logologo

Dlaczego Twoja dieta i trening nie działają? SPRAWDŹ NAJCZĘSTSZE BŁĘDY!

Dieta ketogeniczna i trening siłowy są wyjątkowo skutecznymi narzędziami w celu dbania o zdrowie, kondycję fizyczną czy osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Jednak wiele osób, mimo dobrych intencji, popełnia błędy, które znacznie utrudniać osiągnięcie zamierzonych celów. W tym artykule omówimy najczęstsze błędy pojawiające się w trakcie procesu zmiany i omówimy rozwiązania, jakie warto wówczas wdrożyć, aby osiągnąć zamierzone cele.

1. Rozkład makroskładników

 

Błąd: Brak równowagi w makroskładnikach

 Dieta ketogeniczna opiera się na spożywaniu dużej ilości tłuszczów, umiarkowanej ilości białka i minimalnej ilości węglowodanów. Jest to dieta niskowęglowodanowa, wysokotłuszczowa, która ma na celu wprowadzenie organizmu w stan ketozy,  w którym czerpie on energię z tłuszczów zamiast z węglowodanów. Częstym błędem popełnianym przez osoby będące na diecie keto, które nie widzą efektów jej stosowania, jest niewłaściwe balansowanie tych makroskładników. Zwłaszcza na początku w okresie keto adaptacji czy nauki stosowania tej diety warto zwrócić szczególną uwagę, aby rozkład makroskładników był odpowiedni.

 

Rozwiązanie

Monitorowanie Makroskładników: Aby uniknąć tego błędu, warto regularnie śledzić spożycie makroskładników np. za pomocą aplikacji dietetycznych. Pomogą one w konkretnym weryfikowaniu i kontrolowaniu proporcji tłuszczów, białka i węglowodanów w stosowanej diecie. Przykładowy podział makroskładników w diecie ketogenicznej, do którego warto dążyć to około 70-75% kalorii z tłuszczów, 20-25% z białka i 5-10% z węglowodanów.

 

2. Nieodpowiednia podaż kalorii

 

Błąd: Zbyt niska podaż kalorii

W dążeniu do szybkiej utraty wagi, niektórzy podopieczni zbyt mocno ucinają kalorie. Choć deficyt kaloryczny jest niezbędny do utraty wagi, zbyt drastyczne ograniczenie kalorii może prowadzić do spowolnienia metabolizmu, utraty masy mięśniowej, problemów hormonalnych czy uczucia skrajnego zmęczenia. Te efekty z kolei przekładają się na problemy z osiąganiem wyznaczonych celów.

 

Rozwiązanie

Zbilansowana Dieta: Ważne jest, aby nie stosować diet niedoborowych czy bardzo nisko kalorycznych. Pamiętaj o tym, aby słuchać swoich sygnałów z ciała. Jedz wtedy, kiedy czujesz głód i tyle, aby się najeść, ale nie przejeść. Jeśli masz problem z odpowiednim doborem ilości posiłków czy wielkości porcji napisz do nas , chętnie Ci w tym pomożemy!

 

3. Nieodpowiednia podaż elektrolitów

 

Błąd: Niedobór elektrolitów

Dieta ketogeniczna, zwłaszcza w początkowej fazie, może prowadzić do zwiększonej utraty elektrolitów, takich jak sód, potas i magnez, z powodu zwiększonej diurezy. Skutkiem niedoboru elektrolitów mogą być zmęczenie, skurcze mięśni, bóle głowy czy osłabienie.

 

Rozwiązanie

Suplementacja: Regularne spożywanie produktów bogatych w elektrolity lub suplementów pomoże Ci  utrzymać odpowiedni poziomu tych minerałów. Sól morska, awokado, szpinak, orzechy, oraz specjalne suplementy elektrolitowe są doskonałymi źródłami sodu, potasu i magnezu. Zwróć też specjalną uwagę na objawy świadczące o niedoborze elektrolitów i jeśli tylko je zauważysz, zadbaj o większą ich podaż z dietą.

 

4. Zaniedbywanie treningu 

 

 Błąd: Zbyt mało aktywności fizycznej

Niektórzy podopieczni skupiają się wyłącznie na diecie, unikając aktywności fizycznej. W początkowym etapie zmian strategia ta może być skuteczna, jednak na dłuższą metę warto działac kompleksowo. Brak regularnych ćwiczeń, a zwłaszcza treningów siłowych, może prowadzić do utraty masy mięśniowej oraz spowolnienia metabolizmu. Mięśnie są aktywne metabolicznie, co oznacza, że pomagają spalać kalorie nawet w spoczynku, co ułatwia redukcję, a w późniejszym etapie utrzymanie wypracowanej masy ciała bez zbędnego efektu jojo.

 Rozwiązanie

Regularne Treningi: Wprowadzenie do swojej codzienności regularnych treningów siłowych jest bardzo istotne. Ćwiczenia z obciążeniem pomagają w budowaniu i utrzymaniu masy mięśniowej, co jest niezbędne dla zdrowia i skutecznej utraty wagi. Plan treningowy powinien obejmować ćwiczenia na wszystkie główne grupy mięśniowe, wykonywane najlepiej co 2 dzień. Pamiętaj, że czas na regenerację i odpoczynek jest równie kluczowy dla osiągania Twoich celów i unikania kontuzji.

 

 5. Brak planowania i monitorowania postępów

 

 Błąd: Brak systematyczności

Brak planowania posiłków i treningów oraz nieśledzenie postępów może prowadzić do chaotycznego podejścia i braku wyników. Bez systematyczności łatwo jest zboczyć z kursu i stracić motywację. Ponadto bez monitorowania i planowania swojej diety ciężko znaleźć powód, dla którego nie daje ona efektów.

 

Rozwiązanie

Planowanie:  Stworzenie szczegółowego planu żywieniowego i treningowego jest świetnym pomysłem. Planowanie posiłków z wyprzedzeniem pomaga unikać niezdrowych wyborów żywieniowych i zapewnia odpowiednią podaż makroskładników. Monitorowanie postępów, np. poprzez regularne pomiary obwodów ciała oraz prowadzenie dziennika treningowego, pozwala śledzić progres i zmodyfikować bieżący plan w przypadku niesatysfakcjonujących efektów.

 

6. Nieodpowiednie nawodnienie

 

 Błąd: Odwodnienie

Woda odgrywa kluczową rolę w każdej diecie, a w diecie ketogenicznej jest szczególnie ważna z uwagi na zwiększoną diurezę. Odwodnienie może prowadzić do uczucia zmęczenia, bólu głowy i spadku wydajności treningowej. Często daje nieoczywiste objawy, które możemy błędnie zinterpretować jako niedobory czy nieodpowiednio dobrany plan.

Rozwiązanie

Regularne Nawodnienie: Spożywanie odpowiedniej ilości wody każdego dnia pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu i wspiera procesy metaboliczne. Zaleca się picie co najmniej 2-3 litrów wody dziennie, a nawet więcej w przypadku intensywnego wysiłku fizycznego lub wysokiej temperatury otoczenia. Pamiętaj o tym, żeby pić mało, ale często. Wypicie 2 litrów wody na raz nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli masz problem z pamiętaniem o sięganiu po wodę, spróbuj skorzystać z aplikacji monitorujących nawodnienie w ciągu dnia, ustaw wodę w różnych miejscach tak, aby mieć ją zawsze na widoku, albo dodaj do niej ulubione dodatki np. cytrynę i mięte, żeby wzbogacić jej smak.

 

 7. Brak edukacji i wsparcia

 

Błąd: Samodzielne próby bez odpowiedniej wiedzy

 Próby samodzielnego stosowania diety ketogenicznej bez odpowiedniej wiedzy mogą prowadzić do błędów, frustracji, a nawet problemów zdrowotnych. Dieta ketogeniczna jest nieoczywista i wymaga zrozumienia mechanizmów metabolicznych oraz umiejętności planowania posiłków i suplementacji.

 

Rozwiązanie

Konsultacje ze Specjalistami: Współpraca z dietetykiem i trenerem może pomóc w uniknięciu błędów i dostarczyć wsparcia niezbędnego do osiągnięcia sukcesu. Specjaliści mogą pomóc w dostosowaniu diety do indywidualnych potrzeb, monitorowaniu postępów oraz motywowaniu do osiągania celów. Szybko zweryfikują czy obecny plan działa oraz czy jest odpowiednio zbilansowany i pozytywnie wpływa na Twoje zdrowie. Podpowiedzą w momentach kryzysu czy wątpliwości i będą czuwać nad Twoim procesem z najlepszymi intencjami.

 

 

Dieta ketogeniczna i trening siłowy są świetnymi narzędziami w celu redukcji nadprogramowych kilogramów czy zadbania o zdrowie. Jednak zdarza się tak, że czasami mimo ich wprowadzenia efekty nie są satysfakcjonujące. Dzieje się tak z powodu występowania typowych w tej sytuacji błedów. Regularne monitorowanie makroskładników, odpowiednia podaż kalorii, zadbanie o regularne nawodnienie, suplementacja elektrolitów, systematyczne treningi oraz wsparcie specjalistów to kluczowe elementy niezbędne do sukcesu. Korzystaj z nich, aby cieszyć się osiągnięciem wymarzonych celów.


Najlepszy moment, żeby zacząć, jest teraz!
DOŁĄCZ TERAZ: NACIŚNIJ TU I WYBIERZ WYGODNĄ OPCJĘ

Powiązane produkty

Tutaj znajdują się produkty, które mogą pasować do rzeczy, którą właśnie oglądasz. Stwórz swój zestaw!

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0