logologo

Jaką wybrać dietę w nadczynności tarczycy?

Nadczynność tarczycy, inaczej zwana hipertyreozą, jest stanem, w którym tarczyca produkuje nadmiar hormonów tarczycy. Ta choroba może wpływać na wiele aspektów zdrowia, a przede wszystkim na metabolizm, układ sercowo-naczyniowy, układ nerwowy i ogólny stan emocjonalny. Objawy nadczynności tarczycy objawiają się poprzez przyspieszony metabolizm, utratę masy ciała, nadmierną pobudliwość, nadmierne pocenie się, nieregularne bicie serca i wiele innych. Jednak odpowiednio dopasowana dieta może stanowić kluczowy element w radzeniu sobie z nadczynnością tarczycy, poprzez pomoc w łagodzeniu objawów i poprawę jakości życia.

Mechanizm działania diety niskowęglowodanowej

Dieta niskowęglowodanowa, znana także jako dieta low carb, polega na ograniczeniu spożycia węglowodanów, a zwłaszcza węglowodanów prostych. W jaki sposób dieta low carb może pomóc osobom z nadczynnością tarczycy?

Stabilizacja poziomu glukozy we krwi

Dieta niskowęglowodanowa prowadzi do stabilizacji cukru we krwi, poprzez zmniejszenie skoków glukozy i insuliny we krwi. Jest to szczególnie istotne w nadczynności tarczycy, ponieważ choroba ta może wpływać na metabolizm glukozy w organizmie. Unikanie drastycznych skoków poziomu glukozy we krwi będzie pomocne w kontrolowaniu objawów nadczynności takich jak drżenie rąk czy nadmierne pocenie się.

Kontrola masy ciała

Wiele osób z nadczynnością tarczycy zmaga się z problemem z utrzymaniem zdrowej wagi. Często nadczynność tarczycy poprzez przyspieszony metabolizm prowadzi do zwiększonej utraty masy ciała, ale nie zawsze. Dieta niskowęglowodanowa będzie pomocna w utrzymaniu pożądanej masy ciała niezależnie od tego, czy niezbędna będzie redukcja nadprogramowych kilogramów, czy przybranie dodatkowej masy ciała. Poprzez odpowiednią podaż makroskładników dieta low carb zapewni prawidłową masę ciała i ułatwi jej utrzymanie na długo.

Stabilizacja poziomu energii

Dieta niskowęglowodanowa może pomóc zmniejszyć objawy nadczynności tarczycy takie jak uczucie zmęczenia czy nadmierna senność. Ograniczenie skoków poziomu glukozy we krwi i prawidłowe odżywienie organizmu pomogą w zachowaniu stabilnego poziomu energii, co powinno pozytywnie wpłynąć na uczucie zmęczenia i nadmierną senność.


Zasady diety w nadczynności tarczycy

Dieta niskowęglowodanowa ma ogólne zasady, na których warto bazować. Jednak dla osób z nadczynnością tarczycy należy uwzględnić kilka kluczowych reguł. Oto one:

  • Zbilansowane spożycie węglowodanów: Wybieraj dobre źródła węglowodanów, takie jak warzywa, owoce czy strączki. Ogranicz spożycie węglowodanów prostych do minimum, np. biały chleb, kolorowe napoje i słodycze.
  • Wartościowe źródła białka: Opieraj swoje posiłki na dobrych i pełnowartościowych źródłach białka, które znajdziesz w mięsie, rybach, jajach, roślinach strączkowych, orzechach czy nasionach. Odpowiednia podaż białka w diecie jest kluczowa do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu i zapewnienia sytości w trakcie posiłku.
  • Zdrowe tłuszcze: Nie bój się tłuszczów, ale postaw na te zdrowe, takie jak tłuszcze nienasycone znalezione w orzechach, nasionach i oliwie z oliwek. Unikaj przetworzonych tłuszczy TRANs, których źródłem są m.in. fast foody czy chipsy.
  • Unikaj żywności wysoko przetworzonej: Produkty wysoko przetworzone często zawierają ukryty cukier i tłuszcze trans, które niekorzystnie wpływają na zdrowie, samopoczucie i poziom energii. Te produkty ogranicz do absolutnego minimum.
  • Nie przesadzaj z jodem: Jeśli nadczynność tarczycy jest spowodowana chorobą Gravesa-Basedowa, staraj się unikać nadmiernego spożycia jodu. Ogranicz spożywanie jodowanych soli, produktów morskich (np. wodorostów, ryb morskich), jodowanych suplementów czy leków zawierających jod.
  • Obserwuj swoje objawy: Niektóre osoby z nadczynnością tarczycy mogą reagować negatywnie na pewne pokarmy lub składniki, takie jak kofeina, alkohol, soja czy gluten. Obserwuj swoje objawy i szukaj produktów, które negatywnie wpływają na Twoje samopoczucie.

Nadczynność tarczycy to coraz częściej spotykana przypadłość. Wiąże się ona ze specyficznymi objawami takimi jak przyspieszony metabolizm, problemy z utrzymaniem odpowiedniej masy ciała, nadmierną pobudliwość, nadmierne pocenie się, nieregularne bicie serca i wiele innych. Odpowiednio zbilansowana dieta jednak może pomóc w redukcji tych objawów, a także w poprawie ogólnego samopoczucia w nadczynności tarczycy. Pamiętaj, aby przestrzegać zasad diety niskowęglowodanowej, zadbaj o odpowiednią podaż pełnowartościowego białka, zdrowych tłuszczów, a do minimum ogranicz żywność przetworzoną. Nie zapomnij także o ograniczeniu produktów bogatych w jod oraz obserwacji, jakie produkty wpływają na Twoje samopoczucie negatywnie i wyciągaj z tego wnioski.
 

Masz pytanie? Napisz do nas, chętnie pomożemy. Kliknij tu😊

Sprawdź naszą nową aplikację mobilną:

Na IOS: https://apps.apple.com/pl/app/strefa-przemian/id1635055758?l=pl

Na Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vmsmedia.StrefaPrzemian&hl=pl&gl=US

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0