logologo

Ocet jabłkowy 😊 Poznaj wady i zalety picia octu jabłkowego!

Czy picie octu jabłkowego przynosi tak wiele korzyści, jak powszechnie się uważa? Poznaj wady i zalety tego specyfiku, zanim wprowadzisz go do diety!

Dlaczego ocet jabłkowy nie jest wskazany dla każdego? Jakie są jego wady i zalety? Strefa Przemian przedstawia prawdziwe oblicze octu jabłkowego! 

Picie octu jabłkowego – poznaj wady i zalety tego słynnego produktu! 

Ocet jabłkowy to produkt, który w ostatnich latach zyskał na popularności i to nie tylko ze względu na swoje walory smakowe. Mówi się, że posiada on mnóstwo cennych właściwości, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Czy picie octu jabłkowego faktycznie przynosi tak wiele korzyści? Dla kogo jest wskazany, a kto powinien go unikać? Poznaj wady i zalety tego słynnego specyfiku, zanim wprowadzisz go do swojej diety! 

Źródło: EnvatoElements/Autor: olesyaSh

Ocet jabłkowy – właściwości prozdrowotne 

1. Ocet jabłkowy obniża poziom cukru we krwi

Badania pokazują, że ocet jabłkowy pomaga organizmowi lepiej gospodarować glukozą. Jest to szczególnie ważne dla osób, które zmagają się z insulinoopornością i cukrzycą typu 2. Planujesz wprowadzić go do jadłospisu? Zatem rozcieńczaj go w szklance wody i wypijaj przed posiłkiem lub dodawaj go do potraw, np. do sałatek. 

2. Ocet jabłkowy sprzyja odchudzaniu

Jak wiadomo, picie octu jabłkowego korzystnie wpływa na gospodarkę glukozową, a gdy ta funkcjonuje prawidłowo, znacznie łatwiej jest zrzucić nadprogramowe kilogramy. Regularne spożywanie tego produktu może wspomóc organizm w zużywaniu zapasów tkanki tłuszczowej, jednak trudno spodziewać się spektakularnych efektów bez wdrożenia odpowiedniej diety. 

3. Ocet jabłkowy ułatwia zwalczanie infekcji wirusowych i bakteryjnych

Według niektórych źródeł ocet jabłkowy wykazuje działanie przeciwbakteryjne – nie tylko zwalcza, ale i hamuje namnażanie się bakterii. Wiele mówi się również o jego właściwościach antyseptycznych i antywirusowych – w połączeniu z innymi składnikami (np. miodem) może ułatwić walkę z przeziębieniem, zwłaszcza uporczywym kaszlem i katarem. 

4. Ocet jabłkowy wspomaga trawienie

Ocet jabłkowy zwalcza złe bakterie i tym samym usprawnia pracę układu pokarmowego. Ponadto pomaga wytwarzać więcej soków i enzymów trawiennych, a także równoważy pH w żołądku. 

Źródło: EnvatoElements/Autor: leungchopan

5. Ocet jabłkowy korzystnie wpływa na cerę 

Marzysz o tym, aby poprawić stan swojej cery? W grę wchodzą dwa sposoby – picie octu jabłkowego oraz stosowanie go od zewnątrz. Produkt ten wzmacnia skórę, nadaje jej elastyczności, doskonale oczyszcza oraz niweluje stany zapalne, co w konsekwencji ułatwia pozbywanie się zaskórników i zmian trądzikowych. 

W jakich sytuacjach picie octu jabłkowego jest niewskazane? 

1. Choroby nerek 

Picie octu jabłkowego, zwłaszcza tego w nierozcieńczonej formie, nie jest wskazane dla osób zmagających się z niewydolnością nerek. Częste sięganie po ten specyfik może nasilić już istniejący problem, dlatego przed wprowadzeniem go do jadłospisu warto skontaktować się ze specjalistą. 

2. Problemy ze szkliwem zębowym 

Warto mieć na uwadze fakt, że ocet jabłkowy to produkt o wysokiej kwasowości, więc jego regularne spożywanie może zmiękczać szkliwo i w konsekwencji prowadzić do jego ścierania, rozwoju ubytków oraz urazów mechanicznych. Ponadto ocet podrażnia dziąsła i zwiększa nadwrażliwość zębów, co nierzadko wiąże się z permanentnym odczuwaniem bólu w obrębie jamy ustnej. 

Źródło: EnvatoElements/Autor: stockfilmstudio

3. Wrzody/uszkodzenie błony śluzowej żołądka 

Jeżeli po wypiciu octu jabłkowego odczuwasz ból lub pieczenie w żołądku, absolutnie zrezygnuj z jego dalszego spożywania. Być może zmagasz się z wrzodami żołądka, uszkodzeniem błony śluzowej lub zakażeniem bakterią Helicobacter pylori. Przykre objawy powinny zostać jak najszybciej skonsultowane z lekarzem, gdyż w większości przypadków wymagają wdrożenia odpowiedniego leczenia i diety.

W jaki sposób pić ocet jabłkowy? 

Jesteś zdecydowany na picie octu jabłkowego? Pamiętaj, że najlepiej spożywać go w rozcieńczonej formie. Zalecane proporcje to 10-20 ml octu na 30 ml wody. Warto sięgać po nią 15-30 minut przed posiłkiem lub w trakcie jego spożywania. Zawsze staraj się wybierać produkt dobrej jakości, nawet jeśli jest nieco droższy – im lepszy będzie miał skład, tym korzystniej będzie wpływał na Twoje zdrowie. 

Picie octu jabłkowego i inne sposoby na lepsze zdrowie od Strefy Przemian 

Regularne picie octu jabłkowego może przynieść wiele korzyści, zwłaszcza w kontekście odchudzania, niwelowania stanów zapalnych, zabijania złych bakterii oraz dbania o kondycję cery. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że samo przyjmowanie specyfiku nie przyniesie spektakularnych efektów – zawsze powinno być połączone z odpowiednią dietą, o czym wspominamy w poniższym filmiku: 

https://www.youtube.com/watch?v=efEQLrqI_6c&ab_channel=BartekSzemraj 

Czujesz, że Twoje zdrowie i samopoczucie szwankują, na co dzień brakuje Ci energii i ciągle tracisz motywację do działania? Jesteśmy tutaj po to, aby pomóc Ci to zmienić! Dołączając do Strefy Przemian, możesz liczyć na wsparcie nie tylko doświadczonych trenerów i dietetyków, ale również innych osób, które znajdują się w takiej samej sytuacji jak Ty.

Strefa Przemian dokłada wszelkich starań, aby sprostać oczekiwaniom swoich obserwatorów i podopiecznych. To właśnie z myślą o nich regularnie dzielimy się swoją wiedzą na blogu, Instagramie i kanale YouTube. Warto zapoznać się również z naszymi programami treningowymi, książkami i e-bookami na temat odżywiania oraz zapisać się do newslettera – po podaniu swojego maila otrzymasz bezpłatny jadłospis na 7 dni! 

Masz pytania do naszych specjalistów? Potrzebujesz wskazówek, które ułatwią Ci osiągnięcie dietetycznego lub treningowego celu? Koniecznie wyślij do nas wiadomość za pośrednictwem formularza kontaktowego lub na adres e-mail: kontakt@strefaprzemian.pl. Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe! 

Zespół Strefa Przemian 

 

Badania: 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27979138/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27665528/ 

https://diabetesjournals.org/care/article/27/1/281/26582/Vinegar-Improves-Insulin-Sensitivity-to-a-High 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16321601/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8243436/ 

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0