logologo

Dieta w ciąży – jakich produktów warto unikać?

Okres ciąży to absolutnie jedyny i niepowtarzalny czas w życiu – zarówno matki, jak i dziecka. Jest to czas wzmożonej troski i dbania o siebie na zupełnie innym poziomie, bo przecież już nie dbamy tylko o siebie, ale również o malutką istotę, jaką mamy w sobie. Dieta w ciąży jest jednym z podstawowych sposób na odpowiednie zadbanie o przyszłą mamę, jak i dziecko. Pozwala na prawidłowy rozwój zarodka oraz dobre samopoczucie ciężarnej. W związku z tym, istnieje pewna grupa produktów, jakich w ciąży warto unikać. Jesteś ciekawa jakie to produkty? Koniecznie czytaj dalej.

Prawidłowo zbilansowana dieta w ciąży ma wpływ na prawidłowy przebieg ciąży, zdrowie ciężarnej, odpowiedni rozwój dziecka, a także jego zdrowie od poczęcia do dorosłości.

Dieta w ciąży - co należy jeść i na co wzrasta zapotrzebowanie?
W ciąży wzrasta zapotrzebowanie na składniki mineralne i witaminy, takie jak witamina A, B1, B2, B6, B12, C, E, niacyna, cholina, kwas pantotenowy, foliany czy minerały: wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk, miedź, selen i jod. Dodatkowo z biegiem czasu zmienia się również zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego odpowiednie zbilansowanie diety i różnorodność są kluczem do sukcesu.
Odpowiednia dieta w ciąży obejmuje również szereg eliminacji niezbędnych do prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju zarodka. 
 

Jakich produktów unikać w ciąży i dlaczego?
Na pierwszym miejscu niezaprzeczalnie stoją używki, a zwłaszcza papierosy i alkohol.
Alkohol ma ogromny wpływ na zdrowie i życie zarówno matki, jak i dziecka. Jest substancją toksyczną, która przechodzi przez łożysko, trafiając w ten sposób do krwioobiegu dziecka. Spożywanie alkoholu w diecie kobiety ciężarnej wiąże się z szeregiem niekorzystnych zmian w rozwoju płodu. Począwszy od niedotlenienia i upośledzenia odżywienia płodu, przez negatywny wpływ na mózg, aż po płodowego zespołu alkoholowego, który może cechować się małą masą urodzeniową, wadami serca, układu kostno-stawowego, moczowego czy upośledzeniem umysłowym. Ponadto badania pokazują, że spożywanie alkoholu w ciąży może prowadzić do poronień czy porodów przedwczesnych. Najważniejszą informacją jest fakt, iż nie istnieje bezpieczna ilość alkoholu w ciąży. Należy wyeliminować go całkowicie ze swojej diety.
Palenie tytoniu zarówno czynne, jak i bierne również należy do czynności, jakich należy unikać w ciąży. Toksyczne związki pochodzące z dymu tytoniowego również przechodzą przez łożysko. Kumulując się w nim, zaburzają jego funkcjonowanie i strukturę. Palenie w ciąży może powodować niedotlenienie płodu i jego nieodpowiednie odżywienie. A to z kolei prowadzi do małej masy urodzeniowej czy wad wrodzonych. Istnieje dodatkowo ryzyko obumarcia płodu lub nagłej śmierci noworodka. Najlepiej już przed zajściem w ciążę zrezygnować z palenia papierosów i przebywania w towarzystwie dymu tytoniowego.

 

Czego nie jeść w ciąży?

Kolejną grupą produktów, jakich warto unikać w diecie w ciąży, są surowe mięsa, jaja, ryby i owoce morza.
Surowe i niedopieczona mięsa, takie jak krwiste steki, surowe jajka np. w nie do końca ściętej jajecznicy, surowe ryby czy owoce morza, które możemy znaleźć m.in. w sushi, jak również surowe wędliny tj. szynka parmeńska czy salami - należy wyeliminować z diety kobiety w ciąży. Największym zagrożeniem surowych produktów mięsnych i rybnych jest ryzyko zakażenia się m.in. toksoplazmozą. Pierwotniak ten może przechodzić przez łożysko i prowadzić do powikłań w rozwoju płodu. Dodatkowo produkty niepoddane obróbce termicznej mogą być źródłem Salmonelli.

W czasie ciąży warto unikać ryb długożyjących oraz drapieżnych.
Według Europejskiego Urzędu do Spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) kobiety, które planują zajście w ciąże oraz ciężarne nie powinny spożywać takich ryb. W diecie kobiety w ciąży należy unikać tuńczyka, rekina, miecznika czy marlina z uwagi na podwyższone poziomy rtęci. Ponadto należy ograniczyć spożycie łososia, troci, śledzi i szprotów łowionych w Morzu Bałtyckim ze względu na wysoki poziom zanieczyszczeń, przede wszystkim dioksyn i polichlorowanych bifenyli. Zatem jakie ryby warto spożywać? Głównie ryby morskie np. z Oceanu Atlantyckiego czy Morza Północnego najlepiej krótko żyjące i niedrapieżne.

 

Czy mleko można jeść w ciąży?

Niepasteryzowane mleko i jego przetwory również należy ograniczyć w diecie kobiety ciężarnej.
Unikanie tych produktów spowodowane jest ich niepewną jakością mikrobiologiczną.

Dodatkową uwagę warto poświęcić kiełkom, które uprawiane w wilgotnym i ciepłym środowisku mogą być siedliskiem różnego rodzaju patogenów czy pleśni.

 

Jaka dieta najlepsza w ciąży?

Ciąża to zupełnie wyjątkowy czas, w którym warto zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę mogącą zapewnić zdrowie, dobre samopoczucie i prawidłowy rozwój zarówno mamie, jak i dziecku. Unikanie używek, a zwłaszcza alkoholu i papierosów, surowych mięs, jaj, ryb czy owoców morza, ryb długożyjących i drapieżnych, niepasteryzowanego mleka i jego przetworów czy kiełków na pewno jest dobrym pomysłem na drodze do zaplanowania odpowiedniej diety dla kobiety w ciąży.

 

Masz pytanie? Napisz do nas, chętnie pomożemy. Kliknij tu😊

Sprawdź naszą nową aplikację mobilną:

Na IOS: https://apps.apple.com/pl/app/strefa-przemian/id1635055758?l=pl

Na Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vmsmedia.StrefaPrzemian&hl=pl&gl=US

 

Tu szczegóły naszej Kompleksowej Opieki dietetyczno-treningowej: naciśnij:)

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0