logologo

Najlepsze i najgorsze owoce na diecie low carb!

Przeszedłeś ostatnio na low carb i nie wiesz, czy możesz jeść owoce? Zapoznaj się z naszą listą najgorszych i najlepszych opcji w tym modelu żywieniowym!

Owoce w tradycyjnym ujęciu uznawane są za bardzo zdrowe składniki diety. Jednak będąc na diecie niskowęglowodanowej, warto, abyś był świadomy, że niektóre z nich są lepszym wyborem niż inne. Na jakie owoce postawić w swojej diecie, a jakich się wystrzegać? Strefa Przemian podpowiada!

Owoce w diecie low carb: 3 najlepsze i najgorsze opcje na diecie niskowęglowodanowej

Owoce uważane są za zdrowy element diety ze względu na szereg witamin i minerałów, które można w nich znaleźć. Właśnie dlatego często nie przywiązujemy wagi do ich ilości w naszym codziennym menu. Należy jednak pamiętać, że owoce składają się praktycznie w całości z węglowodanów, które trzeba ograniczyć, jeśli jesteś na diecie low carb. Dowiedz się, jakie owoce niskowęglowodanowe są dozwolone w Twoim menu, a jakie najlepiej od razu wyeliminować.

Źródło: EnvatoElements / Autor: BarbaraNeveu

Ile jeść owoców i dlaczego należy na nie uważać?

Oficjalne zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia mówią o tym, że należy spożywać codziennie co najmniej 400 g warzyw i owoców podzielonych na pięć porcji. WHO dopuszcza zastąpienie jednej porcji szklanką soku. Cały szkopuł polega na interpretacji owych porcji. Ile z nich powinno składać się z owoców? I czy można jeść je aż pięć razy dziennie? 

Nie musimy się oszukiwać. Żaden fan owoców nie poprzestanie na dwóch winogronach i bardzo szybko jedna mała porcja owoców zamieni się w całą kiść. Jeśli również należysz do tej grupy osób, musisz pamiętać, że owoce składają się praktycznie z samych węglowodanów, gdzie przeważającym związkiem jest fruktoza.

Jesteś na diecie low carb? Zbyt duża ilość fruktozy w Twoim menu nie jest najlepszym wyborem, ponieważ ten cukier prosty jest metabolizowany bezpośrednio przez wątrobę. Co to znaczy? Oznacza to, że nie będzie on raczej wykorzystany na pokrycie podstawowych wydatków energetycznych wynikających z aktywności fizycznej, ogrzewania organizmu czy oddychania.

Dlatego też jeśli Twój jadłospis obfituje w owoce, Twoja wątroba nie będzie w stanie poradzić sobie z metabolizowaniem fruktozy na bieżąco. Co ciekawe, w niektórych przypadkach nadmierna podaż owoców w diecie może znacznie przyczynić się do występowania stłuszczenia wątroby – nawet mimo braku otyłości.

3 najlepsze owoce na diecie low carb

Do najbezpieczniejszych owoców na diecie low carb należą przede wszystkim: 

  • maliny, 
  • truskawki,
  • jagody. 

Są to reprezentanci grupy owoców niskowęglowodanowych, które są bezpieczni do spożywania nawet na diecie ketogenicznej.

Wszystkie trzy rodzaje owoców charakteryzują się niską zawartością cukru, a także niskim indeksem glikemicznym. Co to oznacza? Spożycie ich w posiłku nie spowoduje nagłego wyrzutu insuliny do krwi. Pamiętaj jednak, że nawet najmniej rygorystyczna dieta low carb wymaga, aby na owoce uważać.

Maliny, truskawki i jagody to produkty, które są wypełnione po brzegi prozdrowotnymi witaminami i minerałami. Nie tylko dostarczą Twojemu organizmowi cennej witaminy C, ale również witamin z grupy B, a nawet A i E. Spożywając te owoce, możesz liczyć na zastrzyk takich minerałów, jak magnez, potas, mangan, wapń i żelazo.

Źródło: EnvatoElements / Autor: orcearo

3 najgorsze owoce na diecie low carb

1. Winogrona

Winogrona są oczywiście bardzo pyszne i wciągające, ale niestety bardzo niewskazane na diecie low carb. Z pewnością nie należą do grupy owoców niskowęglowodanowych są po brzegi wypełnione cukrami prostymi i mają bardzo wysoki indeks glikemiczny. Nagłe wyrzuty insuliny do krwi mogą powodować nie tylko senność i wahania nastrojów, ale również mieć wpływ na podjadanie między posiłkami.

2. Dojrzałe mango

Kolejnym niewskazanym owocem na diecie low carb jest dojrzałe mango. Podobnie jak winogrona ma bardzo wysoki indeks glikemiczny i bardzo dużo cukru. Owoc mango jest dość duży i tu w szczególności nasuwa się pytanie z samego początku dzisiejszego artykułu – ile to będzie jedna porcja i kiedy należy powiedzieć stop? Włączenie tego produktu do diety niskowęglowodanowej jest więc dosyć ryzykowne.

3. Czereśnie

Czereśnie to następny kandydat do eliminacji z diety o niskiej zawartości węglowodanów. Czy zdarzyło Ci się kiedyś zjeść tylko jedną czereśnię? W przypadku wielu osób jedzenie tych produktów kończy się nie tylko na jednej garści, ale nawet na całej misce. Nie dość, że owoce te mają wysoki IG, to jeszcze obfitują we fruktozę.

Na jakie owoce niskowęglowodanowe postawić w diecie?

Wdrożyłeś już wiele zasad diety niskowęglowodanowej, ale nadal nie jesteś pewien, jak wkomponować owoce w swoje codzienne menu? Które z nich odrzucić, a które uznać za reprezentantów grupy owoców niskowęglowodanowych? Nasi dietetycy chętnie rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu pod adresem: kontakt@strefaprzemian.pl. Na naszej stronie znajduje się również intuicyjny formularz kontaktowy, przez który możesz zadawać nam pytania.

Szukasz więcej kulinarnych pomysłów do swoich jadłospisów low carb? Zapraszamy do przejrzenia naszych e-booków, w których pokazujemy, jak przyrządzać dania tak, żeby nie groziły Ci niedobory. Jeśli interesują Cię nowinki ze świata nauki związane z dietetyką i sportem, zapisz się do naszego newslettera. Wszyscy nasi subskrybenci otrzymują darmowy 7-dniowy jadłospis, który z pewnością rozwieje wiele Twoich kuchennych zagwozdek.

Jeśli szukasz odpowiedzi na to, jakie owoce niskowęglowodanowe będą najlepsze na diecie low carb, zapoznaj z materiałem wideo, który został przygotowany z myślą o Tobie:

https://www.youtube.com/watch?v=s5Zh2h1snO0 

Zespół Strefa Przemian

Badania

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29408694/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28878197/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29035477/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25803191/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26773014/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28609132/

Następne artykuły

To też Cię może zainteresować, sprawdź!

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0