbujesz inne czynniki, które mają niebagatelny wpływ na proces odchudzania. Być może słabo śpisz, przez co Twoja gospodarka hormonalna jest rozregulowana, lub permanentnie się stresujesz, co przyczynia się do wzrostu kortyzolu. Nie bez znaczenia jest również Twój dawny tryb życia, czyli np. naprzemienne tycie i chudnięcie, oraz stosowanie restrykcyjnych diet, które mogły namieszać w Twoich hormonach. Przeanalizuj, co może być nie tak, i zacznij szukać rozwiązań. 

Źródło: EnvatoElements/Autor: twenty20photos

4. Nie jesz tak zdrowo, ja Ci się wydaje

Wiele osób postrzega zdrowe odżywianie jako jedzenie co 3 godziny, zamianę pszennego pieczywa na żytnie oraz odstawienie napojów gazowanych. Niestety to nie wystarczy, żeby określić taką dietę zdrową. Po czym poznasz, że Twoje nawyki żywieniowe nie są odpowiednie? Chociażby po tym, że szybko odczuwasz głód po zjedzeniu ostatniego posiłku. 

Zastanów się, czy Twój jadłospis nie bazuje na pokarmach obfitujących w węglowodany i pozbawionych ważnych substancji odżywczych. Jeśli tak, warto go zmodyfikować, wprowadzając źródła zdrowych tłuszczów i pełnowartościowego białka, nawet jeśli na co dzień nie stosujesz diety ketogenicznej lub niskowęglowodanowej. 

5. Podjadasz między posiłkami

Podjadanie między posiłkami to zdecydowanie jedna z najczęstszych przyczyn braku efektów odchudzania. Gros osób bierze pod uwagę jedynie śniadania, obiady i kolacje, pomijając nawet niewielkie przekąski. Może okazać się, że po ich połączeniu powstaną całkiem spore porcje jedzenia, co będzie oznaczało, że jesz znacznie więcej, niż Ci się wydaje. 

Poziom insuliny w Twoim organizmie jest cały czas podwyższony, co sprawia, że Twoja waga stoi w miejscu i nie osiągasz satysfakcjonujących rezultatów. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na napoje, takie jak kawa z mlekiem, wino, koktajle, energetyki oraz soki. Każdy z nich zawiera cukier i kalorie, które mają wpływ na Twoją wagę i hormony. 

Co zrobić, gdy waga stoi w miejscu? Poznaj praktyczne wskazówki od Strefy Przemian! 

Na co dzień stosujesz dietę i wylewasz siódme poty na siłowni, a Twoja waga stoi w miejscu? W tym przypadku brak efektów odchudzania może wynikać z nieodpowiednich wyborów żywieniowych, nieefektywnego treningu oraz wielu innych czynników, które mają ogromny wpływ na cały proces. Aby dowiedzieć się, dlaczego waga nie spada i jakie błędy możesz popełniać, obejrzyj nasz materiał filmowy, w którym zdradzamy więcej szczegółów na ten temat: 

https://www.youtube.com/watch?v=VbyZwnIOBa4&ab_channel=AniaKolasinska 

Czy wiesz, że odchudzanie wcale nie musi wiązać się z liczeniem kalorii i znacznym ograniczaniem jedzenia? Dołącz do Strefy Przemian, a sam się o tym przekonasz! Nasze posiłki komponowane są w taki sposób, żebyś nie odczuwał głodu i czerpał przyjemność z ich spożywania. Smaczne i pożywne śniadania, obiady, kolacje, a nawet zdrowe fast foody i słodycze – u nas nie ma miejsca na monotonne i restrykcyjne diety! 

Jeśli chcesz przetestować nasze posiłki, koniecznie zapisz się do naszego newslettera – po podaniu maila wyślemy Ci 7-dniowe menu i to bez żadnych opłat! Mnóstwo ciekawych przepisów znajdziesz również na naszym Instagramie, grupie na Facebooku oraz na swoim prywatnym koncie w naszym serwisie. Masz pytania do naszych specjalistów? Nie zwlekaj i wyślij swoją wiadomość na kontakt@strefaprzemian.pl. Zapraszamy! 

Zespół Strefa Przemian 

 

Badania: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6628875/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5639963/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5496172/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15064596/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22777332/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12831709/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17685726/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3132857/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22402738/ 

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0