logologo

Jak nauczyć się słuchać swoich sygnałów głodu i sytości?

W dzisiejszym zabieganym świecie, w którym tempo życia wydaje się nieustannie przyspieszać, często ucieka nam jedna z najważniejszych umiejętności - słuchanie naszego własnego ciała. Jednak nauczenie się, jak słuchać sygnałów, które przesyła nam nasz organizm, zwłaszcza w kwestii głodu i sytości, jest kluczowa dla naszego zdrowia i dobrostanu. Przeczytaj ten artykuł, żeby dowiedzieć się, jak rozróżniać głód fizjologiczny od apetytu, jak rozpoznawać moment, w którym jesteś najedzony, i co wspólnego ma z tym Twój mózg. Nauczysz się też kilku technik, które pomogą Ci lepiej słuchać swojego ciała i dostosować ilość spożywanego jedzenia do Twoich indywidualnych potrzeb.

Dlaczego warto słuchać swojego ciała?

Umiejętność słuchania sygnałów wysyłanych przez nasze ciało jest nieoceniona. Umożliwia nam to unikanie nadmiernego jedzenia, które często prowadzi do nadwagi i otyłości. Ponadto pozwala na lepsze zrozumienie potrzeb naszego organizmu, co pozytywnie wpływa na naszą ogólną kondycję fizyczną i psychiczną.


Co to jest głód i sytość?

Głód i sytość to dwa podstawowe odczucia, które wpływają na nasze zachowania żywieniowe. Głód to stan, w którym organizm cierpi na niedobór energii lub składników odżywczych, co motywuje nas do poszukiwania i spożywania pokarmów. Sytość z kolei jest stanem zaspokojenia potrzeby jedzenia i hamuje dalsze przyjmowanie pokarmów. Za kontrolę zarówno głodu, jak i sytości odpowiada Twój mózg, w którym znajduje się ośrodek głodu i sytości. W momencie kurczenia się ścian żołądka spowodowanego ubywaniem z niego pokarmu zostaje podrażniony ośrodek głody znajdujący się w mózgu. Im dłuższy czas upłynął od ostatniego pokarmu, tym mocniej drażniony jest ten ośrodek. Wywołuje to reakcje takie jak skurcze żołądka, wrażliwość na zapach i widok jedzenia, osłabienie czy rozdrażnienie. Dokładnie odwrotnie działa sytuacja w momencie najedzenia się. Kiedy żołądek zacznie się wypełniać, pobudzony zostaje ośrodek sytości.

Jak rozróżnić głód od apetytu?

Głód jest fizjologiczną potrzebą dostarczenia organizmowi energii i składników odżywczych. Apetyt to psychologiczna chęć jedzenia, najczęściej wywołana przez emocje lub bodźce zewnętrzne. Głód charakteryzuje się ochotą na przyjęcie dowolnego pokarmu, aby zaspokoić uczucie głodu. Apetyt jednak skłania nas do sięgnięcia po konkretny rodzaj pokarmu np. słodycze, fast foody itp. Kiedy jesteśmy głodni, jedzenie przynosi ulgę i satysfakcję. Natomiast kiedy mamy apetyt, jedzenie przynosi krótkotrwałą przyjemność, ale może nieść jednoczenie poczucie winy i dyskomfort. Aby odróżnić głód od apetytu, warto zadać sobie kilka pytań przed sięgnięciem po jedzenie:


• Kiedy ostatnio jadłem? Jeśli od ostatniego posiłku nie minęło wiele czasu, to prawdopodobnie nie jestem głodny, tylko mam na coś ochotę.
• Czy jestem w stanie zjeść coś innego niż to, na co mam ochotę? Jeśli tak, to prawdopodobnie oznacza, że jestem głodny. Jeśli nie, to mam apetyt.
• Czy jestem zmęczony, zestresowany, znudzony lub smutny? Jakie czuję emocje? Być może chcę zjeść coś dla poprawy nastroju lub ucieczki od problemów. Wówczas nie jest to prawdziwy głód.
• Czy widzę lub czuję jakieś jedzenie? Być może ten bodziec wywołuje mój apetyt. Nie oznacza to, że jestem głodny.

Jak nauczyć się słuchać głodu i sytości?

Jeśli dotychczas miałeś problem ze słuchaniem swoich odczuć z ciała dotyczących głodu i sytości, nie martw się! Możesz nauczyć się jak słuchać swoich odczuć i jeść zgodnie z uczuciem głodu i sytości. Wypróbuj te praktyczne wskazówki i zobacz, jak zmienią Twoje odczucia związane z jedzeniem.

  • Jedz w ciszy i skup całą uwagę na jedzeniu - Jedzenie w pośpiechu przed telewizorem lub komputerem jest częstym nawykiem, który prowadzi do jedzenia bez zastanowienia. Zamiast tego, spróbuj jedzenia w ciszy i skupienia uwagi na każdym kęsie. Dzięki temu dasz swojemu organizmowi czas na dotarcie sygnałów sytości do mózgu i lepiej poczujesz smak jedzenia.
  • Znajdź odpowiednią porcję - Kontrola wielkości porcji jest kluczem do sukcesu. Często nakładamy sobie zbyt dużą porcję jedzenia na talerz, co skłania nas do jedzenia więcej, niż potrzebujemy. Spróbuj nakładać połowę obecnej porcji na talerz, albo jedz na małym talerzu – te techniki pozwolą Ci uniknąć przejadania się.
  • Zanim sięgniesz po dokładkę lub deser, zrób sobie przerwę. Wypij szklankę wody i poczekaj kilka minut. Zastanów się, czy naprawdę czujesz głód, czy tylko masz ochotę na coś słodkiego.
  • Słuchaj swojego ciała, nie zegarka - Jedzenie z zegarkiem w ręku, czyli o stałych porach, może nie zawsze odpowiadać Twoim rzeczywistym potrzebom. Zamiast tego, skup się na swoich sygnałach głodu i jedz tylko wtedy, gdy Twoje ciało naprawdę tego potrzebuje.
  • Zwróć uwagę na swoje emocje - Nasze emocje często wpływają na nasze nawyki żywieniowe. Często sięgamy po jedzenie jako formę pocieszenia czy zredukowania stresu, co prowadzi do jedzenia bez rzeczywistego uczucia głodu . Naucz się odróżniać emocjonalne jedzenie od głodu fizjologicznego.

Korzyści płynące z nauki słuchania sytości i głodu

Nauka słuchania sygnałów płynących z ciała ma wiele korzyści. Pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, zapobiega nadwadze i otyłości czy pozytywnie wpływa na trawienie. Budowanie zaufania do siebie i swojego ciała zdejmuje z nas presję liczenia i ważenia każdej spożytej kalorii, co daje dużą wolność.

 

Słuchanie swojego ciała i rozpoznawanie sygnałów głodu i sytości to kluczowe umiejętności, które pomagają nam lepiej się odżywiać i dbać o zdrowie. Naukę słuchania swojego organizmu warto zacząć od zwrócenia uwagi na to, co i kiedy jemy oraz jakie pojawiają się w nas emocje przed, w trakcie i po posiłku. Warto pamiętać, że nauka słuchania ciała to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Wypróbuj techniki, które wymieniliśmy w tym artykule i stopniowo wprowadzaj je do swojego codziennego życia. Dzięki temu lepiej zrozumiesz siebie i będziesz cieszyć się pełnią zdrowia, energii i wolności.
 

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0