logologo

Czy suplementy diety są niezbędne?

Suplementy diety w ostatnim czasie zyskały ogromną popularność. Są to produkty, których zadaniem jest uzupełnienie niedoborów składników odżywczych. Coraz więcej osób sięga po dodatkowe składniki w postaci leków, proszków czy kropli. Jednak czy są one naprawdę niezbędne do utrzymania dobrego zdrowia i kondycji? W tym artykule przyjrzymy się bliżej suplementom diety, ich działaniu i sytuacjom, w których warto je stosować, a kiedy lepiej z nich zrezygnować.

Czym są suplementy diety i jak działają?

Suplementy diety są produktami przeznaczonymi do uzupełnienia diety w składniki odżywcze, które mogą być niedoborowe lub dostarczane w zbyt małej ilości w naszej codziennej diecie. Mogą to być witaminy, minerały, aminokwasy, roślinne ekstrakty, enzymy, błonnik i wiele innych substancji. Suplementy diety dostępne są w różnych formach, m.in.: w tabletkach, kapsułkach, proszkach, płynach czy nawet gumach do żucia.

 

Kiedy warto sięgać po suplementy diety?

Jeśli chcesz włączyć do swojej codziennej diety suplementy, zawsze powinieneś rozważyć tę decyzję indywidualnie, na podstawie Twoich wyników badań, samopoczucia, celów i po analizie Twojej diety. Oto kilka przypadków, w których warto rozważyć suplementację:

1. Niedobory składników odżywczych

Jednym z głównych powodów, dla których warto sięgnąć po suplementy diety, są niedobory składników odżywczych. Aby zweryfikować czy istnieje prawdopodobieństwo niedoborów w Twoim przypadku najlepiej wykonać badania krwi. Badania krwi mogą wykazać niedobory witamin, minerałów lub innych składników, które mogą wymagać uzupełnienia. Niedobory mogą pojawić się w sytuacji chorób, problemów z wchłanianiem substancji odżywczych, nieodpowiednio zbilansowanej diety, przewlekłego stresu czy okresów intensywnego wzrostu.

2. Aktywny tryb życia

Jeśli jesteś osobą prowadzącą bardzo aktywny tryb życia, trenujesz regularnie i ciężko, albo uprawiasz wymagający sport, możesz potrzebować dodatkowej suplementacji. U osób bardzo aktywnych zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze, np. białko, kreatynę czy aminokwasy. Jeśli nie dostarczasz ich w odpowiedniej ilości wraz z dietą, wówczas warto rozważyć suplementację.

3. Wiek i etap życia

Wyjątkowe sytuacje wymagają wyjątkowych rozwiązań. Dlatego np. kobiety w ciąży czy karmiące piersią wymagają dodatkowej suplementacji m.in. kwasu foliowego, aby umożliwić prawidłowy i zdrowy rozwój dziecka. Podobnie w przypadku dzieci, osób starszych czy osób przewlekle chorych warto rozważyć wprowadzenie indywidualnej suplementacji niezbędnej w danej sytuacji.

4. Specjalne diety i preferencje żywieniowe

Diety eliminacyjne, do których zaliczamy m.in. dietę wegetariańską, wegańską czy inne, które bazują na eliminacji pewnych grup żywności, mogą potrzebować dodatkowej suplementacji. Przykładowo w diecie wegańskiej niezbędna jest suplementacja witaminy B12.

5. Poprawa jakości życia lub funkcjonowania organizmu

Niektóre suplementy diety mogą wykazywać pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, odporność, kondycję skóry, włosów czy paznokci, jak również lepszej jakości sen. Na przykład, jeśli zależy nam na poprawie jakości naszego snu, warto sięgnąć po olejek CBD.

Czy suplementy diety są niezbędne?

Jak już wiesz, suplementy diety mogą być ogromną pomocą w zadbaniu o Twoje zdrowie i dobre samopoczucie. Jednak czy są one niezbędne w zdrowej diecie? Absolutnie nie! W większości przypadków najlepszym źródłem składników odżywczych, które próbujemy uzupełnić suplementami, są pełnowartościowe produkty spożywcze. Zbilansowana dieta bogata w warzywa i owoce, dobre źródła białka i tłuszczu, a przede wszystkim różnorodna powinna dostarczyć do organizmu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Suplementy diety są świetną pomocą, ale są jedynie dodatkiem. Nie powinny zastępować zdrowej diety.


Stosując suplementy diety, należy pamiętać o kilku zasadach:


• Nie przekraczaj zalecanej dawki!

Dawka czyni truciznę, dlatego staraj się nie przesadzać z ilością stosowanych suplementów. Nadmiar niektórych składników odżywczych może być szkodliwy dla zdrowia i powodować niepożądane skutki uboczne. Dlatego należy przestrzegać dawkowania podanego na opakowaniu lub zaleconego przez specjalistę.


• Nie łącz ze sobą wielu suplementów bez konsultacji ze specjalistą!
 

Niektóre składniki odżywcze wchodzą ze sobą w interakcje i mogą zmniejszać lub zwiększać swoje działanie. Dlatego unikaj stosowania kilku suplementów jednocześnie lub sprawdź, czy nie ma przeciwwskazań do ich łączenia.

• Nie stosuj suplementów na własną rękę bez wiedzy lekarza, dietetyka lub farmaceuty!
 

Niektóre suplementy wpływają na działanie leków lub zaburzają wyniki badań laboratoryjnych. Dlatego należy poinformować lekarza, dietetyka lub farmaceutę o stosowanych suplementach, zwłaszcza gdy przyjmujemy jakieś leki na stałe lub planujemy zrobić badania krwi.
 

• Suplementy diety to dodatek, nie substytut zdrowej żywności!
 

Suplementy diety nie mogą zastąpić zbilansowanej i urozmaiconej diety, która powinna być podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego nie rezygnuj z jedzenia warzyw, owoców, mięsa, ryb, jaj, orzechów czy nasion na rzecz suplementów. Suplementy diety mogą być jedynie uzupełnieniem naszej diety, a nie jej podstawą.

 

• Wybieraj suplementy w postaci leku!
 

Lek przed wprowadzeniem do sprzedaży musi być przebadany z każdej strony. Ponadto, w trakcie sprzedaży leki nadal podlegają kontroli. W przypadku jakichkolwiek niezgodności produkt albo dana partia zostaje wycofany ze sprzedaży. Natomiast suplementy diety takich badań ani kontroli przechodzić nie muszą! Dlatego, jeśli tylko masz taką możliwość, wybierz suplement, który jest lekiem. Przykładowo witaminę D znajdziesz w formie leku. 

Suplementy diety są świetnym wsparciem dla zdrowia i dobrego funkcjonowania naszego organizmu. Są nieocenione w sytuacjach niedoborów, chorób czy eliminacji pewnych grup żywności z diety. Umożliwiają zdrowy rozwój dziecka podczas ciąży, a także wspierają sportowców w osiąganiu ich celów. Jednak nadal jest to tylko dodatek do zdrowego stylu życia, a nie jego podstawa. Suplementy diety nie są niezbędne do życia w zdrowiu i pełni sprawności. Zawsze warto indywidualnie rozważyć zasadność wprowadzenia suplementów do Twojej codziennej diety. Najlepiej po konsultacji z lekarzem, dietetykiem lub farmaceutą, na podstawie wyników badań krwi, analizy diety czy biorąc pod uwagę Twoją indywidualną sytuację życiową. Pamiętaj również, że suplementy wpływają na siebie nawzajem, jak i na leki, które być może przyjmujesz, dlatego zawsze sprawdź, czy nie ma przeciwwskazań do ich stosowania w Twoim przypadku. Działaj z rozwagą, dbając o swoje ciało i zdrowie na co dzień 😊

 

Masz pytanie? Napisz do nas, chętnie pomożemy. Kliknij tu😊

Sprawdź naszą nową aplikację mobilną:

Na IOS: https://apps.apple.com/pl/app/strefa-przemian/id1635055758?l=pl

Na Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vmsmedia.StrefaPrzemian&hl=pl&gl=US
 

Strefa Przemian

Pomogliśmy już tysiącom osób.
Dołącz do Strefy Przemian i zacznij swoją metamorfozę!!

Twoje ketony0